Wymagania sprzętowe CS2. O ile wzrosły względem CSGO i jaki komputer wybrać do Counter-Strike’a 2?

Valve wypuściło w późnych godzinach wieczornych aktualizację CSGO, zmieniając starą wersję w oczekiwanego CS-a 2. I do tego aż czasu trzymało w napięciu z wymaganiami sprzętowymi, które siłą rzeczy musiały wzrosnąć. Odmieniona szata graficzna nie mogła pozostać bez wpływu na wydajność. Jak bardzo wzrosły wymagania sprzętowe Counter-Strike’a 2 na PC i jaki komputer będzie najlepszy?

Wymagania sprzętowe Counter-Strike 2. Jaki komputer do CS2?

Firma Valve, podobnie jak w przypadku CSGO, udostępniła jedynie minimalne konfiguracje sprzętowe. Oznacza to sprzęt, który pozwoli udźwignąć grę w niskich detalach i przy niższym klatkażu. Niestety, podane wymagania sprzętowe CS-a 2 nie są zbyt konkretne i tak naprawdę niewiele mówią, jakiego komputera możesz potrzebować do gry.

Sprawdź: 

CS2 – minimalne wymagania sprzętowe

  • System operacyjny: Windows 10 lub SteamOS lub Linux (Ubuntu 20.04)
  • Procesor: 4-rdzeniowy i 4-wątkowy Intel Core i5-750
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: co najmniej 1 GB pamięci VRAM i obsługa Shader Model 5.0 i DirectX 11
  • Dysk: 85 GB wolnego miejsca

Valve kolejny raz nie zasugerowało zalecanych wymagań sprzętowych. Te są zależne od docelowego fps, rozdzielczości i ustawień graficznych.

Zobacz dla porównania wymagania i zalecane komputery do CSGO.

drużyna cs2

Jaki procesor (CPU) do CS2?

Intel Core i5-750 to Intel Core 1. generacji, a więc jeszcze niższy poziom od popularnego Intel Core i5-2500K. Dla porównania do CSGO wystarczał według Valve Intel Core 2 Duo E6600. To oznacza, że CS2 może kłaść mocniejszy nacisk na więcej rdzeni w CPU. Przypomnę, że w CSGO liczyła się przede wszystkim moc jednego z nich. W Counter-Strike’u 2, mimo lepszego wsparcia wielordzeniowych CPU, nadal jest ona nie bez znaczenia, ale tym też się tak nie sugeruj. W przypadku nowszych generacji procesorów mniejsza liczba rdzeni nie powinna być żadną przeszkodą.

Jaka karta graficzna (GPU) do CS2?

CS2 porzuca przedpotopowe DirectX 9 i korzysta z nowszych bibliotek DX 11. Oznacza to, że wymaga karty graficznej, które je obsługują, a także obsługują Shader Model 5.0 (w CSGO wystarczyło 3.0). Bez tego Counter-Strike 2 nawet się nie uruchomi.

1 GB to absolutne minimum do gry i tak naprawdę karty z taką pojemnością (1-2 GB) wystarczą zapewne do niskich ustawień graficznych i rozdzielczości, nie pozwolając na wysoki fps.

No dobra, ale od jakich kart graficznych możesz liczyć na obsługę Shader Model 5.0 i DX 11?

  • NVIDIA – seria GeForce GTX 400 lub nowsza (np. GTX 460)
  • AMD – seria Radeon HD 5000 lub nowsza (np. Radeon HD 5770)

CS2 działa też na zintegrowanych układach graficznych Intela (np. UHD 630) lub AMD (np. Radeon 660M). Jednak miej na uwadze, że w ich przypadku, zwłaszcza w przypadku starszych i słabszych iGPU, wydajność może nie być zadowalająca. One także muszą obsługiwać wspomniane standardy.

wymiana ognia cs2

Wymienione powyżej GPU przeznaczone są do niższego fps (np. do 60 fps) i rozdzielczości (nawet poniżej Full HD). Do wyższych detali potrzebujesz mocniejszej karty, a jeśli chcesz wykorzystać dobrodziejstwa np. monitora 240 Hz w wysokiej rozdzielczości, to nie obejdzie się bez średnio-wysokiej półki z serii GeForce RTX lub Radeon RX.

Jaki nowoczesny komputer do CS2?

Optymalnie celowałbym w komputer wyposażony w AMD Ryzen 5 3600 (Ryzen 5 5500), Intel Core i7-8700 albo lepiej w Ryzena 5 5600 lub Intel Core i5-12400F z 16 GB pamięci RAM DDR4 i kartę graficzną na miarę np. RTX-a 2060 lub RX-a 6600. Nie jest to naturalnie wymóg, ale taki sprzęt pozwoli na ładną grafikę przy (bardzo) wysokim fps. No i bez SSD się nie obejdzie. 

W razie posiadania słabszego PC lub laptopa, posiłkuj się moim poradnikiem o ustawieniach graficznych. Pozwoli Ci on obniżyć opcje tak, by poprawić fps niekoniecznie dużym kosztem grafiki:

Polecane PC i laptopy do Counter-Strike’a 2

Zobacz pełną ofertę komputerów stacjonarnych i laptopów w x-komie