W gamie telewizorów QLED Samsunga seria Q80 plasuje się pomiędzy tańszymi Q6x i Q7x a droższymi QN85 czy QN9x. Znajdując się dokładnie pośrodku gamy QLED-ów 4K, obejmuje najbardziej zaawansowane telewizory z „tradycyjnym”, tj. innym niż Mini LED podświetleniem. Na warsztat wzięliśmy model 55-calowy, a jak się spisał i czy warto go kupić – przeczytacie w recenzji poniżej.
Samsung QE55Q80AATXXH (dalej dla uproszczenia zwany 55Q80A) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu pracował pod kontrolą oprogramowania w wersji 1506. Testowałem telewizor w sprzętowej wersji nr 1 (Version No. 01). Testowany egzemplarz wyprodukowano na Węgrzech i pochodził z puli telewizorów testowych polskiego oddziału Samsung Electronics.
Z wyglądu telewizor jest bardzo podobny do modelu ubiegłorocznego – 55Q80T.
W konstrukcji telewizora można wyróżnić następujące cechy:
W sumie konstrukcję i jakość wykonania Samsunga 55Q80A oceniam więcej niż dobrze (jak na telewizor z tej półki cenowej oczywiście).
W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA (przynajmniej w testowanej tu wersji nr 1 telewizora; jaka matryca jest w wersji nr 2 – nie wiadomo).
Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.
Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie.
W nieco schłodzonym (tj. zaniebieszczonym) trybie filmmaker (7191K) średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł 3,4.
To dobry, choć nie rekordowy wynik, podobny do modelu ubiegłorocznego. Pod kątem kolory ciemnieją i bledną, choć raczej stosunkowo niewiele – widziałem dużo gorsze pod tym względem matryce VA.
Podczas oglądania futbolu 55Q80A spisywał się pod kątem bardzo dobrze, co widać na zdjęciach, które zrobiłem podczas kilku meczów piłki nożnej (zwracam uwagę, że pierwsze dwa są pod większym kątem niż pozostałe).
Ogólnie jakość odwzorowania barw przez Samsunga 55Q80A oceniam na więcej niż dobrze.
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 91%, co potwierdza możliwość wyświetlania szerokiej palety barw w materiałach HDR.
Błędy reprodukcji barw w trybie HDR były stosunkowo niskie i nie wynikały ze zbyt małej luminancji, co jest cechą większości mniej zaawansowanym telewizorów niż 55Q80A. Proszę porównać wykresy z lewej i prawej strony – takie podobieństwo nie zdarza się często i dobrze świadczy o możliwościach testowanego telewizora.
To oczywiście zasługa wysokiej jasności, ale o tym więcej w sekcji HDR.
Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4085:1, a więc był nieco niższy niż w modelu 55Q80T. Pomimo tego to nadal dobry, solidny wynik, który sprawia, że telewizor nadaje się do domowego kina.
Przydatność do domowego kina dodatkowo podnosi wielostrefowe podświetlenie. Tak jak w ubiegłorocznym 55Q80T oraz jeszcze starszym 55Q80R z 2019 roku, w 55Q80A mamy 50 niezależnych stref w układzie 5 x 10 (pięć w poziomie i dziesięć w pionie), co widać na animowanej grafice poniżej (zalecam oglądać ją w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu przy dużej jasności wyświetlacza).Oczywiście w telewizorze z tego typu wielostrefowym podświetleniem kluczowe znaczenie mają algorytmy sterujące pracą tegoż podświetlenia. Na szczęście nie uległy one jakiejś istotnej zmianie w porównaniu do ubiegłorocznego 55Q80T.
Oto co w dużym skrócie mogę powiedzieć o algorytmach Samsunga:
A oto kilka przykładów działania algorytmów z wybranych materiałów filmowych:
W sumie 55Q80A, chociaż ma w podświetleniu 10 razy mniej stref od swoich miniledowych braci (55QN85A i 55QN91A), prezentuje ciemne sceny spokojniej, mniej agresywnie, przy tym gubiąc od nich mniej detali w cieniach.
Pomiar jasności w trybie SDR na pełnoekranowej białej planszy dał następujące wyniki:
Zalecany poziom jasności do kina domowego SDR (ok. 120 cd/m^2) zapewnia ustawienie opcji jasność na 15/50.
W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła 833 cd/m^2, co jest wynikiem nieco niższym niż w 55Q80T (860 cd/m^2), ale nadal bardzo dobrym.
Taka jasność pozwala się już HDR-em cieszyć. Krzywa jasności (EOTF) była niestety trochę rozjaśniona.
W 55Q80A zastosowano matrycę LCD klasy 120Hz, dzięki której ostrość obrazów ruchomych w trybie użytkownika wyniosła 600 linii (na 1080 maksimum). Inne spostrzeżenia dotyczące ruchu to m.in.:
Opcja „wyraźny ruch (LED)” (WRLED) podnosiła ostrość ruchu z 600 do 850 linii (!), ale ze spadkiem jasności oraz migotaniem. Za to dużym plusem w opcji WRLED był brak echa po bokach ruchomych obiektów.
Jeśli chodzi o układ upłynniania ruchu, to:
W przypadku oglądania meczów piłki nożnej osobom bardzo wrażliwym na artefakty zalecam nie tylko redukcję stopnia upłynnienia ruchu, lecz całkowite wyłączenie układu poprawy ostrości i płynności ruchu.
Identycznie jak u poprzednika i w przeciwieństwie do fizycznie i akustycznie „wyszczuplonych” QLED-ów z serii Q7x i niższych, Samsunga 55Q80T wyposażono w dwa owalne przetworniki szerokopasmowe, umieszczone w dolnej części obudowy. Membrany, o bardzo ciekawym wyglądzie górnego resora, już tradycyjnie promieniują dźwięk ku dołowi.
Są tylko dwa fabryczne tryby dźwięku: standardowy oraz wzmocnienie. Brak trybu dopasowujący się znanego z innych QLED-ów. Bas jest sporo lepszy od tego w 65Q77A, bowiem w 55Q80A pozostawiono przetwornik z ubiegłego roku, ponieważ obudowę ominął proces wyszczuplania widoczny w QLED-ach A.D. 2021 z serii Q7xA i niższych.
Po licznych porównaniach do odsłuchu muzyki wybrałem jednak tryb standardowy, bowiem w trybie wzmocnienie na treściach o dużej zawartości basu był on nadmiernie podbity, w takim stopniu, że niemal dudnił. Poza tym tryb wzmocnienie uwypuklał nadmiernie górę, którą i tak już inżynierowie z Samsung Audio Labs podbili w trybie standardowym, aby skompensować opadającą charakterystykę częstotliwościową typową dla głośników szerokopasmowych (przypominam, że 55A80A nie ma wysokotonowych kopułek). Najsłabszą stroną 55Q80A jest wycofana średnica i nieco wyostrzona góra. Szkoda też trochę, że brak trybów mowa/dialogi oraz muzyka.
W sumie brzmienie jest całkiem niezłe jak na telewizor (zwłaszcza ze względu na bas), ale nie spełni oczekiwań wymagających melomanów. Ponownie zwracam uwagę, że jeśli ktoś zdecyduje się na zakup grajbelki, to dzięki dużemu prześwitowi będzie ją mógł nawet pod 55Q80A wsunąć.
Samsung 55Q80A pracuje pod kontrolą systemu Tizen. System ten oferuje dość szeroki wybór aplikacji zapewniających dostęp do serwisów filmowych, w tym:
A oto aplikacje do strumieniowania muzyki:
55Q80A obsługuje cały szereg różnych formatów plików wideo z USB i dysków sieciowych, w tym: avi, flv, mkv, mov, mp4, mts, tp (tylko USB) oraz wmv. Pliki z USB można sortować wg tytułu (tj. nazwy) lub daty, ale niestety nadal nie można zmieniać kierunku sortowania.
Warto zaznaczyć, że:
Gdybym miał orzec, który telewizor QLED z gamy Samsunga na rok 2021 oferuje moim zdaniem najlepszy stosunek jakości do ceny, byłby nim bez wątpienia model 55Q80A. Jest to już trzecia, dojrzała i dopracowana generacja telewizorów z wielostrefowym podświetleniem, którą mogę śmiało zarekomendować każdemu, kto szuka dobrego, uniwersalnego telewizora, który sprawdzi się w niemal wszystkich zastosowaniach.
Dla dociekliwych: Samsung 55Q80A jest wolny od problemów widocznych w wyszczuplonych, dualedowych QLED-ach z serii Q6xA i Q7xA oraz chorób wieku dziecięcego trapiących Mini LED-y z serii QN85 i QN9x. Ponieważ przetestowałem już modele 55QN85A oraz 55QN91A, z tym większą przyjemnością i odpowiedzialnością mogę Wam model 55Q80A gorąco polecić.
Panie Tomaszu wiem ze nie ma testów tego tv na stronie ale chciałbym kupic juz w przyszłym tygodniu tv Samsung UE55AU9072U co Pan sadzi tak troche na slepo nada sie do kosoli ps5??(dodam ze starczy mi 60 hz) i jaki tu bedzie panel raczej VA CZY ADS??
Wiele wskazuje na to, że UE55AU9072U jest telewizorem klasy 60Hz, a więc jeżeli taki model wystarczy Panu do konsoli to nie widzę przeszkód. Co do rodzaju panelu, to trudno coś powiedzieć bez przeprowadzania testów. Myślę, że po tym, jak odsetek paneli niskokontrastowych w ofercie Samsunga na rok 2021 zwiększył się, wskazana jest dodatkowa ostrożność. Tym bardziej że niskokontrastowe panele ADS są już w niektórych modelach z dość wysokiej (jak na telewizory Crystal UHD) serii 8002.
zamówiłem dzis QLED Samsung QE55Q74T za 2500 zł dobry wybór?? bo jak widze na test to jest OK
Czy brak Chromecast wyklucza całkowicie przesyłanie treści z telefonu na tv?
Generalnie nie wyklucza, choć wiele zależy od tego, co chcemy wyświetlać na telewizorze (wizja, fonia, strumieniowanie treści z internetu itd.) i w jaki sposób (przewodowo lub bezprzewodowo). Są różne inne sposoby, jak np. Play-Fi, Miracast, Airplay, Spotify Connect, Tidal Connect lub połączenie kablowe. Jeśli chodzi o samą fonię, to niektóre telewizory (np. marki Panasonic) mogą działać jak zewnętrzny głośnik i odtwarzać dźwięk wysyłany ze smartfona przez Bluetooth. Wszystko zależy od tego, co i w jaki sposób chcemy „przesyłać”, no i oczywiście różne marki oferują różne rozwiązania.
When QN85A/91A reviews will come out?
We are waiting for samples to arrive for testing.
O, to jestem zaskoczony bo na rtings ten model ma ips
Rtings recenzuje modele dostępne w USA/Kanadzie – na tamtym rynku model Q80A dostępny jest z panelem ADS (jedynie rozmiar 85″ ma panel VA)
Czy ma Pan informacje (nie mogę znaleźć nigdzie) jaki panel jest w europejskiej wersji Q80A 65″?
Jeśli to ADS to czy rzeczywiście będzie widoczna różnica w codziennym użytkowaniu (głównie Xbox One, netflix i mecze z TV SAT) w porównaniu do VA?
Witam. Czy na podstawie testów można powiedzieć, że model z 2020 80T jest lepszy od modelu 80A z 2021? Tak wychodzi patrząc na suche liczby. Jednym słowem regres. W ubieglym roku był to prawie najwyższy model 4k, a teraz to już po wprowadzeniu miniledów mocny ale jednak średniak. Czyli trochę niżej pozycjonowany. Nie dostał żadnych ulepszeń bo te to miniledy.
W ogólnym ujęciu to bardzo podobne modele – myślę nawet, że wielu użytkowników nie zauważyło by różnic. Co do pozycjonowania w gamie telewizorów Samsunga to rzeczywiście sytuacja jest nieco inna. To prawda, że „Mini LED-y” skupiają teraz na sobie uwagę potencjalnych kupujących, ale proszę pamiętać, że najtańsza seria tych telewizorów (QN85A) jest dość kontrowersyjna bowiem, o ile rzeczywiście zastosowano podświetlenie, które ma 10 razy więcej stref niż w 55Q80A, to zastosowano niskokontrastową matrycę ADS, której niedoskonałości Mini LED-y muszą maskować. Czy to się udało i w jakim stopniu, tego dowie się Pan w recenzji telewizora 55QN85A, która zaplanowana jest na pierwszy tydzień sierpnia.
Witam. Zakupiłem samsunga qe55q80a i mam pytanie. Dość często podczas oglądania filmów na netfliksie obraz się zniekształca, głównie przy szybszych scenach, nie wiem czy to normalne, czy po prostu powinienem oddać telewizor do naprawy bo nie ukrywam że jest to denerwujące.
Szkoda, że nie napisał Pan więcej o tych zniekształceniach, np. czy są one lokalne czy globalne (na całym ekranie). Podejrzewam, że może tu chodzić o deformacje i zniekształcenia za poruszającym się ruchomym obiektem. W takim przypadku proszę suwak regulacji płynności (redukcja drgań) ustawić na minimum lub całkowicie wyłączyć układ kontroli ruchu. Mam nadzieję, że to pomoże. Jeżeli nie, proszę ten sam materiał z Netfliksa obejrzeć, ale sygnał niech tym razem pochodzi np. z laptopa podłączonego do telewizora przez złącze HDMI. Jeżeli zniekształceń nie będzie, może to oznaczać, że problemem nie jest telewizor, lecz netfliksowa aplikacja na system Tizen.
Witam,
Mam ten sam model i to sam efekt zniekształcania obrazu przy szybki scenach. Czy udało Ci się zmienić ustawienia aby to wyeliminować lub zmniejszyć.
Np podczas obecnie trwającej olimpiady, przy oglądaniu łyżwiarstwa szybkiego, to normalnie jakby dodatkowa postać jechała za sportowcem 🙂
Witam , mam ten sam problem, zauważalny podczas olimpiady łyżwiarstwa – szok jak to wygląda. Udało Ci się rozwiązać ten problem ?? 🙂
Ustawienia eksperckie – wyrazistość obrazu – użytkownika – redukcja drgań na 0, a redukcja rozmycia na 10. Proszę dać znać czy pomogło
mam to samo np. przy piłce nożnej (takie echo po bokach ruchomych obiektów), udało się to wyeliminować? zmiana ustawień nie pomaga
Witam, w recenzji napisane jest „55Q80A obsługuje cały szereg różnych formatów plików wideo z USB i dysków sieciowych, w tym: avi, flv, mkv, mov, mp4, mts, tp (tylko USB) oraz wmv.” z tego co zauważyłem na własnym modelu 65Q80A to Avi nie działają. W internecie piszą że nie ma wspracia dla Xvid i Dvx.
