Chernobylite – premiera, wymagania sprzętowe, trailery. Co wiemy o polskim STALKER?

Chernobylite jest grą, na którą szczególną uwagę powinni zwrócić fani postapokaliptycznej serii S.T.A.L.K.E.R.. Prypeć, czarnobylska strefa wykluczenia, wyjątkowy klimat, który wylewa się z ekranu hektolitrami – łączy je wiele wspólnych elementów. Kiedy odbyła się premiera gry? Czy Chernobylite jest czymś więcej niż tylko przystankiem przed S.T.A.L.K.E.R.-em 2? Poznaj szczegóły na temat produkcji polskiego studia The Farm 51.

Chernobylite – podstawowe informacje

Chernobylite jest grą stworzoną przez gliwickie studio The Farm 51, twórców NecroVision, Deadfall Adventures i Get Even. Tytuł produkcji jest nieprzypadkowy – czarnobylit to bowiem wysoce radioaktywna substancja, na którą składa się przede wszystkim krzemian cyrkonu z kilkuprocentową domieszką uranu. Powstała w wyniku awarii czarnobylskiego reaktora. To właśnie do niej nawiązuje Chernobylite, które zostało częściowo sfinansowane dzięki zbiórce społecznościowej na platformie Kickstarter.

Gra jest reprezentantem survival horrorów w konwencji pierwszoosobowej (FPP) z elementami charakterystycznymi dla RPG-ów i science fiction. W gruncie rzeczy jest miszmaszem wielu gatunków. Fani zarówno strzelanek, jak i skradanek znajdą coś dla siebie w Chernobylite.

screen przedstawiający lokację gry chernobylite

Co gra oferuje? Pozwala tworzyć przedmioty i ulepszać broń, budować bazy i zarządzać drużyną oraz zasobami – ot, by przetrwać w wybitnie nieprzyjaznych warunkach. Jakby tego było mało, gracze mogą decydować o przebiegu rozgrywki i fabuły (wybory moralne). Autorzy gry położyli dość spory nacisk na nieliniowość.

Chernobylite powstało na popularnym silniku Unreal Engine 4 (poznaj szczegóły o nowej wersji: Unreal Engine 5). Twórcy sięgnęli po raz kolejny po technikę fotogrametrii. Do odtworzenia świata gry wykorzystali aż 35 tysięcy zeskanowanych modeli 3D. Wiele dni spędzili w czarnobylskiej zonie, by oddać jak najlepiej strefę wykluczenia w Chernobylite.

prypeć w chernobylite

Klimat gry to zdecydowanie jedna z jej najmocniejszych stron – jest tak gęsty, że można kroić go nożem. Uczucie zagrożenia nieustannie towarzyszy w Chernobylite – nie tylko ze strony ludzkich przeciwników i różnego rodzaju maszkar, ale także środowiska o wysokim poziomie promieniowania radioaktywnego. To jest jedna z tych gier, w których praktycznie nie rozstajesz się z licznikiem Geigera. Fani serii S.T.A.L.K.E.R. mogą poczuć się tutaj jak ryby w wodzie.

Chernobylite – długość gry

Ile godzin zajmuje przejście Chernobylite? Gra wystarcza średnio na kilkanaście godzin (ok. 15 godz.). Czas ten może wydłużyć się nawet do ponad 20 godzin w zależności od tego, jak eksplorujesz świat i czy wykonujesz (wszystkie) zadania poboczne.

Fabuła Chernobylite – o czym jest gra?

Akcja Chernobylite rozgrywa się w Czarnobylu dotkniętym skutkami wybuchu elektrowni jądrowej – w tzw. strefie wykluczenia. Wcielasz się w Igora Chiminiuka, byłego fizyka i pracownika Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, który powraca do Zony, by poznać losy zaginionej wiele lat temu ukochanej Tatiany. Fabuła nie krąży tylko wokół dawnej narzeczonej, ale poszukujesz także informacji na temat tytułowego czarnobylita i Czarnego Stalkera. Fabuła jest tajemnicza i nie brakuje w niej zwrotów akcji.

okno dialogowe w chernobylite

Trailery i gameplay Chernobylite

Jeśli chcesz zobaczyć, jak gra prezentuje się w akcji, zerknij na kilka wybranych zwiastunów i gameplay przedstawiający pierwsze 20 minut rozgrywki w Chernobylite.

Jaki komputer do Chernobylite?

Minimalna konfiguracja sprzętowa Chernobylite pozwala na rozgrywkę w 30 fps przy niskich ustawieniach graficznych. Natomiast rekomendowany sprzęt zapewnia tyle samo klatek na sekundę na Ultra lub 60 fps przy wysokich detalach.

