Pulsoksymetr – co mierzy?
Pulsoksymetr to czujnik wykorzystywany w medycynie. Oblicza poziom nasycenia hemoglobiny tlenem. Można go wykorzystywać do pomiaru tętna, ale nigdy nie wolno go mylić z pulsometrem. Do niedawna był on stosowany wyłącznie w sprzęcie medycznym, za pomocą którego mierzono saturację krwi z poziomu palca u ręki.
Od jakiegoś czasu jednak pulsoksymetr wykorzystują również producenci urządzeń wearables, w tym Samsung, Xiaomi, Huawei, Garmin, Fitbit czy Honor. Jest to komfortowe, bo pozwala na weryfikowanie poziomu tlenu we krwi o wiele wygodniej, a więc i częściej. Z poziomu własnego nadgarstka.
W przypadku niektórych inteligentnych zegarków i opasek czujnik ten pracuje również stale, co oznacza, że na bieżąco informuje, jeśli z organizmem dzieje się coś złego.
Przeczytaj koniecznie:
Czy warto mierzyć natlenienie krwi?
Mówiąc najprościej pulsoksymetr, zaimplementowany w smartbandzie lub inteligentnym zegarku, sprawdza poziom SpO2, czyli saturacji krwi. Dlaczego to takie istotne?
Jeśli otrzymana wartość mieści się w przedziale 99-95 to nie ma się czego obawiać. Jeżeli natomiast, spadnie poniżej 94 jednostek, jest to znakiem, że poziom tlenu we krwi jest za mały, czego następstwem mogą być problemu w oddychaniu – a jak wiadomo jest to jeden z podstawowych objawów COVID-19 i innych poważnych schorzeń układu oddechowego.
Taka sytuacja powinna stać się bodźcem, który zmusi nas do wizyty u lekarza w możliwie najszybszym trybie lub po prostu ostrzeże, że możliwe, iż nasz organizm walczy z problemem niedotlenienia.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że smartband lub smartwatch z pulsoksymetrem jest ważny w przypadku wszystkich użytkowników, ale szczególne znaczenie może mieć w przypadku seniorów, którzy narażeni są na zwiększone ryzyko popadnięcia w rozmaite choroby. Nie należy go jednak traktować jak urządzenie medyczne, a wyłącznie sugestie, którą w razie potrzeby należy skonsultować z lekarzem.
Opaski i zegarki z pulsoksymetrem – FAQ