Jak sprawdzić fps w CS2? Komenda na fps w Counter-Strike’u 2

CS2, podobnie jak CSGO, blokuje zewnętrzne aplikacje do pomiaru fps. Posiłkuj się więc alternatywnymi metodami, by przekonać się, w ilu klatkach na sekundę działa na Twoim komputerze Counter-Strike 2. Dowiedz się, jak łatwym sposobem włączysz licznik fps w CS-ie 2 (nie tylko za pomocą komendy), ale także jak zdobędziesz więcej informacji o jakże istotnych w grach sieciowych opóźnieniach.

Jak sprawdzić fps w CS2?

Niestety, Valve zablokowało w CS-ie 2 przydatne aplikacje do pomiaru fps. To naturalna kolej rzeczy, bo ten sam los spotkał przecież CSGO. Jednak podobnie jak w poprzedniej wersji gry, tak i teraz istnieją sposoby na to, by aktywować licznik fps i opóźnień. I są one szalenie banalne!

Są dwa sposoby na to, by sprawdzić fps w Counter-Strike’u 2. Jeden za pomocą komendy, a drugi dzięki opcji licznika klatek na sekundę na platformie Steam. Poznaj oba.

Komenda na fps w CS2

Wygląd licznika fps w CS-ie 2 dość drastycznie zmienił się względem tego z CSGO. Jest on przesadnie duży i w zasadzie mniej czytelny, ale z drugiej ujawnia więcej szczegółów. Choć to też zależne jest od tego, na który rodzaj licznika się zdecydujesz. Jest ich kilka i różnią się nie tylko formą przedstawienia, ale i ilością danych. Licznik ten może bowiem pokazywać nie tylko aktualną liczbę klatek na sekundę.

Postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Włącz CS-a 2 i przejdź do Ustawień gry (zębatka na górnym pasku) i zakładki Gra.
  2. Wybierz raz jeszcze niżej zakładkę Gra i odnajdź opcję Włącz konsolę (tylda). Wystarczy, że przestawisz ją na TAK.
  3. Wyjdź z ustawień i włącz jakąkolwiek rozgrywkę i naciśnij klawisz ~ podczas gry. Otworzy się konsola, w której musisz wpisać:

cl_showfps 1

cl_showfps 1 w cs2
cl_showfps 1

cl_showfps 2

cl_showfps 2 w cs2
cl_showfps 2

cl_showfps 3

cl_showfps 3 w cs2
cl_showfps 3

cl_showfps 4

cl_showfps 4 w cs2
cl_showfps 4

cl_showfps 5

cl_showfps 5 w cs2
cl_showfps 5

Wybierz jedną z nich. Porównaj różnice w wizualizacji danych na powyższych screenach z gry i zostaw tę, która Ci odpowiada.

Jeśli dodatkowo chcesz aktywować graficzny wykres stabilności połączenia w CS-ie 2, wpisz w konsoli:

  • cq_netgraph 1

I ta komenda prezentuje skrajnie odmienny wykres od tego, który znasz z CSGO, bo wyłącznie w formie graficznej. Nie podaje też wartości fps.

Opóźnienia (input lag) w CS-ie 2 zmierzysz aplikacją NVIDII – FrameView.

netgraph w cs2
cq_netgraph 1 (prawy górny róg)

Jak włączyć licznik fps w CS2 na Steamie?

Jeśli interesuje Cię tylko aktualna liczba klatek na sekundę, którą wyciąga Twój komputer w CS-ie 2, drugi sposób jest lepszy. Aktywacja licznika wbudowanego w Steama jest jeszcze łatwiejsza.

  1. Otwórz aplikację Steam i w lewym górnym rogu rozwiń zakładkę Steam.
  2. Na rozwiniętej liście wybierz Ustawienia i przejdź do zakładki W grze.
  3. Znajdź sekcję Licznik FPS w grze i wybierz miejsce, w którym widoczny będzie licznik fps (może to być np. lewy lub prawy górny róg).
  4. Koniecznie zaznacz Kolor o wysokim kontraście. Poprawia on bowiem widoczność licznika (kolor zielony, tak jak na jednym z obrazków z gry; w innym przypadku będzie on szary i ledwie widoczny).
  5. Potwierdź zmianę ustawień – kliknij OK.