S.T.A.L.K.E.R. 2 – premiera, trailer, wymagania. Co wiemy?

Po 12 latach od wydania ostatniej części Stalkera gracze znów będą mogli przenieść się do tajemniczej i mrocznej Zony. Powstaje bowiem S.T.A.L.K.E.R. 2, który oprócz bardzo rozbudowanej fabuły, ma z konsol nowych generacji wycisnąć wszystko, co najlepsze. Premiera gry najprawdopodobniej będzie miała miejsce w tym roku, dostępny jest także trailer. Sprawdźcie, co wiemy o nowej części gry.

S.T.A.L.K.E.R. 2 – kiedy premiera?

Chociaż w głębi serca wierzyliśmy, że rok 2021 może być przychylnym dla Stalkera 2, to jednak w grę zagramy rok później, a dokładnie 28 kwietnia 2022 roku. Taką datę ogłoszono na E3 2021 podczas Xbox & Bethesda Games Showcase, gdzie poza tym mogliśmy po raz pierwszy przyjrzeć się grze w akcji.

stalker 2 las

S.T.A.L.K.E.R. 2 – trailer

Dostępny jest już trailer Stalkera 2. Trzeba przyznać, że gra prezentuje się bardzo dobrze. Sprawdźcie sami:

S.T.A.L.K.E.R. 2 – gameplay teaser

Oprócz trailera twórcy udostępnili również krótki teaser gameplay’a. Dłuższa wersja pojawi się prawdopodobnie podczas prezentacji gry.

S.T.A.L.K.E.R 2 – pierwszy gameplay

W najnowszego Stalkera 2 mamy zagrać w drugim kwartale 2022 roku, a więc jest to już mniej niż rok od premiery. Wobec tego na E3 2021 podzielono się z nami 5-minutowym gameplayem, na którym nie brakuje potworów i ludzi, jak i ponurej jak zawsze Zony. Trzeba przyznać, że oprawa audiowizualna gry stoi na next-genowym poziomie, a klimat mrozi krew w żyłach.

Na jakie konsole dostępny będzie Stalker 2?

Niestety nie wszyscy będą mogli pograć w Stalkera 2. Gra ma być dostępna wyłącznie na PC oraz Xbox Series X|S. W dniu premiery gra pojawi się także w Game Passie. Smakiem będą musieli obejść się więc posiadacze PS5. Choć kwestia braku dostępności na konsolę Sony nie jest jeszcze całkowicie przesądzona.

Stalker 2 – wymagania sprzętowe

Wraz z nowymi informacjami na temat gry z E3 2021 twórcy podzielili się z graczami wymaganiami sprzętowymi. I tutaj bez zdziwienia – 8 GB pamięci RAM to absolutne minimum do gier wideo w dzisiejszych czasach, do ustawień rekomendowanych zaleca się 16 GB. A żeby cieszyć się możliwie najlepszymi doznaniami z Zony przydać się może karta NVIDII z serii RTX.

Wymagania minimalne

System operacyjny: Windows 10

Procesor: AMD Ryzen 5 1600X / Intel Core i5-7600K

Pamięć RAM: 8 GB

Karta graficzna: AMD Radeon RX 580 8GB / NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB

Miejsce na dysku: 150 GB

Wymagania rekomendowane

System operacyjny: Windows 10

Procesor: AMD Ryzen 7 3700X / Intel Core i7-9700K

Pamięć RAM: 16 GB

Karta graficzna: AMD Radeon RX 5700 XT 8GB / NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER 8GB / NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti 11GB

Miejsce na dysku: 150 GB

stalker 2 diabelski młyn

S.T.A.L.K.E.R. 2 – fabuła

Stalker 2 ma być produkcją niezależną od poprzednich części. Dzięki temu nie będzie konieczne byśmy znali historię z Cienia Czarnobyla, Czystego Nieba i Zewu Prypeci (choć mimo wszystko warto je poznać). Ponadto najnowszy S.T.A.L.K.E.R. ma mieć nieliniową konstrukcję i różne zakończenia.

Akcja ma toczyć się wokół elektrowni atomowej Czarnobylu. Będzie to więc świetna okazja, by eksplorować teren Zony, który ma być zresztą największą mapą, jaka do tej pory pojawiła się w grach komputerowych. Świat ma być pełny mutantów, anomalii, wrogów i oczywiście zabójczego promieniowania. By zwiększyć realistyczność wydarzeń i zachowań, w Stalkerze 2 zastosowano specjalny system A-Life 2.0.

Zakhar Bocharov, który pracuje nad grą, stwierdził, że ma ona być zajęciem na setki godzin, a żeby poznać wszystkie historie, trzeba będzie przejść Stalkera 2 kilka razy. Oprócz głównego wątku rozgrywka będzie zawierać także dużą ilość zadań pobocznych.

Co wpłynęło na sukces Stalkera?

Pierwsza część Stalkera powstała w 2007 roku. Gra była zainspirowana powieścią Piknik na skraju drogi (1972), a także filmem Stalker (1979). Akcja rozgrywa się w latach 2011-2012 na tajemniczych i mrocznych terenach Zony. Gracz wciela się w tytułowego stalkera interesującego się cennymi artefaktami, które się tam pojawiają. Historia opiera się głównie na konfliktach, jakie mają miejsce na obszarach wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu. Tereny są też pełne dziwnych anomalii i mutantów będących wynikiem promieniowania.

Sukces pierwszej części sprawił, że w 2008 roku powstała druga część: Czyste Niebo, a rok później trzecia odsłona: Zew Prypeci. Wszystkie części otrzymały pozytywne recenzje, a gry sprzedały się w kilku milionach egzemplarzy.

Źródła: stalker2.com / ign.com / xbox.com

Sprawdź również:

Gry na PC i konsole znajdziesz w sklepie x-kom