Jakie są najlepsze słuchawki gamingowe do strzelanek online?

Słuchawki do strzelanek online są o tyle inne od reszty dlatego, że strzelanki wymagają trochę innych funkcjonalności od słuchawek niż RPG-i, symulatory czy jakiekolwiek inne gatunki gier. Dlaczego? Bo tutaj najważniejsza jest akcja, rozpoznanie kierunku i źródła dźwięku i sposób komunikacji z innymi graczami. Dopiero później stoją takie aspekty jak immersja, klimat i wierna reprodukcja dźwięków. Dlatego dla miłośników strzelanek mamy specjalny poradnik, jak wybrać słuchawki do FPS-ów online.

Słuchawki gamingowe do grania single vs słuchawki do tytułów multi

Słuchawki do multiplayerów muszą mieć jedną bardzo ważną cechę, której słuchawki do singlówek nie potrzebują. Mikrofon. Granie w FPS-y online bez mikrofonu to nieraz karkołomne zadanie. Ujdzie jeszcze takie granie, kiedy casualowo gramy z randomami na jakimś globalnym serwerze. Cóż no, wygramy, przegramy – ważne, że pograne, nie?

Sytuacja zmienia się, kiedy gramy rankedy, nawet z losowymi graczami. Ale to jednak drużynowy mecz rankingowy, więc przydałoby się jakoś komunikować z innymi graczami. I nie oszukujmy się. Raczej wszyscy byliśmy w sytuacji, w której za Chiny Ludowe nie dało się z jakimś graczem porozumieć. Przeczytanie wiadomości? Odwrócenie uwagi, strata czasu. A napisanie wiadomości? Szkoda gadać.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której grając w Valoranta zostajemy sami z drużyny przy życiu. Gdzie jest Spike? Gdzie kampi przeciwny snajper? Przecież zanim napiszesz taką wiadomość, to Cię zdejmą 10 razy. Dlatego mikrofon jest tak potrzebny. Czat jest spoko do napisania GG WP. Ale nie do ciągłej komunikacji z innymi graczami. Jeżeli więc właśnie taka sytuacja Cię tutaj sprowadziła, to witaj w klubie. Dobrze, że jesteś, bo to artykuł właśnie dla Ciebie i Twoich kolegów.

Rzecz jasna podczas grania ze znajomymi mikrofon jest nieodzowny. Ranked, czy nie – mikrofon musi być. Do śmieszkowania, gadania, wyzywania się i przekazywania istotnych informacji. To, czy korzystacie z wbudowanego komunikatora, czy używacie zewnętrznego programu – Wasza sprawa. Jeżeli nie wiesz co wybrać, polecamy artykuł o komunikatorach głosowych.

chłopiec gra ze słuchawkami
Dobre słuchawki są nie do przecenienia

Słuchawki do strzelanek online vs słuchawki (ogólnie) gamingowe. Na co zwrócić uwagę wybierając słuchawki stricte do strzelanek?

Czy słuchawki gamingowe będą się nadawały do strzelanek online? No tak, bo są gamingowe. Jednak wśród słuchawek gamingowych też są takie, które coś robią lepiej, a coś gorzej. Czy są takie, które robią wszystko dobrze? Owszem są, np. JBL Quantum 810. To są super słuchawki, które sprawdzą się dosłownie we wszystkim, ale też swoje kosztują. Dlatego zachowamy rozpiętość cenową tak, żeby każdy, kto kupi wybrane słuchawki był zadowolony. Każdy egzemplarz będzie się sprawdzał przede wszystkim w strzelankach.

Dźwięk przestrzenny w słuchawkach gamingowych

Przestrzenność dźwięku to chyba najważniejsza cecha, po mikrofonie, słuchawek skierowanych do miłośników strzelanek. Skąd ja znam to uczucie, to takie delikatne ukłucie w sercu, które następuje zaraz po tym, kiedy zostanę last one stamnding, usłyszę kroki wrogiego bohatera, ale nie mam zielonego pojęcia czy to bardziej z lewej, czy z tyłu. Też to znacie? Czy jest coś bardziej irytującego? No pewnie missclick e zamiast r w gorącej sytuacji w LoL-u, ale zaraz po tym jest brak możliwości stwierdzenia, z której strony nadchodzą i strzelają.

Dlatego tak ważne jest zapewnienie sobie możliwości zidentyfikowania kierunku, z którego dochodzi dźwięk. W strzelankach to jest kluczowe. Przy okazji RPG-ów fajnie jest słyszeć dialogi z tyłu i z boku, przestrzenny soundtrack, czy dźwięki otoczenia ze wszystkich stron. Ale w przypadku FPS-ów od tego nieraz zależy wygrana. Albo wygrywasz bo nie szukasz na ślepo, albo przegrywasz, bo Cię zaskoczyli.

Z jakich systemów warto skorzystać? 7.1, 5.1, stereo? Wszystko zależy od naszych oczekiwań, budżetu i ogrywanych tytułów. W niektórych grach 7.1 działa lepiej, w innych gorzej. Pytanie też do jakiego stopnia gramy e-sportowo, a do jakiego się bawimy.

Stereo

Stereo, trzeba przyznać, to niezawodna klasyka. To najlepiej znany system, który rozpoznawany jest przez wszystkie gry, systemy i aplikacje. Rzecz jasna i tutaj mamy do czynienia z lepszym stereo, jak i gorszym. Szeroka, lub wąska scena, odpowiednia reprodukcja odległości, selektywność, lub rozciąganie dźwięku między słuchawkami. To cechy, na które naprawdę warto zwrócić uwagę przy wyborze headsetu do FPS-ów. Nasze propozycje headsetów robią to dobrze, więc będziecie zadowoleni.

Dobre stereo nie upośledza odległości dźwięku i całkiem trafnie wskazuje z której strony dochodzi dźwięk. Może pojawić się problem między górą, a dołem, ale cóż, wszystkiego mieć nie można. Dobre stereo całkiem trafnie odda różnicę między tyłem, a bokiem, oraz przodem i bokiem. Dzięki selektywności bez problemu rozpoznamy co jest na środku, a co z boku. Stereo to bezpieczny wybór.

System 5.1

System 5.1 to wirtualne przeniesienie zestawu pięciu kolumn (dwie z przodu, jedna centralna i dwie z tyłu – każda ma swoje miejsce) do zestawu słuchawkowego. Jak się więc domyślamy, to wirtualny system, który w sposób cyfrowy alokuje dźwięk w odpowiednim miejscu.   

Jego działanie siłą rzeczy musi być bardziej skomplikowane, ponieważ program (ten w grze, oraz obsługujący słuchawki) musi rozdzielać sygnał tak, by jak najwierniej odwzorować kierunek dźwięku. Zabawa jednak jest przednia i efektowna. Czy jest efektywna? To zależy. Gra, w którą gramy musi takie rozwiązanie przewidzieć. Starsze tytuły mogą mieć z tym problem, chociaż CS:GO ten format obsługuje. Nowsze, jak Valorant czy Overwatch radzą sobie z takimi (a nawet bardziej zaawansowanymi) systemami bezdyskusyjnie i świetnie. Skutkiem grania z systemem 5.1 w starsze gry może być czasem upośledzony dźwięk. To znaczy, że niesłusznie program uzna, że jakiś efekt dźwiękowy zajmuje za dużo miejsca i rozciągnie go na cały tył, podczas gdy ten powinien zająć określone miejsce. Czy to bardzo wpływa na rozgrywkę? Nie. Czasem po prostu zmniejsza efektywność działania systemu.

Poprawnie działający system 5.1 sprawia wiele frajdy i umieszcza gracza dosłownie w środku pola bitwy. Nadaje realizmu całej rozgrywce i pomaga immersyjnie wtopić się w strzelankę. To bardzo fajne doświadczenie, gdy możemy ocenić jak daleko są inni bohaterowie, z którego kierunku ktoś krzyczy, gdzie dokładnie wybuchł granat i skąd dochodzą strzały. Znasz to uczucie, gdy przeciwnik tuż przed Tobą wypruwa serię? Jest słyszalny w obu kanałach bardzo wyraźnie. Tutaj jest centralnie z przodu. To naprawdę fajna sprawa.

System 7.1

To rozwinięcie systemu 5.1. W rzeczywistości dodalibyśmy dwie kolumny, ale w przypadku słuchawek możemy  dodać więcej przetworników na muszlę oraz program, który dolicza jeszcze dwa kanały, co w teorii ma prowadzić do jeszcze precyzyjniejszego ustalenia kierunku dźwięku. Czy to działa? Tak, jeżeli słuchawki robią to dobrze. Dobry system 7.1 to fenomenalna radocha, której trzeba spróbować. Wrażenia ze strzelania w słuchawkach obsługujących ten system są spotęgowane. Świadomość tego,, co się dzieje wokół postaci jest uzależniająca. Nie dość, że pomaga w walce graczowi, który ma takie słuchawki, to jeszcze dzięki dobrej komunikacji można pomóc całej swojej drużynie. 7.1 tworzy wrażenie jakby wszystko rozgrywało się wokół nas. To po prostu jeszcze dokładniejszy system, który celniej pomaga określić nie tylko kierunek, ale też odległość.

Czy wydaje się to czasem sztuczne? Tak samo jak w przypadku 5.1 – odpowiedni tytuł, odpowiednie słuchawki i można zatopić się w grze. Tutaj, dla przykładu, CS:GO nie obsługuje tego systemu. Czy to oznacza, że cała przestrzeń zniknie? Nie. Im lepsze słuchawki, tym ta imitacja będzie lepsza. W najgorszym wypadku system zredukuje możliwość 7.1 do 5.1. I tyle. W nowszych tytułach zostaje jedynie przewaga – słyszysz więcej, wiesz więcej. Celniej określasz dystans i kierunek. To rodzi realną przewagę w meczu.

mężczyzna ze słuchawkami
Laptop gamingowy i świetne słuchawki? To przepis na udany wieczór z grami

Który system wybrać – stereo, 5.1, czy 7.1?

