Counter-Strike 2 zapowiedziany. Premiera jeszcze w 2023 roku!

Wielu graczy powątpiewało w istnienie Counter-Strike’a 2, ale zgodnie z przeciekami – gra została oficjalnie potwierdzona, a jej premiera odbędzie się jeszcze w 2023 roku! To nie będzie CSGO na silniku Source 2, lecz zupełnie nowa, pełnoprawna i – co najważniejsze – darmowa odsłona serii. Dowiedz się, jakie zmiany przejdzie Counter-Strike i czy w planach są testy wersji beta.

Counter-Strike 2 zastąpi CSGO! To będzie darmowa i największa aktualizacja w historii serii

Counter-Strike 2 to nie ściema. Gra oficjalnie powstaje i zmierza na PC (Windows) wielkimi krokami. Valve zapowiedziało, że ma to być „największy skok technologiczny w historii serii”, który pozwoli na wieloletnie wsparcie techniczne i rozwój.

Co więcej, Counter-Strike 2 ma być w pełni darmowy dla posiadaczy CSGO! Gra zostanie wydana w formie aktualizacji. Kiedy wyjdzie?

Zobacz:

Kiedy premiera Counter-Strike’a 2?

Valve potwierdziło, że Counter-Strike 2 zadebiutuje latem 2023 roku. Tego terminu prawdopodobnie nie uda się dotrzymać. Z oficjalnego profilu w serwisie X wynika, że premiera CS-a 2 odbędzie się 27 września. Na datę wpływ miał przebieg testów wersji beta, który zostały zapowiedziane wraz z ogłoszeniem projektu.

logo counter strike 2

Beta-testy Counter-Strike 2 – kiedy ruszają i jak się do nich dostać?

Testy wersji beta Counter-Strike 2 startują dzisiaj, tj. 22 marca 2023 roku. Jednak będą one dostępne w ograniczonej formie dla wybranych graczy CSGO. Valve ma brać pod uwagę takie czynniki, jak ostatnio spędzony czas w grze na oficjalnych serwerach czy stan konta Steam.

Jeśli staniesz się wylosowanym szczęśliwcem, otrzymasz stosowne powiadomienie w menu głównym CSGO. Po zaproszeniu uruchom grę, wybierając opcję „Limited Test”, by móc zagrać w testową wersję Counter-Strike’a 2. Dostęp do bety nie ograniczy Ci dostępu do CSGO. Będziesz mógł wybrać, w którą wersję CS-a chcesz zagrać.

Jeśli nie załapiesz się w pierwszym rzucie, bez obaw – Valve ma rozsyłać sukcesywnie zaproszenia do kolejnych graczy. Testy potrwają do samej premiery, czyli lata 2023 roku.

Zawartość Counter-Strike 2 Limited Test

Wersja beta CS-a 2 ma początkowo zawierać dostęp do trybów Deathmatch i nierankingowego meczu turniejowego oraz jedną, najpopularniejszą mapę – Dust2. Jednak producent obiecuje, że z czasem zawartość edycji testowej wzbogaci się o kolejne moduły rozgrywki, mapy i funkcje.

Counter Strike 2 na Source 2! Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany

Najważniejszą zmianą w Counter-Strike’u 2 jest przejście na nowocześniejszy silnik – Source 2, który nie tylko zmieni oblicze gry dla graczy, ale także – albo przede wszystkim – dla deweloperów. Ci będą mieli ułatwione zadanie przy kolejnych aktualizacjach CS-a. Nowy silnik przyniesie szereg korzyści dla obu stron obozu.

Poznaj wybrane nowości Counter-Strike’a 2:

Tick Rate, jaki znasz, odejdzie w zapomnienie

W CSGO jesteś zmuszony do grania z tickrate’em 64 na oficjalnych serwerach Valve. Koniec z tym. Valve poszło o krok dalej. W Counter-Strike’u 2 aktualizacje serwera będą odbywać się co mniej niż jedno „tyknięcie” (tzw. sub-tick). Częstotliwości tych aktualizacji przestają odgrywać rolę – nie będą one miały znaczenia dla poruszania, strzelania czy rzucania granatów. Serwer ma znać dokładne położenie postaci w danym momencie, pociski mają trafiać w to miejsce, w które strzeliłeś, a granaty lądować tam, gdzie powinny.

Interaktywny dym

Gigantyczną zmianę przejdą granaty dymne, które mają stanowić wolumetryczny obiekt 3D. Ten ma być w pełni… interaktywny. Nie tylko ma wypełniać przestrzenie w naturalny sposób, ale także reagować na światło, rzucony granat wybuchowy czy wystrzelone pociski. To zmieni istotnie podejście graczy do gry – absolutnie fantastyczna zmiana, który pozwoli graczom na jeszcze więcej kombinowania.

Wizualne odświeżenie godne nowej odsłony

Counter-Strike 2 przejdzie również drastyczne zmiany w grafice. Tych ma być całkiem sporo: nowy wygląd i zachowanie wody, eksplozji (wybuchów C4), ognia, dymu, płomieni wylotowych czy smug pocisków i efektów trafień (w tym rozbryzgów krwi). 

Wszystkie efekty zostały stworzone od podstaw. Od nowa powstał też interfejs użytkownika. Największe wrażenie pozostawia jednak system oświetlenia i odbić – wystarczy popatrzeć na poniżej zamieszczone screeny czy udostępnione filmy.

Precyzyjniejszy ma być również dźwięk, który odgrywa istotną rolę w takiej grze jak Counter-Strike.

Grafika Counter Strike 2 vs CSGO. Zobacz screeny porównawcze

Counter-Strike 2 sporo zyska od strony graficznej względem przestarzałego już pod wieloma względami CSGO. To zasługa w dużej mierze nowego silnika Source 2, który powinien lepiej wykorzystywać nowe podzespoły.

To, jak duże różnice są chociażby w oświetleniu czy szczegółowości otoczenia, widać na oficjalnych screenach z wybranych map:

Skiny z CSGO w Counter-Strike’u 2 – co się z nimi stanie?

Zgodnie z przewidywaniami, skiny, które zdobyłeś w CSGO, nie przepadną. Wszystkie mają być przeniesione do gry Counter-Strike 2. Dotyczy to nie tylko skórek na broń i naklejek – tylko wszystkich przedmiotów.

Co więcej, zostaną one podretuszowane. Bronie otrzymają ulepszone modele w wysokiej rozdzielczości.

Counter-Strike 2 jest skazany na sukces

To dopiero przedsmak tego, co czeka graczy w Counter-Strike’u 2. Wszystkie nowe funkcje i zmiany, jakie pojawią się w grze, poznawaliśmy przez całe lato 2023 roku. Więcej szczegółów ujawniali gracze, którzy mogli dzielić się wrażeniami i publikować filmy w trakcie trwania testów wersji beta. Jedno jest pewne: zapowiedziane nowości prezentują się obiecująco i dodadzą CS-owi nowej głębi (dynamiczny dym!).

Źródło: Valve

Przeczytaj również:

Sprawdź pełną ofertę gier oraz komputerów i laptopów do gamingu w x-komie