Prosiłbym o potwierdzenie tej informacji, być może problem jest u mnie i Avi rzeczywiście działa
Jeszcze jedno pytanie, w tym modelu Q80, nie ma opcji HDR+, w starszych modelach była taka możliwość ręcznego ustawienia skalowania obrazu. Tutaj wszędzie się czyta, że procesor Quantum 4k automatycznie skaluje oglądany materiał, czyli rozumiem że HDR jest włączony cały czas, nie ważne jakie źródło materiału? Znaczy chodzi mi o polepszanie obrazu do HDR, a nie samo HDR, bo wiem że materiał musi być w HDR przygotowany aby rzeczywiście wyglądał na HDR.
Do testowania możliwości odtwarzania plików multimedialnych używam pliku w kontenerze AVI, a kodek to MPEG-4 (FMP4). Jeszcze się nie zdarzyło aby którykolwiek z Samsungów go nie przeczytał. Najprawdopodobniej Pana plik jest zakodowany innym kodekiem. Jeśli chodzi o opcję HDR+, to istotnie kilka lat temu Samsungi ją miały, ale z chwilą wprowadzenia obsługi formatu HDR10+ producent usunął ww. opcję aby nie wprowadzać użytkowników w błąd. O ile skalowanie jest zawsze aktywne w Samsungach w przypadku materiałów o rozdzielczości niższej od natywnej rozdzielczości wyświetlacza, to konwersja SDR do HDR już nie.
Dziękuję za odpowiedzi Panie Tomaszu, zatem problem z AVI polega u mnie w kodekach nie w samym formacie pliku.
„O ile skalowanie jest zawsze aktywne w Samsungach w przypadku materiałów o rozdzielczości niższej od natywnej rozdzielczości wyświetlacza, to konwersja SDR do HDR już nie.”
Podsumowując to zdanie, czy to oznacza ze posiadacze TV Samsung stracili na tym, że opcja konwersji SDR do HDR została wyłączona? Czy lepiej szukać TV, który posiada taką możliwość? Czy w ogóle jest taka możliwość? Zaczynam się już gubić z tym HDR.
Jeszcze jedna prośba o informacje. Mam zakupiony u Państwa laptop
ASUS TUF Gaming FX505DD/DT/DU i staram się przysyłać bezprzewodowo filmy z laptopa na omawiany telewizor (Win10), ale niestety cały czas mam błędy i nie wiem czy przyczyną jest laptop czy telewizor, a może jakoś Wi-Fi, być może podpowie mi Pan gdzie szukać problemu. Poniżej link do wideo z błędem. Będę wdzięczny za podpowiedź
Największym problemem może być tutaj jakość sieci i przesyłana rozdzielczość. Spróbuj najpierw zmniejszyć rozdzielczość, jeśli to nie pomoże sprawdź czy oba urządzenia są w tej samej sieci (jedno może korzystać z 2.4 GHz a drugie z 5 GHz).
Dokonywana w locie, tj. w czasie rzeczywistym konwersja treści SDR do HDR nie jest ani rozwiązaniem doskonałym, ani chociażby akceptowalnym. Daje tylko słabą namiastkę tego, czym jest prawdziwy HDR. Zwracam uwagę, że treści HDR nie zawsze oferują wyższą jakość obrazu od treści SDR – potwierdzają to liczne recenzje płyt Blu-ray i porównania wersji 4K HDR do 1080p SDR (sam mam w swojej kolekcji kilka takich płytowych „ancymonków”). A zatem, skoro profesjonalne studio dysponujące najwyższej klasy sprzętem i, a może przede wszystkim, dużą ilością czasu potrafi wypuścić rozczarowującej jakości treści HDR (po konwersji z SDR), to zastanówmy się, jaką jakość przekonwertowanego z SDR „w locie” HDR-u zaoferuje telewizor o mocno ograniczonej mocy obliczeniowej? W związku z tym do funkcji konwersji SDR-HDR w telewizorze nie przywiązywałbym w ogóle żadnej wagi. Jeżeli zależy Panu na dobrym odwzorowaniu treści HDR, proszę kupić telewizor co najmniej średniej klasy, np. Sony 55X90J, Samsung 55Q80A lub któryś z dobrych OLED-ów. Telewizor, na którym w miarę dobrze widać HDR powinien mieć jasność co najmniej 500 cd/m^2, nie mówiąc o innych parametrach jak wysokokontrastowa matryca dobrej klasy oraz szeroka paleta barw (minimum 90% pokrycia DCI-P3 [CIExy]).
wystarczy użyć conventera, plików, czas zmiany pliku to ok 15-20sek cały – poszukaj w necie qwinff-Samsung
Hej jak wygląda czerń w modelu 65 cali? Matryca to ads czy va ?
Dzień dobry, rozważam zakup tego TV. Będzie używany jako monitor do Playstation i pc.
Granie w gry i oglądanie treści z platform streamingowych. W związku z powyższym nie zamierzam używać wbudowanych w TV aplikacji tylko używać aplikacji bezpośrednio na pc. Czy w trybie pc dostępne są wszystkie opcje „ulepszeń” obrazu tak jak w innych trybach? Jeżeli nie to czy można podczas korzystania z pc przełączyć TV na inny tryb wyświetlania, który te opcje wspiera?
Pozdrawiam.
Panie Tomaszu! Mam obecnie Samsung 65q70R. W/g mnie do telewizji satelitarnej OK! Ale już po 5 godzinach żałowałem, że nie wziąłem 75cali. Teraz już myślę zmienić na 85cali. Proszę o poradę! Tv w 90% do tv satelitarnej- od wiosny kabel cyfrowy /oglądanie wszystkiego/. Oglądanie z każdego miejsca (2,5-5m), tv wiszący na ścianie. Myślałem o w/w 80A Samsunga lub mini led 85A, albo coś z LG. Byle miał 120Hz i matrycę VA. Najważniejsza dla mnie przekątna – 85cali. Ten którego mam idzie na poddasze.
Bardzo bym chciał Panu pomóc, chociaż nie ułatwił mi Pan zadania nie wspominając o limicie budżetowym na ten telewizor. Inną sprawą jest, że nie testowałem żadnego telewizora, które Pana wymienił w rozmiarze 85 cali. Proszę pamiętać, że przy tak dużej przekątnej ekranu istnieje naprawdę spore ryzyko wystąpienia lokalnych przejaśnień, „chmurek” i innych niejednorodności podświetlenia. W związku z tym na Pana miejscu kierowałbym się raczej w stronę Mini LED-ów. Problem w tym, że w serii QN85A występuje sporo matryc niskokontrastowych. Czy są one również w modelu 85-calowym? Tego na 100% nie wiem, ale informacje z dwóch źródeł wskazują, że w modelu 85QN85A zastosowano jednak i na szczęście matrycę VA, a nie ADS, jak w modelach mniejszych. Jeśli tak jest w istocie, to myślę, że model ten miałby szanse spełnić Pan oczekiwania.
Panie Tomaszu, mam pytanie, jest w tym zakresie cenowym lepiej kupić 75Q80A czy 75XH90 ? Dziękuję i pozdrawiam!
Nie testowałem niestety żadnego z tych modeli, ale ze względu na to iż wykorzystują one inne rozwiązania techniczne można pokusić się o pewne porównanie. 75Q80A wykorzystuje kropki kwantowe, a 75XH90 fosfor TriGain w związku z czym wielce prawdopodobne jest, że 75Q80A będzie miał wyższą ostrość obrazów ruchomych (fosfor bardziej smuży). 75Q80A ma też więcej stopni upłynniania ruchu. Z kolei Sony 75XH90 będzie miał lepsze skalowanie z treści SD, gniazdo słuchawkowe, którego 75Q80A w ogóle nie ma oraz funkcje niedostępne w Tizenie takie jak np. Chromecast czy możliwość blokowania aplikacji i złącz hasłem.
Panie Tomaszu czy to jest ogólna zasada z tym skalowaniem treści SD/HD że Sony sobie z tym radzi lepiej niż Samsung w wyższych modelach?
a jesli chodzi o SD jak wypada porównanie Samsung 55Q80 vs Sony X85J
a Samsung 55QN85 vs Sony X90J
Jest że ogólnie jakiś telewizor świetnie skaluje z HD do 4K?
?
dziękuję z góry za odpowiedź
Dzień dobry. Czy ten model umożliwia nagrywanie programu przez złącze USB na (odpowiednio szybkim) pendrive?
Witam, proszę o pomoc w wyborze. Do wyboru trzy modele Samsung QE55Q80AATXXH, LG OLED55B13LA, LG OLED55A13LA. Telewizor będzie głównie do oglądania ogólnie tego co aktualnie leci w TV, bajki, filmy, programy informacyjne, sportowe itp. (głównie FHD, sporadycznie 4K). TV nie będzie używany do gier. Telewizor będzie stał w dość jasnym salonie, chcę uniknąć odbijania się światła i otoczenia w monitorze TV. Czy przy częstym oglądaniu bajek/animacji TV OLED się szybciej zużywają, bo takie opinie gdzieś czytałem ? Proszę o pomoc w wyborze optymalnego rozwiązania, z góry bardzo dziękuję.
Panie Tomaszu! Jest szansa na odpowiedź?
Przepraszam! Coś mi umknęło i przegapiłem Pana wpis. A więc przymierzam się do kupna QE85QN85A. Poczekam trochę może coś spadnie cena. Ale w grudniu chcę zamknąć temat. Jeśli chce Pan Tomasz mi coś podpowiedzieć to poproszę – wartość jaką chcę przeznaczyć na TV, jest to max wartość obecna w/w tj 15 tys. A więc jeszcze mam miesiąc na zmianę modelu lub marki. Panie Tomaszu! ten w/w czy może na jakiegoś innego zwrócić uwagę?
Kupując tak duży bo 85-calowy telewizor LCD, to niezależnie od marki zwróciłbym uwagę na jedno: równomierność podświetlenia i jednolitość szarości. W przypadku tak dużych ekranów istnieje bardzo dużo ryzyko wystąpienia wad i mankamentów w tych właśnie obszarach. Nie wiem, co prawda, w jaki sposób dokona Pan zakupu, ale jeśli w sposób tradycyjny, tj. w sklepie stacjonarnym, to myślę, że warto by sprawdzić telewizor na miejscu przed zakupem. Problem w tym, że te nierównomierności widać najlepiej w ciemnym pomieszczeniu, a nie w jasnej hali sklepowej. A nie myślał Pan np. o 77-calowym OLED-zie? Przy tym budżecie może Pan dosłownie przebierać w ofercie LG; ba, w Pańskim budżecie mieści się też i Sony 77A84J.
Witam, jestem od niedawna posiadaczem samsunga q80a, jest Pan w stanie podać jakieś opcjonalne ustawienie obrazu? Co zmienić , co wyłączyć itp. Podczas oglądania filmów z różnych źródeł , mam wrażenie jak by obraz byl …. i tu pojawia się niewiedza jak to nazwać : smużenie, przycinanie się ,
Dobrym startem będzie ustawienie (wyłączenie) ostrości zgodnie z jednym z naszych poradników: https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/jak-prawidlowo-ustawic-telewizor-marki-samsung/ , a w przypadku piłki nożnej możesz również zmniejszyć stopień upłynniania ruchu.
Możesz również włączyć „wyraźny ruch (LED)” (WRLED).
Czy QE55Q80AAT faktycznie nie posiada złącza ethernet?
W treść recenzji wkradł nam się mały błąd – już poprawiliśmy złącze Ethernet.
Jeśli ktoś liczy że w firmie Samsung dostanie odpowiedź jaka matryca kryje się w telewizorze który człowiek chce kupić to nie. Nie można po oznaczeniu się u nich dowiedzieć. Oficjalnie z Samsung Polska:
„Przykro mi, nie ma takiej możliwości. Tak jak wspomniałem wcześniej, firma Samsung nie udostępnia informacji na temat zastosowanej matrycy. …………firma Samsung nie udostępnia informacji w specyfikacji na temat rodzaju zastosowanej matrycy oraz wartości odświeżania ekranu. ”
Mogłaby ta UE wymagac podawania tej kluczowej informacji w specyfikacji.
w xkom też nie wiedzą
Nie podają bo kładą co popadnie.
Witam czy ten model w Polsce jest dostępny w 50 calach
Szanowny Panie. Z publikowanych tu testów wynika, że model 77 ma błąd odwzorowania barw 2,7% a model 80 – 3,4% w trybie film. Kontrast w modelu 77 teżdużo wyższy niż w 80. To który model lepszy (do normalnego oglądania tv i do piłki nożnej) bo już sam nie wiem a zakup finalizuje na dniach. Proszę o radę także w sprawie dźwięku. Pozdrawiam.
W filmach lepiej może spisać się model 55Q80TA (jeśli uda się go znaleźć https://geex.x-kom.pl/recenzje/test-telewizora-qled-qe55q80ta-czyzby-samsung-mial-juz-bicz-na-oled-y/), natomiast w sporcie 55Q77AA ze względu na dużą ostrość obrazu w ruchu.
Dziękuję za rady. Proszę jeszcze o jedną: żeby odebrać z dekodera kablówki sygnał w jakości 4K muszę mieć specjalny kabel HDMI( jakie parametry? ). W które gniazdo w TV qe55 q80 mam go wpiąć – Hdmi 2.1?Proszę wybaczyć ale jestem laikiem, a chcę oglądać sport w 4k.
Do sygnału 4K 60 Hz będziesz potrzebował kabla HDMI 2.0 podłączonego do jednego z 4 złączy HDMI w telewizorze. Jedynie gdy chcesz użyć sygnału 4K 120 Hz (np. konsola PS5) potrzebujesz dobrego kabla HDMI 2.1 podłączonego do portu HDMI 4.
Ja wiem jedno bo mam 80T zaś 77T mialem okazję oglądać parę razy. 80T wiec pewnie i 80A jest lepszy od 77T więc pewnie i 77A. W wersji 65 calu mocniejsze głośniki (60w wobec 20w) no i podswietlnie tylne z lokalnym wygaszaniem. Widać różnicę ale nie ma przepaści.
Dzień dobry,
A jak się ma porównanie o które nikt tutaj nie pyta a chyba to najbardziej na czasie w ramach polki cenowej – 75”Q80A vs 75”X90J .
Na rtings niestety takie porównanie dla nas niemiarodajne gdyż tam oceniana wersja z matrycą ADS a (z tego co zdążyłem się dowiedzieć) w Europie ten sam model otrzymujemy z matrycą VA.
Niestety nie będziemy mogli się tutaj wypowiedzieć – nie testowaliśmy tym modeli i ich 75″ paneli.
Właśnie problem polega na tym, że nigdzie nie ma rzetelnej recenzji Q80A (EU) w wersji 75 calowej oraz jej oczywistego porównania do będącego w identycznej cenie X90J.
Bardzo ciekawy jestem który tv lepiej wypada czy testowany samsung w 75 calach czy sony xr x90j również w 75 calach. Chodzi mi przede wszystkim w którym bardziej widoczny jest efekt blumingu. Nie wiem czy fachowo to nazywam?chodzi mi o poświatę białych obiektów na czarnym tle
mam pytanie czy mozna w jakis sposob wyłaczyć wielostrefowe przyciemnianie posiadam model q80a 65 cali na matrycy va sprawdzony (polecam do sprawdzenia piksel kieszonkowy mikroskop dla dzieci 40× i bez problemu super widac) pozdr
Jak oceniasz ten tv? Zadowolony jesteś?jak działa lokalne wygaszanie? Czy tzw. świecenie czerni jest bardzo widoczne, chodzi mi o sceny jak są np. napisy na czarnym tle
Ja oceniam bardzo dobrze co prawda da sie zauważyć lokalne przyciemnianie na szybko zmieniających scenach szczególnie widoczne to jest gdy z bardzo jasnej sceny nagle są napisy na czarnym tle co do samych napisów nie zauważyłem rozświetlania w filmach gdzie są napisy jest bardzo dobrze nawet w całkowitym zaciemnieniu w lg jak oglądałem to była tragedia.
Obraz ogólnie jest super zastanawiałem sie nad oledem ale w tej cenie miałbym 55cali szklący ekran a i ryzyko wypalenia pikseli też weszło w gre wybrałem ten tv i Polecam
Da się to zrobić z poziomu menu serwisowego, ale jest to procedura przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników lub serwisantów.
Czyli nadal Samsunga trapi problem z tym globalnym przyciemnianiem? Mam model z 2020 i to strasznie irytuje, wyłączyłem to w menu serwisowym. Pozostaje tylko pytanie, czy grzebanie w menu serwisowym nie łamie regulaminu gwarancyjnego?
Tak, wyłączenie funkcji normalnie niedostępnych dla użytkownika może być podstawą do unieważnienia gwarancji, szczególnie gdy zmiana tych ustawień unieruchomi telewizor.
Skusiłem się kupić 55q80a no niestety nikt w recenzjach nie pisze ale wystarczy poszukać „samsung too dark netflix”, obraz SDR jest o wiele jaśniejszy niż HDR. Przeszukałem całego neta i najlepszym ustawieniom brakuje do SDR. Tak wyłączyłem eco sensor, ustawianie automatyczne jasnosci itp itd. Problem tez wystepuje z dekoderami canal+, apple tv i niektórzy na amazon prime.
W sumie na XOneX nie widać większej różnicy między trybem naturalnym bez hdr a trybem gra z hdr gdzie mamy sztucznie kontrast podbity „na ile wlezie”.
55″ w EU ma tylko matryce VA
W końcu! Pół internetu przeszukałem. Mam ten telewizor i z tego co widzę na swoje oko to jest to matryca VA na 90%. Myślałem też nad 55′ xj90 a mam jeszcze 14 dni na zwrot. Skąd wiesz ,że wszystkie w eu to VA? Jeśli mógłbyś podać źródło to będę bardzo wdzięczny.
Witam czy zrecenzuje pan wersję 50 calową?
Obecnie planujemy testy modelu Q80AA, jednak do publikacji recenzji musimy jeszcze poczekać.
Witam Panie Tomaszu mając do wyboru q80a i sony xr x90j w 65calach który będzie lepszym wyborem? tylko oglądanie bez konsoli
Witam, kupiłem i z tego co widzę, nie można połączyć TV z PC przez WIFI. Pozostaje tylko kabel HDMI. Jest jakaś firmowa aplikacja po założeniu konta w SAMSUNGU , ale nie można jej uruchomić na komputerze. Są bardzo ładne nagrane filmiki o metodach połączenia TV bezprzewodowo, ale żadna nie działa. Problem ogólnie znany (również poza Polską) od miesięcy, zgłaszany do producenta, który jednak nic z tym nie robi.
Witam Panie Tomku, zakupiłem ostatnio 55q70aa i trochę kąty mi nie pasują bo szeroką kanapę mam i zdarza mi się oglądać telewizję z boku trochę. Czy w związku z tym zamiana na 55q80aa ma sens i kąty widzenia poprawią się? Czy q80 ma lepsze kąty widzenia względem q70 ?
Oba wymienione modele bazują na matrycach VA, które cechują się wąskimi kątami widzenia, różnica może być nieznaczna lub nawet żadna, szczególnie przy takiej samej budowie pikseli matrycy. Nie ma tutaj złotego środka, wymieniając TV na model z matrycą IPS poświęcamy czernie i kontrast. Wybierając matrycę OLED dostaniemy niższą jasność HDR, chociaż właśnie OLED może bardziej pasować przy szerokiej kanapie i ścianie, na którą nie padają bezpośrednio promienie słoneczne.
Witam, bardzo ciekawa recenzja zachęcająca do zakupu właśnie jestem na etapie wybierania telewizora. jest to jeden z dwóch modeli które rozważam do zakupu alternatywnie mam wybrany LG Nano 55 863- tanszy o 600 zl.mam dylemat bo nie wiem która technologia który telewizor jest lepszy który pan polecił do oglądania nie do gier. Zależy mi na dobre jakości obrazu.
z góry dziękuję za pomoc
Witam. Potrzebuje porady, który telewizor wybrać. Zastanawiam się nad tym modelem Samsunga i LG OLED A1. Telewizor będzie użytkowany w dobrze oświetlonym salonie. Głównie będzie służyć do oglądania kablowki i Netflix/HBO go, może w dalekiej przyszłości jakąś konsola. Budżet 4000zł Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
Panie Tomaszu, właśnie kupiłem pod wpływem Pana recenzji omawianego Samsunga QE55Q80AAT, wyprodukowanego również na Węgrzech. Z tabliczki znamionowej dowiedziałem się jednak, że jest to już wersja nr 10. Czy wie Pan może jakie zmiany zaszły w tym telewizorze w tak krótkim czasie, że zrobili już 10 wersję? Wiem na pewno, że w dziesiątej wersji jest Tidal, ale co jeszcze się zmieniło? Mam nadzieję, że nic na gorsze, zwłaszcza matryca lub bezpośrednie podświetlenie.
Pozdrawiam Adam
Witam ponownie! Panu Tadeuszowi nie chce się ze mną gadać, więc po siedmiu miesiącach użytkowania postanowiłem podzielić się z Wami swoimi odczuciami na temat omawianego tv. Nie wiem jak w Waszych egzemplarzach, ale mój działa bardzo wolno. Reakcja telewizora na przyciski na pilocie jest bardzo wolna. W miarę oglądania trochę się poprawia. Nie wiem czym to jest spowodowane. Odbieram programy z naziemnej tv, do nadajnika mam zaledwie 10 km, więc odbieram z anteny siatkowej bez zasilacza. Odbiór dobry bez zacięć. Porównuje ten tv z Samsungiem 55RU8002 ze 100Hz matrycą, który wcześniej posiadałem i niestety obecny telewizor wypada blado. Wykonanie przeciętne, delikatny tv. Nóżka bardzo niestabilna, gniazda antenowe trzymają się na słowo honoru. Jedynie pilot z ładowaniem solarnym, to fajna rzecz. Można go też ładować ładowarką, jednak nie jest w zestawie. Generalnie wszystkie aplikacje działają ok.
Reasumując spodziewałem się czegoś więcej po tym tv, zwłaszcza po zachęcie Pana Tadeusza, ale się rozczarowałem i nie polecam kupna tego tv.
Wejdź w balans bieli i zmniejsz poziom niebieskiego. Optymalny poziom będziesz musiał znaleźć sam.
Według, matryca jest typu ADS
Wysłałeś link do kanadyjskiego testu. Producenci mogą i często stosują kilka matryc na różne rynki docelowe, dlatego w naszych testach zamieszczamy zdjęcia matryc z polskich dystrybucji.
Fajny TV, natomiast mnie osobiście irytują refleksy, brak powłoki i półmatowy ekran powoduje, że każde światło pięknie się rozprasza po całym ekranie, odbija się dosłownie wszystko co jest w pokoju.
Druga sprawa to kąty, są katastrofalne, najgorsze to spadek jasności ekranu już pod kątem 30st., do tego wystarczy boczne okno z dużym światłem i na ekranie kompletnie nic nie widać. Mój stary 10 letni samsung lepiej się sprawuje w tej kwestii niż to cudo techniki.
Dlaczego TV nie widzi zawartość podłączonego zewnętrznego HDD?
Dysk podłączony bezpośrednio do portu.
Sprawdź, czy dysk jest wykrywany przez TV. Możliwe, że port USB nie jest w stanie zasilić Twojego dysku lub sam dysk jest sformatowany tak, że TV nie rozpoznaje systemu plików.
Widzi ilość zajętego i wolnego miejsca ale nie pokazuje zawartości.
Sprawdzone. Samsung w jakiś sposób usunął opis dysku, naprawa Checkdisk po podpięciu na PC naprawiła sprawę, ale jest niepokojące.
Witam
Mam pytanie może proste, ale nie daje mi to spokoju.
Czym się różni tv QE65Q80A (była kiedyś dostępna recenzja) od QE65Q80AAT?
Gdzieś czytałem że AAT ma więcej herców, ale czy nie ma innych różnic i nie jest to gorsza wersja od poprzednika bardzo chwalonego i wysoko ocenianego w teście?
Nowy model ,zawiechy, kiepski HDR, kontrast,
Przeczytaj opinię
Kiedy test nastepcy czyli QE55Q80B???
właśnie kiedy test QE55Q80B?
Dzień dobry. Nie znalazłem testu tegorocznego następcy czyli QE55Q80BAT… Jakieś istotne różnice na plus lub minus (jak w przypadku QE55Q77A i B) i czy otrzymał by Pana rekomendację? Jednym słowem lepiej wybrać zeszłoroczną serię A jak w przypadku linii 70 czy może tegoroczna 80 (B) jest lepszym wyborem?
Dostaliśmy już kilka zapytań o QE55Q80B, jeszcze nie mamy konkretnego terminu testów tego modelu, ale postaramy się go przetestować.
Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!
Witam chodzi o ten telewizor testowany czy do nagrywania musi być dysk twardy o prędkości 5400 obrotów na minutę. Bo próbowałem przenośniki USB i często się zacinają lub nie nagrywają.
Zewnętrzny dysk twardy jest bezpiecznym wyborem — ich prędkość nie różni się tak bardzo między modelami, jak prędkość między różnymi modelami pendrive’ów (chociaż znajdziesz i takie, które będą szybsze od dysku talerzowego).