Zakrzywiony monitor do CS:GO? Tak, jeśli to będzie jeden z tych

Płaskie panele niezaprzeczalnie rządzą w CS:GO i widać to najlepiej na turniejach wszelkiej rangi. Jednak trendy sprzedażowe wykazują rosnące zainteresowanie monitorami zakrzywionymi, kupowanymi z myślą o Counter Strike: Global Offensive. Dowiedz się więc, które modele curved sprawdzą się w tej kultowej grze.

Po co zakrzywienie ekranu w CS:GO?

Do matryc curved podchodziłem początkowo sceptycznie, uważając je za bajerancką nowinkę. I tak było do chwili, gdy sam usiadłem przed zakrzywionym monitorem. Wtedy pojąłem magię tych urządzeń. Wtedy na własne oczy przekonałem się, jak wiele zmienia wpatrywanie się w matryce będącą częścią okręgu.

Do kulistości ludzkiego oka (w przeciwieństwie do kulistości Ziemi) nie trzeba nikogo przekonywać. A skoro część zawierająca źrenicę, tęczówkę i rogówkę jest wypukła, to gdy spoglądasz na środek monitora, odległość od oka do tego punktu jest mniejsza niż na brzegach monitora. Stałe błądzenie wzrokiem po różnych częściach panelu zwyczajnie męczy oko.

Gra CS:GO

Oko naprawdę męczy się, a rezultaty zmęczenia odczuwalne są po kilku godzinach spędzonych z CS:GO. Tyle z resztą spędza się z tym tytułem. Trudno się oku dziwić. Jego mięsień stale pracuje, do tego wzrok musi błyskawicznie zmieniać ostrość (bo na ekranie dużo się dzieje). Skupienie jest przy tym ogromne – ktoś, kto nie grał, mógłby uznać, że to przecież nic wielkiego. Organizm, szczególnie wzrok, odczuwa to jednak inaczej i jest to wypadkowa ludzkiej anatomii oraz fizjologii.

Tymczasem zakrzywiona matryca znacznie niweluje zmęczenie, bo krzywizna ekranu odpowiada, bądź jest maksymalnie zbliżona do tej z gałki ocznej. Innymi słowy, odległość narządu wzroku jest identyczna w każdym punkcie panelu monitora i tę różnicę czuć (a także widać) na pierwszy rzut oka.

Jak wspomniałem we wstępie, na turniejach rządzą płaskie matryce i najpewniej nieprędko się to zmieni. Do końca nie wiem, z czego to wynika, ale w domach nie ma takich wymogów. U siebie, rób jak u siebie, masz pełną dowolność. Rzecz jasna gracze wzorują się na e-sportowcach, przy czym pamiętaj, że kluczowe są parametry techniczne monitora, a więc wszystko to, co szczegółowo rozpisałem poniżej.

Kształt matrycy schodzi na drugi plan, stając się raczej wyrazem troski o oczy, a moim skromnym zdaniem, także inwestycją w komfort rozgrywek.

Korzystając z okazji, zachęcam do poznania listy komend do CS:GO.

Jaki monitor do Counter Strike: Global Offensive?

Tysiące graczy zadaje sobie pytanie: Jaki monitor do CS:GO?, gdy dojrzewa w nich chęć wejścia na wyższy poziom wtajemniczenia. Jasne jest bowiem, że nie każdy panel spełnia wymogi tak dynamicznej gry, jaką jest Counter Strike: Global Offensive. A jakie to wymogi? Oto i one:

W CS:GO odświeżanie 144 Hz (lub wyższe) jest pożądane

Gracze CS:GO na pierwszym miejscu wymieniają częstotliwość odświeżania obrazu, które równocześnie jest łatwe do zweryfikowania. Wystarczy zerknąć do specyfikacji. Jeśli zobaczysz tam wynik 144 Hz, warto rozważyć zakup właśnie tego modelu.

