Fotograf powinien mieć sensowny nie tylko aparat, ale i komputer. Co będzie lepsze do obróbki fotografii? Komputer stacjonarny, czy może wybrać laptopa? Jakie komponenty odgrywają najważniejszą rolę w pracy fotografa? Czy może wyświetlacz powinien być priorytetem? Dowiedz się, na co zwracać uwagę w komputerze lub laptopie dla fotografa i wybierz odpowiedni sprzęt do obróbki zdjęć.
W pracy fotografa liczy się nie tylko aparat. Musi on dysponować odpowiednim komputerem – niezależnie od tego, czy jest to desktop, czy laptop. Na które podzespoły lub elementy zwracać więc największą uwagę przed zakupem?
Czy to wszystko? Absolutnie nie! Do wygody zainwestuj też w sensowne peryferia (zestaw klawiatury i myszki, najlepiej ergonomiczny). Szczególne znaczenie ma jednak monitor lub wyświetlacz w laptopie. Nie zapominaj o tym.
Fotograf obcuje z grafiką, więc jednym z najważniejszych elementów komputera (laptopa) jest ekran, a konkretnie reprodukcja kolorów. Rzecz jasna, początkujący w tym fachu nie potrzebuje idealnego odwzorowania barw, by móc wykonywać swoją pracę. Ale już na poziomie zawodowo-profesjonalnym jest to wręcz niezbędne. Dlatego wybierz laptopa z ekranem lub monitor z wysokim pokryciem barw sRGB, Adobe RGB czy DCI-P3 (wartości bliskie, równe lub przekraczające 100%).
Postaw tutaj na odpowiednie LCD lub nowoczesnego OLED-a (te drugie są ciągle drogie). W przypadku tego pierwszego najlepszym wyborem dla grafika będzie porządnej jakości IPS. Zrezygnuj z matryc o znacznie gorszym odwzorowaniu kolorów, czyli TN-ek. Kluczowa może okazać się w przypadku fotografa odpowiednia kalibracja monitora (sprzętowa lub programowa).
Dla fotografów i grafików znajdziesz monitory, które są stworzone do obróbki zdjęć i grafiki. Jednak są one zauważalnie droższe, dlatego przeznaczone są głównie dla profesjonalistów (od chociażby EIZO i NEC-a). Świetnie pod tym względem wypadają też ekrany Retina w urządzeniach Apple’a.
Co jeszcze? Istotne są też: rozdzielczość i wielkość ekranu, które ze sobą powiązane. Dopasuj je do swoich potrzeb i budżetu. Monitory powinny mieć co najmniej 24 cale i rozdzielczość Full HD (1080p, tj. 1920 x 1080 pikseli), ale dobrym wyborem są również większe konstrukcje, np. 27-calowe czy wręcz 32-calowe o rozdzielczości odpowiednio 1440p (2560 x 1440) lub 4K (3840 x 2160).
Niewielka część fotografów może docenić monitory ultrapanoramiczne (np. 34-calowe o rozdzielczości 3440 x 1440) i ich przestrzeń roboczą, ale fotograf może mieć problem znaleźć sensowny model w formacie 21:9.
Laptopy pod tym względem odstają, oferując mniejszy ekran, ale równie dobrze możesz i do nich podłączyć monitor – taki, jaki chcesz, by podnieść komfort pracy. O ile w przypadku desktopa jest to wymóg (chyba że mowa o komputerach All in One oraz Apple iMac), o tyle w laptopie to opcja, z której możesz, ale nie musisz skorzystać (w zależności od potrzeb, miejsca pracy i budżetu).
Zadbaj o odpowiedni monitor:
Wiesz, jakie podzespoły mają znaczenie dla fotografa. Jaki więc komputer wybrać? Co będzie lepsze: stacjonarka czy laptop? Tak naprawdę wszystko zależy od charakteru Twojej pracy. Jeśli po sesjach zdjęciowych wolisz pracować w domowym zaciszu, komputer stacjonarny jest wtedy lepszym wyjściem.
W podobnej cenie możesz mieć mocniejszą maszynę, a mocniejszy sprzęt oznacza bardziej komfortową pracę w bardziej wymagających aplikacjach. Choć finalny koszt podnosi monitor, zwłaszcza że fotograf powinien pracować na ekranie, który nie tylko odwzorowuje dobrze kolory, ale także oferuje sporą przestrzeń roboczą.
Jeśli jednak często podróżujesz lub pracujesz w terenie i koniecznie musisz mieć ze sobą komputer, to nie pozostaje Ci nic innego, jak wybrać laptopa. W większości przypadków będzie on uniwersalnym wyborem, który zapewne wybierze większość fotografów. Tylko laptop ma sens, gdy potrzebujesz nieustannie pod ręką komputera. Wtedy możesz też zwrócić bardziej uwagę na czas pracy na akumulatorze, smukłość i wagę urządzenia. Jednak wybierając taki sprzęt, nie zapomnij o tym, by cechował się on solidnymi parametrami, by zachować optymalny balans.
Na rynku są też specjalne wersje laptopów z bardziej wytrzymałą obudową. Niektóre modele są wręcz pancerne, które przetrwają iście spartańskie warunki. Jeśli takie warunki są Ci nieobce, to zakup takiego notebooka może się sprawdzić.
Zalety, które przemawiają za wyborem komputera stacjonarnego dla fotografa:
Wady, które mogą mieć znaczenie w pracy fotografa:
Zobacz rankingi: TOP zestawów komputerowych i TOP komponentów
Notebook ma jedną, ale ogromną zaletę, która przemawia za jego wyborem. Dla wielu fotografów będzie ona kluczowa, a mianowicie:
A jakie są wady?
Komputer, mimo wyraźnej pod wieloma względami przewagi nad laptopem, nie jest w stanie wygrać z nim w jednej kluczowej kwestii. Wniosek jest prosty. W przypadku odpowiedniej przestrzeni i wyższych wymagań co do możliwości komputera stawiasz na PC z Windowsem (lub sprzęt Apple’a). Z kolei w przypadku częstych wyjazdów i wymogu ciągłego dostępu do komputera laptop nie tylko jest lepszym, co jedynym wyborem, jakiego możesz dokonać.
Zobacz: rankingi laptopów
Przejrzyj pełną ofertę komputerów stacjonarnych w x-komie
Przejrzyj pełną ofertę laptopów w x-komie
Zobacz:
Przeczytaj również:
Udaj się do naszej sekcji dla fotografów
Sprawdź również ofertę aparatów fotograficznych oraz akcesoria foto-wideo w x-komie