Świetny średniak. Test i recenzja telewizora Samsung 55Q80A

W gamie telewizorów QLED Samsunga seria Q80 plasuje się pomiędzy tańszymi Q6x i Q7x a droższymi QN85 czy QN9x. Znajdując się dokładnie pośrodku gamy QLED-ów 4K, obejmuje najbardziej zaawansowane telewizory z „tradycyjnym”, tj. innym niż Mini LED podświetleniem. Na warsztat wzięliśmy model 55-calowy, a jak się spisał i czy warto go kupić – przeczytacie w recenzji poniżej.

Samsung QE55Q80AATXXH (dalej dla uproszczenia zwany 55Q80A) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu pracował pod kontrolą oprogramowania w wersji 1506. Testowałem telewizor w sprzętowej wersji nr 1 (Version No. 01). Testowany egzemplarz wyprodukowano na Węgrzech i pochodził z puli telewizorów testowych polskiego oddziału Samsung Electronics.

tablica znamionowa telewizora samsung qe55q80a

Design

Z wyglądu telewizor jest bardzo podobny do modelu ubiegłorocznego – 55Q80T.

Źródło: Samsung

W konstrukcji telewizora można wyróżnić następujące cechy:

  • ramkę wokół ekranu wykonano z metalu (!);
  • tylną ściankę zrobiono z tworzywa sztucznego;
  • telewizor spoczywa na centralnej, nieobrotowej podstawie;
profil telewizora samsung qe55q80a
Źródło: Samsung
  • podstawa składa się ze stopy wykonanej z grubej metalowej blachy oraz nogi wykonanej z wytrzymałego tworzywa sztucznego;
  • szerokość podstawy wynosi 390 mm;
  • boczna ramka ma szerokość 3 mm;
  • obramowanie ma z kolei 9 mm;
  • pilot to nowy, bezbateryjny model w plastikowej obudowie, ale z osadzonym w niej ogniwem słonecznym;
Źródło: Samsung
  • prześwit telewizora pomiędzy ramką a podłożem wynosi 77 mm;
  • prześwit telewizora pomiędzy metalową podstawą a ramką jest o 6 mm mniejszy, ale nadal bez problemu zmieści się tu spory soundbar, np. taki, jak „redakcyjny” JBL Bar 5.0 Multibeam (na zdjęciu poniżej).

W sumie konstrukcję i jakość wykonania Samsunga 55Q80A oceniam więcej niż dobrze (jak na telewizor z tej półki cenowej oczywiście).

Jakość obrazu Samsunga 55Q80A

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA (przynajmniej w testowanej tu wersji nr 1 telewizora; jaka matryca jest w wersji nr 2 – nie wiadomo).

matryca telewizora Samsung QE55Q80AA - układ pikseli

Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.

Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie.

termogram telewizora samsung qe55q80aa

Kolory

W nieco schłodzonym (tj. zaniebieszczonym) trybie filmmaker (7191K) średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł 3,4.

To dobry, choć nie rekordowy wynik, podobny do modelu ubiegłorocznego. Pod kątem kolory ciemnieją i bledną, choć raczej stosunkowo niewiele – widziałem dużo gorsze pod tym względem matryce VA.

plansza nasyconej w 75% czerwieni widziana pod kątem

Podczas oglądania futbolu 55Q80A spisywał się pod kątem bardzo dobrze, co widać na zdjęciach, które zrobiłem podczas kilku meczów piłki nożnej (zwracam uwagę, że pierwsze dwa są pod większym kątem niż pozostałe).

Ogólnie jakość odwzorowania barw przez Samsunga 55Q80A oceniam na więcej niż dobrze.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 91%, co potwierdza możliwość wyświetlania szerokiej palety barw w materiałach HDR.

Błędy reprodukcji barw w trybie HDR były stosunkowo niskie i nie wynikały ze zbyt małej luminancji, co jest cechą większości mniej zaawansowanym telewizorów niż 55Q80A. Proszę porównać wykresy z lewej i prawej strony – takie podobieństwo nie zdarza się często i dobrze świadczy o możliwościach testowanego telewizora.

To oczywiście zasługa wysokiej jasności, ale o tym więcej w sekcji HDR.

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4085:1, a więc był nieco niższy niż w modelu 55Q80T. Pomimo tego to nadal dobry, solidny wynik, który sprawia, że telewizor nadaje się do domowego kina.

Przydatność do domowego kina dodatkowo podnosi wielostrefowe podświetlenie. Tak jak w ubiegłorocznym 55Q80T oraz jeszcze starszym 55Q80R z 2019 roku, w 55Q80A mamy 50 niezależnych stref w układzie 5 x 10 (pięć w poziomie i dziesięć w pionie), co widać na animowanej grafice poniżej (zalecam oglądać ją w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu przy dużej jasności wyświetlacza).