Teraz trochę teorii – częstotliwość odświeżania obrazu decyduje o tym, jak często klatki obrazu zostaną odświeżone w ciągu 1 sekundy. Idąc tym tropem, można dojść do wniosku, że im więcej, tym lepiej. Ale czy na pewno? Czy ludzkie oko zarejestruje więcej niż 60 klatek w ciągu sekundy?

Na forach i w komentarzach pokutuje nieprawdziwe stwierdzenie, jakoby wyższość 144 herców była mitem, marketingowym lepem na klientów oraz wabikiem mającym wyciągnąć pieniądze z portfela.

Jest to mit i tego typu opinie możesz spokojnie włożyć między bajki. Wysoka częstotliwość odświeżania robi robotę, zapewnia przede wszystkim wyższą płynność obrazu. Przeciwnicy pojawiają się w polu widzenia jakby szybciej, widać to zwłaszcza w zwolnionym tempie. Czy faktycznie szybciej? Skądże! Oni poruszają się normalnie, lecz to matryca nie nadąża z odświeżaniem i obraz pojawia się skokowo. Może się okazać, że wróg zniknął już za rogiem, ale Ty widzisz go jeszcze w postaci kilku pikseli na ekranie.

Doskonale widać to na tym krótkim filmie:

Dziś w sklepach znajdziesz monitory z odświeżaniem 165 Hz, 240 Hz i 360 Hz lub więcej. Powstają już nawet monitory z 500 Hz (!). Przeskok ze 144 Hz na 240 Hz lub 360 Hz jest odczuwalny, ale mniej niż przy przejściu z 60 Hz na 144 Hz. W CS: GO łatwo uzyskać dużą liczbę fps, zwłaszcza na nowoczesnym PC, więc do tej gry zdecydowanie warto rozważyć monitor o szybszej matrycy niż dość standardowe, jak na 2022 rok, 144 Hz.

Po drugie input lag

Każdy obraz generowany przez procesor graficzny jest paczką danych cyfrowych, która wędruje kablem do monitora. W teorii odbywa się to bardzo szybko, w praktyce dochodzi do opóźnień w transmisji noszących miano input lag.

Zwrot z bronią w ręku, wystrzał, skok, bieg, unik – słowem wszystkie komendy, zanim zostaną wyświetlone, przemierzają elektroniczny tor z określoną prędkością. Wspomniana prędkość definiowana jest właśnie przez input lag, będący domeną każdego monitora. Modele biurowe tym różnią się od gamingowych, że mają wysoki input lag. W ich przypadku szybkość transmisji danych cyfrowych nie ma znaczenia.

Ale monitor do CS:GO nie może sobie pozwolić na opóźnienia, bo te mogą (i zapewne będą) kosztować Cię wygraną. Jak sprawdzić input lag danego monitora? Cóż, żeby go odnaleźć, trzeba poszperać w sieci, wklejając w wyszukiwarkę nazwę panelu z dopiskiem input lag.

Zasada jest prosta – im mniej, tym lepiej, przy czym każdy wynik poniżej 10 ms jest bardzo dobry.

Czas reakcji? Koniecznie poniżej 5 ms

Dynamika w grze CS:GO jest ogromna, stąd jakiekolwiek opóźnienia związane z wyświetlaniem obrazu są niepożądane. Skoro wiesz już, jak ważne jest wysoka częstotliwość odświeżania obrazu, a także jakiej wartości nie powinien przekroczyć input lag, dowiedz się, jaki powinien być czas reakcji monitora do Counter Strike: Global Offensive.

Krótko mówiąc – jak najniższy. Wynikiem idealnym jest 1 ms, ale 5 ms też jest bardzo dobre! Tyle wystarczy, żeby cieszyć się znakomitą płynnością, szczególnie w połączeniu z odświeżaniem 144 Hz lub wyższym. 

Komendy CS:GO

Do CS:GO matryca IPS, VA, czy NT?

Jeszcze kilka lat temu rodzaj matrycy faktycznie dużo zmieniał, ale teraz, kiedy różnice w parametrach technicznych mocno się zatarły, wybór matrycy zależy tylko od gracza. Decyzja o zakupie zostanie więc podyktowana ceną, designem lub przywiązaniem do produktów danego producenta.

Matryce IPS, VA i TN oferują obecnie podobny czas reakcji (poniżej 5 ms) oraz wysokie odświeżanie. Kąty patrzenia także są wysokie, dziś 178° nie jest niczym niezwykłym w matrycy TN. Istotne różnice ujawniają się w jasności maksymalnej, czy pokryciu kolorów, ale one nie mają już takiego wpływu na komfort rozgrywek z CS:GO.

Rozdzielczość Full HD, max (U)WQHD

Spójrzmy prawdzie w oczy, gra Counter Strike: Global Offensive nie należy do tytułów zaawansowanych graficznie, stąd zakup monitora 4K jest, delikatnie mówiąc, nietrafiony. Do tego należą się wyjaśnienia, że jakość 4K sama się nie zrobi – niezbędny jest komputer, który wygeneruje taki obraz i utrzyma odpowiednio wysoki klatkaż. Rozdzielczość Full HD jest za to w sam raz! Do FHD w tej grze nie potrzeba też, nie wiadomo jakich komponentów.

Niższej też się nie poleca, bo panel HD służyłby chyba tylko do gry w CS:GO i w filmach byłby już nieprzydatny. Podziałka WQHD jest jednocześnie maksymalną, w jaką powinieneś celować przy wyborze monitora do CS:GO, chyba że chcesz uprzeć się na monitor ultrapanoramiczny (UWQHD, czyli 3440 x 1440 pikseli). Po pierwsze z powodu wydajności desktopa, po drugie ze względu na kwotę, jaką przyjdzie uiścić za monitor. 

Zalecany format obrazu to 16:9, ale 21:9 też fajnie się sprawdza

Format 16:9 jest klasyka gatunku. Counter Strike: Global Offensive świetnie się w niego wpisuje i jest wystarczający. W CS:GO jednak warto rozważyć monitor 21:9, który zapewnia największe pole widzenia (na szerokość), najlepiej zakrzywiony, by łatwiej było objąć wzrokiem szerszy widok. Wybierając taki monitor, możesz zaskoczyć swojego przeciwnika, bo widzisz więcej niż gracz na monitorze 16:9!

Przekątna 24” jest dobra, 27” też jest ok, a 34” dla wybranych

W CS:GO nie ma co szaleć z przekątną. Serio! 24-calowy panel zapewnia akurat taką przestrzeń, aby dało się ją ogarnąć jednym spojrzeniem, bez ciągłego wodzenia wzrokiem po ekranie. Nie ma wtedy ryzyka, że kiedy skupisz się w jednym rogu matrycy, nie zauważysz tego, co dzieje się w drugim. A tam może już wybiegać wróg z bronią gotową do strzału.

Górną granicę przekątnych wyznacza pułap 27” dla monitorów WQHD. Monitory o tych wymiarach umożliwiają jeszcze panowanie nad polem widzenia bez ryzyka oczopląsu. Ponieważ są większe od 24-calowych, możesz postawić je nieco dalej (o ile masz na biurku tyle miejsca).

Jest jeszcze jedna niezła alternatywa. W CS:GO wbrew pozorom dobrze sprawdza się również 34-calowy monitor ultrapanoramiczny, koniecznie zakrzywiony! Ale nie jest to dobra opcja dla każdego. Raz, że jest droższa, dwa, że potrzebujesz mocniejszych podzespołów, a trzy – nie każdemu odpowiada format 21:9 i wielkość monitora, przez co trudniej objąć przestrzeń wzrokiem.

Poszukaj odpowiednich podzespołów pod określony monitor do CS:GO:

Zobacz polecane monitory curved do gry w CS:GO