Hogwarts Legacy miało zadebiutować w okresie przedświątecznym, ale ostatecznie stało się kolejną grą, która ominie 2022 rok. Na szczęście opóźnienie nie okazało się duże, a ujawnienie wymagań sprzętowych wersji PC zwiastuje, że prace nad nią mają się już ku końcowi. Sprawdź, czy Hogwarts Legacy podoła Twój mugolski sprzęt, czy nie obejdzie się bez modernizacji.
Dziedzictwo Hogwartu wygląda jak spełnienie marzeń każdego fana Harry’ego Pottera. Nie będzie to adaptacja żadnej książki czy filmu, lecz autorska produkcja w (względnie) otwartym świecie, której akcja rozegra się wiele lat przed narodzinami wybrańca, który ostatecznie powstrzymał tego, którego imienia nie wolno wymawiać.
Od strony wizualnej nie będzie to nowa jakość – w końcu to gra, która wyjdzie także na starsze platformy sprzętowe. Należało więc raczej spodziewać się nie najwyższych wymagań sprzętowych. W praktyce szata graficzna nie zawsze pokrywa się z zalecanymi konfiguracjami PC i nie inaczej jest w tym przypadku. Oficjalne wymagania Hogwarts Legacy, które producent podał na platformie Steam, są stosunkowo wysokie – wyższe nawet od jednego z niewielu nowogeneracyjnych tytułów na PC, tj. Deathloop.
Producent na kilka tygodni przed premierą Hogwarts Legacy zaktualizował i rozbudował wymagania sprzętowe. Minimalne zostały, owszem, obniżone, ale obniżyły się też docelowe: rozdzielczość i liczba klatek. Z tego powodu postanowiłem zostawić starą minimalną konfiguracją sprzętową, która zalecana jest do wyższej rozdzielczości i innego poziomu płynności. Zniknęła też wzmianka o skalowaniu, co daje nadzieję, że udało się lepiej zoptymalizować tytuł, mimo większego zapotrzebowania na pamięć RAM (teraz minimum to 16 GB zamiast 8 GB).
Wymagania co do procesora nie są jakieś szczególnie wysokie. Generalnie powinna wystarczyć jednostka pokroju Intel Core i7-6700K lub Intel Core i7-7700K albo Ryzen 5 1600X. Do lepszych wrażeń wydajność na miarę Ryzena 5 3600 (albo Ryzena 5 5500) to nie jest jakiś kosmos; raczej powoli staje się to już standardem.
Inną sprawą jest karta graficzna. Poziom GeForce’a GTX 1070, który wciąż jest niezłą kartą, to wręcz niespotykany widok w wymaganiach minimalnych. W praktyce to mniej więcej poziom RTX-a 3050, GTX-a 1660 Ti lub 1660 Super. Z kolei GTX 1080 Ti to wydajność powyżej średniopółkowego RTX-a 3060, a poniżej RTX-a 3060 Ti. Do niższych rozdzielczości i ustawień wystarczy już znacznie słabsze GPU, ale warto zwrócić uwagę na docelową rozdzielczość.
Nie są to szczególnie wysokie wymagania, jak na grę z 2023 roku, ale trudno też je zaliczyć do najniższych. Na szczęście zniknęła niepokojąca wzmianka o upscalingu przy wymaganiach, która wcześniej sugerowała, że do uzyskania 1080p i 60 fps potrzebna będzie aktywacja techniki pokroju DLSS, FSR 1.0 lub FSR 2.0. Producent nie potwierdził żadnej z nich, ale wygląda na to, że ich zapowiedź w Hogwarts Legacy to tylko kwestia czasu.
Dziedzictwo Hogwartu miało mieć premierę przed końcem 2022 roku na PC oraz konsolach starej i nowej generacji (PlayStation 4 i PS5, Xbox One i Xbox Series X/S). Tego terminu nie udało się dotrzymać. Czarodziejska gra w świecie Harry’ego Pottera ukaże się 10 lutego 2023 roku, ale tylko na PC oraz konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X/S. Warner Bros. ustaliło cenę sugerowaną wersji PC na 269 zł (wersja podstawowa) i 309 zł (edycja Deluxe).
W bardziej odległych planach jest także wersja na PS4 i Xbox One (4 kwietnia 2023 roku) oraz Nintendo Switch (25 lipca 2023 roku).
Źródło: Steam, opracowanie własne
Sprawdź również zbiorcze tematy o innych wyczekiwanych grach:
Dzień dobry czy na tym komputerze będzie płynnie działać ta gra?
Dzień dobry, trudno powiedzieć, jak będzie wyglądać optymalizacja gry. Ruszyć powinna ruszyć, ale mogą być problemy z utrzymaniem stabilnej płynności nawet przy (naj)niższych detalach (karta graficzna nie spełnia minimalnych wymagań). Poczekałbym jednak do premiery.
Kod x kom 698957
Witam. Ja mam i7 7700 3,6GHz, GTX 1060 6GB i 16GB RAM. Jest szansa, że ta gra ruszy chociaż na średnich????
Cześć,
Michale, procesor generalnie jest wydajnościowym odpowiednikiem Intel Core i5-8400, więc CPU spełnia minimalne wymagania. GTX 1060 poniżej nich, ale konfiguracja podana przez producenta dotyczy 60 fps. Może uda się ustawić niektóre opcje na średnim poziomie, ale musisz w takim przypadku liczyć się z gorszą płynnością (np. 30 fps). Wstrzymałbym się jednak z wyrokami do czasu premiery. 🙂
Rozumiem 🙂 Bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂 Rzeczywiście chyba lepiej poczekać na premierę 🙂 Może będzie jakiś gameplay na PC takim jak mój 🙂 Pozdrawiam.
Liczę, że optymalizacja gry będzie lepsza, niż pokazują to dotychczasowe gameplaye z gry. 😉 Może być też tak, że na premierę nie będzie różowo, a po kilku łatkach będzie już znośnie. Poczekajmy cierpliwie. Tak na marginesie: planuję zrealizować o Hogwarts Legacy materiał, jak zwiększyć fps, by ułatwić Czytelnikom dobór optymalnych ustawień w grze. Coś na wzór przykładowej publikacji: https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/wiedzmin-3-pc-ustawienia-grafiki-jak-zwiekszyc-fps/
Zachęcam więc serdecznie do śledzenia na bieżąco Geeksa i spodziewać się w okolicy premiery Hogwarts Legacy podobnego materiału (najpóźniej kilka dni po niej).
To super pomysł 🙂 Będę czekać 🙂 POzdrawiam.
Witam
Mój konfig:
Amd fx 8300
16GB RAM ddr3
P>S!Uncharted nie poszedł inna architektura…
Witaj! Nie ma co prawda podanej karty graficznej, ale, niestety, ten komputer nie spełnia wymagań gry. Ten procesor jest dużo słabszy od Ryzena 5 2600 i Intel Core i5-8400, które widnieją w minimalnej konfiguracji polecanej przez producenta.
Czy procesor i5-7400 da radę na minimalnych?
Marku, w odświeżonych wymaganiach minimalnych (do 720p) widnieje wydajnościowy odpowiednik Twojego procesora, więc powinien dać radę w niższej rozdzielczości. Jednak płynność będzie też mocno zależeć od karty graficznej.
Dzięki za pomoc 🙂 Karta to GTX 1060, czyli powinna się łapać. Nie byłem pewny tylko procesora, bo na benchmarkach, mój był odrobinę słabszy
Nie ma za co. 🙂 Wiesz co, różnice między nimi są na tyle małe, że bym się nie przejmował (głównie i tak wynikają one z taktowania). Z tą kartą faktycznie powinieneś móc pograć, jest powyżej (nowych) minimalnych wymagań. 🙂
Ok czyli mam rozumieć, że te wymagania się tyczą jedynie Standardowej Wersji Hogwarts Legacy, a tak BTW, ja z zupełnie czystej ciekawości sprawdziłem na Epicu różnicę w wymaganiach Między Standardową Wersją, a Deluxe Edition
(Od razu zaznaczam – Kupiłem na Steamie – Wersję Deluxe Edition, nie Standardową tylko Deluxe) .
Polecam z całego serducha sprawdzić jakie są wymagania na Epicu do Wersji Deluxe Edition.
Jeśli te same wymagania będzie mieć Edycja Deluxe na Steamie – To praktycznie już jesteśmy w domciu!
Mój PC :
CPU – Intel Core i5-4460 Bazowy Zegar Procesora 3,20 GHz. Turbo : 3,40 GHz.
RAM – 10 GB RAM-u.
GPU – ASUS Phoenix GeForce GTX 1650 SUPER OC 4GB.
Dysk Systemowy SSD – Crucial BX500 960 GB.
OS – Windows 10 Home.
Hybrydowy Dysk Rozruchowy Jednostki Centralnej SSHD – Seagate FireCuda 2TB.
P.S : Dobrze rozumiem czy źle rozumiem? Te powyższe wymagania to się tyczą tylko tej Standardowej Wersji bez Deluxe Edition?
Wymagania są takie same dla każdej wersji gry. Edycja Hogwarts Legacy nie ma żadnego znaczenia w kontekście zalecanych konfiguracji sprzętowych. 😉
Kupując wersję Deluxe, otrzymujesz tylko kilka małych dodatków oraz wcześniejszy dostęp do gry. Nic więcej. 🙂
Czy zdołam pograć na poniższej konfiguracji?
i5 8300h
16gb ramu
1000gb HDD + 256 SSD
GTX 1050Ti
Karolu, myślę, że na niższych detalach w 1080p zdołasz pograć. Procesor powinien sobie dać bez problemu radę, a karta jest nowszym odpowiednikiem GTX-a 960, więc spełnia minimalne wymagania. 🙂 Jednak o rzeczywistych wymaganiach gry więcej będzie można powiedzieć bliżej premiery.
Czy zdołam pograć na tym laptopie?
i7-10750h
32gb ramu
1000 gb ssd
GTX 1650 Ti mobile
Dominiku, powinien dać sobie spokojnie radę w niższych detalach. 🙂