Jak rozciągnąć ekran w CSGO i CS2? Jak ustawić rozciągnięte 4:3?

Jak ustawić w CSGO i CS2 rozdzielczość w formacie 4:3 i rozciągnąć obraz? Po co to robić? Czy granie w niestandardowej rozdzielczości zwiększa szansę na sukces w grze? Dlaczego rozszerzone 4:3 jest tak chętnie wybierane przez (profesjonalnych) graczy? Dowiedz się, jak ustawić rozciągnięty ekran w Counter-Strike 2 i Global Offensive oraz jakie korzyści lub straty się wiążą z wyborem takiej rozdzielczości.

Jak ustawić rozciągnięte 4:3 w CSGO? Poradnik krok po kroku

Valve uniemożliwia graczom CSGO ustawienie w grze wypełnionego po brzegi obrazu w rozdzielczości 4:3 na monitorze np. 16:9. Kiedyś było to możliwe, dziś jesteś skazany na czarne pasy po lewej i prawej stronie ekranu. Jak więc ustawić rozciągnięte 4:3 w Counter-Strike: Global Offensive? Jest to zależne od karty graficznej (GPU) w Twoim PC lub laptopie. W zależności od niej skorzystaj z jednej z poniższych instrukcji, zmieniając wcześniej rozdzielczość bezpośrednio w grze.

Zacznijmy od tego, jak w ogóle zmienić rozdzielczość w CSGO na popularnie wybieraną rozdzielczość w formacie 4:3 (np. 1280 x 960). W przeciwieństwie do Fortnite nie ma z tym tylu kombinacji, bo gra bez problemu pozwala ustawić pełny ekran w niestandardowej dla Twojego monitora rozdzielczości.

Jak zmienić rozdzielczość w CSGO?

 1. Uruchom grę i przejdź do Ustawień gry (ikona zębatki na pasku z lewej strony).
 2. Wybierz zakładkę Obraz, a następnie raz jeszcze Obraz.
 3. W tej sekcji masz do wyboru Proporcje ekranu i Rozdzielczość.
 4. Jeśli chcesz zmienić rozdzielczość w nienatywnym formacie swojego monitora (np. 4:3 na monitorze 16:9), musisz najpierw zmienić proporcje ekranu na pożądane.
 5. Następnie wybierz docelową rozdzielczość (np. 1280 x 960 pikseli w przypadku formatu 4:3).
 6. Obraz będzie wyświetlany na pełnym ekranie, ale z czarnymi pasami po bokach i ew. na górze i dole.
 7. Zapisz zmiany i wyjdź z gry.
zmiana proporcji ekranu w csgo
zmiana rozdzielczości w csgo

Ustawiłeś rozdzielczość 4:3, ale jak pozbyć się czarnych pasów w CSGO? Sprawdź instrukcje, jak zrobić to kroku po kroku na kartach graficznych NVIDIA i AMD.

Rozciągnięty obraz 4:3 w CSGO na karcie NVIDIA

 1. Kliknij prawy przycisk myszy (PPM) na pulpicie, wybierając Panel Sterowania NVIDIA.
 2. Znajdź sekcję Wyświetlanie i wybierz opcję Dostosuj rozmiar i pozycję pulpitu.
 3. W zakładce Skalowanie zaznacz Pełny ekran, tak jak na załączonym obrazku.
 4. W części Wykonaj skalowanie na możesz zdecydować się zarówno na procesor graficzny, jak i monitor. W obu przypadkach obraz rozciągnie się, choć zalecam wybrać GPU.
 5. Zaznacz Pomiń tryb skalowania ustawiony przez gry i programy.
 6. Zatwierdź zmiany w panelu sterowania i finito. Od teraz możesz grać w rozciągniętej rozdzielczości 4:3 w CSGO!

Jeśli chcesz ustawić niestandardową (np. 1440 x 1080 pikseli), nieobsługiwaną przez CSGO rozdzielczość, wystarczy, że udasz się do zakładki Zmiana rozdzielczości w Panelu Sterowania NVIDIA. Następnie wybierz Dostosuj i Utwórz rozdzielczość dostosowaną. Tam podajesz odpowiednie wartości dla wybranej rozdzielczości (np. 1440 w pionie i 1080 w poziomie) i klikasz OK. Następnie w sekcji Zmiana rozdzielczości zatwierdzasz wybór dodanej rozdzielczości, zapisując zmiany, i gotowe.

ustawienie niestandardowej rozdzielczości w panelu sterowania nvidia
W sterownikach NVIDIA (i AMD także) możesz bez problemu dodać niestandardową rozdzielczość.

Rozciągnięty obraz 4:3 w CSGO na karcie AMD

 1. Kliknij prawy przycisk myszy (PPM) na pulpicie i wybierz panel sterowania AMD Radeon.
 2. W oprogramowaniu AMD Radeon Software kliknij w prawym górnym rogu na ikonę zębatki (oznacza ona ustawienia).
 3. Wybierz zakładkę ekranu (Display).
 4. W ustawieniach ekranu (Display Options) znajdź opcję skalowania GPU (GPU Scaling). Ustaw ją na włączoną (Enabled).
 5. W trybie skalowania (Scaling Mode) musisz wybrać skalowanie do pełnego ekranu (Full panel).
 6. Zapisz zmiany i korzystaj z rozciągniętej rozdzielczości 4:3 w CSGO.
tryb skalowania gpu w sterownikach amd radeon
Źródło: AMD

W przypadku starego modelu karty graficznej Radeon (np. serii Radeon HD) i korzystania z oprogramowania AMD Catalyst Control Center wykonaj następujące kroki:

 1. Znajdź w oprogramowaniu AMD Catalyst Control Center sekcję My Digital Flat Panels.
 2. Wybierz właściwości (Properties – Digital Flat-Panel).
 3. Zaznacz (zaptaszkuj) Enable GPU up-scaling w ustawieniach Image Scaling Preferences, by GPU skalowało obraz.
 4. Wybierz opcję Scale image to full panel size, by obraz był przeskalowany w ramach pełnego ekranu.
 5. Ciesz się z rozciągniętej rozdzielczości 4:3 w CSGO.
tryb skalowania gpu w amd catalyst center
Źródło: AMD

Rozciągnięte 4:3 w CSGO – czy warto ustawić? Zalety i wady

Po niestandardową rozdzielczość, tj. rozszerzone na cały ekran 4:3, sięga wielu (profesjonalnych) graczy. Czy warto i ewentualnie dlaczego? Z czego wynika popularność rozdzielczości typu 1280 x 960 pikseli?

Po pierwsze, niższa rozdzielczość przekłada się na wyższą liczbę klatek (fps), niższe opóźnienia i generalnie lepszą responsywność. Niższa rozdzielczość mniej obciąża kartę graficzną (GPU), a bardziej – procesor (CPU). Jeśli masz słabszy komputer, obniżenie jej jest uzasadnione. Jednak wielu graczy zmniejsza ją, mimo posiadania mocnego sprzętu. Dlaczego?

W ten sposób zmierzam do punktu drugiego, czyli rozciągnięcia ekranu, które zmienia znacząco obraz, bo zostaje on nienaturalnie przybliżony i poszerzony, włącznie z modelami postaci. Te są szersze o ponad 30% względem rozdzielczości w proporcjach 16:9. Oznacza to, że (przynajmniej teoretycznie) łatwiej taki cel trafić. Ot, cała filozofia.

csgo w rozdzielczości w formacie 21:9
CSGO w rozdzielczości 3440 x 1440 pikseli (21:9)
csgo w rozdzielczości w formacie 16:9
CSGO w rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli (16:9)
csgo w rozdzielczości w formacie 4:3
CSGO w rozdzielczości 1280 x 960 pikseli (4:3)

Wielu graczy przekłada to nad zmniejszone pole widzenia związane z węższym formatem obrazu. To można jednak odbierać też za atut, bo mniejszy obszar do ogarnięcia wzrokiem pozwala utrzymać lepszą koncentrację podczas rozgrywki.

Po trzecie, to kwestia przyzwyczajeń i ustawień myszki (DPI, czułości). Wielu graczy przyzwyczajona jest do takiej rozdzielczości i ma specjalnie dobrane do niej ustawienia. Zmiana rozdzielczości zmusi do ponownego dobierania rozdzielczości i czułości „gryzonia”, bo dotychczasowe mogą nie być wystarczające do optymalnego ruchu w wyższej rozdzielczości. Wbrew pozorom dobór ustawień bywa czasochłonnym procesem i wymaga czasu na oswojenie się z nimi.

Jaka rozdzielczość jest najlepsza do CSGO?

Nie ma takiej. Dla jednego będzie to np. 3440 x 1440 pikseli w proporcjach 21:9, bo pozwala widzieć więcej (szerzej). Dla innego rozciągnięte 4:3, bo większy model postaci ułatwia celowanie i ustrzelenie przeciwnika.

To, jaką ustawisz rozdzielczość w CSGO, zależy wyłącznie od Twoich preferencji i ewentualnie możliwości komputera. Wielu graczy, w tym profesjonalnych, gra w 1440 x 1080, 1280 x 960 lub nawet 1024 x 768 pikseli na monitorach 16:9! Ale to nie znaczy, że Ty musisz. Dzięki temu poradnikowi możesz sprawdzić i porównać, jak się gra na nich w porównaniu do natywnej Twojego monitora.


csgo2