Ranking: urządzenia do pomiaru tlenu we krwi. Jaki zegarek z pulsoksymetrem kupić?

Na przestrzeni ostatnich lat przekonaliśmy się, że urządzenia wearables potrafią wykryć objawy zakażenia koronawirusem i inne poważne choroby rozwijające się w organizmie – jeszcze zanim dadzą o sobie znać. Sprawdźcie ranking i przekonajcie się, dlaczego warto postawić na sprzęt z pulsoksymetrem. Znajdziecie w nim opaski i zegarki z pomiarem natlenienia, które warto kupić w 2023 roku.

Pulsoksymetr – co mierzy?

Pulsoksymetr to czujnik wykorzystywany w medycynie. Oblicza poziom nasycenia hemoglobiny tlenem. Można go wykorzystywać do pomiaru tętna, ale nigdy nie wolno go mylić z pulsometrem. Do niedawna był on stosowany wyłącznie w sprzęcie medycznym, za pomocą którego mierzono saturację krwi z poziomu palca u ręki.

Od jakiegoś czasu jednak pulsoksymetr wykorzystują również producenci urządzeń wearables, w tym Samsung, Xiaomi, Huawei, Garmin, Fitbit czy Honor. Jest to komfortowe, bo pozwala na weryfikowanie poziomu tlenu we krwi o wiele wygodniej, a więc i częściej. Z poziomu własnego nadgarstka. 

W przypadku niektórych inteligentnych zegarków i opasek czujnik ten pracuje również stale, co oznacza, że na bieżąco informuje, jeśli z organizmem dzieje się coś złego.

Przeczytaj koniecznie:

Czy warto mierzyć natlenienie krwi?

Mówiąc najprościej pulsoksymetr, zaimplementowany w smartbandzie lub inteligentnym zegarku, sprawdza poziom SpO2, czyli saturacji krwi. Dlaczego to takie istotne?

Jeśli otrzymana wartość mieści się w przedziale 99-95 to nie ma się czego obawiać. Jeżeli natomiast, spadnie poniżej 94 jednostek, jest to znakiem, że poziom tlenu we krwi jest za mały, czego następstwem mogą być problemu w oddychaniu – a jak wiadomo jest to jeden z podstawowych objawów COVID-19 i innych poważnych schorzeń układu oddechowego.  

Taka sytuacja powinna stać się bodźcem, który zmusi nas do wizyty u lekarza w możliwie najszybszym trybie lub po prostu ostrzeże, że możliwe, iż nasz organizm walczy z problemem niedotlenienia.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że smartband lub smartwatch z pulsoksymetrem jest ważny w przypadku wszystkich użytkowników, ale szczególne znaczenie może mieć w przypadku seniorów, którzy narażeni są na zwiększone ryzyko popadnięcia w rozmaite choroby. Nie należy go jednak traktować jak urządzenie medyczne, a wyłącznie sugestie, którą w razie potrzeby należy skonsultować z lekarzem. 

Opaski i zegarki z pulsoksymetrem – FAQ

Coraz większa ilość producentów wprowadza to rozwiązanie do swoich akcesoriów wearables, a to z kolei daje nadzieję, że za jakiś czas, czujnik ten będzie traktowany jako standard w tego rodzaju sprzęcie. Dzisiaj są to m.in. Apple, Fitbit, Garmin, Huawei, Xiaomi czy Huami.

Prawidłowa wartość pomiaru mieści się w przedziale 99-95. Jeżeli z kolei, spadnie poniżej 94 jednostek, jest to znakiem, że poziom tlenu we krwi jest za niski i należy skonsultować się z lekarzem. 

Ceny opasek sportowych z pulsoksymetrem zaczynają się już od 99 zł, natomiast smartwatchy od nieco ponad 200 zł. 

Ranking: najlepsze opaski i smartwatche z pulsoksymetrem

Smartbandy i smartwatche, które oferują czujnik do pomiaru poziomu SpO2 w organizmie, kupisz w różnych konfiguracjach. Różnią się one między sobą detalami, np. funkcjonalnościami, wyglądem zewnętrznym, czy kolorem. 

Poniżej znajdziesz przekrój polecanych opasek sportowych i inteligentnych zegarków z pulsoksymetrem. Zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn oraz starszych i młodszych użytkowników.  Wybierz sprzęt dla siebie i ciesz się solidną kontrolą zdrowia na co dzień.