Oczywiście w telewizorze z tego typu wielostrefowym podświetleniem kluczowe znaczenie mają algorytmy sterujące pracą tegoż podświetlenia. Na szczęście nie uległy one jakiejś istotnej zmianie w porównaniu do ubiegłorocznego 55Q80T.

Oto co w dużym skrócie mogę powiedzieć o algorytmach Samsunga:

  • Algorytmy są dojrzałe – jest to ich 4. generacja (licząc od 2018 roku).
  • Pisząc algorytmy, inżynierowie muszą przyjąć określone priorytety: w sytuacjach krytycznych albo stawiają na zachowanie luminancji (czytaj: błyszczące i nieprzytłumione barwy), albo na ciemną i głęboką czerń; inżynierowie Samsunga od lat stawiają na to drugie.
  • Algorytm wygaszania stara się nie dopuścić do powstania aureoli wokół jasnego obiektu, w związku z tym aktywna strefa ma po bokach włączone strefy sąsiednie, tak aby aureole ograniczyć do minimum.

A oto kilka przykładów działania algorytmów z wybranych materiałów filmowych:

  • W moim ulubionym teście, na którym poległo już wiele telewizorów (LED i QLED), 55Q80A nie zgubił gwiazd i nie zamienił ich w czarne dziury, jak to zrobiły „Mini LED-y” 55QN85A i 55QN91A (oba już przetestowane)
  • W scenie przelotu statku kosmicznego w filmie Pierwszy człowiek (First Man, 2018) 55Q80A nie migotał i nie gubił gwiazd, choć widać było, że trasa przelotu statku kosmicznego (poziomy pas przez cały ekran) jest trochę jaśniejsza od reszty kadru); pomimo tego było lepiej niż w ww. Mini LED-ach (niestety nie udało mi się tego dobrze uchwycić na zdjęciu).
  • W tym samym filmie, w scenie gdy statek kosmiczny oddala się od widza, a średni poziom jasności tej sceny maleje z sekundy na sekundę, dało się zauważyć stopniowe przyciemnianie stref na prawo od statku (zdjęcia zalecam oglądać w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu przy dużej jasności wyświetlacza).
  • Na koniec jeszcze jedna scena (tym razem z napisami) z filmu Zjawa (The Revenant, 2015); jak widać, pojawienie się napisów wymusza podniesienie jasności w odpowiednich strefach, co z jednej strony pogarsza nieco czerń, lecz z drugiej poprawia widoczność ciemnych detali. Obejrzałem na 55Q80A kilka filmów z napisami i mogę stwierdzić jedno: jest nieźle i spokojnie da się z tym żyć, nawet siedząc pod lekkim kątem.

W sumie 55Q80A, chociaż ma w podświetleniu 10 razy mniej stref od swoich miniledowych braci (55QN85A i 55QN91A), prezentuje ciemne sceny spokojniej, mniej agresywnie, przy tym gubiąc od nich mniej detali w cieniach.

Pomiar jasności w trybie SDR na pełnoekranowej białej planszy dał następujące wyniki:

  • maksymalnie: 450 cd/m^2 (50/50),
  • domyślnie 240 cd/m^2 (29/50),

Zalecany poziom jasności do kina domowego SDR (ok. 120 cd/m^2) zapewnia ustawienie opcji jasność na 15/50.

HDR

W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła 833 cd/m^2, co jest wynikiem nieco niższym niż w 55Q80T (860 cd/m^2), ale nadal bardzo dobrym.

Taka jasność pozwala się już HDR-em cieszyć. Krzywa jasności (EOTF) była niestety trochę rozjaśniona.

Odwzorowanie ruchu

W 55Q80A zastosowano matrycę LCD klasy 120Hz, dzięki której ostrość obrazów ruchomych w trybie użytkownika wyniosła 600 linii (na 1080 maksimum). Inne spostrzeżenia dotyczące ruchu to m.in.:

  • zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE, Dirty Screen Effect) było małe i nie psuło radości z oglądania obrazów w ruchu;
  • smużenie było bardzo małe.

Opcja „wyraźny ruch (LED)” (WRLED) podnosiła ostrość ruchu z 600 do 850 linii (!), ale ze spadkiem jasności oraz migotaniem. Za to dużym plusem w opcji WRLED był brak echa po bokach ruchomych obiektów.

telewizor samsung qe55q80a widziany od przodu
Źródło: Samsung

Jeśli chodzi o układ upłynniania ruchu, to:

  • w trybie Auto upłynnienie jest duże;
  • z kolei w trybie Użytkownika do dyspozycji mamy opcję „redukcji drgań” pozwalającą regulować stopień upłynnienia w zakresie od 0 do 10.

W przypadku oglądania meczów piłki nożnej osobom bardzo wrażliwym na artefakty zalecam nie tylko redukcję stopnia upłynnienia ruchu, lecz całkowite wyłączenie układu poprawy ostrości i płynności ruchu.

Jakość dźwięku

Identycznie jak u poprzednika i w przeciwieństwie do fizycznie i akustycznie „wyszczuplonych” QLED-ów z serii Q7x i niższych, Samsunga 55Q80T wyposażono w dwa owalne przetworniki szerokopasmowe, umieszczone w dolnej części obudowy. Membrany, o bardzo ciekawym wyglądzie górnego resora, już tradycyjnie promieniują dźwięk ku dołowi.

głośniki telewizora samsung qe55q80a

Są tylko dwa fabryczne tryby dźwięku: standardowy oraz wzmocnienie. Brak trybu dopasowujący się znanego z innych QLED-ów. Bas jest sporo lepszy od tego w 65Q77A, bowiem w 55Q80A pozostawiono przetwornik z ubiegłego roku, ponieważ obudowę ominął proces wyszczuplania widoczny w QLED-ach A.D. 2021 z serii Q7xA i niższych.

Po licznych porównaniach do odsłuchu muzyki wybrałem jednak tryb standardowy, bowiem w trybie wzmocnienie na treściach o dużej zawartości basu był on nadmiernie podbity, w takim stopniu, że niemal dudnił. Poza tym tryb wzmocnienie uwypuklał nadmiernie górę, którą i tak już inżynierowie z Samsung Audio Labs podbili w trybie standardowym, aby skompensować opadającą charakterystykę częstotliwościową typową dla głośników szerokopasmowych (przypominam, że 55A80A nie ma wysokotonowych kopułek). Najsłabszą stroną 55Q80A jest wycofana średnica i nieco wyostrzona góra. Szkoda też trochę, że brak trybów mowa/dialogi oraz muzyka.

W sumie brzmienie jest całkiem niezłe jak na telewizor (zwłaszcza ze względu na bas), ale nie spełni oczekiwań wymagających melomanów. Ponownie zwracam uwagę, że jeśli ktoś zdecyduje się na zakup grajbelki, to dzięki dużemu prześwitowi będzie ją mógł nawet pod 55Q80A wsunąć.

Funkcje smart telewizora Samsung 55Q80A

Samsung 55Q80A pracuje pod kontrolą systemu Tizen. System ten oferuje dość szeroki wybór aplikacji zapewniających dostęp do serwisów filmowych, w tym:

A oto aplikacje do strumieniowania muzyki:

55Q80A obsługuje cały szereg różnych formatów plików wideo z USB i dysków sieciowych, w tym: avi, flv, mkv, mov, mp4, mts, tp (tylko USB) oraz wmv. Pliki z USB można sortować wg tytułu (tj. nazwy) lub daty, ale niestety nadal nie można zmieniać kierunku sortowania.

Złącza i interfejsy

  • HDMI 1 – 2.0
  • HDMI 2 – 2.0
  • HDMI 3 – 2.0 (?) eARC
  • HDMI 4 – 2.1
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 0
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 55
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-S2, DVB-T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 4085:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 3,4
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 91
  • input lag (ms) – 12,3

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.

Podsumowanie

Gdybym miał orzec, który telewizor QLED z gamy Samsunga na rok 2021 oferuje moim zdaniem najlepszy stosunek jakości do ceny, byłby nim bez wątpienia model 55Q80A. Jest to już trzecia, dojrzała i dopracowana generacja telewizorów z wielostrefowym podświetleniem, którą mogę śmiało zarekomendować każdemu, kto szuka dobrego, uniwersalnego telewizora, który sprawdzi się w niemal wszystkich zastosowaniach.

Dla dociekliwych: Samsung 55Q80A jest wolny od problemów widocznych w wyszczuplonych, dualedowych QLED-ach z serii Q6xA i Q7xA oraz chorób wieku dziecięcego trapiących Mini LED-y z serii QN85 i QN9x. Ponieważ przetestowałem już modele 55QN85A oraz 55QN91A, z tym większą przyjemnością i odpowiedzialnością mogę Wam model 55Q80A gorąco polecić.

telewizor samsung qe55q80aa
Źródło: Samsung

Minusy

Plusy

geex rekomendacja

Przydatność telewizora

Telewizja: 7/10

Kino domowe: 7/10
Sport: 7/10
Gry: 7/10

Samsung QE55Q80AA czeka w ofercie x-komu


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.