Jaki komputer do CS:GO?

Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) wciąż pozostaje jedną z najpopularniejszych gier sieciowych. Utrzymuje się ona na szczytowych miejscach w statystykach platformy Steam i każdego dnia pogrywa w nią po kilkaset tysięcy graczy. Jakie wymagania sprzętowe ma CS:GO? Czy gra firmy Valve ruszy na wszystkim? Jaki komputer do CS:GO będzie najlepszy? Poznaj polecane konfiguracje sprzętowe (i nie tylko).

Jaki PC do Counter-Strike: Global Offensive?

Firma Valve udostępniła na platformie Steam jedynie minimalne wymagania sprzętowe do gry CS:GO. Jakiego komputera potrzebujesz, by cieszyć się płynnością animacji w popularnej strzelance sieciowej? Sprawdź szczegóły.

CS: GO – minimalne wymagania sprzętowe

  • System operacyjny: Windows XP, Vista lub 7
  • Procesor: Intel Core 2 Duo E6600 2,4 GHz lub AMD Phenom X3 8750 2,4 GHz
  • Pamięć operacyjna: 2 GB RAM
  • Karta graficzna: przynajmniej 256 MB pamięci; kompatybilna z DirectX 9.0c i Pixel Shader 3.0
  • Dysk: 15 GB wolnego miejsca

Oficjalne wymagania sprzętowe do CS:GO są absurdalnie niskie. W końcu mamy do czynienia z grą, która miała premierę w sierpniu 2012 roku, ale wciąż jest regularnie aktualizowana przez deweloperów. Podana konfiguracja sprzętowa jest jednak mało konkretna. Można jedynie z niej wywnioskować, że Counter-Strike: Global Offensive ruszy niemal na wszystkim. No, może na kalkulatorze nie.

Przeczytaj koniecznie:

jaki komputer do cs:go

Mimo tak niskich wymagań sprzętowych CS:GO zyskuje na mocniejszym PC. Jaki komputer stacjonarny będzie odpowiedni do gry Valve? Które podzespoły wybrać?

Jaki procesor do CS:GO?

Do Counter-Strike: Global Offensive wystarczy czterordzeniowy (lub czterowątkowy) procesor. Gra działa dobrze nawet na CPU pokroju wiekowych Intel Core i5-750 czy Intel Core i5-2500K. Wybiorę jednak współczesne, dostępne w sprzedaży jednostki, które zapewniają (bardzo) dobrą wydajność w CS:GO, dzięki czemu nie będziesz martwić się ewentualnymi spadkami płynności.

Wszystkie poniższe jednostki CPU są w stanie zapewnić średnio przynajmniej 100 fps w rozdzielczości Full HD. Im mocniejszy procesor, tym lepsza wydajność. W niektórych przypadkach możesz obniżyć detale i/lub rozdzielczość, by podnieść liczbę klatek na sekundę na słabszych CPU. CS:GO wymaga mocnego pojedynczego rdzenia, a tym mogą szczególnie pochwalić się Ryzen 5 5600X i Ryzen 5 7600X (ten drugi jest niestety drogi i wymaga kosztownego przejścia na platformę AM5).

Płyta główna nie ma znaczenia, byleby pasowała do procesora. O tym, czym kierować się przy ich wyborze, przeczytasz w rankingu płyt głównych.

Polecane CPU AMD do CS:GO

Polecane CPU Intel do CS:GO

Jaka karta graficzna do CS:GO?

Dzisiaj, gdy spojrzysz na oficjalne wymagania sprzętowe, 256 MB w karcie graficznej brzmi jak żart. Współczesne GPU mogą pochwalić się nawet 24 GB pamięci VRAM, ale w końcu nie ona jest głównym czynnikiem wpływającym na wydajność.

Karta graficzna odgrywa mniejszą rolę w CS:GO niż procesor. Model pokroju GeForce’a GT 1030 i GTX 1050 Ti wybierz do 1080p lub niższej. Do wyższej liczby fps i/lub rozdzielczości wybierz układy o mocy np. GTX-a 1660 Ti lub RTX-a 2060. Nowoczesne i znacznie wydajniejsze układy AMD Radeon RX i NVIDIA GeForce RTX sprawdzą się doskonale praktycznie w każdych warunkach.

Do wszystkich tych kart wystarczy, często z nawiązką, zasilacz o mocy 550-600 W dobrej marki (np. Seasonic, Corsair).

Przeczytaj: ranking kart graficznych

Jaka pamięć RAM do CS:GO?

Do CS:GO zalecam 8 GB pamięci RAM o taktowaniu 2666 MHz. Gdy budżet odgrywa mniejszą rolę, możesz zdecydować się na 2x 8 GB o takiej samej lub – gdy płyta główna obsługuje takie wartości – wyższej częstotliwości pracy (3000-3200 MHz przy CL 15/16).

Jaki dysk do CS:GO – HDD czy SSD?

Wbrew pozorom dysk odgrywa istotną rolę w działaniu gry. Wymiana HDD na SSD nie przełoży się tylko na szybsze czasy wczytywania mapy w CS:GO. Znacząco poprawi się również komfort rozgrywki. Już kilka po premierze, po licznych aktualizacjach, gra potrafiła „zacinać się” lub wręcz „dławić” na HDD. Ze swojego doświadczenia powiem tylko, że tego typu „czkawki” objawiały się na moim PC tylko na początku rozgrywki. Co pomogło? Właśnie przejście z dysku twardego na nośnik półprzewodnikowy.

screen z gry cs:go

Dlatego mimo że CS:GO ma wiele lat na karku, to nie przypomina gry sprzed lat i wykorzystuje bardziej możliwości nowszego sprzętu. Polecam zakup SSD do gry. Podziękujesz mi za to później.

Nie chcesz dobierać podzespołów PC do CS:GO? Skorzystaj z gotowca

Nie masz czasu ani ochoty samemu lub z czyjąś pomocą dobierać komponentów do komputera pod CS:GO? Alternatywą jest zakup gotowego zestawu komputerowego. Oto kilka naszych propozycji. Poniższe PC zapewniają – w zależności od konfiguracji – przyzwoitą lub wysoką wydajność w Counter-Strike: Global Offensive. Wybór mocniejszego sprzętu sprawdzi się nie tylko w CS:GO.


Jaka myszka do CS:GO?

Do sieciowych strzelanin doskonałym wyborem będzie prosta myszka o symetrycznej budowie, najlepiej lekka. Nie potrzebujesz w niej także nadmiaru dodatkowych przycisków. Wystarczy, że zapewni odpowiednią precyzję strzelania.

Nie obawiaj się także bezprzewodowej myszki. Technologie poszły mocno do przodu. Współczesne gamingowe „gryzonie” dobrej marki (np. seria G Logitecha) gwarantują doznania na najwyższym poziomie, mimo braku kabla.

Poznaj szczegóły o gamingowych „gryzoniach”: Jaką myszkę dla gracza wybrać?

Przewodowe myszki do CS:GO

Bezprzewodowe myszki do CS:GO

Polecane podkładki pod mysz

Wielu graczy CS:GO – nie tylko profesjonaliści – używa w swoim „gryzoniu” ustawień z niską czułością (np. 400 lub 800 DPI). Wówczas można pomyśleć o podkładce, która zapewni więcej wolnej przestrzeni do wykonywania zamaszystych ruchów myszką.

Jaka klawiatura do CS:GO?

Dobrym wyborem do CS:GO będzie klawiatura mechaniczna o liniowych przełącznikach, które charakteryzują się szybszą, niewymagającą wiele siły nacisku aktywacją. Do sieciowych strzelanin polecam przede wszystkim przełączniki Red lub Silver/Speed (nie musi być to Cherry MX, mogą być również odpowiedniki Gateron czy Kailh). Niski skok przekłada się na szybszą odpowiedź, a co za tym idzie – Twój czas reakcji w CS:GO może się dzięki temu poprawić.

Ewentualnie postaw na Brown, które są częstym wyborem w przypadku pierwszej klawiatury mechanicznej. Nie uważam jednak, że najlepszym, bo jest to bardzo względne. Obawiasz się, że przełączniki czerwone lub srebrne okażą się zbyt lekkie? Wtedy brązowe mogą stanowić nie najgorszą alternatywę. Mimo wszystko w sieciowych FPS-ach zachęcam do spróbowania przełączników Red.

Chcesz poznać więcej szczegółów na temat klawiatur? Sprawdź nasz poradnik: Jaką klawiaturę do grania wybrać?

Jakie słuchawki do CS:GO?

Dźwięk odgrywa kluczową rolę podczas rozgrywki w Counter-Strike: Global Offensive. Dobre pozycjonowanie i możliwość usłyszenia przeciwnika, zanim go zobaczysz, może uratować Ci skórę. Słuchawki będą więc znacznie lepszym wyborem niż głośniki. 

Jaki monitor do CS:GO?

CS:GO w pełni korzysta z dobrodziejstw monitorów o wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu (144 Hz, 240 Hz czy nawet 360 Hz) dzięki możliwości uzyskania bardzo dużej liczby fps w grze nawet na nie najlepszych PC. Dobierz monitor do możliwości swojego komputera. Jeśli wybierzesz słabszy procesor (np. Ryzen 3 1200 AF czy Intel Pentium lub Core i3) i tanią kartę graficzną (GT 1030 lub GTX 1050 Ti), nie decyduj się na monitor 360 Hz.

Warto wspomnieć, że nie musisz mieć 144 klatek na sekundę, by choć trochę zasmakować pozytywnych zmian w płynności, jakie dostarcza monitor o częstotliwości odświeżania 144 Hz. Już przy niższych, ale przekraczających 60 fps wartościach można odczuć mniejszą lub większą poprawę w zależności od uzyskanej liczby klatek na sekundę.