Po telewizorach z serii X80J przeskakujemy do serii wyższej, biorąc na warsztat model 50-calowy. W czym 50X85J jest lepszy od testowanego wcześniej 50X80J? W jakim stopniu inna matryca poprawia jakość obrazów ruchomych? Czy HDMI 2.1 zastosowane w tak przystępnym telewizorze jest rzeczywiście pełnoprawnym rozwiązaniem? Odpowiedzi na te pytania szukajcie w recenzji poniżej.
Sony KD-50X85J (dalej dla uproszczenia zwany 50X85J) jest telewizorem LCD z 50-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 6.3800.0474EUA. Telewizor wyprodukowano w sierpniu 2021 r., a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.pl.
50-calowa Bravia z serii X85J wygląda identycznie jak model 50X80J i tak samo jak on ma prostą i spokojną stylistykę.
W konstrukcji telewizora można wyróżnić następujące cechy:
Moim zdaniem wykonanie i wykończenie telewizora są akceptowalne.
W Sony 50X85J zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny typu VA o niemalże identycznej strukturze subpikseli jak w niższym modelu 50X80J. Zwracam uwagę na ośmiodomenową strukturę czerwonych subpikseli (rzadkość w tej klasie przekątnych), która będzie miała pozytywny wpływ na reprodukcję kolorów pod kątem.
Główną zaletą matryc VA jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.
Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie (stąd gruba obudowa).
W zauważalnie ochłodzonym (tj. zaniebieszczonym) trybie własnym (7009K) średni błąd odwzorowania barw był niski i wyniósł 2,2.
Pod kątem kolory lekko bledną, ciemnieją (w pionie zdecydowanie mocniej niż w poziomie), ale nie tak bardzo, jak sugerowałby to rodzaj zastosowanej matrycy (VA).
Moim zdaniem niższa niż oczekiwana degradacja barw pod kątem to właśnie zasługa większej liczby domen w czerwonych subpikselach. Pomimo tego najlepszą jakość obrazu uzyskamy, oglądając na wprost lub pod niewielkim kątem.
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło aż 92% (!), co jest świetnym i zaskakującym wynikiem w tej klasie cenowej.
W trybie HDR błędy reprodukcji barw były… średnie, a to dzięki dobremu pokryciu szerokiej palety barw.
Nie jest to oczywiście wynik wzorcowy, ale w tej klasie cenowej niewątpliwie zasługujący na uznanie.
Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 2614:1, co jest nadal przyzwoitym wynikiem, choć nieco niższym niż w modelu 50X80J. Pomimo tego 55-calowa Bravia również sprawdzi się w warunkach domowego kina. Poniżej zdjęcie z filmu Zjawa (The Revenant, 2015).
Podobnie jak w 50X80J, również i w 50X85J warto wyłączyć ZZK czyli „zaawansowane zwiększenie kontrastu” (ZZK). Więcej informacji o tym, dlaczego warto to rozważyć, znajdziecie w recenzjach modeli 50X80J oraz 55X80J.
Kilka uwag dodatkowych:
W trybie własnym na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru była stabilna i wyniosła 431 cd/m^2.
Jest to już wynik ponadprzeciętny – o 68 kandeli wyższy niż w modelu 50X80J. Ponadto 50-calowa Bravia z serii X85J ma inną zaletę: nie trzyma się kurczowo metadanych, lecz stara się zachować jasność, a nie gradację. Chociaż żadne rozwiązanie nie jest idealne, w telewizorach o jasności poniżej 500 cd/m^2 to podejście ma swoich zwolenników (autor jest jednym z nich).
Warto też pamiętać, że:
Jak widać tzw. zaawansowane zwiększenie kontrastu obniża luminancję maksymalną o 46 kandeli. Z kolei wyłączenie ZZK zwiększa maksymalną jasność o całe 12% i sprawia, że krzywa jasności ma przebieg bardziej zbliżony do wzorca.
Sony 50X85J wyposażono matrycę LCD klasy 120Hz. Oto wyniki pomiarów:
Podobnie jak modele z serii X80J i krewniacy z serii X85J, Sony 50X85J posiada funkcję upłynniania ruchu. Zależność stopnia upłynnienia ruchu od wybranej opcji przedstawia zestawienie poniżej:
Podsumowanie:
Moim zdaniem Sony 50X85J ma lepsze odwzorowanie ruchu niż 50X80J, ale przyrost ostrości ruchu nie jest tak duży, jak można by się spodziewać po zmianie panelu z 60- na 120-hercowy.
Sony 50X85J wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące dźwięk do dołu.
Brzmienie jest moim zdaniem identyczne jak w modelu 50X80J, tak więc aby się nie powtarzać odsyłam Was do jego recenzji.
Chociaż Sony 50X85J pracuje pod kontrolą systemu Android w wersji 10, tak jak 50X80J, funkcje multimedialne nieznacznie się różnią. Otóż zauważyłem, że w 50X85J w standardowym odtwarzaczu multimediów podczas odtwarzania plików wideo można je powtarzać, co nie było możliwe w modelu 50X80J. Zdziwiło mnie to trochę, bowiem oba telewizory miały tę samą wersję oprogramowania (6.3800.0474EUA).
W pozostałych kwestiach, tj. liczby dostępnych aplikacji oraz rodzajów odtwarzanych plików wideo, nie zauważyłem różnic pomiędzy 50X85J a 50X80J. W związku z tym, aby się nie powtarzać, znowu odsyłam Was do jego recenzji.
I tu doszliśmy do największej różnicy pomiędzy 50X85J a 50X80J: dwóch złączy HDMI 2.1, których nie ma model z niższej serii.
Oba złącza mają (teoretycznie) pełną przepustowość 48 Gb/s, co daje (teoretyczną) przewagę nad tymi rywalami, którzy mają HDMI 2.1 o przepustowości zaniżonej do 40 Gb/s.
Celowo aż dwa razy użyłem słowa „teoretycznie”, bowiem w trakcie testu nie miałem możliwości sprawdzenia, jak to wygląda w praktyce (dopiero pracujemy nad procedurą testową złącz HDMI 2.1 z użyciem konsoli Xbox Series X). Pomimo tego po analizie pełnego EDID, tj. wizytówki możliwości telewizora, którą to wizytówkę telewizor wysyła do współpracujących urządzeń (konsol, odtwarzaczy Blu-ray, dekoderów itp.), widać, że coś jest nie tak.
Otóż maksymalna częstotliwość (Maximum Pixel Clock) to 600 MHz, podczas gdy powinna być 1190 MHz. Czy to oznacza, że 50X85J będzie miał jakieś problemy z sygnałem 4K/120 Hz, bowiem do tego typu sygnału potrzebna jest właśnie częstotliwość 1190 MHz, a nie „tylko” 600 MHz? Ponieważ jest to niemalże dwa razy mniej, rodzi się pytanie, czy w trybie 4K/120Hz 50X85J będzie redukował pionową rozdzielczość obrazu o połowę, jak to robił np. jego krewniak z serii XH90xx?
Jeżeli ograniczenie taktowania do 600 MHz rzeczywiście ma miejsce, to innym „rozwiązaniem”, jakie telewizor może zastosować zamiast ograniczania rozdzielczości pionowej jest opuszczanie co drugiej klatki, czyli praktyczna redukcja ze 120 Hz do 60 Hz. Od kolegów z branży wiem, że nawet po najnowszej aktualizacji wprowadzającej VRR niektóre telewizory Bravia (w tym np. model 55XH9005) nadal nie są w stanie wyświetlać pełnej rozdzielczości 4K w trybie 120 Hz, tak więc z dużą dozą prawdopodobieństwa można zakładać, że modele z niższej serii, jaką jest X85J, również mogą przejawiać tego typu problemy.
Warto zaznaczyć, że:
Sony 50X85J jest dość specyficznym telewizorem klasy podstawowej, który w porównaniu do modelu z niższej serii X80J może się dodatkowo pochwalić 120-hercową matrycą oraz dwoma złączami HDMI 2.1. W związku z tym wydaje się telewizorem stworzonym pod wymagania graczy poszukających stosunkowo niewielkiego ekranu do nowych konsoli.
Witam. Macie w planach recenzje Philipsa 65pus9206? Pozdrawiam.
Słaba ostrość obrazu w ruchu , słaby dźwięk, HDMI 2.1 niepewne i …prawie 4000 zł za 50 cali. No coś nie tak. Za 4300 można już kupić tegorocznego OLEDa od LG 48 cali. Parametry nieporównywalne…
A skad taki niski kontrast? W specyfikacji x85j ma prawie 2 razy wyzszy kontrast niz x80j na VA.
Wyniki testów kontrastu w recenzji są realnymi odczytami z narzędzi pomiarowych na testowanej sztuce.
A to może się zdążyć że inna sztuka tego samego modelu będzie miała wyższy lub niższy kontrast ?
Oprócz różnic wynikających z zastosowanego rodzaju matrycy, jest to zależne od jakości konkretnej matrycy oraz ustawień telewizora podczas testowania.
Jak najbardziej może, czego przykładem jest recenzja na stronie rtings dokładnie tego modelu, gdzie zmierzony kontrast wynosił 6000.
Ciekawe, że u nich struktura subpikseli też jest zupełnie inna:
Recenzji TCL C825 ciągle brak. Najtańszy mini Led na rynku, ciekawi wielu tylko nie recenzentów.
Chyba że ktoś oczekuje aż zostaną wydane wszystkie aktualizacje, bo wychodzą dość często i z każdą jest coraz lepiej.
Marcinie, mamy w planach recenzję TCL 55C825, jednak aby go przetestować i opublikować wyniki potrzebujemy jeszcze trochę czasu.
Ja miałem TCLa i oddałem. Telewizor był skalibrowany calmanem. Zazieleniony obraz z matrycy na różnych sygnałach. Nic nie dawało ustawienie. Czarny ma daleko do czarnego. Kolory wyblakłe jak nie VA. Może to kwestia jakiejś powłoki poprawiającej kąty czy odblaski. Bo kąty są genialne, odbić praktycznie brak. Ten soundbar to jest mega to jak on gra to jest mega. Piloty wykonanie jak zabawka za 5 pln, fatalny plastik. Sam tv dobrze wykonany – dość gruby
Generalnie nie polecam.
Wciaż brakuje najważniejszego testu na x-kom… Sony XR-55X90J
Panie Tomaszu, otrzymał Pan telewizory Philips do testów ? ( zależy mi na modelach : 705,706,806, w rozmiarach 55 i 65 cali ) dzięki Panu podejmę decyzję jaki model kupić. Telewizory są już w sprzedaży, a testów nigdzie nie można znaleźć.
Aktualnie oczekujemy na potwierdzenie następnych modeli Philips, które będziemy testować.
Witam , zastanawiam się nad kupnem telewizora 43 ” mam dylemat czy wybrać firmę LG 43NANO753PA NanoCell , czy jednak Samsunga np.QE43Q67AAU 43″ QLED. Z którego modelu będę bardziej zadowolony ?
W sklepach stacjonarnych niestety brak możliwości zobaczenia tych modeli, bo na półkach ich nie ma.
Zerknij sobie na specyfikację obu i zastanów się dobrze, na czym ci najbardziej zależy:
Samsung to matryca VA, LG do końca nie wiadomo, czy trafi się IPS czy MVA. Głośniki będą lepsze w LG, Sams cieniutki, LG grubszy, smarty podobne, obie firmy nie wspierają formatu dźwięku DTS, jakość obrazu zbliżona, na obu efekt HDR będzie mizerny. Cała reszta (DSE, banding, clouding, bleeding) to już loteria.
