Premiera Hogwarts Legacy (Dziedzictwa Hogwartu) to jedno z największych wydarzeń growych początku 2023 roku – emocje wśród fanów świata Harry’ego Pottera sięgnęły zenitu. Jednak nowe gry budzą odwieczne, niedające spokoju pytanie: jakiego komputera potrzebujesz? Wbrew pozorom wyprawa do magicznego uniwersum Harry’ego Pottera nie musi wymagać PC nie z tego świata.
Jakiego PC potrzebujesz, by zagrać płynnie w Hogwarts Legacy? Wbrew pozorom nie tak mocnego – gra nie jest przesadnie wymagająca zarówno dla procesorów, jak i kart graficznych. Jedyne, na co ma apetyt, to na ilość (V)RAM-u, choć trzeba przyznać, że do ustawień ultra i wysokich rozdzielczości nadal potrzeba sporej mocy GPU.
Unreal Engine 4 to silnik, który napędza Hogwarts Legacy. Jak jego użycie przekłada się na oprawę wizualną i czy współmierne do niej są wymagania sprzętowe? Dziedzictwo Hogwartu ma szatę graficzną na miarę starszej generacji. Widać, że była tworzona z myślą o niej. Owszem, obsługuje technikę śledzenia promieni, ale efekty nie są zbyt spektakularne. Na pewno nie jest to gra, którą zaliczyłbym do najładniejszych tytułów z ray tracingiem. To, że implementacja RT nie jest dobra w Dziedzictwie Hogwartu, to mało powiedziane.
Bardziej od strony technicznej zachwyca sam zamek – jest on tak samo magiczny jak ten opisany w książkach J.K. Rowling. Jaki komputer jest wymagany, by Hogwart (ponownie) Cię oczarował?
Sprawdź, jakie konfiguracje sprzętowe producent poleca do Dziedzictwa Hogwartu:
O samej produkcji – a konkretnie wersji na konsole Xbox Series X – przeczytaj więcej w recenzji Łukasza Wrzalika, który może nie dał się momentalnie oczarować grze Hogwarts Legacy, ale z każdą kolejną chwilą coraz trudniej było mu oprzeć się jej urokowi. I nie był to efekt amortencji.
Zalecane minimum do Hogwarts Legacy i najniższych ustawień graficznych i co najwyżej rozdzielczości HD to 4-rdzeniowy Intel Core i5-6600 bez obsługi HT oraz tyle samo rdzeniowy, ale 8-wątkowy AMD Ryzen 5 1400. Ten drugi generalnie oferuje często wyraźnie słabszą, a na pewno nierówną wydajność. Mimo to oba są w stanie zapewnić konsolową płynność (30-40 fps) w niskich lub co najwyżej średnich ustawieniach z minimum kartą graficzną GeForce GTX 1060 (6 GB) lub wyższą.
Te CPU – obok także słabszych Intel Core i5-2500K, i7-2700K, Intel Core i7-4770K lub Ryzen 3 1200 i nowszych Ryzenów 5 1600X lub 2600X – to takie minimum do tej gry do (naj)niższych detali i rozdzielczości (poniżej) 1080p. Warto jednak zaopatrzyć się w jednostkę przynajmniej 8-wątkową, a optymalnie 12-wątkową (i 6-rdzeniową).
W zupełności wystarczającym procesorem, który zapewni sensowną wydajność z odpowiednią kartą graficzną (nawet 60 fps+ w przypadku układów na poziomie co najmniej GeForce’a RTX 3060 [Ti]), jest Ryzen 5 3600 (ew. Ryzen 5 5500) lub jego intelowskie odpowiedniki: porównywalne Core i5-9600K czy Core i5-10400F (także: i7-8700K lub i5-10600K).
Do mocniejszych GPU (powiedzmy od poziomu RTX-a 3070) i osiągnięcia płynności bliższej zakresowi 70-100 fps+ warto rozważyć zakup nowszych CPU: Ryzena 5 5600(X), Intel Core i5-12400(F) czy Intel Core i5-13400(F). Do najwyższych ustawień i klatkażu, w przypadku parowania z topowymi kartami graficznymi, trzeba rozważyć modele z ostatnich dwóch generacji Intela z dopiskiem K oraz serię Ryzen 7000.
Zobacz pełną ofertę procesorów w x-komie
Hogwarts Legacy wykazuje w skromniejszych rozdzielczościach i detalach nieszczególny apetyt na kartę graficzną. Do rozdzielczości 1080p i (naj)niższych detali rozsądnym minimum do 30-40 fps jest poziom GeForce’a GTX 1060 (6 GB), GTX-a 1650, czy Radeona RX 5500 XT, Radeona RX 6500 XT czy Radeona RX 570. W przypadku słabszych kart (GTX-a 960, GTX-a 1050 [Ti] czy RX-a 470) może być wymagane obniżenie rozdzielczości i/lub posiłkowanie się opcją skalowania obrazu.
W przypadku niektórych tych kart można pokusić o aktywację wyższych detali, np. średnich, lub liczyć na nieco wyższy fps. Generalnie do przeciętnych lub częściowo wysokich ustawień lepszym wyborem będzie GPU na poziomie GTX-a 1070, GTX-a 1660, RTX-a 3050 oraz Radeonów RX 580 i RX 590.
Do większej liczby klatek (ok. 60 fps) lub detali wysokich postawiłbym na karty pokroju GeForce’a GTX 1080, RTX 2060 z 6 GB pamięci (lub wersji Super) i RTX 3060 oraz Radeonów RX 5700 XT, RX 6600 (XT) albo jeszcze lepiej – GeForce RTX 3060 Ti lub Radeona RX 6700 (XT). To karty, które warto łączyć z procesorami na miarę chociażby Intel Core i3-10100F, Ryzena 3 4100 czy Ryzena 5 3600.
Te ostatnie modele GPU zapewniają już taki poziom, który pozwoli poprzestawiać przynajmniej niektóre opcje na ultra lub zmienić na 1440p (2560 x 1440 pikseli). Detale ultra szczególnie w połączeniu ze wspomnianą rozdzielczością są zarezerwowane dla chociażby GeForce’a RTX 3070 (Ti) czy Radeona RX 6800 (XT). Do tej rozdzielczości karta graficzna powinna mieć co najmniej 8 GB VRAM-u, w przypadku 1080p i niższych detali może wystarczyć 6 GB (np. w GeForce RTX 2060).
Gra ma spore zapotrzebowanie na VRAM. W UWQHD (3440 x 1440 pikseli) i 4K warto zaopatrzyć się w GPU z co najmniej 10-12 GB VRAM-u, np. GeForce’a RTX 3080, RTX-a 4070 Ti czy Radeona RX 6800 XT, RX 6900 XT czy RX 7900 XT(X). One też powinny być łączone z mocniejszymi procesorami, a to, jak bardzo mocnymi, zależy od rozdzielczości (im niższa rozdzielczość i lepsze GPU, tym potrzebne jest wydajniejsze CPU).
Odkryj pełną ofertę kart graficznych w x-komie
Procesor
Płyta główna
Pamięć RAM
Karta graficzna
System operacyjny
Procesor
Płyta główna
Pamięć RAM
Karta graficzna
System operacyjny
Oba komputery spisują się bardzo dobrze w Hogwarts Legacy w 1440p (2560 x 1440 pikseli). G4M3R Elite pozwala na bardziej komfortową rozgrywkę nie tylko w tej, ale i wyższej rozdzielczości (UWQHD, czyli 3440 x 1440 pikseli). Dodatkowo na nowszym GPU możesz poprawić płynność, sięgając po opcję generowania klatek w ramach DLSS 3. Dzięki niej nie musisz się nawet ograniczać z ray tracingiem.
Sprawdź:
Hogwarts Legacy testowałem na dwóch różnych konfiguracjach i obie są w stanie zapewnić wysoką wydajność w rozdzielczości 3440 x 1440 i przy (niemal) detalach ultra. Problem był jedynie w PC wyposażonym w GeForce’a RTX 3070 Ti z 8 GB pamięci VRAM, która była dla gry niewystarczająca do ustawień ultra (we wspomnianej rozdzielczości!). W Hogwarcie witał mnie najczęściej błąd z brakiem pamięci, mimo że jej wydajność w zupełności pozwala na dobrą płynność, szczególnie w połączeniu z DLSS. Pomagało obniżenie wszystkich detali do wysokich. Co ciekawe, w prologu tego problemu nie było.
Według moich testów w tej rozdzielczości przy ustawieniach ultra gra potrafi zużyć od ponad 7 do ponad 10 GB VRAM-u (nie jest to alokacja!). Po aktywacji RT tylko ono wzrasta przynajmniej o kolejne 2 GB. Z kolei w niższych rozdzielczościach wykorzystywanie pamięci graficznej spada do średnio ponad 7 GB (1440p) lub poniżej 7 GB (1080p) – w Hogwarcie (na otwartych terenach czasem nieco więcej).
Jeśli chodzi o pamięć RAM, gra potrafi wykorzystać nawet ponad 12-14 GB (14-16 GB z RT) przy alokowaniu 18-21 GB (ta druga wartość rośnie wraz z pojemnością RAM-u). W przypadku zbyt małej ilości VRAM-u Hogwarts Legacy zacznie czerpać potrzebne dane ze znacznie wolniejszej pamięci operacyjnej.
Oznacza to, że zbyt mała ilość VRAM-u i RAM-u może powodować „zacinki”. Gra po prostu będzie się „zatykać” (jeśli nie od razu, to po jakimś czasie). Jednak na żadnej konfiguracji sprzętowej nie odnotowałem stutteringu albo objawów brakującej pamięci z opisanym wyjątkiem na GeForce RTX 3070 Ti w rozdzielczości UWQHD i ustawieniach ultra.
Dziedzictwo Hogwartu nie ma przesadnie wysokich wymagań sprzętowych, ale optymalizacja nie jest doskonała. Po pierwsze, zastanawiające może być duże zużycie pamięci (V)RAM – czy cała magia Hogwartu uzasadnia je? Najwidoczniej według twórców – tak, skoro podnieśli wymagania co do chociażby ilości pamięci operacyjnej z minimalnych 8 GB do 16 GB. Generalnie 16 GB RAM-u i 8 GB pamięci graficznej to sensowne optimum do wyższych detali Hogwarts Legacy. Do rozdzielczości powyżej 1440p i ustawień ultra zalecałbym GPU z kilkunastoma GB VRAM-u.
Mimo to cieszy fakt, że do topowych ustawień nie potrzebujesz flagowych GPU i procesorów. Chyba że stawiasz na granie w 4K z ewentualnie RT, to wtedy nie obejdzie się bez bardzo mocnej karty. Poza tym podane przez producenta wymagania sprzętowe wydają się pokrywać z tym, co faktycznie gra wymaga.
Żeby nie było zbyt kolorowo, na wielu konfiguracjach sprzętowych są problemy z nieustannym stuteringiem nawet na mocnych PC (z np. GeForce RTX 3080 na pokładzie) oraz niewytłumaczalnymi spadkami animacji. O ile pierwszy scenariusz nie występował na żadnym z testowanych komputerów, o tyle to drugie jestem w stanie potwierdzić.
Gra potrafi wariować nawet przy zmianie ustawień graficznych, przez co czasem dochodzi do kuriozalnej sytuacji: w wyższych detalach jest więcej fps niż w niższych (normalnie magia!). Jednak gra w końcu wraca do normy, przy kolejnej zmianie detali lub po wczytaniu ponownie rozgrywki.
To coś, nad czym studio Avalanche Software zapewne będzie pracować w najbliższych dniach i tygodniach, by optymalizacja nie zakłóciła nikomu eksploracji przepełnionego magią Hogwartu.
Sprawdź materiał poświęcony ustawieniom graficznym w Dziedzictwie Hogwartu (tak, przetestowałem je wszystkie!), gdzie przybliżam ich wpływ na wydajność i grafikę:
Znajdź więcej polecanych laptopów do Hogwarts Legacy w x-komie
Odkryj komputery G4M3R w x-komie
Przeczytaj także:
Czyli na GTX- 960 da radę, nie będzie się ciąć jak obniżę detale itp.? Planuję kupić Hogwarts Legacy, ale trochę przestraszyłam się opiniami na temat użycia tej karty do gry… A taką mam na lapku.
Może być problem z uzyskaniem płynności na poziomie 30 fps – na pewno nie wystarczy obniżenie detali do najniższych, trzeba będzie obniżyć zapewne także rozdzielczość (do 720p) i/lub posiłkować się którą opcją skalowania obrazu (np. FSR 1.0, NIS).
Chyba najprościej będzie zakupić grę na Steamie, by ją sprawdzić. Możesz potem zwrócić grę, jeśli gra nie będzie działać dobrze (pod warunkiem, że nie zagrasz w nią dłużej niż 2 godziny).
Witam proszę serdecznie o opinie. To parametry Asusa:
AMD Ryzen™ 7 6800H (bis zu 4,70 GHz)
43,94 cm (17,3″) Full HD 144Hz IPS-Level Display (1920 x 1080)
16GB DDR5 Arbeitsspeicher
1TB PCIe Gen3 M.2 SSD
NVIDIA® GeForce® GTX 3070Ti 8GB GDDR6 |
Opinia – TAK
To jest specyfikacja, która pozwoli się cieszyć w Hogwarts Legacy (prawie) maksymalnymi detalami w 1080p. 🙂
Pojdzie na tym ?
gtx 1050ti
intel i3 10100f 3.6ghz
16ram
ssd 500gb
Tak, powinno działać na najniższych detalach. Możliwe, że jednak będzie wymagana aktywacja trybu skalowania (karta graficzna spełnia oficjalne wymagania do 720p).
Czy pójdzie na komputerze z Windows 7? Wszystkie parametry ma dobre, tylko ten stary system 😅
Gra wymaga DirectX 12, więc niestety nie zadziała. 🙂
czy pójdzie na 8 gb ramu?
Tak, ale może występować stuttering (zacinki), więc nie ma gwarancji, że rozgrywka będzie komfortowa nawet w najniższych ustawieniach. Istotne są tez pozostałe podzespoły komputera.
Intel(R) Core(TM) i7-5600U CPU @ 2.60GHz 2.59 GHz 16,0 GB RAM 64-bitowy system operacyjny, procesor x64 karta Intel HD graphics 5500
Pyknie ?
Na Intel HD graphics 5500 będą problemy z poprawnym działaniem gry.
Mam laptopa LG Gram, intel core evo, Intel Iris Xe Graphics, ram 16gb, windows 11 jednak gra mimo juz i tak zredukowanych ustawien graficznych w grze bardzo dlugo sie laduje, chwile podziala i zawsze w momencie tiary przydzialu wylacza sie cala gra i wyskakuje komunikat „out of video memory trying allocate a rendering resource, make sure your video card has the minimum requierd memory, try lowering the resolution or cloing other apps. Exiting…” nic w tle nie dziala, co moge zrobic/zmienic bo gra poszla normalnie?
Niestety, zintegrowany układ graficzny Intel Iris Xe to za mało do tej gry.
A jak gra chodziła w prologu?
Można spróbować obniżyć rozdzielczość poniżej natywnej i/lub włączyć skalowanie obrazu.
Czy pójdzie mi gra na gtx 1600ti i59300 8 ram
Jeśli to 1660 Ti, to tak. Trochę mało pamięci RAM, więc mogą być problemy z płynnym działaniem.
Mam pytanie czy gra bedzie działała bez ścinek przy takich parametrach laptopa? AMD Ryzen 5 5600H, RTX 3050Ti 4GB VRAM, 16 RAM?
Powinna działać ok, choć ilość pamięci graficznej może stanowić problem, ale przy niższych detalach i/lub skalowaniu obrazu może być płynnie. Gwarancji rozgrywki bez ścinek nikt nie da, bo gra potrafi ścinać na potężniejszych konfiguracjach (trochę loteria). 🙂
Jest sens próbować tą grę na :
GTX 1060 6GB
I5 6500 3,2 GHz 6MB
8 GB RAM
SSD 250 GB
Danielu, gra powinna działać w 1080p /720p w ok. 30 fps w najniższych detalach. W wyższej rozdzielczosci moze być konieczne wspomaganie np. FSR.
Dołączam się do pytania 😛
Intel Core I5-6400 2.70GHz (4CPUs)
8 GB RAM
Dysk HDD
GeForce GTX 1060 6GB
Jest sens się w ogóle zastanawiać nad odpaleniem?
Zobacz odpowiedź do Daniela. Spróbować można, ale trzeba będzie robić maksymalne cięcia w grafice i płynność może być mniej stabilna ze względu na słabszy procesor i mało pamięci RAM.
AMD RYZEN 7 5700U radeon graphics 1.8 GHz
16gb ram
Win 11
512gb SSD
1920x1080px, 60Hz
Niestety, mogą być problemy z utrzymaniem płynności na procesorze ze zintegrowanym układem graficznym. W najniższych detalach i z włączonym skalowaniem FSR mogą występować spadki poniżej 30 fps.
Tak myslalem, ze lipa z układem graficznym będzie. Dzięki
Intel Core i5-4460 3,20 GHz.
10 GB RAM.
GTX 1650 SUPER OC 4GB.
Dysk Systemowy SSD : Crucial BX500 960 GB.
Operacyjny System : Windows 10 Home.
Hybrydowy Dysk SSHD : Seagate FireCuda 2TB.
Ekran Gamingowy : ASUS TUF Gaming VG279QL1A 27 cali.
Skoro mogę odpalić Hogwarts Legacy na Średnich w 60 FPS-ach, w rozdzielczości 1920x1080p mimo, że mam tylko 10 GB RAM-u, to o te Wysokie Wymagania do The Last of Us Part I się już nie martwię.
Gram na Pececie. (Składany)
Witam.
Mój komputer to:
i5 7400
GTX 1060 3gb
250ssd + 1tb hdd
16gb ram
Win 10
Jak myślisz, pójdzie na średnich ustawieniach w 60 klatkach? Jeśli nie to co przydało by się zmienić aby działała gra płynnie? Pozdrawiam.
Cześć, czy gra zadziała przy:
Intel Core i5-1335U
RAM 16
SSD 512 GB
Karta Intel Iris Xe Graphics
Windows 11 Pro
Teoretycznie zadziała w najniższych detalach z FSR, ale rozgrywka może nie być komfortowa.
Cześć, mam dziwną sytuację, gra mi zapycha dosłownie całą pamięć ram, gdy ją gaszę na steamie przez jakieś 5 minut widać jakby była dalej włączona a komputer muli tak, że ledwo idzie cokolwiek zrobić (pomaga zabicie procesu hogwart.exe) ogólnie sama rozgrywka jest bardzo płynna, ale dopiero po modyfikacji pliku .ini inaczej strasznie szarpie i spadają fpsy, niestety jestem w tej grupie której się to dzieje, bo podobno takie problemy są niekiedy nawet na kompach z kosmosu :P. Na GTX 1650 ASUS TUF 4GB I5 4460 i 16gb ram na minimalnych i z FSR mam cały czas praktycznie ponad 40 klatek nawet w Hogsmeade. Tylko drażni mnie to wykorzystanie RAMu na full, da się coś z tym zrobić? Przy 16GB nie powinno być aż takiej zamuły. Dodam, że gry typu RDR2 praktycznie na full nic takiego się nie dzieje.