Apple pokazało zwiastun „The Year Earth Changed” – dokumentu, który powstał z okazji Dnia Ziemi

Firma Apple ogłosiła, że 16 kwietnia 2021 roku na platformie Apple TV+ zadebiutuje film dokumentalny „The Year Earth Changed”, którego narratorem będzie David Attenborough. Produkcja ma opowiadać o tym, jak pandemia wpłynęła na naszą planetę.

Jak pandemia wpłynęła na środowisko?

Po ogłoszeniu stanu pandemii wirusa SARS-CoV-2 wiele państw na świecie podjęło kroki, które miały na celu ograniczenie rozprzestrzeniania tego patogenu. Działania te polegały między innymi na uniemożliwieniu lub znacznemu ograniczeniu przemieszczania się pomiędzy państwami, a także zawieszeniu niektórych działalności i centrów handlowych.

To wszystko sprawiło, że oprócz oczywistych efektów pandemii, od wielu miesięcy możemy zaobserwować także jej wpływ na środowisko. Po zaledwie kilku miesiącach obowiązywania wprowadzonych ograniczeń z powodu pandemii koronawirusa w wielu miejscach na świecie odnotowano poprawę jakości powietrza. 

Przez ostatni rok można było także doświadczyć na świecie wielu niezwykłych zjawisk: od słuchania śpiewu ptaków w opuszczonych miastach, przez obserwowanie wielorybów komunikujących się w nowy sposób, po napotkanie kapibary na południowoamerykańskich przedmieściach. Wydaje się, że to jeden z niewielu pozytywnych skutków globalnego lockdownu.

Dokument Apple z okazji Dnia Ziemi

Temu wszystkiemu bliżej postanowiła przyjrzeć się firma Apple, która pokazała zwiastun filmu dokumentalnego, jaki ukaże się na platformie Apple TV+ z okazji Dnia Ziemi 2021. Narratorem dokumentu jest zdobywca nagrody Emmy i BAFTA – David Attenborough. 

W oświadczeniu David Attenborough powiedział:

W tym najtrudniejszym roku wielu ludzi ponownie oceniło wartość i piękno świata przyrody i czerpało z tego wielką pociechę… Ale zamknięcie stworzyło również wyjątkowy eksperyment, który rzucił światło na wpływ, jaki wywieramy na świat przyrody

Podnoszący na duchu film dokumentalny produkcji Apple opowie właśnie o takich reakcjach natury na rok lockdownu, co ma dać nam wszytskim nadzieję na lepszą przyszłość. Godzinny odcinek specjalny bada, w jaki sposób zamknięcie ludzi spowodowane pandemią pozwoliło rozkwitnąć światu zwierzęcemu.

Oprócz tej produkcji Apple pokaże także drugie sezony dwóch innych przyrodniczych seriali dokumentalnych: „Tiny World” i „Earth At Night In Color”. Premiery każdego z tych filmów będą miały swoją światową premierę 16 kwietnia 2021 roku w ponad 100 krajach. 

The Year Earth Changed został stworzony przez BBC Studios Natural History Unit, a całość wyreżyserował Tom Beard. Producentami wykonawczymi są Mike Gunton i Alice Keens-Soper. Premiera w Apple TV+ odbędzie się 16 kwietnia 2021 roku, czyli 5 dni przed światowymi obchodami Dnia Ziemi.

 

Źródło: YouTube Apple TV / Ilustracja wprowadzenia: Apple TV