Ranking: polecane urządzenia do pomiaru tlenu we krwi SpO2. Jaki zegarek z pulsoksymetrem kupić?

Zgodzimy się wszyscy, że podczas walki z pandemią wszystkie sposoby, które zapobiegają jej rozwojowi, są dobre. Nikt z nas zapewne jednak nie przypuszczał, że to właśnie smartband lub inteligentny zegarek będzie mógł przyczynić się do wykrywania objawów zakażenia Koronawirusem? A jednak. Ostatnio potwierdzono, że pulsoksymetry, które znamy z urządzeń wearables mogą pomóc w walce z tą nieprzejednaną chorobą. Sprawdźcie, na które z nich warto postawić.

Pulsoksymetr – co mierzy?

Pulsoksymetr to czujnik wykorzystywany w medycynie. Oblicza poziom nasycenia hemoglobiny tlenem. Można go wykorzystywać do pomiaru tętna, ale nigdy nie wolno go mylić z pulsometrem. 

Do niedawna pulsoksymetr był stosowany wyłącznie w sprzęcie medycznym, za pomocą którego mierzono natlenienie krwi z poziomu palca u ręki.

Od jakiegoś czasu jednak czujnik ten wykorzystują również producenci urządzeń wearables, w tym Huawei, Garmin, Fitbit czy Honor. Jest to wygodne, bo pozwala na weryfikowanie poziomu tlenu we krwi wygodniej – z poziomu nadgarstka. Czujnik w tego typu urządzeniach pracuje również stale, co oznacza, że na bieżąco informuje, jeśli z organizmem dzieje się coś złego.

Poziom tlenu we krwi – dlaczego jest ważny?

Mówiąc najprościej, pulsoksymetr zaimplementowany w smartbandzie lub inteligentnym zegarku stale weryfikuje stan naszego organizmu, sprawdzając poziom SpO2.

Jeśli otrzymana wartość mieści się w przedziale 99-95 to nie ma się czego obawiać. Jeżeli natomiast, spanie poniżej 94 jednostek, jest to znakiem, że poziom tlenu we krwi jest za mały, czego następstwem mogą być problemu w oddychaniu – a jak wiadomo jest to jeden z podstawowych objawów COVID-19. Taka sytuacja powinna, szczególnie w dzisiejszej rzeczywistości, stać się bodźcem, który zmusi nas do wizyty u lekarza w możliwie najszybszym trybie lub po prostu ostrzeże, że nasz organizm walczy z problemem niedotlenienia.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że smartband lub smartwatch z pulsoksymetrem jest ważny w przypadku wszystkich użytkowników, ale szczególne znaczenie może mieć w przypadku seniorów, którzy narażeni są na zwiększone ryzyko popadnięcia w każdą chorobę. 

Polecane opaski i smartwatche z pulsoksymetrem

Smartbandy i smartwatche, które oferują czujnik do pomiaru poziomu SpO2 w organizmie, dostaniecie w różnych konfiguracjach. Różnią się one między sobą detalami, np. funkcjonalnościami, wyglądem zewnętrznym, czy kolorem. 

Co istotne, coraz większa ilość producentów wprowadza to rozwiązanie do swoich akcesoriów wearables, a to z kolei daje nadzieję, że za jakiś czas, czujnik ten będzie traktowany jako standard w tego rodzaju sprzęcie. 

Poniżej znajdziecie przekrój polecanych opasek sportowych i inteligentnych zegarków z pulsoksymetrem. Zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn oraz starszych i młodszych użytkowników. I to już od 99 zł!

Rekomendowane smartwatche i smartbandy z pulsoksymetrem