Fable – data premiery, zwiastun, fabuła, rozgrywka i inne informacje o nowej grze

Fable to trylogia baśniowych gier RPG, która należała do upadłej brytyjskiej firmy Lionhead Studios. Taką samą nazwę nosi jej reboot, którym zajmuje się już inne studio, znane z gier Forza Horizon – Playground Games. Czy znamy już datę premiery Fable? Jak będzie wyglądać gra? I co najważniejsze, czy zachowa ducha oryginalnej serii?

Fable w nowym, starym stylu od Playground Games

Oryginalna seria Fable miała swój początek w 2004 roku, kiedy to zadebiutowała jej pierwsza część na konsolach Xbox i Xbox 360. Gra otrzymała później ulepszoną wersję Fable: Zapomniane Opowieści oraz zremasterowane Fable Anniversary, ale także dwie kontynuacje – Fable 2 oraz Fable 3. Pojawiały się jeszcze inne gry z tego samego uniwersum, z czego przynajmniej jedna wykorzystywała czujnik ruchu Kinect.

Marka Fable przyciągnęła głównie fanów RPG-ów, baśni czy otwartych światów, a nawet i entuzjastów brytyjskiego humoru. Dla mnie połączenie elementów RPG i life sim z otwartym światem do dziś jest strzałem w dziesiątkę, i Fable pozostaje moją najbardziej ulubioną serią gier wideo w ogóle. Pierwsza odsłona jednak nie spodobała się wszystkim, czego powodem były niespełnione obietnice Petera Molyneux – jednego z designerów.

walka z użyciem łuku w fable anniversary
Zrzut ekranu z odświeżonej wersji Fable Anniversary

Fable miało bowiem zostać sandboksem ostatecznym, gdzie mieliśmy otrzymać pełną swobodę, protagonista miał się starzeć, a świat choćby zmieniać pory roku i sprawnie reagować na poczynania gracza. W rzeczywistości otrzymaliśmy dość liniową rozgrywkę. Dopiero edycja Fable: Zapomniane Opowieści dała twórcom upragniony sukces komercyjny. I choć następne odsłony serii też spotkały się już z lepszym odbiorem, to Fable 3 ponownie trochę podzieliło graczy.

Mimo tego gry Fable zebrały wokół siebie rzeszę oddanych fanów, którzy do dziś aktywnie grają i udzielają się na forach poświęconych serii. Jakże zaskakującą wiadomością dla nich było, że pomimo upadku Lionhead Studios, Fable powróci. Tym powrotem zajmie się studio kojarzone wyłącznie z grami Forza Horizon – Playground Games, o czym usłyszeliśmy już w 2017 roku.

logo brytyjskiego studia playground games
Logo brytyjskiego studia Playground Games założonego w 2009 roku

Szykowane przez nich Fable jest w zasadzie rebootem serii, możemy więc się zastanawiać, czy zachowa jej oryginalnego ducha. Bo jak studio odpowiedzialne wcześniej za wyścigi miałoby stworzyć pełnoprawnego RPG-a? I to jeszcze takiego z historią za sobą? Co do tego przyjdzie nam się jeszcze przekonać, ale już pierwszy zwiastun nowego Fable może dawać jakąś nadzieję. Aaron Greenberg, główny menedżer marketingu w Xbox Game Studios, powiedział między innymi, że wprawdzie jest to świeży start dla marki, ale – jak widać po zwiastunie – niepozbawiony znanej żyłki do brytyjskiego humoru.

Fable – data premiery, platformy i wymagania sprzętowe

Oficjalnie po raz pierwszy usłyszeliśmy o nowym Fable w lipcu ubiegłego roku na Xbox Games Showcase 2020. Zaprezentowana tam zapowiedź nie podawała jednak żadnej daty premiery gry. A brak na ten moment jakichkolwiek innych informacji sugerowałoby raczej, że Fable nie pojawi się wcześniej niż na początku 2022 roku.

concept art wioski oakvale do gry fable 4
Autor grafiki Vaigintas Pakenis został później zatrudniony w Playground Games

Jako że Fable znajduje się w produkcji, musimy zwracać szczególną uwagę na wszystkie nadchodzące eventy, na których swoją obecność zgłasza Microsoft i/lub zespół Xbox. Choćby właśnie na takie jak Xbox Games Showcase czy targi E3. Być może to wtedy poznamy właściwą datę premiery gry i dowiemy się o niej nieco więcej.

Na jakie platformy trafi Fable?

Skoro gra powstaje w zespole podległym Microsoftowi, to nie ulega wątpliwości, że Fable trafi na konsolę Xbox Series X oraz komputery z systemem Windows. Nie wiadomo zaś, czy trafi jeszcze na konsole poprzedniej generacji. Ale im bardziej odległa data premiery gry, tym bardziej wydaje się to nieprawdopodobne.

Xbox Series X
Tak oto prezentuje się najpotężniejsza konsola na rynku – Xbox Series X

Dowiedz się więcej na temat konsoli Xbox Series X

A co z wersjami na PS4/PS5?

Tego akurat możemy być stuprocentowo pewnym. Fable nie trafi na konsole PlayStation 4 oraz PlayStation 5. Trudno, aby Microsoft wyraził zgodę na coś podobnego. A ponadto Playground Games nigdy nie stworzyło gry na konsole Sony.

Wymagania sprzętowe Fable na PC

Na ten moment brak w Internecie jakichkolwiek informacji o wymaganiach sprzętowych Fable w wersji PC. Sądzę jednak, że minimalne wymagania sprzętowe mogą być zbliżone do tych zalecanych z Forza Horizon 4, co oznaczałoby, że 12 GB pamięci RAM oraz 4-6 GB pamięci wideo mogą być wymaganiami minimalnymi dla RPG-a od studia Playground Games.

Fable – pierwszy zwiastun i zapowiedź

Oficjalną zapowiedź gry otrzymaliśmy na Xbox Games Showcase 2020. Jest to tylko minutowy filmik, z którego nie dowiadujemy się za dużo na temat daty premiery Fable czy rozgrywki.

Zwiastun otwiera się widokiem na oręż przyozdobioną pieczęcią Gildii Bohaterów i latającą wokół niego wróżką, która ostatecznie przez własną nieuwagę zostaje pożarta przez ropuchę. Wszystkiemu odpowiedniej atmosfery nadaje komentarz angielskiego aktora Simona Callowa, w którego kwestii nie zabrakło równie angielskiego dowcipu. Wideo kończy się słowami: Nie wszystkie historie mają szczęśliwe zakończenia. Ale Twoja nie została jeszcze napisana. A ostatnie sekundy ukazują krainę Albionu.

Fable – fabuła i miejsce akcji

Chociaż seria Fable oznaczana była dotąd numerami, to wbrew przypuszczeniom nie poznawaliśmy w niej historii wyłącznie jednego protagonisty. Zamiast tego z każdą kolejną częścią wcielaliśmy w Bohatera, który był spokrewniony z poprzednimi Bohaterami tego świata. A każdy finalnie decydował o własnym losie i mieszkańców, na zawsze odciskając piętno i stając się częścią bogatej przeszłości Albionu.

krajobraz albionu i bowerstone w oddali w fable 4
Krajobraz Albionu i miasto Bowerstone w oddali ze zwiastuna nowego Fable

I tak samo każda z odsłon Fable przenosiła nas do wymienionej, fikcyjnej krainy. Fikcyjnej, chociaż Albion jest również nazwą, którą kiedyś określano Wielką Brytanię. Miejsce akcji wymyślone na potrzeby gry rzeczywiście czerpie ze Średniowiecznej Brytanii, ale również trochę inspiruje się Europą. Dokonany postęp w świecie Fable 2 z kolei można byłoby przypisać do wieku Oświecenia, a ten w Fable 3 do czasów industrializacji.

A kim zostaniemy w Fable 4?

Nowe Fable od studia Playground Games jest oczywiście rebootem serii. Pierwszy zwiastun gry nie przedstawia żadnych konkretów, ale zaznajomieni z grą mogą coś z niego wyciągnąć.

Już w pierwszych sekundach zwiastuna pojawia się oręż przyozdobiona pieczęcią Gildii Bohaterów. Gildia Bohaterów natomiast to nic innego jak szkoła, której zadaniem było szkolić wyróżniające się jednostki, które opanowały trzy dziedziny: siłę, umiejętności i wolę. Pierwszym znanym Bohaterem z uniwersum Fable był William Black, który odkrył moc woli i pokonał Dworzan (potężny byt z Pustki chcący zniewolić Albion), zostając pierwszym i najwybitniejszym archontem Starego Królestwa. Gracz w pierwszym Fable również wcielał się w takiego Bohatera. A gildia upadła jeszcze przed wydarzeniami z Fable 2.

upadła gildia bohaterów w fable 4
Gildia Bohaterów w nowym Fable najwyraźniej już upadła

Gdyby przyszło mi gdybać na podstawie zebranych przeze mnie informacji, to fabuła i miejsce akcji rebootu serii umiejscowione byłyby gdzieś w czasach określonych w Fable 2. Zwłaszcza że oręż z pieczęcią Gildii Bohaterów i czaszka pod nim sugerowałyby, że upadek Gildii miał już miejsce w świecie nowego Fable. Na tę samą część serii wskazuje jeszcze obecność Zamku Fairfax w Bowerstone – jeszcze nie Zamku Bowerstone z 3. odsłony.

Na ten moment nie wiadomo, jak bardzo nowe Fable odniesie się do napisanej już historii na potrzeby oryginalnej serii. Mimo Zamku Fairfax nie sądzę, aby antagonistą raz jeszcze został Lucien. Może zamek zmieni nazwę i zamieszka w nim ktoś inny? A może po prostu żadna ze znajomych rzeczy nie będzie wydawać się taka znajoma i staniemy się świadkami czegoś zupełnie nowego? Sprawa na razie do rozstrzygnięcia. Jak chociażby to, czy aby na pewno Dworzanie przepadli na zawsze.

Fable – rozgrywka i silnik gry

W chwili obecnej nie mamy zielonego pojęcia o tym, jak nowe Fable może wyglądać. Może taką zajawką niech stanie się anulowane Fable Legends, które miało być grą wieloosobową. W Internecie pozostawiło po sobie tylko jeden materiał z rozgrywki, który pewnie nijak ma się do nadchodzącego tytułu od Playground Games, ale wykazuje olbrzymi potencjał w baśniowej oprawie audiowizualnej.

Fable powstanie na silniku Forza Horizon

Jak już wiecie, Playground Games stworzyło serię Forza Horizon, niezwykle atrakcyjnych gier wyścigowych polegających bardziej na zręczności. Wnioskując z ofert pracy Microsoftu, Fable miałoby powstawać na silniku ForzaTech, którego użyto w produkcjach brytyjskiego studia.

Forza Horizon 4 rywalizacja
Skoro tak wygląda Forza Horizon 4, to jak przepięknie może wyglądać Fable?

Co twórcom strzeliło do głowy? A no może nic takiego. Przede wszystkim znają oni własny silnik jak… własną kieszeń, co na pewno przełoży się na jego udaną eksploatację. Ponadto w dowolnej chwili możemy zajrzeć do ostatniego Forza Horizon 4 i przypomnieć sobie efekty ich pracy. Baśniowy świat Fable i jego krajobrazy mogą na tym potencjale odnieść same korzyści.

Wszystkie pozostałe informacje i plotki na temat Fable

Kiedy tak mało wiadomo o grze, trudno, aby wszyscy nie gdybali, nie dumali i zwyczajnie mogli uzbroić się w cierpliwość. Wobec tego Fable stało się przedmiotem wielu plotek i gorących dyskusji.

Fable to tak naprawdę gra MMO, online?

Do takich wieści dotarł francuski dziennikarz, a podzielił się nimi za użyciem swojego konta Twitter. Fable miałoby być nie taką zwykłą grą RPG, a MMO – być może czymś na wzór Fable Legends. Plotkę jednak prędko zdementował inny dziennikarz, Jez Corden, piszący dla Windows Central. Tak że bez obaw… W jakiejś części.

demoniczne wrota mistpeak valley w fable 3
Tych demonicznych wrót w Fable 3 nie otworzysz bez pomocy drugiego gracza

Jeżeli irytowały Was elementy sieciowe w trzeciej odsłonie serii, z których ciężko dziś skorzystać ze względu na brak wsparcia gry, to mam odrobinę gorszą wiadomość. Nowe Fable może się od nich nie uchronić. Może to tylko tryb kooperacji, a może jakieś drobnostki. Ale zapamiętałem sobie swoją złość, kiedy nie mogłem dostać się do jednego miejsca w Fable 3 przez to, że już nie miałem jak się z kimś połączyć.

Do prac nad Fable zatrudniono wiele nowych twarzy

Jakaś część zespołu Playground Games, która wcześniej pracowała nad Forza Horizon, pewnie pracuje też nad Fable. Ale brytyjskie studio znalazło trochę więcej miejsca dla nowych pracowników.

Jedną ze scenarzystek Fable została Anna Megill, mogąca pochwalić się 16-letnim doświadczeniem w branży gier wideo. Ostatnim dziełem, do którego przyłożyła rękę, była gra Control. Do studia dołączyli jeszcze pracownicy, którzy pracowali wcześniej nad grami Batman: Arkham Knight, Grand Theft Auto 5, Hellblade: Senua’s Sacrifice czy nawet Horizon Zero Dawn.

Control gra
Control zachwyciło na wielu płaszczyznach

Jeden z współtwórców oryginalnego Fable, Simon Carter, wykazywał zmartwienie nad stworzeniem nowej gry, z uwagi na to, że w zespole brakuje też oryginalnych twórców. Nie miał jednak wątpliwości co do tego, że Playground Games jest bardzo doświadczone i na pewno wykonają fantastyczną robotę.

Od siebie dodam, że zabraknie mi muzyki Russella Shawa. Czy zabraknie? Wciąż nie wiemy, kto zajmie się nią w przypadku nowego Fable.

Chciałbym, aby nadal było to Fable, które pokochałem

Wspominałem na samym początku, że seria Fable jest moją najbardziej ulubioną serią w ogóle. I nie wyobrażam sobie, żeby którakolwiek z gier zajęła jej miejsce. Fable przemawia do mnie nie tylko z powodów nostalgicznych, ale zwyczajnie odpowiada moim wszystkim growym potrzebom. Mam tutaj na myśli zarówno elementy RPG i life sim, jak i otwarty, baśniowy świat.

Wygląda na to, że wróżki w nowym Fable nie żyją zbyt długo

Jego przedstawienie zawsze chwytało mnie za serducho. Nie przeszkadzał mi przeciętny system walki, ani często infantylny brytyjski humor, bo gra mimo swojej otoczki wciąż celowała w dorosłych odbiorców. W końcu w której z innych gier można kupować prezerwatywy i zarazić się chorobą weneryczną? Nie brakowało w niej mini-gierek, ani możliwości, żeby na stałe osiąść w jednym z miast, znaleźć sobie żonę i spłodzić potomków.

W skrócie nie oczekuję niczego innego, tylko Fable w nowym, starym stylu. A Wy?

Źródło: CVG, Fable Wiki, GamesRadar+