10 wskazówek od profesjonalnych graczy CS:GO

Oto 10 rad od profesjonalnych graczy CS:GO z x-kom AGO. Zobacz, jaki komputer kupić do Counter Strike: Global Offensive, aby grać jak profesjonalista.

Jakie wymagania ma CS:GO?

Aby rozpocząć grę w popularnego Counter Strike’a, nie trzeba wiele. Gra od niedawna jest darmowa, a patrząc na jej wymagania sprzętowe, śmiało można założyć, że nawet kilkunastoletni (sic!) komputer bez problemu poradzi sobie z jej uruchomieniem.

wymagania sprzętowe counter strike global offensive

Dlaczego zatem profesjonalni gracze, którzy grają na bardzo wydajnym sprzęcie, wybierają niskie detale graficzne oraz podejmują się dodatkowej optymalizacji gry? Ja też nie wiedziałem, dlatego postanowiłem zasięgnąć języka u zawodowców z x-kom AGO.  Efektem tejże ciekawości jest poniższe 10 wskazówek profesjonalnych graczy CS:GO.

Wskazówki od chłopaków z x-kom AGO

Skoro wiecie już jaki sprzęt jest Wam potrzebny, możecie przystąpić do optymalizacji Waszych maszyn oraz gry. Dodam tylko, że mimo iż zawodnicy x-kom AGO wybrali maszyny z rodziny G4M3R, to i tak stosują się do poniższych zasad. 

Triki dotyczą zarówno prostych, wręcz podstawowych ustawień, o których pewnie większość grających słyszała. Żeby jednak nie pominąć niczego ułożyłem ich kolejność od tych najbardziej podstawowych do nieco bardziej zaawansowanych.  Przed Wami rady profesjonalnych graczy CS:GO.

Zacznij od kolorów

Na dobry początek coś, co nie doda grze płynności, ale z pewnością poprawi jej wygląd. Jakie wybrać ustawienia kolorów do CS:GO? Nazewnictwo zależy od Waszej karty graficznej. Dla kart graficznych marki Nvidia będzie to Poświata cyfrowa, a dla kart AMD Nasycenie.

Ustawienie poświaty cyfrowej na 100%, to nic innego jak podbicie nasycenia kolorów. Trick ten pozwala osiągnąć lepszą głębię obrazu oraz jego wyższą czytelność, dzięki czemu możecie poprawić Waszą skuteczność na polu bitwy.

W sterownikach kart Nvidia, opcje tą odnajdziecie w menu bocznym, w zakładce Wyreguluj ustawienia kolorów pulpitu, a następnie przeciągając suwak Cyfrowa poświata w prawą stronę:

Poświata cyfrowa sterowniki Nvidia CS GO.png

W przypadku kart graficznych od AMD, analogiczną funkcję odnajdziecie pod nazwą Nasycenie w zakładce Ekran, przechodząc do niej z głównego okna, po wybraniu ikony z trybikiem.

Poswiata cyfrowa nasycenie sterowniki AMD Redeon CS GO s

Wyostrz obraz

Choć w codziennym użytkowaniu parametr ten, tak jak i poświata, mogą irytować, tak podczas rozgrywki warto skorzystać z dodatkowych funkcji wyostrzenia obrazu. Możecie to zrobić za pomocą wbudowanego w menu Waszych monitorów suwaka Sharpness lub po prostu Ostrość.  Jeśli posiadacie gamingowy monitor, to podobną funkcję pełni również Overdrive – zazwyczaj można wybrać jedną z trzech opcji natężenia tego parametru. 

ustawienia menu monitora do CS GO overdrive ostrość

Edytuj opcje uruchamiania gry

Zanim uruchomicie samą grę, czeka Was jeszcze kilka pomniejszych kroków. Jednym z nich jest WYŁĄCZENIE  intra wstępu gry. Opcja ta poprawia szybkość ładowania CS’a.

Zmiany tej możecie dokonać w opcjach uruchamiania gry w ustawieniach Steam, poprzez wpisanie komendy: -novid.

Aby zobaczyć poniższe okno należy kolejno uruchomić aplikacje Steam, przejść do biblioteki gier, następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę gry Counter Strike Global Offesive i wybrać opcję Właściwości.

okno ustawień gry CS:GO

Jeśli szukacie innych przydatnych komend do CS:GO, koniecznie zerknijcie tutaj:

Lista komend do CS:GO. Czy znasz je wszystkie?

Dostosuj ustawienia

Dobrze, kolory nasycone, czas na jakość oprawy graficznej. Tutaj podejmiemy kroki odwrotne niż w punkcie pierwszym. Nie będziemy bowiem podbijać detali tylko je obniżać. Wszystko po to, aby zyskać na wydajności, a także precyzyjniej namierzać wrogów oraz szybciej zauważać ich na mapie.

Graj na „Low”

Proponuję zatem wszystkie dostępne detale ustawić na najniższe. Wynika to z konieczności ograniczenia wszelkich „rozpraszaczy” oraz chęci uzyskania jak najwyższej liczby FPS’ów czyli klatek na sekundę. Kiedy chcecie osiągać najlepsze wyniki, nie możecie rozpraszać się na podziwianiu „widoczków”. Trzeba skupiać się na wrogu!

screen z gry CS:GO karabin

Dopasuj jakość cieni

W szczególności należy zwrócić uwagę na cienie, gdyż w ich przypadku praktykowane są dwie szkoły.

Pierwsza mówi o ustawieniu ich na wartość wysoką. Taki wybór wydaje się logiczny z uwagi na możliwość dostrzeżenia cienia przeciwnika jeszcze przed pojawianiem się jego sylwetki w zasięgu wzroku. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy rywal ukrywa się tuż za rogiem budynku lub innego obiektu.

Druga szkoła mówi o obraniu wartości najniższej tego parametru. Argumenty również wydają się logiczne. Często zdarza się, że członek drużyny przeciwnej może ukrywać się w cieniu jakiegoś obiektu lub półmroku pomieszczenia. W sytuacji wyłączonych cieni jest on lepiej widoczny, prościej go namierzyć.

Osobiście korzystam z opcji numer dwa, ale ostateczny wybór powinien zależeć od Waszych preferencji.

Na obrazku zaznaczyłem też opcję Renderowania wielordzeniowego. To generalnie jedyny parametr w tej zakładce, który definitywnie powinien pozostać WŁĄCZONY. Wpływa on na wydajność działania gry.

Nie rozmywaj

Na koniec ustawienie Rozmycia. Jeśli inne opcje graficzne pozostawiliście na ustawieniach średnich bądź wysokich, to pamiętajcie, że rozmycie warto WYŁĄCZYĆ. Sprawia ono (kiedy jest wyłączone), że obiekty oddalone od naszej postaci są wyraźniejsze, kontury bardziej ostre, co ostatecznie poprawia celność.

ustawienia detali graficznych CS GO cienie rozmycie renderowanie

Zmniejsz celownik

Dobrą praktyką jest zainstalować własny celownik, o wyższym kontraście. Jednak jeśli nie macie ochoty implementować całkowicie nowego rozwiązania, to wybierzcie przynajmniej typ celownika Klasyczny statyczny. 

To ustawienie sprawia, że obrys celownika jest stały i nie rozszerza się wraz z oddawaną serią strzałów, co znacząco poprawia namierzanie wrogów. 

wybór typ celownika CS GO s

Przygotuj bind na „Jumpthrow”

Jakie bindy ustawić do gry w Counter Strike’a? Jest dużo możliwości. Myślę, że kiedy poznacie podstawy, sami zdecydujecie, które z nich będą dla Was najbardziej przydatne. 

Niewątpliwie jednak nie możecie się obyć bez jednej, najbardziej podstawowej funkcji. Jest nią rzucanie granatów na tak zwanym „jumpthrow”.

Chodzi o to aby postać, którą kierujecie, po kliknięciu jednego – wybranego przez Was klawisza, wykonywała akcję, podczas której wyskakuje ona w górę, a następnie wyrzuca granat (przypisany do pierwszego slotu) w najwyższym punkcie skoku. Zastosowanie tej mechaniki sprawia, że możliwe jest rzucanie taktycznych mołotowów oraz smoke’ów, które w normalnych okolicznościach nie doleciałyby na wyznaczone miejsce. 

Aby wykonać takiego binda konieczne jest odnalezienie folderu z grą w katalogu głównym Steam (znajduje się on na Waszym dysku, w folderze który wybraliście jako główne miejsce instalacji), a następnie konieczne jest stworzenie pliku notatnika z rozszerzeniem CFG (można też skopiować gotowy plik) i podmiana zawartości na tą, którą wklejam poniżej. 

alias +jumpthrow „+jump;-attack”

alias -jumpthrow „-jump”

bind alt +jumpthrow

Powyższy skrypt przypisuje funkcje „jumpthrow” do klawisza alt. Jeśli wolicie przypisać tej funkcji inny klawisz – podmieńcie słowo „alt” literą/znakiem na klawiatrze, której chcecie używać do aktywacji jumpthrow. 

Stwórz bindy na granaty

Na koniec pozostaje jeszcze zbindowanie wyboru granatów pod wybranymi przez Was przyciskami. Dzięki temu ustawieniu, wybierzecie za każdym razem dokładnie ten granat, na którym Wam aktualnie zależy. Nie będzie trzeba klikać kilkukrotnie tego samego przycisku aby „przewinąć” menu broni do pożądanego „nejda”.

Taką funkcjonalność uzyskacie w identyczny sposób, jak tworząc bind na rzut granatem podczas skoku.

bind „wybierz klawisz” „use weapon_knife; use weapon_flashbang”
bind „wybierz klawisz” „use weapon_knife; use weapon_hegrenade”
bind „wybierz klawisz” „use weapon_knife; use weapon_smokegrenade”

Komputery do CS:GO

Jeśli chcecie grać jak zawodowcy, potrzebujecie zawodowego sprzętu. Poniżej znajdziecie optymalne komputery do grania w Counter Strike Global Offensive, o różnej konfiguracji sprzętowej dla graczy o odmiennych wymaganiach. Odwiedzajcie także regularnie stronę x-komu, by śledzić promocje na komputery i komponenty. 

Polecane komputery do gry w CS:GO