Deathloop – przebojowy miks Dishonored, Hitmana i Dnia świstaka

Deathloop od początku zapowiadało się na smakowity miks FPS-a i roguelike’a. Twórcy, Arkane Studios, rozwinęli w grze cechy znane chociażby z serii Dishonored, dodając szczyptę Hitmana, Prey: Mooncrash i wykorzystując intrygujący motyw rodem z filmu Dzień świstaka. Czy tak wybuchowa mieszanka okazała się przepisem na sukces? Poznaj najważniejsze informacje o Deathloop, jednej z najlepszych gier 2021 roku.

Historia Arkane Studios

Arkane Studios to studio, które zostało założone w 1999 roku przez m.in. Raphaëla Colantonio, który pracował wcześniej w Electronic Arts (dostał się do EA dzięki konkursowi wiedzy o uwielbianej przez niego serii Ultima). Główna siedziba mieści się w Lyonie we Francji, ale kilka później, w połowie 2006 roku, firma otworzyła kolejny oddział – Arkane Austin. I tak funkcjonuje do dziś, co było możliwe dzięki przejęciu przez Bethesdę w 2010 roku.

arkane studios
Źródło: Bethesda

Studio Arkane zadebiutowało w 2002 roku dungeon crawlerem Arx Fatalis, duchowym i nieco zapomnianym spadkobiercą Ultimy Underworld. Na kolejną grę studia musieliśmy poczekać do października 2006 roku. Okazało się nią powstałe we współpracy z Ubisoftem Dark Messiah of Might and Magic, które zostało odebrane z mieszanymi odczuciami przez krytyków (choć jest przewaga pozytywnych ocen). Gracze docenili jednak grę znacznie bardziej, m.in. za świetny system walki, który pozwalał wykańczać przeciwników przy pomocy rozmaitych elementów otoczenia.

Współpraca z francuskim gigantem zakończyła się na tej jednej grze. W kolejnych latach Arkane Studios pracowało albo nad anulowanymi projektami (np. The Crossing), albo pomagało przy pracach nad innymi grami (patrz BioShock 2). Studio odżyło dopiero po tym, jak stało się częścią ZeniMax Media, do którego należała m.in. Bethesda.

Królowie immersive simów, które się nie sprzedają

Od tamtej pory, czyli od 2012 roku, Arkane stworzyło bardzo udane projekty: docenione przez recenzentów i graczy serię Dishonored z DLC i reboot Prey na podobieństwo System Shocka 2 i cyklu BioShock. Deathloop jest ich pierwszym samodzielnym projektem od dodatku Prey: Mooncrash, z którego rozwinęli pomysły w intrygującym kierunku. Problem Arkane Studios ma jeden: mimo (bardzo) dobrego odbioru, ich gry nie odnoszą komercyjnego sukcesu. Deathloop nie jest wyjątkiem.

gry studia arkane
Źródło: Bethesda

Mimo to Arkane Studios – z błogosławieństwem Bethesdy – nie rezygnuje z ambitnych projektów i brną dalej w to, w czym są najlepsi.

Deathloop w końcu dalej rozwija ideę immersive simów, pod które podchodzą takie gry, jak serie Deus Ex, System Shock, BioShock, Thief czy wcześniejsze gry Arkane (Arx Fatalis, Dishonored i Prey z 2017 roku). Charakteryzują się one m.in. swobodą działań, które mają przełożenie na przebieg rozgrywki, i pozwalają graczowi rozwiązywać problemy na różne sposoby, zachęcając do kreatywności.

W Deathloop twórcy poszli nawet o krok dalej w eksperymentowaniu, tworząc bardzo unikatową grę, która przypomina połączenie Hitmana i Dishonored w sosie rodem z filmu Dzień świstaka (ang. Groundhog Day). Oto wszystko, co niej wiemy.