Tak się składa, że spośród dwóch modeli wymienionych przez Pana przetestowałem tylko Samsunga 43Q67A. Jego recenzja ukaże się w tym tygodniu i zdradzę, że jest to telewizor godny polecenia. Test LG 43NANO753PA również mam w planach, ale do tej pory były kłopoty z dostępnością tego modelu (na potrzeby testów). Kluczową kwestią przy wyborze między tymi dwoma modelami może być rodzaj matrycy. LG pozytywnie mnie zaskoczył instalując wysokokontrastową matrycę VA w 55-calowym modelu z tej samej serii (55NANO753PA). Czy panel VA znajdziemy również w 43NANO753PA? Tego nie wiem, ale jeśli tak, to model ten będzie mógł nawiązać rywalizację z ww. Samsungiem. Problem w tym, że jedno ze znanych mi źródeł podaje, że w ww. modelu LG stosowane są naprzemiennie oba rodzaje matrycy, tj. IPS i VA.
A to też dołączę do dyskusji, bo od jakiegoś czasu przeglądam recenzje i jestem dalej w kropce. Z racji potrzeby sporego obszaru roboczego muszę wymienić monitor na telewizor kalibru 55″. Zdarza mi się od czasu do czas obrobić zdjęcia/filmy, przez co odwzorowanie kolorów stawiam jako wysoki wymóg. Normalnie bez zastanowienia brałbym OLED, jednak mam solidne obawy przed wypalaniem, stąd zastanowienie przeszło w stronę LG 65QNED913PA/Samsung QE55QN95 – chyba, że macie inne pomysły? Zawszelkie sugestię będę bardzo wdzięczny 🙂
Hi Tomasz, thank you for the great reviews.
I can’t decide between the 50X85J (100hz VA panel without local dimming) and the 50Q80A by Samsung (50hz VA panel with local dimming). Mostly for watching cable TV, old DVDs, and online streaming. Which one would you recommend and why?
I have not tested 50Q80A yet but will try to help you. I would choose 50X85J for better upscaling, just a bit wider viewing angles and cleaner video processing. I would choose 50Q80A for contrast & blacks because Sony’s ANSI contrast seems quite low for a VA panel (ca. 2600:1).
Cały czas czekam na recenzję telewizorów Philips OLED 705, 706, 806 , ale chyba się nie doczekam i muszę kupić jakiś w ciemno.
wejdź na hdtvpolska tam jest
Testów z pomiarami nie mają. Wymieniają tylko najważniejsze cechy telewizora.
No jak nie ma, w dziale testu „Profesjonalna kalibracja Philips Oled 806” masz na końcu zakładkę „pobierz pełny raport kalibracji” wszystkie wyczerpujące dane, ja nie wiem co ty chcesz więcej od tak profesjonalnego testu na kilka stron ze zdjęciami i wynikami pomiarowymi
Faktycznie tej jeden model 806 jest z pomiarami. Tutaj jakoś czytelniej i przyjemniej się zapoznaje z testami. Nie rozumiem dlaczego testy są robione kilka miesięcy po premierze. Przeważnie testy okazują się za późno, to jak testować samochód który się już kupiło.
Philips 855 miałem i oddałem.
Jeśli zależy Ci na oglądaniu kanałów z dekodera np. kablówki to zdecydowanie nie polecam. Kanały informacyjne ujdą. Filmy słabo. Kiepskie skalowanie. Piłka nożna w hd z dekodera UPC (canal+, eleven) nie da się oglądać są takie aureole wokół pilkarzy, trawa masakrycznie rozmyta. Tv skalibrowany calmanem plus wiele czasu poświęciłem na ustawienia do sportu. Do tego Philips ma fatalne menu, b.malo intuicyjne. 4K jest oki czy tez zachwycajace dla fanow 4K, ale tez trzeba sie pobawic ustawieniami.
To nie jest SONY, ze wyciagasz z pudelka i juz jest niezle 😉
Ja mam jedno pytanie. Zastanawiam się nad zakupem x85j lub x90j w rozmiarze 55 cali. Czy 55x85j ma panel va czy ips ?
Nie mieliśmy możliwości przetestowania tego modelu, jednak z danych na rynek amerykański 55X85J powinien mieć matrycę VA, tu należy być ostrożnym pod względem poprawności tych danych ze względu na możliwe różnice rynkowe i to, że testowany przez nas model 55X80J miał matrycę ADS.
55x85j ma VA i o dziwo gorsze kąty sporo od 50 calowej wersji.
Autorze recenzji.
Przeczytałem oprócz tej recenzję LG Nano 913 i próbuję zrozumieć dlaczego w punktacji kino domowe LG dostało punkt więcej niż ten tv. Tu jest 4/10. Sony ma lepszą jasność od tamtego, lepszy kontrast i nie ma poświaty wokół napisów na pół ekranu. Na kadrze ze Zjawy tu widać cokolwiek więcej tam tylko twarz jedną. To dlaczego tu są 4 punkty a tam 5?
Głównym powodem takiej oceny jest dużo wyższy kontrast natywny wyświetlacza LCD zastosowanego w LG 50NANO813. Oczywiście przyjąłem założenie, że właśnie o ten a nie inny model Panu chodzi, ponieważ nie testowaliśmy jeszcze żadnych telewizorów LG z serii 913, lecz tylko 813.
Dzień Dobry czy ktoś moze doradzić jakiś telewizor do ogladnia cyfra + netflix a w przyszłości także do konsoli PS5 budzet nie za duzy maks 3500
Jak siedzisz dokładnie naprzeciwko tv to ten z recenzji jest spoko, ja wczoraj bylem zobaczyć te jego kąty i niestety jeśli tv ma być oglądany z jakikolwiek kątów to jest spora degradacja koloru. Więc szukam dalej.
LG 50NANO863PA a patrzyłeś na ten waham się pomiędzy G 50NANO863PA a Sony 50X85J
Właśnie zastanawiam się nad LG 50NANO863PA lub Sony 50X85J
Poprawka kąty wcześniej oglądałem w 55 cali. Dzisiaj obejrzałem w 50 calach i porównałem z 55 cali i w 50 cali kąty są o wiele lepsze.
Dziś Rozpoznałem temat moze mi ktoś doradzić który z tych modeli bedzie najlepszy do Netflixa, PS5 i telewizja naziemna, cyfra + (wszyskie mieszcza sie w moim budzecie do 3500 zł ) :
1. LG 50NANO863
2. Sony 50X85J
3. LG 55NANO883
4. Samsung QE55q75A
Co wybrales? ?Sony kiedys dla mnie zawsze najladniej wyswietlalo obraz z naziemnej tv.
Też szukam telewizor dla oglądania netflix, YouTuba o oraz do PS5 z budżetem 3000-3500. Chciałbym kupić do nowego roku. Czytałem że LG Nano nie warte uwagi, ale wszystkie recenzji są ze stanów, a oni mają lepsze ceny na TV. Jaki polecacie?
Przy wyborze telewizora do gier ważne będzie wsparcie techniki VRR i pełne złącze HDMI 2.1 120 Hz.
Panie Tomaszu w recenzji podał Pan informację, że rozstaw nóżek wynosi 75 cm, natomiast na stornie producenta jest informacja o 66 cm. Prosiłbym o potwierdzenie czy u Pana w recenzji była liteówka czy faktycznie jest 75 cm rozstawu.
Ja Ci odpowiem. W recenzji jest OK. 75 cm około. Może z 0,5 cm mniej. Strona SONY ma błąd. Sam mierzyłem.
Miałem Sony 50X81J i miał rozstaw nóżek 66, na stronie producenta też tak pisze, ale w tutaj teście Sony 50X80J rozstaw nóżek był większy. Możliwe że to była literówka
Witam,
W końcu trafiłem we właściwe miejsce, super materiały. Pytanie do autora, poszukuję tv do salonu 50 cali do oglądania głównie tv, rzadko multimediów, brak konsoli. Rozważam dwa modele, a po lekturze recenzji nie potrafię wybrać… Proszę o pomoc, co wybrałby autor: sony 50x85j vs samsung 50q80a?
Pozdrawiam
Jaki tryb obrazu ustawić ?
Z reguły najwierniejsze zamierzeniom reżyserów powinny być tryby filmowe.
Do Geex czy podeślę Pan ustawienia do tego telewizora?
Cześć !
