Ile kosztuje komputer gamingowy? Gdzie najlepiej kupić komputer do gier?

Ile kosztuje dobry komputer gamingowy? Od czego zależy cena komputera do gier? Gdzie najlepiej go kupić? Dobry komputer do grania nie musisz kosztować kroci. Podzespoły powinny być optymalnie dobrane do gier i rozdzielczości, w której zamierzasz grać, bo to ma znaczenie w tym, na co bardziej postawić: procesor (CPU) czy kartę graficzną (GPU). Zobacz, ile kosztuje komputer gamingowy w różnych wariantach.

Komputery gamingowy. Ile kosztuje w 2023 roku?

To, ile kosztuje komputer (PC) do gier, zależy od różnych czynników – przede wszystkim klasy podzespołów. Dobierasz je nie tylko do budżetu, ale także rozdzielczości monitora, w której zamierzasz grać.

Dlaczego ma to znaczenie? Dlatego, że wraz ze wzrostem rozdzielczości rośnie zapotrzebowanie na kartę graficzną, a maleje na procesor. Inaczej musisz rozłożyć akcenty, co wpływa siłą rzeczy na koszt komputera do grania. Uogólniając, w grach liczy się bardziej kart graficzna, chyba że chcesz łączyć topowy model i grać w niższych rozdzielczościach (1440p i zwłaszcza w 1080p). Wtedy oba komponenty powinny się lepiej uzupełniać (odchylenia są akceptowalne w zależności od podzespołów i scenariusza).

Przeczytaj: jak dopasować procesor do karty graficznej?

Podzespoły komputera do gier osobno

Ponadto inną ceną będzie cechować się samodzielnie złożony komputer, a inną „gotowiec”. Generalnie w tej samej cenie złożysz samemu nieco lepszego PC (niekoniecznie o wyższej wydajności, ale z komponentami o lepszej jakości wykonania np. chłodzenia). Jednak musisz mieć odpowiednią wiedzę, szukać optymalnych podzespołów, a do tego złożyć go albo samodzielnie, albo zlecić to komu innemu, np. sklepowi za dodatkową opłatą. Na szczęście wybór masz szeroki, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Komputer do gier może kosztować 3,5 tys. złotych, może kosztować 5 tys. zł, a może też kosztować (ponad) 10 tys. zł. Największy wpływ na to mają procesor, płyta główna i karta graficzna, bo to zwykle są najdroższe komponenty PC. Nie są to co prawda jedyne elementy, z których musi być zbudowany komputer, więc cena jest bardzo zmienna w zależności na to, na co się zdecydujesz.

Ile kosztuje gotowy komputer do gier?

Ceny gotowego komputera gamingowego do 1080p

Komputer do grania w Full HD powinien być wyposażony w Intel Core i3 i i5 oraz Ryzena 5. Pentiumy i Celerony nadają się do starszych tytułów i biurowej pracy, natomiast AMD zaprzestało produkować Ryzeny 3.

Wyższe (Intel Core i7, AMD Ryzen 7) lub topowe (i9, Ryzen 9) modele CPU mają sens w tej rozdzielczości tylko do najbardziej wymagających kart graficznych na rynku (np. GeForce RTX 4090). Ewentualnie jeśli chcesz łączyć granie z wymagającą pracą w profesjonalnych aplikacjach. W innym przypadku zakup takich procesorów mija się z celem.

Dobór procesora powinien być podyktowany kartą graficzną. Zintegrowane układy graficzne, nawet najmocniejsze, niezbyt nadają się do grania w (nowsze) gry. Dlatego komputer gamingowy do 1080p powinien mieć na pokładzie przynajmniej takie karty graficzne jak GeForce GTX 1060, 1650 czy 1660 Super oraz ich odpowiedniki AMD (np. Radeon RX 580). Koszt takiego komputera to 3000-5000 zł w zależności od pozostałych podzespołów i ewentualnie rodzaju komputera („gotowiec” czy „składak”).

komputer x-kom element plus

Sensowniejszym wyborem będzie jednak komputer z GeForce RTX 3050, RTX 2060, GeForce RTX 3060 (Ti) lub Radeona RX 5600 XT, Radeona RX 5700 (XT) czy Radeona RX 6600 (XT) lub RX 6700 (XT). Z nowszych GPU można zaliczyć do nich: GeForce’a RTX 4060 (Ti) lub Radeona RX 7600 (XT), a dla bardziej wymagających – GeForce’a RTX 4070.

Cena takiego zestawu zależy od wielu czynników i może ona wahać się między 3500-4500 zł, ale w przypadku mocniejszych GPU może być nawet 2-3-krotnie wyższa. Koszt komputera do bardziej wymagającego grania w 1080p to ok. 4000-5500 zł.

Ceny gotowego komputera gamingowego do 1440p

Do 2560 x 1440 pikseli większy nacisk powinien być skierowany na kartę graficzną, ale procesor wciąż odgrywa sporą rolę w tej rozdzielczości. Jednak do większości GPU, poza topowymi układami, wystarczy bardziej niż przyzwoita i5 (12400, 13400, 13600KF) albo Ryzen 5 (np. 5600, 5700, 5800X3D, 7600). Do wymagającego grania w 1440p potrzebujesz optymalnie komputer od ok. 5000 zł do nawet około 10 tys. złotych, jeśli postawisz na bardzo mocne GPU (np. RTX-a 4080).

Ceny gotowego komputera gamingowego do 4K

4K wciąż pozostaje wymagającą dla podzespołów rozdzielczością. Tutaj możesz ograniczyć wydatek na procesor – nie musisz inwestować w i7 albo i9, zwłaszcza jeśli nie zamierzasz parować go z najwyższej klasy GPU typu RTX 4090. W 4K liczy się przede wszystkim moc karty graficznej. To na nią spada największy narzut i to ona decyduje głównie o wydajności w 4K.

komputer dla studenta

Generalnie, jeśli chcesz grać w wysokich lub najwyższych detalach w 4K, musisz się liczyć z kosztem od ponad 8500 zł do kilkunastu tysięcy złotych. Zwłaszcza jeśli chciałbyś zainwestować w RTX-a 4090, najszybszą kartę graficzną na rynku.

Ile kosztuje składany komputer gamingowy?

Nieco inaczej ceny będą rozkładać się w przypadku składania samemu komputera do gier. Ile może kosztować taki PC? Poniżej zamieściłem przykładowe propozycje komputerów do danej rozdzielczości, które przeznaczone są do wysokich albo przynajmniej sensownych ustawień graficznych. Wybór ograniczyłem do nowszych serii. Do komputera należy doliczyć także koszt systemu operacyjnego, który w „gotowcach” może, ale nie musi być preinstalowany.

Cena składanego komputera gamingowego do Full HD

Koszt przykładowego zestawu Intel do 1080p: 4315 zł (RTX 3060 Ti) lub 4555 (RTX 4060 Ti)

Koszt przykładowego zestawu AMD do 1080p: 4065 zł (RTX 3060 Ti) oraz 4305 zł (RTX 4060 Ti)

Cena składanego komputera gamingowego do WQHD

Koszt przykładowego zestawu Intel do 1440p: 5595 zł (RTX 4070) lub 5795 zł (RX 6950 XT)

Koszt przykładowego zestawu AMD do 1440p: 5345 zł (RTX 4070) lub 5545 zł (RX 6950 XT)

komputer do rozbudowy z procesorem amd

Cena składanego komputera gamingowego do Ultra HD

Koszt przykładowego zestawu Intel do 4K: 10195 zł (RTX 4080) lub 9295 zł (RX 7900 XTX)

Koszt przykładowego zestawu AMD do 4K: 9725 zł (RTX 4080) lub 8825 zł (RX 7900 XTX)

W przypadku ostatniego PC należy doliczyć także koszt chłodzenia CPU, którego wymienione procesory nie mają w zestawie. Generalnie do wyższych modeli CPU należałoby i tak rozważyć zakup wydajniejszego systemu (niekoniecznie wodnego).

Ile powinien kosztować dobry komputer gamingowy?

Na to nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Dobry komputer do gier to taki, który gwarantuje satysfakcjonującą dla Ciebie wydajność w danych ustawieniach i rozdzielczości w granicach ustalonego budżetu (albo przynajmniej nie nadwyrężając go zbyt mocno). Sensowny PC do grania może kosztować 4,5 tys. zł, ale równie dobrze dla innych graczy porządny komputer może wiązać się z wydatkiem przynajmniej 6-7 tys. zł. Z kolei najbardziej wymagający powiedzą, że powinien zaczynać się od pięciocyfrowej kwoty.

To też zależy, na jaki komputer postawisz. Jeśli chcesz „składać” i dobierać do niego podzespoły, staraj się wybierać markowe i takie, które oferują najlepszy stosunek jakości do ceny. Pomocne w wyborze komponentów mogą być rankingi:

komputer do gier

Gdzie (najlepiej) kupić komputer gamingowy?

Pozostaje zadać ostatnie pytanie: gdzie kupić komputer gamingowy? Niezależnie od tego, na jaki PC się skusisz, najlepiej kupić go w popularnych, renomowanych sklepach z elektroniką, które mają ugruntowaną pozycję na rynku i dobrą obsługę klienta oraz gwarantują szeroki wybór podzespołów i komputerów w swojej ofercie (np. x-kom.pl).

W przypadku gotowego zestawu komputerowego warto wybrać taki, na który otrzymasz długą gwarancję (najlepiej typu door-to-door, gdzie kurier przyjeżdża do Ciebie po sprzęt i dostarcza z powrotem naprawiony komputer bez dodatkowych kosztów).

Godnymi uwagi są komputery marki G4M3R (Hero i Elite), w których masz 3-letnią gwarancję door-to-door i roczną ochronę on-site. Ponadto zostały one stworzone dla (wymagających) graczy, którzy nie muszą obawiać się o nieoptymalny dobór podzespołów. W przypadku gotowych zestawów komputerowych to dodatkowe korzyści, wobec których trudno przejść obojętnie. Dla mniej wymagających użytkowników powstały komputery x-kom Element Plus i x-kom H&O oraz Silver Monkey X Battlestation.

Przekonaj się, jak dobre do gamingu są komputery marki G4M3R:

Polecane gotowe komputery do gier


g4m3r hero
Komputery G4M3R są stworzone dla graczy. To przykład starannie złożonych "gotowców" z optymalnymi podzespołami.

Dla osób, które chciałyby mieć większy wpływ na wygląd i wnętrze komputera, lepszym wyjściem jest samodzielny (ewentualnie z pomocą kogoś bardziej obeznanego w temacie hardware’u) dobór komponentów i złożenie PC – także samodzielnie lub zlecając montaż np. sklepowi, który oferuje taką usługę za opłatą (cena waha się najczęściej od 150 zł do ponad 300 zł w zależności od zakresu prac). Najczęściej koszt takiego zestawu jest niższy niż „gotowców”, a to oznacza, że w tej samej cenie możesz dobrać wydajniejsze lub wyższej jakości podzespoły.

Wybór ostatecznie zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Dobry „gotowiec” nie musi być złym wyborem, zwłaszcza markowy, ale w lwiej części przypadków lepiej postawić na optymalnie dobranego „składaka”.

Przeczytaj również:

Zobacz komputery do gier w x-komie