Czym jest Deathloop? Opis fabuły i podstawowe informacje

Deathloop jest nową marką studia Arkane oraz firmy Bethesda, która w 2021 roku została kupiona przez koncern Microsoft. Gra jest pierwszoosobową strzelaniną (FPS-em), ale twórcy pokusili się w niej o dodanie elementów charakterystycznych dla chociażby (pod)gatunku roguelite’ów (łagodniejsza odmiana roguelike’a). Naleciałości nie czynią jednak z Deathloop reprezentanta „rogalików”. I Arkane Studios również nie rozpatruje swego tytułu w tych kategoriach, mimo podobieństw w niektórych rozwiązaniach.

concept art z gry deathloop
Źródło: Bethesda

W Deathloop otrzymujesz dostęp do sporego arsenału oraz mocy rodem z Dishonored, takich jak chociażby teleportacja (przeskok), telekineza (karnekineza) czy swoista niewidzialność (eter). Pomagają one w realizacji celu. W grze liczy się skrupulatne planowanie oraz analizowanie otoczenia i przebiegu dnia wizjonerów, zanim zaczniesz działać.

W grze Arkane Studios przeżywasz ciągle ten sam dzień w czterech lokacjach i wariantach (niezmieniających się dynamicznie porach dniach). W grze możesz zginąć, ale śmierć nie oznacza rozgrywki od nowa, przynajmniej nie za pierwszym, lecz dopiero trzecim razem. W Deathloop nie czuć na karku takiej presji, jak w rasowych roguelike’ach.

Historia w Deathloop

Akcja gry rozgrywa się w latach 60. XX wieku na fikcyjnej wyspie Blackreef, przy tworzeniu której twórcy inspirowali się m.in. Wyspami Owczymi. Deathloop jest niemalże thrillerem utrzymanym w retrofuturystycznym klimacie.

artwork z gry deathloop
Źródło: Bethesda

Głównym bohaterem jest czarnoskóry rewolwerowiec Colt Vahn. Utkwił on w pętli czasowej. Aby się z niej wydostać, musi zabić osiem celów, tzw. wizjonerów, którzy są wyposażeni w specjalne moce. To nie jest jedyny warunek. Musi się ich pozbyć w czasie pojedynczej pętli. Zadanie to utrudnia główna przeciwniczka Colta, Julianna, która chroni pętlę przed przerwaniem. Jest ostatnią wizjonerką, która poluje na nas jak na zwierzynę.

Czy Deathloop to gra single-player?

Produkcja jest nastawiona na rozgrywkę dla pojedynczego gracza, ale zawiera element sieciowy. Jakikolwiek gracz – lub nasz znajomy – może dołączyć do rozgrywki i wcielić się w postać Julianny, uprzykrzając nam życie i przeszkadzając w zrealizowaniu głównego celu. Tryb online jest jednak w pełni opcjonalny, ale dodaje szczyptę emocji, zwłaszcza jeśli przeciwnikiem jest dobry gracz.

Kto jest deweloperem Deathloop?

Arkane, jak już wiesz, to nie jest jedno studio. Kto konkretnie stworzył Deathloop? Deweloperem jest oddział Arkane Lyon, który odpowiada za Dishonored. Ale główny producent tej serii, Harvey Smith, nie pracował nad Deathloop, gdyż przeszedł do Arkane Austin, zespołu odpowiedzialnego za cenione Prey z 2017 roku. Stał się dyrektorem kreatywnym Redfall, czyli kooperacyjnej strzelaniny sieciowej z wampirami, która ma wyjść latem 2022 roku.

Źródło: Bethesda

Pieczę nad Deathloop sprawowali Dinga Bakaba (reżyser gry i dyrektor kreatywny) i Sébastien Mitton (dyrektor artystyczny i kreatywny), którzy także pracowali wcześniej nad m.in. serią Dishonored.

Długość gry Deathloop. Ile czasu zajmuje jej przejście?

Strzelanka Arkane Studios nie należy do najkrótszych gier. Czas ukończenia jest zależny od wielu czynników: sprawności gracza, dokładności w eksploracji, liczby wykonanych pobocznych zadań i ewentualnie powtarzalności konkretnych sekcji (o co łatwo ze względu na specyficzną strukturę produkcji).

grafika promująca deathloop
Źródło: Bethesda

Główny wątek Deathloop można przejść w nieco ponad 10 godzin, ale średni czas rozgrywki wynosi około 15 godzin. Gdy chcesz jednak zwiedzić dokładnie każdy zakamarek Blackreef, musisz poświęcić na grę sporo czasu – przynajmniej 20-25 godzin lub więcej.

Engine Deathloop. Na jakim silniku powstała gra Arkane?

Deathloop zostało opracowane przy użyciu autorskiego Void Engine, na którym powstało Dishonored 2. Bazą tego engine’u był silnik id Tech 6, który id Software stworzyło na potrzeby Dooma z 2016 roku. Według Sébastiena Mittona około 70% zostało przepisanych na potrzeby drugiej części przygód Corvo Attano. Nowa wersja Void Engine, choć usprawniona, nie wykorzystuje żadnych ulepszeń wprowadzonych w id Tech 7 (Doom Eternal).

Wymagania sprzętowe Deathloop na PC. Jaki komputer do gry Arkane?

Podane przez Arkane Studios konfiguracje sprzętowe do Deathloop nie należą do najwyższych. W dniu premiery gra nie cechowała się jednak zbyt dobrą optymalizacją. Ale tzw. zacinki zniwelowały kolejne aktualizacje. Poprawiły one wystarczająco komfort rozgrywki, który można jeszcze bardziej zwiększyć, włączając NVIDIA DLSS lub AMD FSR.

Deathloop – minimalna konfiguracja sprzętowa

 • System operacyjny: 64-bitowy Windows 10
 • Procesor: Intel Core i5-8400 2,8 GHz lub AMD Ryzen 5 1600 3,2 GHz
 • Pamięć RAM: 12 GB
 • Karta graficzna: GeForce GTX 1060 (6 GB) lub AMD Radeon RX 580 (8 GB); obsługa DirectX 12
 • Dysk: 30 GB wolnego miejsca

Deathloop – zalecana konfiguracja sprzętowa

 • System operacyjny: 64-bitowy Windows 10
 • Procesor: Intel Core i7-9700K 3,6 GHz lub AMD Ryzen 7 2700X 3,7 GHz
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: GeForce RTX 2060 (6 GB) lub Radeon RX 5700; obsługa DirectX 12
 • Dysk: 30 GB wolnego miejsca
 • Inne: szerokopasmowe połączenie internetowe

Sprawdź, jak poprawić wydajność w Deathloop: Test AMD FSR 2.0. O krok bliżej do DLSS

Trailery i gameplay Deathloop. Zobacz w akcji próby wyjścia z pętli czasowej

Nie przekonuje Cię opis gry? Nadal nie wiesz, czy Ci się spodoba? Sprawdź przykładowe zwiastuny i gameplaye, którego zobrazują Ci klimat Deathloop i to, czym jest gra Arkane.

Recenzje Deathloop. Wyjątkowy miszmasz z problemami

Gra zebrała bardzo wysokie oceny. W agregatorach recenzji Metacritic i OpenCritic ma średnie na poziomie 86/88 (wersja PC i PS5) i 88% na OpenCritic, co przełożyło się nawet na nominacje w kategorii Gra roku w plebiscycie The Game Awards 2021. Oceny graczy są jednak bardziej krytyczne ze względu na liczne problemy techniczne (zaledwie 4,9/10 na Metacritic) i 78% pozytywnych na Steamie (na podstawie ok. 12 tys. recenzji).

Opinie na platformie firmy Valve jednak poprawiają się i ostatnie z nich mają status „bardzo pozytywne” zamiast „w większości pozytywne”. Jest to zasługa kilku aktualizacji, które zlikwidowały wiele błędów i poprawiły płynność rozgrywki. Według graczy na Steamie Deathloop nie znajduje się jeszcze w idealnym stanie. Ale różnice w porównaniu do stanu premierowego są znaczące, stąd w oczach użytkowników gra zyskuje z tygodnia na tydzień.

snajperka w deathloop
Źródło: Steam

Za co się chwali Deathloop?

Deathloop chwalone jest za oryginalność. Pomysł pętli czasowej był strzałem w dziesiątkę, choć według niektórych krytyków twórcy mogli położyć większy nacisk na np. ograniczenia czasowe z nią związane. Na wysokie oceny wpłynęły także warstwa artystyczna i duże możliwości podczas rozgrywki (nie tylko w kwestii ubijania wrogów). Od strony narracyjnej gra wyróżniła się pozytywnie, mimo że Arkane nie słynie z tego elementu. Relacja między Coltem i Julianną nabiera rumieńców wraz z postępami, dialogi iskrzą, a czarny humor zaskakuje.

Co poszło nie tak?

O jakich konkretnie problemach technicznych była mowa? Wystarczy wspomnieć o wyrzucaniu do pulpitu z błędami, co było karygodne w grze, która ma autosave’a. W przypadku braku ręcznego zapisu postępów trzeba powtarzać określoną sekcję od nowa.

Wśród innych bolączek odnotowano kiepską optymalizację na PC i częste zacinanie na mocnych komputerach (stuttering uprzykrzał życie nawet na mocnych „blaszakach”). Jakby tego było mało, inteligencja przeciwników okazała się srogim rozczarowaniem, przez co rozgrywka nie wywołuje takich emocji, jakby mogła. Choć ostatnio wydana aktualizacja nieco poprawiła AI.

julianna w grze deathloop
Źródło: Steam

Te czynniki miały zapewne negatywny wpływ na wyniki sprzedaży gry, która tanieje w mgnieniu oka. Mimo zaledwie trzech miesięcy od premiery Deathloop było do kupienia na PC już za około 80 zł z oficjalnej dystrybucji, a na konsole PS5 – za 149 zł.

Premiera Deathloop. Na jakich platformach sprzętowych gra jest dostępna?

Premiera gry Deathloop była kilkukrotnie przesuwana. Oficjalnie Bethesda zapowiedziała ją na swojej konferencji z okazji targów E3 2019 i miała wyjść pod koniec 2020 roku na PC i PS5.

Kilka miesięcy przed wstępnie ustalonym terminem deweloper poinformował o obsuwie na drugi kwartał 2021 roku, którą kilka miesięcy później doprecyzował na 21 maja 2021 roku. I tej daty nie udało się Arkane dotrzymać. Nową premierę studio wyznaczyło na 14 września 2021 roku i wtedy właśnie Deathloop trafiło do sprzedaży. Gra jest dostępna w pełnej polskiej wersji językowej (dubbing) z możliwością wyboru angielskiej ścieżki dźwiękowej.

użycie mocy w deathloop
Źródło: Steam

Gra Arkane Studios jest tytułem stworzonym z myślą wyłącznie o konsolach nowej generacji, więc nie ukazała się na PS4 i Xboksie One (S). Wyszła początkowo tylko na PlayStation 5 i PC. Wersja na Xboksa Series X/S ujrzy światło dzienne 20 września 2022 roku. Wraz z nią pojawi się duża aktualizacja do gry, która doda m.in. nowe bronie, przeciwników, ulepszenia, rozbudowane zakończenie i możliwość rozgrywki sieciowej pomiędzy różnymi platformami. Patch pojawi się na wszystkich platformach sprzętowych.

Deathloop w Game Pass. Kiedy trafi do abonamentu Microsoftu?

Deathloop jest grą objętą czasową wyłącznością na PS5 w ramach umowy między koncernem Sony a firmą Bethesda, która została podpisana jeszcze przed przejęciem Microsoftu. Wynosi ona 12 miesięcy.

Okres ten już minął, więc Microsoft oficjalnie potwierdził, że Deathloop zadebiutuje w dniu premiery edycji na Xboksa Series X/S w Game Passie na konsolach i PC (i w chmurze). Spodziewaj się zatem nietuzinkowej gry Arkane w Xbox Game Pass i PC Game Pass 20 września 2022 roku.

artwork z gry deathloop
Źródło: Bethesda