Dzięki za recenzję ! Czy po zainstalowaniu aplikacji VLC, odtwarzanie plików z USB , jest juz poprawne ?
Panie Tomaszu, dzięki za tak fachowe recenzje!
Mając do wyboru wersje 50X80J i 50X85J – która wydaje się Panu bardziej sensownym rozwiązaniem, jeśli TV będzie służył do filmów, naziemnej i czasem jako monitor? Czy w szczególności pod kątem tego ostatniego zastosowania, któryś z tych dwóch modeli się wyróżniał lepszą ostrością?
Ciekawi mnie jeszcze bardzo różnica w płynności ruchu – na jednym z porównań 50X80J z innym TV podobnej klasy bez „upiększaczy” wypadł fatalnie. Pytanie, czy 50X85J będzie pod tym kątem zauważalnie dla oka lepszy, czy też może najbardziej sensowną opcją jest np. włączenie na stałe mimo wszystko upłynniania ruchu i wtedy w obu modelach uzyskamy podobnie zadowalający efekt?
Który z tych 2 modeli wybrałby Pan pod kątem tych trzech sposobów wykorzystania dla siebie?
Dziękuję bardzo za dobre słowo. Moim skromnym zdaniem 50X85J będzie pod tym względem lepszy od 50X80J i jest wart dopłaty kilkuset złotych. Dlatego osobiście wybrałbym 50X85J. Jeżeli chodzi o wszelkie porównania płynności, proszę zwrócić uwagę na rodzaj i jakość sygnału źródłowego. Ja testuję płynność najczęściej na 1080/23,98 oraz 1080/24 i Panu również to polecam.
Panie Tomaszu,
zapoznałam się z wszystkimi recenzjami telewizorów 50 calowych. Mam dylemat, który ze zrecenzjowanych przez Pana telewizorów wybrać Sony 50X85J czy też LG 50NANO863P. Nie wszystkie funkcje są dla mnie ważne. Istotna jest jakość dźwięku i obrazu (ostrość, nasycenie kolorów – oczy „wiekowe” , wzrok już nie ten)). Telewizor służy nam jedynie do oglądania telewizji (tv kablowa) i korzystania z funkcji Smart. Miałam zamiar ustawić telewizor na obotowej podstawie MELICONI Rotobase Elite L wym. 750 mmx 350 mm, co przy LG byłoby niemożliwe, ale nie jest to warunek konieczny, acz pożądany.
Jeśli uzyskałabym pomoc, będę ogromnie wdzięczna.
Pozdrawiam i dziękuję za bardzo rzetelne recenzje.
Oba wybrane przez Ciebie modele działają na matrycach VA, dlatego optymalne kąty oglądania będą dużo mniejsze od TV wyposażonych w matryce IPS lub OLED. Dlatego jeśli już teraz rozważasz obrotową podstawę to takie dostosowanie zapewni lepsze wrażenia z oglądania niż oglądanie wyblakłych treści pod kątem.
Nawet jeśli Twoja podstawa nie zapewni idealnego kąta oglądania to model od Sony ma kolejnego asa w rękawie, jakim jest powłoka polepszająca wrażenie przy oglądaniu TV pod kątem, wspomnieliśmy o niej w recenzji.
Pod względem dźwięku LG jest lepszy i nie wymaga zastosowania dodatkowego soundbara.
Chciałbym zobaczyć pełne ustawienia obrazu tego telewizora, dla uzyskania jak najlepszego odwzorowania barw. Posiadam go jakiś czas i trochę bawiłem się ustawieniami, ale bez kolorymetru to tylko zabawa na oko.
Nawet jeśli znajdziesz gdzieś ustawienia po kalibracji, nie polecamy takiego rozwiązania. Każda matryca jest inna i wymaga indywidualnych poprawek, które zapewni jedynie kalibracja Twojej matrycy.
Witam. W recenzji podano rozstaw nóżek 75 cm. Producent w specyfikacji podaje 65 cm. Jak to wygląda w rzeczywistości. Dziękuję za odp. I pzdr Piotr
Wskazany u nas rozstaw nóżek jest wartością zmierzoną testowanego egzemplarza.