Mr Dual LED. Test i recenzja telewizora Samsung 55Q77A

55-calowe telewizory LCD Samsunga z serii Q7xA są najtańszą przepustką do świata matryc klasy 120Hz, nic więc dziwnego, że interesują się nimi bardziej wymagający konsumenci. W związku z tym po teście modelu 65Q77A nie mogliśmy nie sprawdzić, co reprezentuje sobą model z tej serii, lecz o mniejszej przekątnej. Czy 55Q77A spełnił oczekiwania? Czy warto go kupić? Tego dowiecie się po przeczytaniu mojej szczegółowej recenzji.

Samsung QE55Q77AATXXH (dalej dla uproszczenia zwany 55Q77A) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu pracował pod kontrolą oprogramowania w wersji 1506.0. Testowałem telewizor w sprzętowej wersji nr 2 (Version No. 02). Testowany egzemplarz wyprodukowano na Słowacji, a na testy przyjechał ze sklepu x-kom.

nalepka znamionowa telewizora samsung qe55q77aa

Design

Tak jak jego 65-calowy brat, 55Q77A może pochwalić się bardzo smukłą obudową.

Źródło: Samsung

W konstrukcji telewizora można wyróżnić następujące cechy:

  • Tylną ściankę i ramkę wokół ekranu wykonano z tworzywa sztucznego.
  • Telewizor spoczywa na centralnej, nieobrotowej podstawie.
  • Podstawa składa się ze stopy wykonanej z grubej metalowej blachy oraz nogi wykonanej z wytrzymałego tworzywa sztucznego.
  • Według moich pomiarów szerokość podstawy wynosi 292 mm, wg producenta – 2 mm mniej.
samsung qe55q77aa z oznaczonymi wymiarami
Źródło: Samsung
  • Boczna ramka ma szerokość 6 mm.
  • Obramowanie ma 12 mm.
  • Pilot to nowy, bezbateryjny model, w plastikowej obudowie, ale z osadzonym w niej ogniwem słonecznym.

Do budowy telewizora, wykonania i wykończenia nie mam większych zastrzeżeń.

Jakość obrazu Samsunga 55Q77A

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA.

matryca telewizora Samsung QE55Q77A, układ pikseli jest werykalny

Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.

Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie krawędziowe.

termogram pokazujący podświetlenie telewizora samsung qe55q77a

Kolory

W lekko zaniebieszczonym (6619K) trybie filmmaker średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł 2,7.

Nie są to duże odchylenia (ciut mniejsze niż w 65Q77A), ale od telewizora bądź co bądź klasy średniej (wg mojej autorskiej klasyfikacji) oczekiwałem trochę więcej. Podobnie jak w większym modelu z tej samej serii błędy wynikają nie z niewłaściwego nasycenia, lecz są spowodowane głównie niewłaściwą, tj. czasem zbyt wysoką, czasem zbyt niską luminancją (jasnością) poszczególnych barw.

Pod kątem w poziomie kolory bledną i ciemnieją, co jest typowym zjawiskiem w konwencjonalnych matrycach typu VA.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 90%, co potwierdza możliwość wyświetlania szerokiej palety barw w materiałach HDR.

Błędy reprodukcji barw w trybie HDR wynikały głównie z niewłaściwej (tj. nieco zbyt małej) luminancji.

Co ciekawe, średni błąd reprodukcji barw na treściach HDR wyniósł 5,1, czyli był niższy niż w modelu 65Q77A (6,4). To kolejny punkt dla 55Q77A w pojedynku z większym bratem.

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4837:1, a więc był zauważalnie wyższy niż w 65Q77A (4035:1). To dobry wynik, który sprawia, że telewizor nadaje się do domowego kina. 55Q77A stosuje globalne przyciemnianie (frame dimming), ale jest ono łagodne i nie ma raczej negatywnego wpływu na napisy. Telewizor wygasza też całkowicie podświetlenie, gdy jako sygnał wejściowy dostaje pełnoekranową czerń.

Testowany egzemplarz modelu 55Q77A miał trochę nierównomierne podświetlenie, zwłaszcza w obu dolnych rogach ekranu. Pomimo tego ww. nierównomierność była sporo niższa niż w modelu 65-calowym. Poniższe zdjęcie zrobiłem z nieco większą ekspozycją aby lepiej pokazać ten problem –oglądane gołym okiem ww. zjawisko jest mniej widoczne.

delikatne prześwietlenia na ekranie samsunga qe55q77a

Mam nadzieję, że inne egzemplarze będą wolne od tego mankamentu.

Niestety, w teoretycznie „zgodnym z wizją reżysera” trybie filmmaker telewizor nie wyświetlał poprawnie szarości: ciemne były zbyt ciemne, a jasne – zbyt jasne, co widać na wykresie poniżej.

Tryb film również nie był idealny, chociaż ciemne szarości były nieco mniej przekłamane niż w filmmakerze.

Na szczęście dzięki stosunkowo wysokiemu kontrastowi 55Q77A sprawdzał się dobrze w warunkach kina domowego: lepiej na treściach SDR niż HDR. Oto kilka zdjęć.

Na koniec dodam jeszcze, że Samsunga 55Q77A testowałem zaraz po innym telewizorze z matrycą VA, jednakże o kontraście o klasę gorszym oraz niższej jasności (ok. 300 cd/m^2). Zmiana na 55Q77A była przeskokiem na wyższy poziom jakości obrazu, zwłaszcza kolorów, kontrastu i jasności. Ten skok jakościowy było doskonale widać w filmie Zjawa np. w scenie na rzeką. W związku z tym, nie zawaham się określić Samsunga 55Q77A prawdziwym telewizorem średniej klasy (z technicznego punktu widzenia oczywiście). Moją ocenę potwierdzają także osiągi tego telewizora na treściach HDR.

HDR

W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła 549 cd/m^2, co jest wynikiem mocno ponadprzeciętnym i wyższym niż w 65Q77A (511 cd/m^2).

Taka jasność pozwala powiedzieć o 55Q77A, że ma „całkiem niezły HDR”.

Odwzorowanie ruchu

W 55Q77A zastosowano matrycę LCD klasy 120 Hz, dzięki której ostrość obrazów ruchomych w trybie użytkownika wyniosła aż 950 linii (na 1080 maksimum). To świetny wynik – lepszy niż w 65Q77A, którego trapiło dziwne zwielokrotnienie konturów obiektów ruchomych.

Inne spostrzeżenia dotyczące ruchu to m.in.:

  • zjawisko brudnego ekranu było bardzo małe,
  • smużenie określiłbym jako mało-średnie.

Co ciekawe, o ile w zwykłym trybie użytkownika 55Q77A miał czystszy obraz niż 65Q77A, o tyle po włączeniu opcji „wyraźny ruch (LED)” (WRLED) role się zamieniały i tutaj 55Q77A musiał ustąpić modelowi 65-calowemu. Dlaczego? Z powodu niemalże potwornego echa, które duplikowało testowy obraz. Na szczęście tryb WRLED jest sporadycznie używanym trybem do „zadań specjalnych”, w związku z czym, czystszy obraz w normalnym trybie użytkownika daje 55Q77A ogólną przewagę nad większym bratem.

Samsunga 55Q77A wyposażono w układ upłynniania ruchu. W trybie użytkownika do dyspozycji mamy opcję „redukcji drgań” pozwalającą regulować stopień upłynnienia w zakresie od 0 do 10. Domyślne ustawienie „3” wydaje się być dobrym kompromisem pomiędzy płynnością a naturalnością, chociaż oczywiście stopień upłynniania ruchu można zmieniać wedle upodobań. W przypadku oglądania meczów piłki nożnej osobom wrażliwym na artefakty zalecam nie tylko redukcję stopnia upłynnienia ruchu, lecz nawet całkowite wyłączenie układu poprawy ostrości i płynności ruchu.

Jakość dźwięku

Wyszczuplona obudowa Samsunga 55Q77A wymusiła na konstruktorach pionowe umieszczenie przetworników – w taki sposób, że nie są widoczne z zewnątrz.

Powiem szczerze: dźwięk telewizora mnie generalnie rozczarował. No cóż, odchudzenie obudowy niestety odchudziło też i brzmienie. Zakres dynamiki oraz bas są słyszalnie uboższe niż w QLED-ach A.D. 2020.

Z drugiej strony telewizor lepiej się kontroluje i przy dużym poziomie wysterowania odnotowałem brak warczenia membrany głośnika, które dało się usłyszeć w podobnie odchudzonym modelu 43AU8002.

Przy odtwarzaniu materiałów o dużym zakresie dynamiki daje o sobie znać działający w tle ogranicznik, który bezceremonialnie ingeruje w sygnał fonii i ścisza głośne fragmenty, i to niezależnie od trybu dźwięku. Tych ostatnich jest tylko dwa: standardowy oraz wzmocnienie (trzeba przyznać, że w tym pierwszym ogranicznik jest mniej słyszalny). Tryb wzmocnienie podbija skraje pasma i uwypukla spółgłoski syczące i może być na dłuższą metę męczący.

W sumie pod względem brzmieniowym mamy to do czynienia z pewnym regresem, ale jest to cena jaką inżynierowie Samsunga zdecydowali się zapłacić za smuklejszą obudowę.

Funkcje smart telewizora Samsung 55Q77A

Samsung 55Q77A pracuje pod kontrolą systemu Tizen. System ten oferuje dość szeroki wybór aplikacji zapewniających dostęp do serwisów filmowych, w tym:

A oto aplikacje do strumieniowania muzyki:

Jak widać, w systemie Tizen z powrotem pojawiły się aplikacje Filmbox i Tidal, których nie było w modelu 65Q77A w czasie, gdy go testowałem. To dobra wiadomość, chociaż fakt dodawania aplikacji oznacza także to, że mogą one kiedyś znowu zniknąć. Taka ewentualność z pewnością zasmuciłaby użytkowników, choć byłaby całkowicie zgodna z postanowieniami umowy, którą każdy użytkownik zawiera (mniej lub bardziej świadomie) w czasie pierwszej instalacji telewizora. Nie przykładajmy zatem przesadnej wagi do liczby aplikacji.

55Q77A obsługuje cały szereg różnych formatów plików wideo z USB i dysków sieciowych, w tym: avi, flv, mkv, mov, mp4, mts, tp (tylko USB) oraz wmv. Pliki z USB można sortować wg tytułu (tj. nazwy) lub daty, ale niestety nadal nie można zmieniać kierunku sortowania.

złącza telewizora samsung qe55q77a

Złącza i interfejsy

  • HDMI 1 – 2.0
  • HDMI 2 – 2.0
  • HDMI 3 – 2.0 eARC
  • HDMI 4 – 2.1 (40Gb/s, a nie 48Gb/s)
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 0
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak
 
Analiza techniczna złącza HDMI nr 4 wykazała, że nie jest ono w stanie zapewnić pełnej przepustowości określonej w specyfikacji HDMI 2.1, lecz tylko 83% (10 Gb/s po każdej z 4 magistral danych).

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 55
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-S/S2, DVB-T/T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 4837:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 2,7
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 90
  • input lag (ms) – 9,6

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.

Podsumowanie

Pomimo swoich wad Samsung 55Q77A podobał mi się nieco bardziej od swojego dużego brata, tj. modelu 65Q77A. Ma on co prawda mniejszy ekran, ale też wyższy kontrast, lepszą reprodukcję barw w SDR i HDR, nieco wyższą jasność w trybie HDR oraz ostrzejsze obrazy ruchome. Polecam, chociaż tylko egzemplarze z bardziej równomiernym podświetleniem niż testowana sztuka.

Minusy

Plusy

geex rekomendacja

Przydatność telewizora

Telewizja: 7/10

Kino domowe: 6/10
Sport: 8/10
Gry: 7/10

Samsung QE55Q77AA czeka w ofercie x-komu


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.