Forza Horizon 5 – gra, której wyczekują wszyscy posiadacze Xbox Series X|S. Co o niej wiemy na ten moment?

Poprzednią generację wojen konsolowych Xbox przegrał głównie na froncie tytułów ekskluzywnych. Nie oznacza to jednak, że na tej płaszczyźnie nie miał nic do powiedzenia. Jednym z najpotężniejszych exclusive’ów na Xbox One (i peceta, wiadomo, to Microsoft) okazała się seria Forza Horizon. W 2018 ukazała się ostatnia odsłona franczyzy, Forza Horizon 4. Od tego czasu zdążyliśmy już powitać Xboksa Series X|S, więc z wytęsknieniem wypatrujemy na horyzoncie gry Forza Horizon 5, w której widzielibyśmy prawdziwą demonstrację możliwości nowych konsol Microsoftu.

Forza Horizon 5 – kiedy możemy spodziewać się premiery?

Oficjalną datą premiery Forza Horizon 5 jest 9 listopada 2021, jak poinformowało nas Playground Games podczas prezentacji Xbox & Bethesda Games Showcase na targach E3 2021.

Potwierdziły się więc doniesienia, że w nową odsłonę serii zagramy jeszcze w tym roku. 

Sprawdź też: 

  • Wiedźmin 4 – co wiemy o następcy kultowego Dzikiego Gonu?
Forza Horizon 5 fanowska grafika
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=slUOkbI7rSs

Miejsce akcji Forza Horizon 5

W ostatniej odsłonie serii musieliśmy przyzwyczaić się do ruchu lewostronnego, jeżdżąc po drogach Wielkiej Brytanii. W Forza Horizon 3 natomiast akcja rozgrywała się w Australii.

Gdzie zatem pojeździmy w Forza Horizon 5? Oficjalnie nie wiadomo na ten temat nic, nieoficjalnie mówi się o Japonii. Na Reddicie pojawiły się nawet grafiki przedstawiające rzekomą mapę z gry. Na potwierdzenie tych pogłosek będziemy musieli jednak jeszcze trochę poczekać.

[Aktualizacja 06.05.2021]

Wszystko wskazuje na to, że nie Japonia, a Meksyk będzie krajem, który posłuży twórcom Forza Horizon 5 do stworzenia mapy gry. Więcej na ten temat w tekście:

Forza Horizon 5 mapa gry
Czy tak będzie wyglądać mapa Forza Horizon 5? | Źródło: Reddit

E3 2021: plotki się potwierdziły. Forza Horizon 5 w Meksyku

To już oficjalne. Kolejna część serii Forza Horizon będzie rozgrywać się w Meksyku. Wiadomość potwierdzono na targach E3 2021, na których pokazano również trailer, gameplay i ogłoszono datę premiery gry. Więcej na ten temat znajdziecie w tekście o prezentacji Forza Horizon 5 na E3 2021.

Wymagania sprzętowe na PC

Trzeba uczciwie powiedzieć, że Forza Horizon 4 była jedną z najładniejszych produkcji minionej generacji. A na pewno jedną z najurokliwszych gier wyścigowych. Szczególnie na mocnych pecetach prezentowała się wyśmienicie, co sam miałem okazję przetestować przy okazji recenzji mobilnej stacji roboczej Dell Precision 7550 czy gamingowego Della Alienware m15 R3.

Można zatem sądzić, że wymagania sprzętowe Forza Horizon 5 będą spore, jeśli ktoś będzie chciał zagrać w rozdzielczości 4K z ray tracingiem i przy najwyższych nastawach graficznych. Jakie konkretnie? Na razie nie wiadomo.

Forza Horizon 4 wyścig

Znamy wymagania sprzętowe Forza Horizon 5 na PC [aktualizacja 15.06.2021]

Poznaliśmy wymagania sprzętowe dla Forzy Horizon 5. Na razie tylko minimalne, na rekomendowane musimy jeszcze poczekać. Tak czy inaczej, aby zagrać w grę, będziemy musieli dysponować pecetem o konfiguracji zbliżonej do tego, co poniżej:

  • Procesor: Intel Core i3-4170 3,7 GHz lub Intel i5-750 2,66 GHz
  • Grafika: Nvidia GeForce GTX 650 Ti lub AMD Radeon R7 250X
  • Pamięć: 8 GB RAM
  • DirectX: wersja 12
    System operacyjny: 64-bitowy Windows 10 (wersja 15063 lub nowsza)
  • Miejsce na dysku: 80 GB

Jak gra będzie działać na Xbox Series X i S?

Dostaliśmy również garść informacji dotyczących tego, jak Forza Horizon 5 będzie działać na nowych konsolach Microsoftu.

I tak na Xbox Series X odpalimy grę w rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę w trybie wydajności (przy włączonym ray tracingu ma to być 30 fps). Z kolei słabszy Xbox Series S da nam możliwość grania w rozdzielczości Full HD, z płynnością animacji na poziomie 60 fps-ów (w trybie wydajności) i 30, gdy postawimy na jakość.

Na jakie platformy trafi gra?

Tak jak przewidywano, gra ukaże się na Xbox Series X|S i Xbox One oraz na komputery stacjonarne z systemem Windows 10. Co ciekawe, Forza Horizon 5 będziemy mogli kupić na Steamie, a w dniu premiery gra będzie dostępna bez dodatkowych opłat dla abonentów Game Passa.

Forza Horizon na PS5?

Mimo kilku plotek o tym, że Forza Horizon 5 miałaby pojawić się na konsolach Sony, trudno było się spodziewać, aby były one prawdą. Oficjalna prezentacja gry na E3 2021 tylko to potwierdziła – FH5 nie będzie na PS5 i PS4.

Forza Horizon 5 za darmo na premierę?

Forza Horizon 5 będzie dostępna za darmo na premierę, ale tylko dla posiadaczy abonamentu Xbox Game Pass.

Sprawdź też:

  • God of War Ragnarok – data premiery, trailer, plotki. Co na ten moment wiemy o superprodukcji na PS5?
Forza Horizon 4

Trailer Forza Horizon 5

Oficjalny zwiastun gry, zaprezentowany na E3 2021, wygląda następująco:

Gameplay Forza Horizon 5

Oprócz trailera, na tegorocznych E3 otrzymaliśmy również próbkę gameplayu Forza Horizon 5. Trzeba przyznać, że gra prezentuje się naprawdę fantastycznie:

24 sierpnia mogliśmy zobaczyć nowy gameplay FH5. Szczegóły znajdziecie w osobnym tekście, w którym piszemy również o okładce gry i limitowanym kontrolerze do Xboksa z motywami Forza Horizon 5.

Forza Horizon 5 – cena

W ostatnim czasie Forza Horizon 4 trafiła na Steama. Cena za grę na platformie Valve, mówiąc lekko, szokuje. Za wersję standardową musimy (stan na marzec 2021) zapłacić 215 zł. Edycja Deluxe to już 75 zł więcej, a na najdroższą Ultimate wydamy 360 zł.

Nie jest to dobra informacja w kontekście potencjalnej ceny za Forza Horizon 5, szczególnie, że gry na konsole są zwykle droższe niż pecetowe porty. Można się zatem spodziewać, że zakup edycji standardowej będzie się wiązać z wydaniem kwoty ok. 350 zł.

Źródła: materiały własne, earlygame.com, Reddit, Microsoft, Playground Games