Wszystko zależy od preferencji. Jeżeli dobrze znasz stereo, ufasz temu systemowi i u Ciebie działa, to śmiało, bierz dobre słuchawki stereo i zamknij temat. Jeżeli oczekujesz czegoś więcej, chcesz uzyskać przewagę, albo po prostu trochę pobawić się dźwiękiem, to 5.1 i 7.1 są dla Ciebie. Tutaj to raczej kwestia budżetu i tego, co wolisz. Pamiętajmy również, że większość słuchawek posiada odpowiednie aplikacje, w których można wyłączyć tryb dźwięku przestrzennego i zostawić samo stereo. To może się przydać podczas słuchania muzyki, czy porównania co jest lepsze. Wiele aplikacji daje też szereg innych efektów (jak np. mikser, czy sterowanie głośnością) co daje jeszcze większe możliwości dostosowywania efektów do swoich preferencji.

Czy dźwięk przestrzenny odbiera brzmieniu dynamiki?

Niekoniecznie. Ogółem na słuchawkach z włączonym trybem dźwięku przestrzennego nie powinno się słuchać muzyki, ponieważ muzykę tworzy się z myślą o systemach stereo, czasem mono. Inaczej jest z filmami i grami, bo te uwzględniają już takie systemy, dlatego film, czy gra, na systemie 5.1, albo 7.1 brzmi realistycznie i dynamicznie. Dynamika dźwięku zależy również od samej jakości słuchawek. Dlatego sam system przestrzennego dźwięku nie zabiera miejsca dynamice.

Dlatego też mając słuchawki obsługujące dźwięk przestrzenny z powodzeniem można oglądać filmy. Wrażenie może być jak z dobrego kina domowego. To naprawdę świetne rozwiązanie. Dźwięk przestrzenny testowany przeze mnie na Batmanie (2022) w słuchawkach HyperX Cloud Alpha Wireless opisałem w ich recenzji (recenzja HyperX Cloud Alpha Wireless. Najlepiej brzmiący gaming); jednym zdaniem – wrażenie są wspaniałe. Jest selektywnie, przestrzennie i dynamicznie.

Jeżeli więc boisz się, że systemy 5.1 i 7.1 spłaszczą efekty dźwiękowe w grach, to nie masz o co się bać.

Mikrofon w słuchawkach gamingowych

Jeżeli decydujesz się na mikrofon dołączony do słuchawek, czyli headset, to ten powinien spełniać kilka warunków. Po pierwsze nie powinien być zbyt blisko ust. Mikrofon za bardzo zbliżony do źródła dźwięku zbiera po prostu za dużo i w brzydki sposób. Głos jest bardziej chropowaty, czasem przesterowany, a na dodatek słychać wydech i mlaśnięcia, a tego już z pewnością chcemy uniknąć. Dlatego sprawdzi się mikrofon krótki, albo mikrofon na elastycznym pałąku, tak by móc go sobie swobodnie przysuwać i odsuwać.

Jakość mikrofonu to sprawa budżetu i nie ma co się tutaj napinać na wybitną jakość. Jeżeli zależy Ci na studyjnym, streamingowym brzmieniu, to zainwestuj w zewnętrzny mikrofon. Chociażby taki na USB – podpinasz i działasz. W jakości mikrofonu w headsecie chodzi o to, by głos był czytelny i zbytnio nie deformowany. Jeżeli te dwa aspekty są zaliczone, to już jest ok.

Redukcja hałasu, akcesoria, czas pracy na baterii. Co jest ważne?

Tutaj nie ma już jednej dobrej odpowiedzi. Zdecyduj się na to, co ma dla Ciebie największe znaczenie. FPS-y nie określają tych wymagań w stosunku do słuchawek gamingowych, dlatego możesz swobodnie wybrać to, co Ci odpowiada. Zależy Ci na dużej baterii? Proszę bardzo. Redukcja hałasu? Co tylko chcesz.

Słuchawki otwarte, półotwarte, czy zamknięte? Wedle preferencji. Najczęściej gracze wybierają zamknięte, ponieważ one najlepiej odizolowują od otoczenia, dlatego żaden sąsiad z wiertarką nie będzie przeszkadzał. Słuchawki otwarte i półotwarte jednak dzięki dopuszczaniu dźwięków z zewnątrz zyskują na otwartej, szerokiej scenie, a do tego brzmienie wydaje się bardziej naturalne. Co kto woli.

Jeżeli zastanawiasz się, czy lepiej grać na słuchawkach, czy na głośnikach, to artykuł słuchawki vs głośniki. Co lepsze do gamingu? może Ci pomóc.

Polecane słuchawki gamingowe do strzelanek. Odkryj nowy wymiar FPS-ów i zyskaj przewagę z zespołem

Najlepsze słuchawki gamingowe do FPS-ów? Mamy coś dla Ciebie. Zachowany stosunek jakości do ceny, stereo, systemy przestrzenne i mikrofon. Wszystko po to, by wirtualne strzelanie dawało jak najwięcej radości.