Jaki komputer dla fotografa? Jaki wybrać do obróbki zdjęć?

Fotograf powinien mieć sensowny nie tylko aparat, ale i komputer. Co będzie lepsze do obróbki fotografii? Komputer stacjonarny, czy może wybrać laptopa? Jakie komponenty odgrywają najważniejszą rolę w pracy fotografa? Czy może wyświetlacz powinien być priorytetem? Dowiedz się, na co zwracać uwagę w komputerze lub laptopie dla fotografa i wybierz odpowiedni sprzęt do obróbki zdjęć.

Na jakie parametry komputera powinien zwracać uwagę fotograf?

W pracy fotografa liczy się nie tylko aparat. Musi on dysponować odpowiednim komputerem – niezależnie od tego, czy jest to desktop, czy laptop. Na które podzespoły lub elementy zwracać więc największą uwagę przed zakupem?

 • Procesor – optymalnie jakby miał chociaż cztery rdzenie i osiem wątków. W bardziej wymagających zadaniach możesz zyskać na CPU w konfiguracji 6/12 lub 8/16 (nie wliczam w to rdzeni E w procesorach Intela, które działają wspomagająco w wielowątkowych obliczeniach). Do obróbki zdjęć sprawdzi się zarówno AMD Ryzen, jak i Intel Core – dla początkujących może to być Intel Core i3, ale fotograf doceni możliwości Ryzenów 5 i Intel Core i5 (wyższe serie przeznaczone są dla bardziej wymagających). Im nowsza generacja, tym zwykle lepiej.
 • Karta graficzna – układ ten odgrywa coraz istotniejszą rolę w pracy fotografa. Obecnie najlepszą optymalizacją pod aplikacje do grafiki cieszą się serie GeForce RTX (im nowsza, tym lepiej). Jednak sprawdź najpierw, czy stosowane przez Ciebie oprogramowanie wykorzystuje lepiej moc GPU. Do najprostszych zadań może wystarczyć nawet zintegrowany układ graficzny w procesorze (np. Intel HD Graphics i Intel Iris Xe, Radeon RX Vega, Radeony 6xxM i 7xxM). Profesjonalne układy graficzne typu Quadro z dużą ilością VRAM-u mogą przydać się tylko w wybranych sytuacjach. Przy postępie konsumenckich kart ich wybór ma obecnie mniejszy sens.
 • Pamięć RAM – 8 GB to absolutne minimum, i to raczej tylko dla fotografów, którzy są na samym początku swojej przygody z obróbką zdjęć. W zależności jednak od tego, co robisz, postaw na 16 GB lub 32 GB. Więcej pamięci może się przydać tylko w wyjątkowych scenariuszach.
 • Dysk – do szybkiej pracy przyda się szybki nośnik SSD (NVMe M.2 w standardzie chociaż PCIe 3.0). Jednak do pracy potrzebujesz też często sporej pojemności. Tu zdecyduj między SSD SATA a HDD. Te drugie są tańsze, pojemniejsze, ale także wolniejsze (do magazynu danych jednak wystarczą). Zarówno w PC, jak i laptopie możesz postawić na obie opcje jednocześnie, albo dodatkowo dokupić zewnętrzne SSD i zewnętrzne HDD (do przechowywania i przenoszenia zdjęć i innych plików).
 • Złącza – nie bez znaczenia jest zestaw portów, który np. umożliwi podłączenie dodatkowych urządzeń lub nawet kilku monitorów albo w laptopie – sensownego wyświetlacza.
 • System operacyjny – nie bez znaczenia jest też system. Możesz wybrać pomiędzy np. Windowsem a macOS-em. To, który spisze się lepiej, zależy tak naprawdę od oprogramowania, które wykorzystujesz w swojej pracy, oczekiwań i preferencji. W gruncie rzeczy oba systemy są godne polecenia dla fotografa.

Czy to wszystko? Absolutnie nie! Do wygody zainwestuj też w sensowne peryferia (zestaw klawiatury i myszki, najlepiej ergonomiczny). Szczególne znaczenie ma jednak monitor lub wyświetlacz w laptopie. Nie zapominaj o tym.

Fotograf edytuje zdjęcia

Bez dobrego ekranu ani rusz, czyli jak ważny jest dla fotografa wyświetlacz?

Fotograf obcuje z grafiką, więc jednym z najważniejszych elementów komputera (laptopa) jest ekran, a konkretnie reprodukcja kolorów. Rzecz jasna, początkujący w tym fachu nie potrzebuje idealnego odwzorowania barw, by móc wykonywać swoją pracę. Ale już na poziomie zawodowo-profesjonalnym jest to wręcz niezbędne. Dlatego wybierz laptopa z ekranem lub monitor z wysokim pokryciem barw sRGB, Adobe RGB czy DCI-P3 (wartości bliskie, równe lub przekraczające 100%).

Postaw tutaj na odpowiednie LCD lub nowoczesnego OLED-a (te drugie są ciągle drogie). W przypadku tego pierwszego najlepszym wyborem dla grafika będzie porządnej jakości IPS. Zrezygnuj z matryc o znacznie gorszym odwzorowaniu kolorów, czyli TN-ek. Kluczowa może okazać się w przypadku fotografa odpowiednia kalibracja monitora (sprzętowa lub programowa).

Dla fotografów i grafików znajdziesz monitory, które są stworzone do obróbki zdjęć i grafiki. Jednak są one zauważalnie droższe, dlatego przeznaczone są głównie dla profesjonalistów (od chociażby EIZO i NEC-a). Świetnie pod tym względem wypadają też ekrany Retina w urządzeniach Apple’a.

monitor eizo dla fotografa

Co jeszcze? Istotne są też: rozdzielczość i wielkość ekranu, które ze sobą powiązane. Dopasuj je do swoich potrzeb i budżetu. Monitory powinny mieć co najmniej 24 cale i rozdzielczość Full HD (1080p, tj. 1920 x 1080 pikseli), ale dobrym wyborem są również większe konstrukcje, np. 27-calowe czy wręcz 32-calowe o rozdzielczości odpowiednio 1440p (2560 x 1440) lub 4K (3840 x 2160).

Niewielka część fotografów może docenić monitory ultrapanoramiczne (np. 34-calowe o rozdzielczości 3440 x 1440) i ich przestrzeń roboczą, ale fotograf może mieć problem znaleźć sensowny model w formacie 21:9.

Laptopy pod tym względem odstają, oferując mniejszy ekran, ale równie dobrze możesz i do nich podłączyć monitor – taki, jaki chcesz, by podnieść komfort pracy. O ile w przypadku desktopa jest to wymóg (chyba że mowa o komputerach All in One oraz Apple iMac), o tyle w laptopie to opcja, z której możesz, ale nie musisz skorzystać (w zależności od potrzeb, miejsca pracy i budżetu).

Zadbaj o odpowiedni monitor:

Komputer stacjonarny czy laptop dla fotografa? Co lepsze do fotografii?

Wiesz, jakie podzespoły mają znaczenie dla fotografa. Jaki więc komputer wybrać? Co będzie lepsze: stacjonarka czy laptop? Tak naprawdę wszystko zależy od charakteru Twojej pracy. Jeśli po sesjach zdjęciowych wolisz pracować w domowym zaciszu, komputer stacjonarny jest wtedy lepszym wyjściem.

W podobnej cenie możesz mieć mocniejszą maszynę, a mocniejszy sprzęt oznacza bardziej komfortową pracę w bardziej wymagających aplikacjach. Choć finalny koszt podnosi monitor, zwłaszcza że fotograf powinien pracować na ekranie, który nie tylko odwzorowuje dobrze kolory, ale także oferuje sporą przestrzeń roboczą.

Jeśli jednak często podróżujesz lub pracujesz w terenie i koniecznie musisz mieć ze sobą komputer, to nie pozostaje Ci nic innego, jak wybrać laptopa. W większości przypadków będzie on uniwersalnym wyborem, który zapewne wybierze większość fotografów. Tylko laptop ma sens, gdy potrzebujesz nieustannie pod ręką komputera. Wtedy możesz też zwrócić bardziej uwagę na czas pracy na akumulatorze, smukłość i wagę urządzenia. Jednak wybierając taki sprzęt, nie zapomnij o tym, by cechował się on solidnymi parametrami, by zachować optymalny balans.

Złożony komputer do gier

Na rynku są też specjalne wersje laptopów z bardziej wytrzymałą obudową. Niektóre modele są wręcz pancerne, które przetrwają iście spartańskie warunki. Jeśli takie warunki są Ci nieobce, to zakup takiego notebooka może się sprawdzić.

Co przemawia za PC dla fotografa? Zalety i wady

Zalety, które przemawiają za wyborem komputera stacjonarnego dla fotografa:

 • W tej samej cenie komputer stacjonarny będzie mieć lepsze parametry. Wyższa wydajność = szybsza praca lub lepsze działanie systemu i aplikacji (istotne szczególnie w bardziej wymagających projektach lub oprogramowaniu).
 • Większa kontrola nad doborem podzespołów (duża dowolność zwłaszcza w przypadku samodzielnego składania PC), które lepiej dopasujesz do specyfiki swojej pracy i oprogramowania.
 • Lepszy komfort pracy, który niekoniecznie wynika z większych możliwości komputera, ale także z urządzeń peryferyjnych, w tym monitora, których zakup jest konieczny.
 • Większe możliwości ulepszenia podzespołów i łatwiejsza ich wymiana (nie dotyczy np. komputerów Apple’a).

Wady, które mogą mieć znaczenie w pracy fotografa:

 • Zero mobilności.
 • Wymaga wygospodarowania większej przestrzeni w pokoju lub na biurku.
 • Wymaga zakupu osobnych urządzeń peryferyjnych (monitora, klawiatury, myszki), co zwiększa koszty.

Zobacz rankingi: TOP zestawów komputerowych i TOP komponentów

laptop acer dla fotografa

A co przemawia za laptopem dla fotografa? Zalety i wady

Notebook ma jedną, ale ogromną zaletę, która przemawia za jego wyborem. Dla wielu fotografów będzie ona kluczowa, a mianowicie:

 • Mobilność – korzystasz praktycznie, gdzie i kiedy chcesz. Jeśli twoja praca jako fotografa polega na częstych wyjazdach, laptop jest jedynym wyborem, jeśli chcesz obrabiać zdjęcia, nie czekając na powrót do domu, studia czy biura.

A jakie są wady?

 • Musisz zapłacić więcej za sprzęt o zbliżonych parametrach do komputera stacjonarnego.
 • Podzespoły mobilne w laptopach nie oferują takiej mocy jak ich odpowiedniki w desktopach (ma to jednak znaczenie głównie przy najbardziej wymagających zadaniach).
 • Praca przy laptopie nie sprzyja poprawnej postawie i jest mniej komfortowa (mniejszy ekran i jego ułożenie, laptopowa klawiatura, touchpad) w przypadku rezygnacji z zakupu opcjonalnych peryferii. Gdy zdecydujesz się na zakup podstawki do laptopa, monitora czy klawiatury i myszki, zwiększasz siłą rzeczy wydatek.
 • Ograniczone możliwości ulepszenia podzespołów i często utrudniona ich wymiana.

Komputer, mimo wyraźnej pod wieloma względami przewagi nad laptopem, nie jest w stanie wygrać z nim w jednej kluczowej kwestii. Wniosek jest prosty. W przypadku odpowiedniej przestrzeni i wyższych wymagań co do możliwości komputera stawiasz na PC z Windowsem (lub sprzęt Apple’a). Z kolei w przypadku częstych wyjazdów i wymogu ciągłego dostępu do komputera laptop nie tylko jest lepszym, co jedynym wyborem, jakiego możesz dokonać.

Zobacz: rankingi laptopów

komputery do grafiki

Jaki komputer stacjonarny i laptop dla fotografa w 2023 roku?

Polecane komputery stacjonarne dla fotografów