Kingdom Come: Deliverance 2 zapowiada się na jeden z najgorętszych tytułów 2025 roku, ale także na jeden z najbardziej wymagających sprzętowo. Obawy co do optymalizacji mogą być uzasadnione, jeśli przypomnimy sobie, jak na premierę działała część pierwsza. Twórcy jednak obiecują poprawę, a wymagania sprzętowe Kingdom Come 2 sugerują dużą skalowalność. Sprawdź, jakiego komputera oraz jaki procesor i jaką kartę graficzną potrzebujesz do gry czeskiego studia Warhorse.
Kingdom Come 2 miało być gotowe pod koniec 2024 roku, ale plany nie do końca poszły po myśli czeskiego Warhorse Studios. Premierę przesunięto na 11 lutego 2025 roku, ale już 4 grudnia gra osiągnęła złoty status, który świadczy o ukończeniu (podstawowych) prac i informuje o tym, że pełna wersja jest gotowa do wydania. Z tego – i zapewne nie tylko z tego – względu przyspieszono premierę Kingdom Come: Deliverance 2 na 4 lutego 2025 roku.
Nie jest to duża różnica, ale pozwoli złapać nieco oddechu przed debiutem również opóźnionego Assassin’s Creed Shadows. Ponadto wyniki sprzedaży największe znaczenie mają zwykle w pierwszym tygodniu od premiery, więc większa przerwa między dwoma tuzami walczącymi o portfel graczy ma więcej sensu, niż może się wydawać.
Przeczytaj więcej o samej grze i sprawdź, czego się po niej spodziewać:
Już teraz możesz jednak przygotować siebie i swój komputer na to, co czeka Cię w średniowiecznych Czechach. Warhorse Studios ujawniło bowiem kompletne wymagania sprzętowe Kingdom Come 2, które pozwalają sądzić, że gra powinna dobrze się skalować do sprzętu. Jednego bez kilku mocnych podzespołów się nie obejdzie: bardzo duże znaczenie odegra procesor (CPU), który powinien być wspomagany szybką pamięcią RAM o sporej pojemności. No i przyszykuj odpowiednio dużo miejsca na dysku (kolejna gra wymagającą przynajmniej 100 GB miejsca). Ale po kolei.
Producent nie podał przy wymaganiach żadnej techniki skalowania obrazu i potwierdził, że powyższe konfiguracje dotyczą natywnej rozdzielczości. Kingdom Come: Deliverance 2 nie ma przesadnie wygórowanych wymagań, a konfiguracja do niskich ustawień grafiki sugeruje, że pograsz nawet na przedpotopowym PC.
GeForce RTX 3060 Ti do średnich ustawień w 1440p wygląda też uczciwie – adekwatnie do tego, co gra ma oferować. Im bardziej w prawo z suwakami i im wyższa rozdzielczość, tym apetyt na CPU i GPU rośnie, szczególnie na to drugie. Choć mocny procesor w Kingdom Come 2, w którym odwiedzisz zatłoczone miasta, będzie wręcz obowiązkowy do płynnej rozgrywki.
Kingdom Come 2 ma obsługiwać popularne techniki skalowania obrazu, w tym DLSS i FSR, ale jeszcze nie wiadomo, w jakiej wersji. Biorąc pod uwagę skalę produkcji, opcje generowania klatek przydadzą się tutaj bardzo, więc zakładam, że zarówno NVIDIA i AMD powinny się postarać o to, by się one w grze znalazły.
Kingdom Come 2 będzie wymagać mocnego procesora – co do tego nie ma cienia wątpliwości. Choć obecność Ryzena 5 2600 i Intel Core i5-8400 w minimalnych wymaganiach mówi dużo o optymalizacji, która nie powinna tak doskwierać jak w „jedynce” (pierwsze wrażenia z ogrywania gry przez dziennikarzy to potwierdzają).
Nowoczesne procesory 6/12 i 8/16 będą jednak potrzebne, by cieszyć wyższą płynnością w lepszych detalach. Warhorse Studios podało w nich 13. generację Intel Core oraz Ryzeny 7000, ale 12. generacja i Ryzeny 5000 wciąż powinny zapewnić przyzwoitą wydajność.
Ogólnie za względne minimum można uznać jednostki: Intel Core i5-12400(F), Intel Core i5-13400(F), Intel Core i5-14400(F) albo Ryzena 5 5600(X), Ryzena 5 7600X i Ryzena 5 9600X. Do wyższych detali już warto pomyśleć o Intel Core i7 albo Ryzen 7 7800X3D i jego następcy – Ryzen 7 9800X3D. Z tymi procesorami możesz parować także topowe GPU, w tym z nowej generacji. Nie wiadomo jeszcze, jak bardzo przyda się dodatkowy cache z procesorów AMD – to dopiero okaże się po wydaniu gry, ale skoro producent umieścił takowy w wymaganiach, daje to nadzieję na jego optymalne wykorzystanie.
Karta graficzna w Kingdom Come 2 – mimo dużego nacisku na CPU – również musi być odpowiednio wydajna. W końcu w grze nie zabraknie lokacji, które mogą więcej wyciskać z tego podzespołu (np. lasy). Wymagania podane przez producenta wydają się jednak rozsądne.
RTX 3060 Ti, RTX 4060, RTX 4060 Ti lub RX 7700 XT do rozdzielczości 1440p albo 1080p i wyższych detali to nie jest nie wiadomo jak wysoki wymóg. Do wyższych rozdzielczości i wysokich ustawień grafiki RTX 4070 (Super), RTX-a 4070 Ti (Super) lub Radeon RX 7800 XT, RX 7900 XT i RX 7900 XTX sprawdzą się wybornie. W przypadku 4K nawet trochę zaskakuje brak topowego Radeona i RTX-a 4090, chociaż zapewne wynika to z docelowych 30 fps. Do 60 klatek w 4K już flagowców będziesz potrzebować.
Sprawdź pełną ofertę kart graficznych w x-komie
Poznaj polecane komputery do innych gier:
Odkryj pełną ofertę laptopów i desktopów (w tym serię G4M3R) do gier w x-komie