Jak zmienić rozdzielczość w Fortnite? Jak ustawić pełny lub rozciągnięty ekran?

Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego w grze niż zmiana rozdzielczości. Fortnite, diabelsko popularne battle royale od Epic Games, udowadnia, że łatwo (ze zmianą rozdzielczości) już było! Jak ją zmienić? Jak ustawić pełny ekran po zmniejszeniu rozdzielczości? A jak rozciągnąć obraz np. w formacie 4:3? Poznaj sposoby, które pozwolą Ci grać w Fortnite w nietypowej bądź innej niż natywna rozdzielczości przy zachowaniu pełnego ekranu.

Jak zmienić rozdzielczość w Fortnite na PC w trybie pełnego ekranu?

Fortnite jest świetnym przykładem, że zmiana rozdzielczości nie musi być banalna. Dlaczego? Epic Games wpadło bowiem na genialny pomysł! Gra blokuje Ci w trybie pełnego ekranu dostęp do innych rozdzielczości niż natywna. Chcesz poprawić wydajność, zmniejszając rozdzielczość? Nie zrobisz tego, jeśli chcesz zachować pełny ekran. W każdym razie nie klasycznym sposobem, jakie znasz Ty, Twój kolega czy Twoje dziecko, które jest już w takim wieku, że regularnie pocina w gry.

Przeczytaj poradnik: Jak zwiększyć fps w Fortnite? Najlepsze ustawienia graficzne na PC

grafika promująca 2 sezon fortnite

Jest problem, więc jak go rozwiązać? Dobrze się składa, bo istnieją dość łatwe, ale często wymagające dodatkowych kroków metody na zmianę rozdzielczości. Chcesz je poznać? No to do dzieła!

Zmiana rozdzielczości w grze

W zakładce Film (symbol monitora) w ustawieniach gry znajdziesz opcje graficzne Fortnite. Interesuje Cię sekcja Ekran, a w niej dwa ustawienia: rozdzielczość i tryb okna. Jak wspomniałem wcześniej, przy pełnym ekranie zapomnij o zmianie rozdzielczości. Tę Epic Games umożliwia, jeśli przełączysz się na „okienko”. Dopiero po przestawieniu na nie otrzymujesz dostęp do niższych rozdzielczości (i to tylko wybranych!). No ale jaką przyjemnością jest granie w oknie? Żadną!

Jeśli chcesz więc poprawić wydajność, musisz skorzystać z innej opcji, dostępnej pod Jakość grafiki, a mianowicie: rozdzielczości 3D. To nic innego, jak zwykłe skalowanie obrazu, tylko że wyrażone procentowo (zakres 18-100%). No i teraz wyliczaj, jaki procent odpowiada jakiej rozdzielczości przy Twoim monitorze… Czyż to nie wspaniałe?

Dla ułatwienia możesz zerknąć do np. tabelki trybów jakości AMD FSR 2.0, z której dowiesz się mniej więcej, jakiej rozdzielczości możesz się spodziewać przy jej obniżeniu na 67% czy 50% na określonym wyświetlaczu (Full HD, WQHD, UWQHD i 4K Ultra HD).

zmiana rozdzielczości w fortnite na pc
Widoczne na obrazku rozdzielczości są dostępne tylko w trybie okna

Zabieg ten poprawia, owszem, wydajność, ale w takim przypadku, jeśli masz oczywiście taką możliwość, lepiej skorzystaj z autorskich technik. Mowa naturalnie o rozwiązaniach NVIDIA (wbudowanego DLSS lub dostępnego z poziomu sterowników Image Scaling) albo AMD (RSR do zmiany również w panelu sterowania do wybranych kart graficznych Radeon).

Nie satysfakcjonują Cię te rozwiązania? Mnie też nie! Dlatego przejdźmy do (naj)ważniejszej części, czyli zmiany rozdzielczości w Fortnite poza grą.

Zmiana rozdzielczości w pliku konfiguracyjnym

Postępuj zgodnie z instrukcją:

 1. Użyj kombinacji klawiszy Windows + R, które otworzy okno Uruchom w systemie Windows.
 2. Wklej tam: %USERPROFILE%\AppData\Local\FortniteGame\Saved\Config\WindowsClient (dokładnie w takiej postaci) i zatwierdź, klikając OK.
 3. W folderze WindowsClient otwórz notatnikiem plik GameUserSettings.ini.
 4. Znajdź w nim następujące linijki: FullscreenMode, PreferredFullscreenModeLastconfirmedFullscreenMode. Zmień ich wartość na 0 (0 = eksluzywny pełny ekran).
 5. Następnie w tym samym pliku wyszukaj czterech linijek: ResolutionSizeX, ResolutionSizeY, LastUserConfirmedResolutionSizeX i LastUserConfirmedResolutionSizeY.
 6. We wszystkich czterech miejscach zmień rozdzielczość (po znaku równości) na taką, jaką chcesz mieć w grze (np. X to szerokość, a Y – wysokość*). Może być ona niestandardowa (np. w formacie 4:3).
 7. Zapisz plik i kliknij prawym przyciskiem myszy na niego, przechodząc do Właściwości. Dla pewności „zaptaszkuj” Tylko do odczytu, potwierdzając zmianę (zmiana rozdzielczości niekoniecznie wymaga zaznaczenia).

*Przy monitorze Full HD rozdzielczość w pliku konfiguracyjnym będzie wyglądać następująco:

ResolutionSizeX=1920

ResolutionSizeY=1080

LastUserConfirmedResolutionSizeX=1920

LastUserConfirmedResolutionSizeY=1080

Voila! Fortnite uruchomi się w takiej rozdzielczości, jaką wpisałeś w pliku .ini, nawet jeśli w ustawieniach nadal będzie widnieć natywna Twojego monitora. W trybie okna za to pojawi się nowa rozdzielczość, jeśli wybrałeś taką, do której normalnie nie masz dostępu z poziomu gry.

Fortnite broń przystawiona do twarzy

No dobra, a co z rozciągniętym obrazem? Czy jest to wykonalne w Fortnite i po co w ogóle to robić?

Jak ustawić rozdzielczość 4:3 w Fortnite? Jak rozciągnąć ekran?

W strzelankach sieciowych pokroju Fortnite czy CS:GO gracze (w tym profesjonalni!) często sięgają po niestandardowe rozdzielczości, np. w formacie 4:3 na monitorze 16:9 (m.in. 1024 x 768 czy 1280 x 960). Dlaczego? Choć jakość i ostrość grafiki pozostawia wtedy wiele do życzenia, a zakres pola widzenia jest znacznie węższy, to modele postaci stają się szersze.

Panuje więc u graczy przeświadczenie, że ustrzelenie takiego przeciwnika jest łatwiejsze (przynajmniej w teorii). No i obniżenie rozdzielczości poprawia płynność, co przekłada się pozytywnie na responsywność. Wiesz już, jak zmienić rozdzielczość na 4:3, bo powyższa instrukcja jest uniwersalna i obejmuje każdą rozdzielczość, nieważne jak nietypowa by była. No ale nie sprawi ona, że obraz zostanie rozciągnięty. Jak to zrobić?

strzelanina w fortnite

Jak ustawić rozciągnięte 4:3 w Fortnite?

Aby rozciągnąć ekran w Fortnite przy niższej niż natywna rozdzielczości, musisz udać się do panelu sterowania NVIDIA lub AMD. Uprzednio tylko ustaw docelową rozdzielczość w pliku konfiguracyjnym Fortnite powyżej przedstawionym sposobem.

Rozciągnięty obraz w Fortnite na karcie NVIDIA

 1. Kliknij prawy przycisk myszy (PPM) na pulpicie, wybierając Panel Sterowania NVIDIA.
 2. Udaj się do sekcji Wyświetlanie i wybierz Dostosuj rozmiar i pozycję pulpitu.
 3. W zakładce Skalowanie wybierz tryb Pełny ekran.
 4. W sekcji Wykonaj skalowanie na: możesz wybrać zarówno procesor graficzny (GPU) lub monitor (zalecam to pierwsze, ale niezależnie od wyboru obraz rozciągnie się).
 5. Zaznacz pomiń tryb skalowania ustawiony przez gry i programy.
 6. Zatwierdź zmiany i ciesz się z rozciągniętego ekranu w Fortnite na karcie NVIDIA!

Rozciągnięty obraz w Fortnite na karcie AMD

 1. Kliknij PPM na pulpicie, wybierając panel sterowania AMD Radeon.
 2. W oprogramowaniu AMD Radeon Software kliknij na ikonę zębatki w górnym prawym rogu.
 3. Wybierz zakładkę ekranu (Display).
 4. W opcjach ekranu odnajdź skalowanie GPU (GPU Scaling) i aktywują ją (ustaw na Enabled).
 5. W trybie skalowania (Scaling Mode) wybierz skalowanie do pełnego ekranu (Full panel).
 6. Zatwierdź zmiany i ciesz się z rozciągniętego ekranu w Fortnite na karcie AMD!
tryb skalowania gpu w sterownikach amd radeon
Źródło: AMD

Jeśli masz starą kartę graficzną Radeon i korzystasz jeszcze z oprogramowania AMD Catalyst Control Center, rozwiń sekcję My Digital Flat Panels i w ustawieniach Image Scaling zaznacz Enable GPU up-scaling oraz Scale image to full panel size.

tryb skalowania gpu w amd catalyst center
Źródło: AMD

Podobno nową „boską” rozdzielczością w Fortnite jest 1750 x 1080 pikseli. Ten poradnik pozwoli Ci taką uzyskać w grze bez większych, choć nieco czasochłonnych kombinacji. Jeśli masz jakieś pytania w związku z instrukcjami zmiany rozdzielczości w grze, śmiało zadaj je w komentarzu.

Źródło: AMD, Epic Games, opracowanie własne

Dowiedz się więcej o Fortnite: