Rangi w CS:GO. Co oznaczają? Jak awansować?

Tryb rankingowy w Counter-Strike: Global Offensive jest najczęściej wybieranym rodzajem rozgrywki. W końcu jaki sens ma granie, bez dawki rywalizacji. Zdobywanie kolejnych rang jest niezwykle emocjonujące. To w pewien sposób wyznacznik naszych umiejętności. Jeśli nie znasz rang dostępnych w CS:GO lub czynników wpływających na ich zdobywanie, wyjaśnimy Ci to w poradniku.

Setki godzin i wiele nerwów

Żeby nie było tak kolorowo, już na samym początku warto zaznaczyć, że pięcie się po drabinie nie jest proste. Jak wiadomo, im wyższa ranga, tym większy respekt zarówno wśród towarzyszy broni, jak i przeciwników. Nawet doświadczeni w FPS-ach gracze poświęcają wiele godzin, aby awansować do najwyższej ligi. Dlatego więc postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu wszystkie wskazówki i triki, które pomogą Ci m.in. zrozumieć skomplikowany system punktów indywidualnych.

Jakie rangi są dostępne w CS:GO?

W Counter-strike: Global Offensive aktualnie mamy 18 rang, które gracze mogą zdobyć w trybie „turniejowym” oraz tyle samo rang w trybie „skrzydłowy” (trybie turniejowym rozgrywanym w systemie 2v2). Warto również wspomnieć, że istnieje również taki tryb jak Dangere Zone (15 rang), jednak to już temat na zupełnie inny artykuł.

1. Srebro I

2. Srebro II

3. Srebro III

4. Srebro IV

5. Elitarne srebro

6. Mistrzowskie elitarne srebro

7. Złoty laur I

8. Złoty laur II

9. Złoty laur III

10. Mistrzowski złoty laur

11. Mistrzowski obrońca I

12. Mistrzowski obrońca II

13. Elitarny mistrzowski obrońca

14. Wybitny mistrzowski obrońca

15. Legendarny orzeł

16. Mistrzowski legendarny orzeł

17. Mistrzowska pierwsza klasa

18. Elita światowa

Graficznie rangi prezentują się tak:

Dostępne rangi w CS:GO

Jak zdobyć pierwszą rangę?

Jeśli nigdy wcześniej nie grałeś w Counter-strike: Global Offensive, to pewnie zastanawiasz się, co należy zrobić, aby otrzymać jedną z powyższych rang. Otóż wystarczy, że rozegrasz 10 meczów z innymi graczami. W zależności od tego ile rozgrywek wygrasz i na jakim poziomie będzie Twój wkład w rundy, system przypisze Ci odpowiednią rangę. Najczęściej będziesz trafiał również na ludzi bez rangi lub ewentualnie ze srebrem.

Procentowy podział rang

W ciągu miesiąca na serwerach CS:GO przebywa średnio 600 tysięcy graczy jednocześnie. Pewnie zastanawiałeś się nie raz, ile graczy ma taką samą rangę jak Ty, a ilu udało się dojść do najwyższej. Przedstawimy Ci wykres procentowy z podziałem na trzy kategorie, który rozwieje Twoje wątpliwości. Pamiętaj, jeśli w Twojej randze jest mało graczy, przekłada się to na czas, jaki spędzisz w lobby, oczekując na znalezienie kolejnego meczu.

CS:GO procentowy podział rang

Srebro to ranga, od której zwykle zaczynamy przygodę z Counter-strike. Napisałem zwykle, bo czasem system może nadać Ci wyższą rangę, jeśli uzna, że w silverze miałbyś za łatwo. Proces wychodzenia z tej puli rang jest stosunkowo prosty, nie wymaga on od nas jakichś większych umiejętności, wystarczy po prostu grać.

CS:GO ile osób na jakiej randze

Drugą kategorią są rangi, które posiada większość graczy spędzających czas w CS:GO. Wielu z nich na tej puli kończy swoją karierę kolekcjonera rang. Jeśli jednak grasz ponadprzeciętnie i jesteś systematyczny w rozgrywkach, to na pewno uda Ci się wspiąć wyżej.

CS:GO procent rang

Przedstawiony powyżej wykres, to już ścisła czołówka graczy. Jeśli tutaj dotarłeś, to znaczy, że jesteś co najmniej dobry. Nie myśl jednak, że będzie tak łatwo. Z własnego doświadczenia wiem, że awans z na kolejną rangę to wiele zszarganych nerwów i długie godziny spędzone w grze.

Zasady przyznawania rang

Wśród systemu przyznawania rang narosło wiele spekulacji i teorii. Nikomu nie udało się do końca rozgryźć systemu awansowania. Prawdopodobnie słyszałeś o systemie ELO lub Glicko-2, jednak pomimo wszelakich opinii, nie mają one konkretnego zastosowania w CS:GO. Te systemy zostały stworzone m.in. do szachów, czyli gry 1v1. Tutaj mamy do czynienia z grą zespołową 5 na 5, więc trudno ocenić wpływ któregoś z tych czynników bezpośrednio na grę. Bo jeden gracz może zrobić dużą przewagę, zabijając 4 graczy, ale inny rozbroi bombę, przez co runda zostanie wygrana.

Do dnia dzisiejszego nie poznaliśmy oficjalnego komunikatu Valve w tej sprawie. Może to i lepiej, ponieważ mogłaby się znaleźć grupka graczy, która grałaby tylko pod system, jednocześnie utrudniając grę reszcie zespołu.

Co o rangach sądzą gracze x-kom AGO?

O to, czy ranga jest wyznacznikiem zapytaliśmy kapitana drużyny x-kom AGO:

Ranga daje Ci możliwość zweryfikowania umiejętności, choć niekoniecznie odzwierciedla, to jaki dobry lub zły jesteś. Postrzegajcie gry rankingowe, jako zabawę z dawką rywalizacji.
logo x-kom AGO
Damian „Furlan“ Kisłowski
kapitan x-kom AGO
Ekipa x-kom AGO

Więc jak awansować w Counter-strike: Global Offensive?

Jedno jest pewne, aby awansować w rankingu, musisz wygrywać kolejne gry i najlepiej robić to drużynowo – świetnie jeśli jesteś najwyżej w tabeli, ale jeśli Twoja drużyna nie będziesz współpracować, to prawdopodobnie przegracie rundę, a Ty w konsekwencji nie awansujesz.

Z naszych obliczeń wynika, że średnio, aby awansować, trzeba wygrać około 4-5 meczów (choć nie traktuj tego jako wyznacznik). Ważne jest też, aby jak najczęściej zdobywać odznaki MVP turnieju.

Co to jest MVP i jak je zdobyć?

Skrót ten w wolnym tłumaczeniu możemy rozwinąć jako najbardziej wartościowy gracz. Jest on wybierany przez system co rundę z członków obu drużyn. Odznakę MVP można zdobyć m.in. za podłożenie i wybuch bomby, rozbrojenie jej lub po prostu zabicie największej ilości przeciwników.

screen z gry CS:GO karabin

Jak widzisz, nie ma jednej prostej wskazówki, aby dotrzeć na sam szczyt. Najważniejszymi elementami zwycięstwa są Twoje umiejętności i trochę szczęścia, aby wśród sojuszników nie trafił się troll (osoba celowo utrudniająca rozgrywkę). Graj systematycznie i staraj się stale trenować swoją celność, refleks i dobre poruszanie się. Możesz to robić z pomocą map treningowych stworzonych przez innych graczy. Znajdziesz je w warsztacie Steam.

Jeśli natomiast jesteś graczem z topową rangą, podziel się z nami tym, jak to zrobiłeś i zostaw kilka wskazówek – będziemy wdzięczni 😊

Sprawdź listę komend do CS:GO