Premiera CS2 za nami! Nowa wersja króla sieciowych FPS-ów już dostępna na Steamie

Valve bez hucznych fajerwerków przygotowało graczy do premiery CS-a 2, czyli bezpośredniego następcy CSGO. Choć nie udało się dotrzymać pierwotnego terminu, to opóźnienie nie było duże. Dowiedz się, co nowego zaoferuje Counter-Strike 2 i co stało się z CSGO.

Premiera Counter-Strike’a 2 – można już grać na Steamie!

CS2 miał wyjść latem według oficjalnej zapowiedzi Valve z końca marca 2023 roku. Wiemy już, że tego terminu nie udało się dotrzymać, w końcu parę dni temu powitała nas (kalendarzowa) jesień. Podpowiedzi twórców wskazowały na to, że poślizg nie będzie duży i tak też się stało. Counter-Strike 2  zadebiutował 27 września 2023 roku po godz. 23:00 czasu polskiego!

Debiut odbył się poprzez podmianę w sklepie Steam CSGO i jego aktualizację. Zgodnie z zapowiedziami, jest ona darmowa. Jednak ulepszenie do statusu Prime nadal kosztuje 61,95 zł.

Valve postanowiło pominąć otwarte betatesty i od razu wydać pełną wersję. Przez ostatni miesiąc liczba wybrańców wyraźnie wzrosła, więc twórcy zapewne uznali to za wystarczające, by poznać więcej opinii na temat CS-a 2 i wyciągnąć z nich wnioski. Wraz z premierą pełnej wersję, pojawiła się też drobna aktualizacja, która jednak nie wprowadziła ostatnich zmian w grze.

Wydane ponad 11 lat temu CSGO zostało pożegnane w pięknym stylu od chociażby ESL i Faceita.

Coś się kończy, coś się zaczyna.

Więcej informacji o CS-ie 2, które warto wiedzieć:

Od kilku tygodni miałem możliwość ogrywania wersji beta i w zasadzie była ona skończona, więc rychła premiera to był naturalny krok. Gra będzie i tak regularnie aktualizowana, a te elementy, które według wielu graczy nadal kuleją (np. ruchy postaci), będą ewentualnie poprawiane w nadchodzących aktualizacjach. W końcu to gra, którą szlifuje się nieustannie, aż do następnej części. A nowe odsłony w serii Counter-Strike to rzadkość nad rzadkościami.

Co zmienia CS2?

Counter-Strike 2 wprowadza szereg zmian. Do nowości można zaliczyć przede wszystkim:

 • nowy silnik (Source 2) i znacznie odświeżoną szatę graficzną (lepsze oświetlenie, tekstury, modele, dodane efekty typu rozbryzgi krwi, brak zaciemnionych miejsc na mapach);
 • wyższej jakości i precyzyjniejszy dźwięk (docenisz na dobrych słuchawkach);
 • nowy interfejs i menu zakupowe (możliwość cofnięcia przypadkowego zakupu niechcianej broni);
 • nowy format meczów rankingowych (mecze skrócone do maksymalnie 24 rund [12 na stronę] i 6 dogrywek);
 • nowy, rankingowy tryb Premier z opcją banowania map i systemem rankingów;
 • efektownie wyglądający, interaktywny dym (reaguje na strzały lub wybuchy od granatów).
 • zmieniona fizyka wody;
 • nowe ustawienia graficzne (np. NVIDIA Reflex, FSR 1.0, okluzja otoczenia);
 • serwery z tzw. sub-tickiem (częstsze aktualizacje serwera = lepsza responsywność).
 • usprawniony system anti-cheat VAC – wykryty oszust zostanie wyrzucony z serwera, a mecz zostanie przerwany;
 • możliwość ujrzenia swoich nóg i butów!

To naturalnie nie wszystkie zmiany, jakie przeszedł lub przejdzie CS2. Niektóre warto odkryć samemu.

counter strike 2 i ct spawn na dust

Co się stało z CSGO po premierze CS-a 2?

CS2 to gruntowne odświeżenie CSGO i choć jest to kolejna pełnoprawna odsłona cyklu, to stała się ona jednocześnie darmową aktualizacją dotychczasowej gry.

Czy to oznacza, że Counter-Strike: Global Offensive zniknęło? W wersji beta była możliwość wyboru, którą część chcesz uruchomić, ale niestety po premierze pełnej wersji ta opcja nie jest już dostępna.

Oznacza to jedno: Counter-Strike 2 stał się nowym CSGO. Nie możesz więc już grać w Global Offensive. Bez obaw, wszystkie przedmioty i skórki zostały przeniesione.

counter strike 2

Valve poszło ścieżką Blizzarda i Overwatcha, gdzie druga część po prostu zastąpiła pierwszą. Tym samym należy traktować CS-a 2 jak CS-a 1.6, a nie zupełną nową, odrębną część, mimo że sama nazwa gry na nią wskazuje (i jej zawartość też).

Żegnaj CSGO, witaj CS-ie 2!

Porady dotyczące CSGO mogą sprawdzić się także w CS-ie 2 – poznaj je: