Jaki komputer kupić? Polecane zestawy komputerowe na sierpień 2024

Który procesor wybrać? Czy lepiej zainwestować w jednostkę Intel, czy jednak w CPU od AMD? No i karta graficzna – ta od NVIDIA, a może Radeon? Następnie pamięć RAM… To oczywiście nie koniec pytań, które pojawiają się podczas kompletowania komponentów do wymarzonego komputera. Jeśli gubisz się w gąszczu podzespołów, sprawdź nasz ranking najlepszych zestawów komputerowych na sierpień 2024 r.

Jakie komponenty wybrać?

Na potrzeby zestawów zebranych w poniższych rankingach wybrałem konfiguracje spełniające wymóg najlepszej relacji ceny do jakości. Chcę wycisnąć z nich jak najwięcej, mieszcząc się w określonym z góry budżecie.

Zadbałem również o sprawną rozbudowę zestawu w niedalekiej przyszłości, bo wiem, że ludzie decydują się teraz na 8 GB pamięci RAM, żeby za jakiś czas zwiększyć jej ilość do 16 GB. Dlatego niech Cię nie zdziwi obecność zasilacza z nadwyżką mocy albo płyta główna z większą ilością banków na pamięć operacyjną, bądź nośniki pamięci.

Komputery do domu i biura

Czy komputer stacjonarny jest dziś w domu w ogóle potrzebny? Przecież poczta, bankowość i media społecznościowe przeniosły się na smartfony. Laptopy pozwoliły z kolei pracować poza biurami i surfować w sieci w naszych kuchniach i kawiarnianych stolikach. Co sprawia, że ludzie z takim upodobaniem łączą komponenty, aby złożyć z nich klasyczną skrzynkę?

Kiedy liczy się wydajność

Odpowiedź jest prosta – desktop, który kosztuje tyle co laptop, ma więcej mocy obliczeniowej. Dysponuje również pokaźniejszą ilością złączy wideo oraz USB. Na wielu biurkach goszczą przecież monitory starszej generacji z wtykami analogowymi (D-Sub/VGA). Płyta główna stacjonarki jest z resztą nieporównywalnie bardziej elastyczna, jeśli chodzi o wymianę podzespołów. Wstawienie mocniejszego procesora nie przysparza problemów, o ile CPU pozostaje kompatybilny z chipsetem.

Domowy komputer stacjonarny nie jest zatem konstrukcją o przeznaczeniu zdefiniowanym raz na zawsze. Nawet jeśli zaczniesz od konfiguracji przeznaczonej do obsługi Worda, Excela i PowerPointa, szybko zwiększysz jej potencjał i po dodaniu karty graficznej dzieciaki będą mogły spokojnie grać.

Biurowy desktop też może mieć wiele zastosowań. Podstawowe zestawy mogą zagościć w kadrach i księgowości, natomiast te mocarne świetnie sprawdzą się w pracowniach architektonicznych i inżynieryjnych, przekuwając moc CPU i GPU na wymagające projekty. A czy takie maszyny nadają się do gier? Bez dedykowanej karty graficznej ani rusz. Procesor też musi mieć określoną moc, inaczej gra oczywiście się uruchomi, jednak jakość rozgrywki pozostawi wiele do życzenia. Komputer dla gracza wymaga nieco innego spojrzenia na komponenty, takimi zestawami zajmę się właśnie teraz.

Komputery dla graczy

Ta nazwa może być nieco myląca, bo fraza: komputer dla gracza nie oznacza bynajmniej, że skrzynka nie nadaje się do innych celów niż gaming, jednak konstruuje się go po to, żeby na nim grać i wyciągać tyle fps-ów, na ile pozwalają wybrane zainstalowane podzespoły. Tak naprawdę większą część budżetu przeznaczysz na kartę graficzną oraz procesor. Te 2 komponenty muszą być możliwie najmocniejsze, bo poza grami mogą posłużyć do jednoczesnego streamowania rozgrywki. Po skończonej partii będzie też można edytować i montować zarejestrowany materiał.

Komputer do gier ma także charakterystyczny, drapieżny wygląd, na który składają takie akcenty, jak okna ze szkła hartowanego w obudowie, czy podświetlenie LED w postaci taśm albo diod na komponentach. Oczywiście oprawa wizualna zestawu powinna być dodatkiem do jego mocy, a nie jego podstawą.

Na procesorze instaluje się ponadto dodatkowe chłodzenie: wodne lub powietrzne. Ono utrzymuje w ryzach temperaturę CPU, kiedy z tego wyciskane są ostatnie soki w epickich bitwach wypakowanych eksplozjami.

Dowiedz się więcej:

Jaki komputer do gier? Złóż gamingowego PC od podstaw lub wybierz gotowy zestaw

Komputery dla profesjonalistów

Segment profesjonalny obejmuje jednostki do zadań specjalnych. W odróżnieniu od komputerów dla graczy obudowy skrzynek klasy pro mają minimalistyczny, stonowany design. Oferują za to bardzo dużą moc obliczeniową, odznaczają się również niezachwianą stabilnością pracy, a to rzecz nieodzowna, kiedy komputer jest Twoim narzędziem pracy.

Co można zatem robić na komputerze dla profesjonalisty? Otóż wszystko. Do tego grona zaliczają się jednostki dla zawodowych e-sportowców (ludzi zarabiających na graniu), sprzęt dla projektantów, architektów, inżynierów, fotografów, bądź grafików. Na takim sprzęcie tworzy się wizualizacje, obiekty 3D, animacje, pisze gry, renderuje, projektuje w CAD/CAM, montuje wideo.

Komponenty obecne w takim desktopie różnią się od tych stosowanych w zestawach dla graczy. Do celów profesjonalnych używa się procesorów i kart graficznych z innej półki, podzespołów konstruowanych do celów innych niż gaming, oferujących niesamowitą moc i wydajność.

Zaplanuj rozbudowę

Proponowane zestawy komputerowe podzieliłem na określone kwoty. Gdy już znajdziesz wśród nich coś dla siebie, pomyśl, czy w kieszeni nie zostało Ci jeszcze wolne 100 albo 200 zł (czasami trochę więcej). Niewielkim nakładem poprawisz parametry komputera i nawet jeśli nie wykorzystasz tego tu i teraz, zyskasz coś, co zaprocentuje w przyszłości. Więcej pamięci RAM zapewni Ci spokój na najbliższe lata, bez zmartwień o spowolnienie pracy systemu albo przeglądarki internetowej. Wymagania systemu i aplikacji rosną przecież nieustannie.

Wśród polecanych opcji rozbudowy nie zabraknie również elementów upiększających: taśm oraz diod LED albo efekciarskiego chłodzenia CPU.

Zobacz polecane zestawy