Chernobylite – minimalne wymagania sprzętowe na PC

  • System operacyjny: 64-bitowy Windows 7 (SP1)
  • Procesor: Intel Core i5-2500K
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: GeForce GTX 660, GTX 1050, GTX 770M lub Radeon R7 260, układ zintegrowany z APU Ryzen 7 4800H
  • Dysk: 40 GB wolnego miejsca

Chernobylite – zalecane wymagania sprzętowe na PC

  • System operacyjny: 64-bitowy Windows 7 (SP1), Windows 8 lub Windows 10
  • Procesor: Intel Core i7-4790K
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: GeForce GTX 970, GTX 1060 lub Radeon RX 480, Radeon RX 570
  • Dysk: 40 GB wolnego miejsca

Chernobylite w wersji PC obsługuje techniki skalowania obrazu: NVIDIA DLSS i AMD FidelityFX Super Resolution. Zwiększają one wydajność na wybranych kartach graficznych NVIDIA GeForce i AMD Radeon kosztem jakości grafiki (mniejszym lub większym w zależności od ustawień).

wysokie promieniowanie w chernobylite

Recenzje Chernobylite – czy warto zagrać?

Gra Chernobylite zebrała przyzwoite noty. W serwisach, które agregują opinie na temat gier, może pochwalić się średnią ocen na poziomie 75% (Metacritic; wersja PC na podstawie 48 recenzji) i 76% (OpenCritic na podstawie 63 recenzji). Są to opinie krytyków. A jak grę odbierają gracze? Średnia 8,1/10 w Metacritic (158 ocen), a na Steamie obecnie 81% pozytywnych opinii (status „bardzo pozytywne” na podstawie prawie 5,5 tys. recenzji).

Oto kilka podsumowań z wybranych zagranicznych recenzji:

Chernobylite jest wyjątkowe. Jeśli lubisz RPG-i z craftingiem, budowanie baz, zarządzaniem zespołem i napadami, ambitne Chernobylite jest grą, wobec której nie możesz przejść obojętnie.

TheGamer – 9/10

Nieznaczna powtarzalność rozgrywki nie jest w stanie umniejszyć niesamowitej atmosfery survivalowej gry postapokaliptycznej studia The Farm 51.

Eurogamer – brak oceny; rekomendacja

Chernobylite oferuje ekscytującą fabułę w unikatowym świecie, którym fascynacja nieco opada przez powtarzalne misje.

GameStar – 8/10

Ambitna i klimatyczna przygoda z uproszczoną mechaniką.

PC Gamer – 78%

Dla mnie Chernobylite ma jeden główny problem: chwyta zbyt dużo srok za ogon. Strzelanie, crafting, rozwijanie umiejętności, zarządzanie bazą i drużyną – przez te wszystkie elementy deweloperzy pogubili się we wszystkim. Koniec końców ta mieszanka gatunków sprawia, że poszczególne elementy zostały potraktowane po macoszemu. Szkoda.

PC Games – 6/10

Reasumując, jeśli lubisz gry eksploracyjne i/lub utrzymane w klimacie S.T.A.L.K.E.R.-a i nie przeszkadzają Ci elementy charakterystyczne dla survivali, Chernobylite jest produkcją, na którą zdecydowanie warto rzucić okiem.

zona w chernobylite

Miej na uwadze, że nagromadzenie elementów z różnych gatunków sprawia, że wiele z nich niczym się nie wyróżnia albo ich wykonanie mogłoby być lepsze (np. systemu strzelania). Dla wielu graczy jednak tak duże zróżnicowanie mechanik może stanowić plus. Recenzenci są też dość zgodni w kwestii powtarzalności rozgrywki (małe zróżnicowanie przeciwników, konieczność powracania do tych samych lokacji itp.). Trzeba wziąć pod uwagę, że Chernobylite nie zalicza się do gier wysokobudżetowych.

wnętrze budynku w chernobylite

Premiera Chernobylite – na jakich platformach sprzętowych zagrasz?

Gra polskiego studia The Farm 51 trafiła najpierw do wczesnego dostępu na platformie Steam. Była dostępna w Steam Early Access od 16 października 2019 roku do premiery pełnej wersji. Ta odbyła się 28 lipca 2021 roku, ale wyłącznie na PC. Użytkownicy PlayStation 4 i Xboksa One mogą zagrać w Chernobylite od 28 września 2021 roku. Dzięki funkcji wstecznej kompatybilności tytuł działa również na konsolach obecnej generacji.

ulepszanie broni w chernobylite

Pełnoprawne wersje na PS5 i Xboksa Series X i Series S są w planach. Pierwotnie miały ukazać się jeszcze w 2021 roku, ale ich premiera nastąpi w bliżej nieokreślonym okresie 2022 roku. Twórcy potwierdzili oficjalnie darmową aktualizację dla posiadaczy kopii na PS4 i Xboksa One.

Ponadto studio The Farm 51 planuje w sumie sześć płatnych i darmowych DLC, które dodadzą nową zawartość: misje, potwory, bronie i tryby rozgrywki. Pierwsze z nich ma ukazać się niedługo – w okresie Halloween, a premiera ostatniego została zaplanowana na jesień 2022 roku.

harmonogram dlc do chernobylite

Wersje językowe Chernobylite

Chernobylite jest dostępne z rosyjskim i angielskim dubbingiem. Napisy zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym polski.

Cena gry Chernobylite

Chernobylite na PC kosztuje 119,99 zł (cena sugerowana). Gra na komputerach osobistych ukazała się tylko w cyfrowej dystrybucji na takich platformach jak Steam, GOG.com i Epic Games Store. W pudełku możesz kupić wyłącznie wersję na PS4. Edycje konsolowe zostały wycenione na 137,50 zł (Xbox One) i 129 zł (PlayStation 4).