Counter-Strike 2 powstaje i jest bliski premiery? Oto, co musisz wiedzieć o następcy CS:GO

Counter-Strike 2 może wkrótce stać się rzeczywistością. Najnowsze przecieki, które potwierdził znany dziennikarz e-sportowy, sugerują, że kontynuacja CS:GO może wyjść szybciej, niż myślisz. Kiedy dojdzie do premiery? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o Counter-Strike’u 2, który najprawdopodobniej nie zostanie wydany jako CS:GO 2 i wykorzysta najnowszą iterację silnika Valve – Source 2.

Counter-Strike 2 czy CSGO 2? Zapowiedź gry to kwestia tygodni?

Marka Counter-Strike od ponad dwóch dekad pozostaje jedną z najmocniejszych na rynku e-sportowych rozgrywek. Najpierw dzięki oryginalnej odsłonie z 1999 roku, potem niezapomnianej wersji 1.6, a ostatecznie dzięki wydanemu w 2012 roku Counter-Strike: Global Offensive. Ta ostatnia gra jest regularnie aktualizowana i ciągle święci triumfy na Steamie, a każdego dnia zagrywa się w nią około milion graczy.

Między oryginalnym CS-em a CS: Source było 6 lat różnicy, a między niezbyt lubianym przez graczy Source’em a CS:GO – prawie 7 lat. Ostatnia odsłona okazała się dla Valve kurą znoszącą złote jajka i pośpiech z wydaniem kolejnej odsłony nie był konieczny, a nawet – niewskazany. Gracze cenią sobie teraz wspierane latami produkcje sieciowe, co potwierdza nie tylko przykład CS:GO, ale także chociażby Rainbow Six: Siege.

Można było jednak domyślić, że wydanie kontynuacji jest tylko kwestią czasu. I wygląda na to, że przecieki z aktualizacji sterowników NVIDII do kart graficznych oraz Richard Lewis, e-sportowy dziennikarz i komentator CS:GO, zdają się potwierdzać jej istnienie.

Plotki się potwierdziły. Zobacz oficjalną zapowiedź Counter-Strike’a 2.

Sprawdź też:


cs go counter strike global offensive

Padają dwie wzmianki o plikach wykonawczych w sterownikach NVIDII: csgos2.exe oraz cs2.exe, co odnosi się do: CS:GO na Source 2 oraz Counter-Strike’a 2. Niezależnie od tego, czy będzie to CS:GO 2, CS:GO na nowym silniku czy CS2, jedno jest pewne: gra ma być przeniesiona na Source 2. Co jeszcze warto wiedzieć o nowej odsłonie kultowego Counter-Strike’a?

Co nowego wprowadzi Counter-Strike 2?

Prace nad nową wersją Counter-Strike’a mają trwać już od dawna (kilku dobrych lat). Przejście na nowy silnik oznacza poprawioną oprawę wizualną. W końcu CS:GO sięga jeszcze czasów DirectX 9.0, więc dostosowanie gry do współczesnych standardów jest wręcz pożądane. To także – albo przede wszystkim – ułatwiłoby pracę deweloperom przy kolejnych aktualizacjach gry.

Zmiana silnika pozwoliłaby twórcom na rozszerzenie np. opcji graficznych dla posiadaczy mocniejszych komputerów. Nikt nie mówi tu o obsłudze ray tracingu, bo śledzenie promieni w CS-ie jest kompletnie zbędne, ale w sterownikach mowa o DirectX 11 (i/lub ewentualnie DX 12) i dodaniu nowych ustawień. Takich jak poprawiająca cieniowanie okluzja otoczenia (ambient occlusion) czy nowe opcje wygładzania krawędzi poza nieszczęsnym i mocno obciążającym komputer MSAA oraz słabo niwelującym ząbki na krawędziach FXAA.

przeciek counter-strike 2 w sterownikach nvidia
Źródło: Gabe Follower 2 (Twitter)

Przejście na nowe API pozwoliłoby także lepiej zoptymalizować grę i wykorzystać nowe podzespoły, w tym wielordzeniowe procesory. Do tej pory CS:GO lubi przede wszystkim mocny pojedynczy rdzeń i to od niego jest zależna w sporej mierze liczba fps w grze. Sterowniki NVIDII są źródłem wielu przecieków i potwierdziły się w przypadku chociażby God of War czy Returnal.

Wizualne i techniczne odświeżenie to niejedyne zmiany, jakie mają czekać na graczy w CS-ie 2. Według Richarda Lewisa zmieni się również system matchmakingu, a ponadto jest duża szansa na to, że mecze rankingowe będą rozgrywane na serwerach z tickrate’em 128, a nie 64, jak w CS:GO. W końcu!

Counter-Strike 2 a oczekiwania graczy i społeczności CS:GO

W związku z pojawieniem się plotek na temat CS-a 2, gracze czy ogólnie społeczność CS:GO zaczęła żywo je komentować, dzieląc się swoimi oczekiwaniami. Czego oczekuje się po Counter-Strike’u 2 (CS:GO 2)?

  • Ulepszonego matchmakingu pod względem doboru graczy czy wspinania się po szczeblach (patrz rangi w CS:GO).
  • Poprawionego VAC-a (Valve Anti-Cheat), operującego na poziomie kernela (jądra systemu) na wzór Valoranta.
  • Serwerów z tickrate’em 128 w meczach rankingowych (liczba ta odnosi się do przesyłanych danych na sekundę). Im wyższa wartość, tym lepsza responsywność gry i lepsza rejestracja trafień z broni.
  • Nowocześniejszego systemu do oglądania powtórek z meczów (tzw. demo).
  • Bardziej rygorystycznego podejścia Valve względem toksycznych graczy (wyższe i częstsze kary).

Przynajmniej część oczekiwań pokrywa się z tym, o czym poinformował Richard Lewis. Lepsze serwery to podstawa – w końcu nie wypada, żeby nowy CS był w tyle za Valorantem. W CS:GO, żeby cieszyć się z tickrate’u 128, musisz korzystać z wybranych serwerów społeczności albo grać na platformie FACEIT.

counter strike 2

Osobiście uważam, że do zmiany jest system matchmakingu i nagradzania lepszych graczy, żeby gra mocniej premiowała indywidualne statystyki, a nie tylko bazowała na wyniku meczu (wygranej lub przegranej).

Co ze skinami z CS:GO? Przejdą do CS2?

Bez obaw, nawet jeśli powstaje Counter-Strike 2, wszelkie skórki np. na broń, naklejki i wszystkie inne przedmioty z CS:GO przejdą do CS-a 2. Nie zniknie także system mikrotransakcji, generalnie nienawidzony przez graczy, ale ta gra jest jednym z wyjątków.

W końcu żaden z elementów, które kupujesz na rynku Steam albo zdobywasz na koniec meczu czy otwierając skrzynki, nie wpływa na balans rozgrywki. Są one wyłącznie kosmetyczne. Dlatego trudno sądzić, by Valve, które zarabia na tym krocie, zrezygnowało z tego modelu. Firma nie chce też wkurzyć graczy, którzy wydali sporą sumę na swoje skiny w CS:GO. Dlatego ścieżka, jaką poszedł producent po aktualizacji Doty 2 na Source 2, wydaje się jedyną sensowną.

Kiedy premiera Counter-Strike’a 2? Beta CS2 niedługo

Według anonimowych źródeł Richarda Lewisa, testy wersji beta (prawdopodobnie początkowo zamkniętej dla wybranych graczy) mogą odbyć się już w marcu, a najpóźniej – 1 kwietnia 2023 roku. Counter-Strike 2 ma być już w tak bardzo zaawansowanym stadium produkcyjnym, że wydanie pełnej wersji jest pewnie kwestią maksymalnie roku (do wiosny 2024 roku), a kto wie – końcówka 2023 roku może nie być całkiem wykluczona.

csgo battle royale

Dla przypomnienia – beta CS:GO wyszła pod koniec listopada 2011 roku, a do debiutu finalnej wersji doszło 21 sierpnia 2012 roku, a więc po 9 miesiącach.

Obecnie Valve miało zaprosić wybranych profesjonalnych graczy do siedziby w Seattle, by mogli oni potestować Counter-Strike’a 2 i podzielić się wnioskami z producentami gry.

Na jakich platformach pojawi się CS2?

Jak łatwo się domyślić, jedyną pewną docelową platformą sprzętową Counter-Strike’a 2 są PC. Co prawda CS:GO wyszło tego samego dnia także na Xboksa 360 i PlayStation 3, ale gra nie zdobyła popularności na konsolach. Valve może co prawda spróbować jeszcze raz z PS5 i Xbox Series X/S, ale na razie można jedynie spekulować w tym temacie.

Wymagania sprzętowe Counter-Strike 2. Czy Source 2 je zwiększy?

Przejście na nowe API i dodanie nowych, bardziej wymagających opcji wizualnych czy ogólne przemodelowanie grafiki przełoży się siłą rzeczy na wyższe wymagania sprzętowe. Jednak Valve zdaje sobie sprawę, że gra powinna działać na możliwie jak największej liczbie konfiguracji sprzętowych.

Spodziewaj się więc dobrego skalowania i obniżenie ustawień graficznych pozwoli zapewne cieszyć się wysoką płynnością nawet na starszych PC. Z drugiej strony – wszystko zależy od skali zmian. Równie dobrze wymagania po przejściu na silnik Source 2 mogą być zbliżone, zwłaszcza jeśli będzie to tylko duża aktualizacja. Wówczas CS2 po prostu lepiej wykorzysta współczesne podzespoły, a włączenie dodatkowych opcji będzie zalecane dla posiadaczy nowszych kart graficznych.

Oznacza to, że dotychczasowi gracze mogą nie stracić, a co najwyżej zyskać w zależności od komponentów komputera. Trzeba czekać na więcej szczegółów.

Poznaj wymaganie sprzętowe CS:GO i zalecane podzespoły do gry:

Jeśli nie CS2, to co? Aktualizacja CS:GO na silniku Source 2?

Wszystkie powyższe przecieki i źródła mogą się mylić. Równie dobrze może wcale nie chodzić o CS-a 2, lecz po prostu o dużą aktualizację CS:GO i przeniesienie gry na silnik Source 2. Tak, ten sam, o którym przebąkuje w się w kuluarach od co najmniej 5-6 lat, a czego do tej pory się nie doczekaliśmy. I być może nigdy nie doczekamy, przynajmniej nie w tej formie. Aktualizacja bez wątpienia pozwoliłaby odświeżyć nieco tytuł i dostosować pod nowsze standardy, co dla mnie i zapewne wielu graczy byłoby wystarczające.


cs go aztec

Valve mogło jednak porzucić ten plan (o ile w ogóle taki był) i zamiast tego przygotować kontynuację strzelankowego hitu. Nie CS:GO 2, lecz Counter-Strike 2 – w końcu oryginalny CS nigdy nie doczekał się prawowitej „dwójki”. Teraz może się to zmienić.

Jeśli plotki i przecieki okażą się prawdą, wszystko stanie się jasne w ciągu najbliższych kilku tygodni. CS:GO jest jedną z tych gier, które można wręcz wiecznie aktualizować, bez potrzeby tworzenia nowej odsłony. To, jaką drogą ostatecznie pójdzie Valve, przekonamy się prawdopodobnie niedługo.

Źródło: Richard Lewis, Gabe Follower 2 (Twitter), Dexerto, opracowanie własne

Przeczytaj również: