Jaki komputer do Hogwarts Legacy? Jak wygląda optymalizacja Dziedzictwa Hogwartu na PC?

Premiera Hogwarts Legacy (Dziedzictwa Hogwartu) to jedno z największych wydarzeń growych początku 2023 roku – emocje wśród fanów świata Harry’ego Pottera sięgnęły zenitu. Jednak nowe gry budzą odwieczne, niedające spokoju pytanie: jakiego komputera potrzebujesz? Wbrew pozorom wyprawa do magicznego uniwersum Harry’ego Pottera nie musi wymagać PC nie z tego świata.

Jaki komputer do Hogwarts Legacy? Na jakim PC pójdzie Dziedzictwo Hogwartu?

Jakiego PC potrzebujesz, by zagrać płynnie w Hogwarts Legacy? Wbrew pozorom nie tak mocnego – gra nie jest przesadnie wymagająca zarówno dla procesorów, jak i kart graficznych. Jedyne, na co ma apetyt, to na ilość (V)RAM-u, choć trzeba przyznać, że do ustawień ultra i wysokich rozdzielczości nadal potrzeba sporej mocy GPU.

Unreal Engine 4 to silnik, który napędza Hogwarts Legacy. Jak jego użycie przekłada się na oprawę wizualną i czy współmierne do niej są wymagania sprzętowe? Dziedzictwo Hogwartu ma szatę graficzną na miarę starszej generacji. Widać, że była tworzona z myślą o niej. Owszem, obsługuje technikę śledzenia promieni, ale efekty nie są zbyt spektakularne. Na pewno nie jest to gra, którą zaliczyłbym do najładniejszych tytułów z ray tracingiem. To, że implementacja RT nie jest dobra w Dziedzictwie Hogwartu, to mało powiedziane.


wejście do zamku w hogwarts legacy

Bardziej od strony technicznej zachwyca sam zamek – jest on tak samo magiczny jak ten opisany w książkach J.K. Rowling. Jaki komputer jest wymagany, by Hogwart (ponownie) Cię oczarował?

Sprawdź, jakie konfiguracje sprzętowe producent poleca do Dziedzictwa Hogwartu:

O samej produkcji – a konkretnie wersji na konsole Xbox Series X – przeczytaj więcej w recenzji Łukasza Wrzalika, który może nie dał się momentalnie oczarować grze Hogwarts Legacy, ale z każdą kolejną chwilą coraz trudniej było mu oprzeć się jej urokowi. I nie był to efekt amortencji.

Jaki procesor (CPU) do Hogwarts Legacy?

Zalecane minimum do Hogwarts Legacy i najniższych ustawień graficznych i co najwyżej rozdzielczości HD to 4-rdzeniowy Intel Core i5-6600 bez obsługi HT oraz tyle samo rdzeniowy, ale 8-wątkowy AMD Ryzen 5 1400. Ten drugi generalnie oferuje często wyraźnie słabszą, a na pewno nierówną wydajność. Mimo to oba są w stanie zapewnić konsolową płynność (30-40 fps) w niskich lub co najwyżej średnich ustawieniach z minimum kartą graficzną GeForce GTX 1060 (6 GB) lub wyższą.

Te CPU – obok także słabszych Intel Core i5-2500K, i7-2700K, Intel Core i7-4770K lub Ryzen 3 1200 i nowszych Ryzenów 5 1600X lub 2600X – to takie minimum do tej gry do (naj)niższych detali i rozdzielczości (poniżej) 1080p. Warto jednak zaopatrzyć się w jednostkę przynajmniej 8-wątkową, a optymalnie 12-wątkową (i 6-rdzeniową).

W zupełności wystarczającym procesorem, który zapewni sensowną wydajność z odpowiednią kartą graficzną (nawet 60 fps+ w przypadku układów na poziomie co najmniej GeForce’a RTX 3060 [Ti]), jest Ryzen 5 3600 (ew. Ryzen 5 5500) lub jego intelowskie odpowiedniki: porównywalne Core i5-9600K czy Core i5-10400F (także: i7-8700K lub i5-10600K).

spacer po moście w hogwarts legacy

Do mocniejszych GPU (powiedzmy od poziomu RTX-a 3070) i osiągnięcia płynności bliższej zakresowi 70-100 fps+ warto rozważyć zakup nowszych CPU: Ryzena 5 5600(X), Intel Core i5-12400(F) czy Intel Core i5-13400(F). Do najwyższych ustawień i klatkażu, w przypadku parowania z topowymi kartami graficznymi, trzeba rozważyć modele z ostatnich dwóch generacji Intela z dopiskiem K oraz serię Ryzen 7000.

Zobacz pełną ofertę procesorów w x-komie

Jaka karta graficzna (GPU) do Hogwarts Legacy?

Hogwarts Legacy wykazuje w skromniejszych rozdzielczościach i detalach nieszczególny apetyt na kartę graficzną. Do rozdzielczości 1080p i (naj)niższych detali rozsądnym minimum do 30-40 fps jest poziom GeForce’a GTX 1060 (6 GB), GTX-a 1650, czy Radeona RX 5500 XT, Radeona RX 6500 XT czy Radeona RX 570. W przypadku słabszych kart (GTX-a 960, GTX-a 1050 [Ti] czy RX-a 470) może być wymagane obniżenie rozdzielczości i/lub posiłkowanie się opcją skalowania obrazu.

W przypadku niektórych tych kart można pokusić o aktywację wyższych detali, np. średnich, lub liczyć na nieco wyższy fps. Generalnie do przeciętnych lub częściowo wysokich ustawień lepszym wyborem będzie GPU na poziomie GTX-a 1070, GTX-a 1660, RTX-a 3050 oraz Radeonów RX 580 i RX 590.

Do większej liczby klatek (ok. 60 fps) lub detali wysokich postawiłbym na karty pokroju GeForce’a GTX 1080, RTX 2060 z 6 GB pamięci (lub wersji Super) i RTX 3060 oraz Radeonów RX 5700 XT, RX 6600 (XT) albo jeszcze lepiej – GeForce RTX 3060 Ti lub Radeona RX 6700 (XT). To karty, które warto łączyć z procesorami na miarę chociażby Intel Core i3-10100F, Ryzena 3 4100 czy Ryzena 5 3600.


otwarta przestrzeń w hogwarts legacy

Te ostatnie modele GPU zapewniają już taki poziom, który pozwoli poprzestawiać przynajmniej niektóre opcje na ultra lub zmienić na 1440p (2560 x 1440 pikseli). Detale ultra szczególnie w połączeniu ze wspomnianą rozdzielczością są zarezerwowane dla chociażby GeForce’a RTX 3070 (Ti) czy Radeona RX 6800 (XT). Do tej rozdzielczości karta graficzna powinna mieć co najmniej 8 GB VRAM-u, w przypadku 1080p i niższych detali może wystarczyć 6 GB (np. w GeForce RTX 2060).

Gra ma spore zapotrzebowanie na VRAM. W UWQHD (3440 x 1440 pikseli) i 4K warto zaopatrzyć się w GPU z co najmniej 10-12 GB VRAM-u, np. GeForce’a RTX 3080, RTX-a 4070 Ti czy Radeona RX 6800 XT, RX 6900 XT czy RX 7900 XT(X). One też powinny być łączone z mocniejszymi procesorami, a to, jak bardzo mocnymi, zależy od rozdzielczości (im niższa rozdzielczość i lepsze GPU, tym potrzebne jest wydajniejsze CPU). 

Odkryj pełną ofertę kart graficznych w x-komie

Platformy testowe – G4M3R Elite i nie tylko

Oba komputery spisują się bardzo dobrze w Hogwarts Legacy w 1440p (2560 x 1440 pikseli). G4M3R Elite pozwala na bardziej komfortową rozgrywkę nie tylko w tej, ale i wyższej rozdzielczości (UWQHD, czyli 3440 x 1440 pikseli). Dodatkowo na nowszym GPU możesz poprawić płynność, sięgając po opcję generowania klatek w ramach DLSS 3. Dzięki niej nie musisz się nawet ograniczać z ray tracingiem.

Sprawdź:Test wydajności Hogwarts Legacy

Hogwarts Legacy testowałem na dwóch różnych konfiguracjach i obie są w stanie zapewnić wysoką wydajność w rozdzielczości 3440 x 1440 i przy (niemal) detalach ultra. Problem był jedynie w PC wyposażonym w GeForce’a RTX 3070 Ti z 8 GB pamięci VRAM, która była dla gry niewystarczająca do ustawień ultra (we wspomnianej rozdzielczości!). W Hogwarcie witał mnie najczęściej błąd z brakiem pamięci, mimo że jej wydajność w zupełności pozwala na dobrą płynność, szczególnie w połączeniu z DLSS. Pomagało obniżenie wszystkich detali do wysokich. Co ciekawe, w prologu tego problemu nie było.

Według moich testów w tej rozdzielczości przy ustawieniach ultra gra potrafi zużyć od ponad 7 do ponad 10 GB VRAM-u (nie jest to alokacja!). Po aktywacji RT tylko ono wzrasta przynajmniej o kolejne 2 GB. Z kolei w niższych rozdzielczościach wykorzystywanie pamięci graficznej spada do średnio ponad 7 GB (1440p) lub poniżej 7 GB (1080p) – w Hogwarcie (na otwartych terenach czasem nieco więcej).

Jeśli chodzi o pamięć RAM, gra potrafi wykorzystać nawet ponad 12-14 GB (14-16 GB z RT) przy alokowaniu 18-21 GB (ta druga wartość rośnie wraz z pojemnością RAM-u). W przypadku zbyt małej ilości VRAM-u Hogwarts Legacy zacznie czerpać potrzebne dane ze znacznie wolniejszej pamięci operacyjnej.

Oznacza to, że zbyt mała ilość VRAM-u i RAM-u może powodować „zacinki”. Gra po prostu będzie się „zatykać” (jeśli nie od razu, to po jakimś czasie). Jednak na żadnej konfiguracji sprzętowej nie odnotowałem stutteringu albo objawów brakującej pamięci z opisanym wyjątkiem na GeForce RTX 3070 Ti w rozdzielczości UWQHD i ustawieniach ultra.

Test Intel Core i5-13600KF i GeForce RTX 4070 Ti w Hogwarts Legacy

Test AMD Ryzen 5 5600 i GeForce RTX 3070 Ti w Hogwarts Legacy

Jak wygląda optymalizacja Hogwarts Legacy na PC?

Dziedzictwo Hogwartu nie ma przesadnie wysokich wymagań sprzętowych, ale optymalizacja nie jest doskonała. Po pierwsze, zastanawiające może być duże zużycie pamięci (V)RAM – czy cała magia Hogwartu uzasadnia je? Najwidoczniej według twórców – tak, skoro podnieśli wymagania co do chociażby ilości pamięci operacyjnej z minimalnych 8 GB do 16 GB. Generalnie 16 GB RAM-u i 8 GB pamięci graficznej to sensowne optimum do wyższych detali Hogwarts Legacy. Do rozdzielczości powyżej 1440p i ustawień ultra zalecałbym GPU z kilkunastoma GB VRAM-u.

Mimo to cieszy fakt, że do topowych ustawień nie potrzebujesz flagowych GPU i procesorów. Chyba że stawiasz na granie w 4K z ewentualnie RT, to wtedy nie obejdzie się bez bardzo mocnej karty. Poza tym podane przez producenta wymagania sprzętowe wydają się pokrywać z tym, co faktycznie gra wymaga.

Żeby nie było zbyt kolorowo, na wielu konfiguracjach sprzętowych są problemy z nieustannym stuteringiem nawet na mocnych PC (z np. GeForce RTX 3080 na pokładzie) oraz niewytłumaczalnymi spadkami animacji. O ile pierwszy scenariusz nie występował na żadnym z testowanych komputerów, o tyle to drugie jestem w stanie potwierdzić.

otoczenie zamku w hogwarts legacy

Gra potrafi wariować nawet przy zmianie ustawień graficznych, przez co czasem dochodzi do kuriozalnej sytuacji: w wyższych detalach jest więcej fps niż w niższych (normalnie magia!). Jednak gra w końcu wraca do normy, przy kolejnej zmianie detali lub po wczytaniu ponownie rozgrywki.

To coś, nad czym studio Avalanche Software zapewne będzie pracować w najbliższych dniach i tygodniach, by optymalizacja nie zakłóciła nikomu eksploracji przepełnionego magią Hogwartu.

Sprawdź materiał poświęcony ustawieniom graficznym w Dziedzictwie Hogwartu (tak, przetestowałem je wszystkie!), gdzie przybliżam ich wpływ na wydajność i grafikę:

Jaki laptop do Hogwarts Legacy?

Znajdź więcej polecanych laptopów do Hogwarts Legacy w x-komie

Jaki G4M3R do Hogwarts Legacy?

Komputery G4M3R do wysokich detali i rozdzielczości 1080p


Komputer G4M3R do ultra i rozdzielczości 1080p


Komputery G4M3R do ultra i rozdzielczości 1440p


Komputery G4M3R do ultra i UWQHD/4K oraz ray tracingu