Rangi w CS:GO. Co oznaczają i jak awansować? Wszystko co musisz wiedzieć

Tryb rankingowy w Counter-Strike: Global Offensive jest jednym z najczęściej wybieranych rodzajów rozgrywki. W końcu w kultowego CS’a gramy po to, żeby ze sobą rywalizować. Pięcie się w drabince jest niezwykle emocjonujące. Podczas rozgrywek zdobywamy rangi, które są wyznacznikiem naszych umiejętności względem pozostałych graczy. Zastanawiasz się, co one oznaczają i jak możesz awansować w CS:GO? Koniecznie zapoznaj się z tym poradnikiem.

Setki godzin i wiele nerwów

Żeby nie było tak kolorowo, już na samym początku warto zaznaczyć, że sięganie po kolejne rangi nie jest takie proste. Nawet doświadczeni w FPS-ach gracze poświęcają wiele godzin, aby awansować do najwyższej ligi. W Counter-Strike: Global Offensive zaledwie niecały 1% graczy posiada najwyższą rangę, a żeby do niej dojść, musieli poświęcić wiele godzin na treningi i jeszcze więcej na samą rozgrywkę.

Musisz pamiętać, że Twoje indywidualne umiejętności to jedno, a współpraca całej drużyny to drugie. Bez kooperacji i synchronicznych wejść na bombsity nigdy nie osiągniesz najwyższego poziomu. Drugim problemem są cheaterzy, których niestety jest cała chmara i chociaż antycheat stara się z nimi walczyć, to nie zawsze się to udaje. Wiemy, że wielu graczy chce być wśród najlepszych, dlatego postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu wszystkie wskazówki i triki, które pomogą Ci m.in. zrozumieć skomplikowany system, jakim jest ELO (system punktów indywidualnych).

Jakie rangi są dostępne w CS:GO i jak zdobyć pierwszą?

W Counter-strike: Global Offensive aktualnie mamy 18 rang, które gracze mogą zdobyć w trybie „turniejowym” oraz tyle samo rang w trybie „skrzydłowy” (trybie turniejowym rozgrywanym w systemie 2v2). Warto również wspomnieć, że istnieje również taki tryb jak Dangere Zone (15 rang). Listę rang zobaczysz poniżej.

Na samym początku warto zaznaczyć, że jeśli jesteś nowym graczem lub nigdy nie grałeś w trybie turniejowym, to będziesz musiał rozegrać 10 meczów. Podczas ich rozgrywania będzie analizowana Twoja sprawność i wkład w zwycięstwo lub porażkę drużyny. Na koniec otrzymasz odpowiednią rangę dostosowaną do Twoich umiejętności, z której będziesz mógł piąć się w górę. Dodam, że zazwyczaj będziesz konkurował z graczami bez rangi lub z najniższymi możliwymi.

 1. Srebro I (Silver I)
 2. Srebro II (Silver II)
 3. Srebro III (Silver III)
 4. Srebro IV (Silver IV)
 5. Elitarne srebro (Silver Elite)
 6. Mistrzowskie elitarne srebro (Silver Elite Master)
 7. Złoty laur I (Gold Nova I)
 8. Złoty laur II (Gold Nova II)
 9. Złoty laur III (Gold Nova III)
 10. Mistrzowski złoty laur (Gold Nova Master)
 11. Mistrzowski obrońca I (Master Guardian I)
 12. Mistrzowski obrońca II (Master Guardian II)
 13. Elitarny mistrzowski obrońca (Master Guardian Elite)
 14. Wybitny mistrzowski obrońca (Distinguished Master Guardian)
 15. Legendarny orzeł (Legendary Eagle)
 16. Mistrzowski legendarny orzeł (Legendary Eagle Master)
 17. Mistrzowska pierwsza klasa (Supreme Master First Class)
 18. Elita światowa (Global Elite)

Graficznie rangi prezentują się tak:

Dostępne rangi w CS:GO

Tryb Strefa Zagrożenia to najnowszy rodzaj rozgrywki, który trafił pod koniec 2018 roku do Counter-Strike: Global Offensive. Jest on wzorowany na grach typu battle royale, jednak akcja jest znacznie szybsza i rozgrywa się na mniejszych mapach. Oczywiście na początku musisz znaleźć dobrą broń, amunicję, pancerz czy strzykawki leczące. W Strefie Zagrożenia można bawić się samodzielnie lub w zespołach 2 i 3-osobowych. Do tego trybu zostały zaprojektowane specjalne rangi wynoszące nie 18 stopni jak w przypadku trybu turniejowego i skrzydłowych, a 15 stopni. Które graficznie prezentują się wyśmienicie.

 1. Szczur Laboratoryjny I (Lab Rat I)
 2. Szczur Laboratoryjny II (Lab Rat II)
 3. Biegnący Zając I (Sprinting Hare I)
 4. Biegnący Zając II (Sprinting Hare II)
 5. Dziki Zwiadowca I (Wild Scout I)
 6. Dziki Zwiadowca II (Wild Scout II)
 7. Elitarny Dziki Zwiadowca (Wild Scout Elite)
 8. Lisi Łowca I (Hunter Fox I)
 9. Lisi Łowca II (Hunter Fox II)
 10. Lisi Łowca III (Hunter Fox III)
 11. Elitarny Lisi Łowca (Hunter Fox Elite)
 12. Leśny Wilk (Timber Wolf)
 13. Żarzący Wilk (Ember Wolf)
 14. Płonący Wilk (Wildfire Wolf)
 15. Wyjący Alfa (The Howling Alfa)

Graficznie rangi prezentują się w następujący sposób:

Strefa Zagrożenia CS:GO

Srebro to ranga od której zwykle zaczynamy przygodę z Counter-strike. Napisałem zwykle, bo czasem system może wrzucić Cię do wyższej rangi, jeśli uzna że w Silverze miałbyś za łatwo. Proces wychodzenia z tej puli rang jest stosunkowo prosty, nie wymaga on od nas jakichś większych umiejętności, wystarczy po prostu grać.

CS:GO ile osób na jakiej randze

Drugą kategorią są rangi, które posiada większość graczy spędzających czas w CS:GO. Wielu z nich na tej puli kończy swoją karierę kolekcjonera rang. Jeśli jednak grasz ponadprzeciętnie i jesteś systematyczny w rozgrywkach, to na pewno uda Ci się wspiąć wyżej.

CS:GO procent rang

Przedstawiony powyżej wykres, to już ścisła czołówka graczy. Jeśli tutaj dotarłeś, to znaczy, że jesteś co najmniej dobry. Nie myśl jednak, że będzie tak łatwo. Z własnego doświadczenia wiem, że awans z na kolejną rangę to wiele zszarganych nerwów i długie godziny spędzone w grze.

Zasady przyznawania rang

Wśród systemu przyznawania rang narosło wiele spekulacji i teorii. Nikomu nie udało się do końca rozgryźć systemu awansowania. Prawdopodobnie słyszałeś o systemie ELO lub Glicko-2, jednak pomimo wszelakich opinii, nie mają one konkretnego zastosowania w CS:GO. Te systemy zostały stworzone m.in. do szachów, czyli gry 1v1. Tutaj mamy do czynienia z grą zespołową 5 na 5, więc trudno ocenić wpływ któregoś z tych czynników bezpośrednio na grę. Bo jeden gracz może zrobić dużą przewagę, zabijając 4 graczy, ale inny rozbroi bombę, przez co runda zostanie wygrana.

Do dnia dzisiejszego nie poznaliśmy oficjalnego komunikatu Valve w tej sprawie. Może to i lepiej, ponieważ mogłaby się znaleźć grupka graczy, która grałaby tylko pod system, jednocześnie utrudniając grę reszcie zespołu.

Co o rangach sądzą gracze AGO Esports?

O to, czy ranga jest wyznacznikiem pewnego poziomu, zapytaliśmy jednego z graczy drużyny AGO Esports:

Ranga daje Ci możliwość zweryfikowania umiejętności, choć niekoniecznie odzwierciedla, to, jaki dobry lub zły jesteś. Postrzegajcie gry rankingowe, jako zabawę z dawką rywalizacji.
Damian „Furlan“ Kisłowski
kapitan AGO Esports

Więc jak awansować w Counter-strike: Global Offensive?

Jedno jest pewne, aby awansować w rankingu, musisz wygrywać kolejne gry i najlepiej robić to drużynowo – świetnie jeśli jesteś najwyżej w tabeli, ale jeśli Twoja drużyna nie będziesz współpracować, to prawdopodobnie przegracie rundę, a Ty w konsekwencji nie awansujesz.

Z naszych obliczeń wynika, że średnio, aby awansować, trzeba wygrać około 4-5 meczów (choć nie traktuj tego jako wyznacznik). Ważne jest też, aby jak najczęściej zdobywać odznaki MVP turnieju.

Co to jest MVP i jak je zdobyć?

Skrót ten w wolnym tłumaczeniu możemy rozwinąć jako najbardziej wartościowy gracz. Jest on wybierany przez system co rundę z członków obu drużyn. Odznakę MVP można zdobyć m.in. za podłożenie i wybuch bomby, rozbrojenie jej lub po prostu zabicie największej ilości przeciwników.

screen z gry CS:GO karabin

Dlaczego nie mam rangi w CS:GO?

Jak już wcześniej wspomniałem, rangi w CS:GO nie mają początkujący gracze i pojawia się ona dopiero po rozegraniu 10 meczów rankingowych w danym trybie. Do tego czasu ranga nie będzie przydzielona, ani nie będziesz mieć podglądu, jaki przewidywany stopień otrzymasz. Jeśli natomiast nie jesteś początkującym graczem, a Twoja ranga zniknęła, to z pewnością wynika to z dłuższej przerwy pomiędzy rozgrywkami.

Jeśli nie będziesz grać regularnie w CS:GO to po około 30 dniach braku aktywności Twoja ranga zniknie i zostanie przydzielona ponownie po wygraniu 1 meczu rankingowego. System musi zweryfikować, czy przypadkiem Twoje umiejętności w tym czasie nie spadły i dalej grasz na tym samym poziomie. Często zdarza się tak, że otrzymujesz dużo niższą rangę niż tą, która wcześniej widniała na Twoim profilu.

Jak widzisz, nie ma jednej prostej wskazówki, aby dotrzeć na sam szczyt. Najważniejszymi elementami zwycięstwa są Twoje umiejętności i trochę szczęścia, aby wśród sojuszników nie trafił się troll (osoba celowo utrudniająca rozgrywkę). Graj systematycznie i staraj się stale trenować swoją celność, refleks i dobre poruszanie się. Możesz to robić z pomocą map treningowych stworzonych przez innych graczy. Znajdziesz je w warsztacie Steam.

Jeśli natomiast jesteś graczem z topową rangą, podziel się z nami tym, jak to zrobiłeś i zostaw kilka wskazówek – będziemy wdzięczni!

Przeczytaj także: