Forza Horizon 5 – gra, której wyczekują wszyscy posiadacze Xbox Series X|S. Co o niej wiemy na ten moment?

Poprzednią generację wojen konsolowych Xbox przegrał głównie na froncie tytułów ekskluzywnych. Nie oznacza to jednak, że na tej płaszczyźnie nie miał nic do powiedzenia. Jednym z najpotężniejszych exclusive’ów na Xbox One (i peceta, wiadomo, to Microsoft) okazała się seria Forza Horizon. W 2018 ukazała się ostatnia odsłona franczyzy, Forza Horizon 4. Od tego czasu zdążyliśmy już powitać Xboksa Series X|S, więc z wytęsknieniem wypatrujemy na horyzoncie gry Forza Horizon 5, w której widzielibyśmy prawdziwą demonstrację możliwości nowych konsol Microsoftu.

Forza Horizon 5 – kiedy możemy spodziewać się premiery?

Wraz z premierą Xbox Series X|S Forza Horizon 4 otrzymała aktualizację, dostosowującą grę do możliwości nowych konsol. Oprawa wizualna zyskała na detalach, zwiększył się klatkaż i oczywiście skróciły czasy loadingów. Biorąc pod uwagę nieprzerwane wsparcie dla gry oraz fakt, że gracze nieprzerwanie mają co w niej robić, mogłoby się wydawać, że Microsoftowi nie spieszy się z premierą Forza Horizon 5.

Pojawiały się również pogłoski, jakoby wcześniej niż Forza Horizon 5 na Xboksa miała wyjść nowa część Forza Motorsport.

Tymczasem insajderskie przecieki sugerują, że nowa odsłona serii pojawi się być może jeszcze w tym roku. Tak przynajmniej twierdzi dziennikarz Jeff Grubb. Wiarygodność Grubba potwierdzają wcześniejsze jego doniesienia o Need for Speed: Hot Pursuit czy odświeżonej wersji trylogii Mass Effect, które ubiegły oficjalne zapowiedzi wydawców.

O tym, że w Forza Horizon 5 możemy zagrać w 2021 roku, świadczy również fakt, że wciąż nie dostaliśmy mocnego nextgenowego tytułu na nowe konsole Microsoftu, które wykorzystujemy głównie… do grania w starsze gry.

Koniec końców jednak może być tak, że gra ukaże się w przyszłym roku. Z takimi przypuszczeniami można się spotkać chociażby na portalu earlygame.com.

Sprawdź też: Wiedźmin 4 – co wiemy o następcy kultowego Dzikiego Gonu?

Forza Horizon 5 fanowska grafika
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=slUOkbI7rSs

Miejsce akcji Forza Horizon 5

W ostatniej odsłonie serii musieliśmy przyzwyczaić się do ruchu lewostronnego, jeżdżąc po drogach Wielkiej Brytanii. W Forza Horizon 3 natomiast akcja rozgrywała się w Australii.

Gdzie zatem pojeździmy w Forza Horizon 5? Oficjalnie nie wiadomo na ten temat nic, nieoficjalnie mówi się o Japonii. Na Reddicie pojawiły się nawet grafiki przedstawiające rzekomą mapę z gry. Na potwierdzenie tych pogłosek będziemy musieli jednak jeszcze trochę poczekać.

Przeczytaj też: The Sims 5 – kiedy możemy spodziewać się kolejnej odsłony popularnego symulatora?

Forza Horizon 5 mapa gry
Czy tak będzie wyglądać mapa Forza Horizon 5? | Źródło: Reddit

Wymagania sprzętowe na PC

Trzeba uczciwie powiedzieć, że Forza Horizon 4 była jedną z najładniejszych produkcji minionej generacji. A na pewno jedną z najurokliwszych gier wyścigowych. Szczególnie na mocnych pecetach prezentowała się wyśmienicie, co sam miałem okazję przetestować przy okazji recenzji mobilnej stacji roboczej Dell Precision 7550 czy gamingowego Della Alienware m15 R3.

Można zatem sądzić, że wymagania sprzętowe Forza Horizon 5 będą spore, jeśli ktoś będzie chciał zagrać w rozdzielczości 4K z ray tracingiem i przy najwyższych nastawach graficznych. Jakie konkretnie? Na razie nie wiadomo.

Gran Turismo 7 – co wiemy na obecną chwilę o flagowej grze rajdowej PlayStation 5?

Forza Horizon 4 wyścig

Na jakie platformy trafi gra?

Tutaj raczej nie spodziewałbym się niespodzianek. Z całą pewnością w Forza Horizon 5 zagrają posiadacze Xbox Series X|S, choć mówi się, że powstanie również port na Xbox One. Gra oczywiście ukaże się również na pecetach z systemem Windows 10.

Forza Horizon na PS5?

Coraz częściej można napotkać w sieci domysły o tym, że nadejdzie dzień, w którym Microsoft ze swoim Game Passem zagości na konsolach PlayStation. Trudno jednak spodziewać się, by miało to nastąpić w najbliższym czasie, gdy będzie rozgrywać się kolejna odsłona wojny konsolowej Xbox vs. PlayStation. Tym samym raczej nie spodziewalibyśmy się ujrzeć gry Forza Horizon 5 na sprzęcie Sony.

Forza Horizon 5 za darmo na premierę?

To wielce prawdopodobne, choć trzeba tutaj powiedzieć o tym, co napisane małym druczkiem: Forza Horizon 5 zapewne będzie dostępna za darmo na premierę, ale tylko dla posiadaczy abonamentu Xbox Game Pass. Zapewne na początku trafi wyłącznie do konsolowej wersji Game Passa, a dopiero z czasem w ramach usługi zagrać będą mogli w piątą Forzę Horizon użytkownicy komputerów osobistych.

Sprawdź też: God of War Ragnarok – data premiery, trailer, plotki. Co na ten moment wiemy o superprodukcji na PS5?

Forza Horizon 4

Trailer Forza Horizon 5

Oficjalnego zwiastuna filmowego wciąż nie otrzymaliśmy. Ale fani nie próżnują. Tworzą własne zwiastuny, niektóre zrealizowane tak profesjonalnie, że z łatwością można się nabrać. Znaleźliśmy dla Was właśnie taki trailer. Sprawdźcie i oceńcie sami:

Forza Horizon 5 – cena

W ostatnim czasie Forza Horizon 4 trafiła na Steama. Cena za grę na platformie Valve, mówiąc lekko, szokuje. Za wersję standardową musimy (stan na marzec 2021) zapłacić 215 zł. Edycja Deluxe to już 75 zł więcej, a na najdroższą Ultimate wydamy 360 zł.

Nie jest to dobra informacja w kontekście potencjalnej ceny za Forza Horizon 5, szczególnie, że gry na konsole są zwykle droższe niż pecetowe porty. Można się zatem spodziewać, że zakup edycji standardowej będzie się wiązać z wydaniem kwoty ok. 350 zł.

Źródła: materiały własne, earlygame.com, Reddit