Jaki komputer kupić? Polecane zestawy komputerowe na maj 2020 r.

Procesor Intel czy AMD? Karta graficzna Nvidia czy Radeon? To na pewno nie jedyne pytania pojawiające się podczas konfigurowania wymarzonego komputera. Jeśli chcecie dowiedzieć się, które z komponentów wybrać do Waszych dekstopów, koniecznie zobaczcie ranking najlepszych zestawów miesiąca.

Jakie komponenty wybrać?

Kompletując elementy do poniższych zestawów, kierowałem się prostą zasadą – najlepszy stosunek cena/wydajność. Bardzo duży nacisk postawiłem też na jakość oraz możliwość rozbudowy. Często bowiem słyszę głosy osób, które jak mantrę powtarzają :”teraz kupię tylko 8GB RAM, więcej dołożę za jakiś czas”. Dlatego też postanowiłem, że jeżeli tylko jest to możliwe w danym budżecie, to dana konfiguracja będzie posiadać zasilacz z nadwyżką mocy, więcej dostępnych banków na pamięć RAM, czy opcję dołożenia kolejnych dysków.

Komputery do domu i biura

Najpewniej dla większości z nas funkcję typowego, domowego blaszaka pełni po prostu telefon czy laptop. W obu przypadkach niezaprzeczalnym atutem jest przecież mobilność. Opcja pracy prosto z łóżka czy kanapy też brzmi kusząco. Skąd zatem zapotrzebowanie na komputer stacjonarny?

Kiedy liczy się wydajność

Czasem potrzeba po prostu więcej mocy, opcji podłączenia dużego monitora, może nawet dwóch. Dodatkowo wiele osób korzysta nadal z monitorów ze złączami analogowymi (D-sub/VGA). Komputery te posiadają zatem komplet niezbędnych portów do podłączenia się z takimi urządzeniami. Podłączenie większej ilości urządzeń z interfacem USB też nie będzie przeszkodą. Maszyny z tej kategorii stawiają zatem na przystępną cenę i dużą wszechstronność w zastosowaniu – od sprawnego odpisywania na szereg maili, przez wykonywanie prezentacji, na tworzeniu nieskomplikowanych projektów w programach typu CAD kończąc. Czy ten sprzęt nadaje się do grania? W proste, starsze tytuły – owszem, zagramy. Pamiętajmy jednak, że uruchamianie gier a płynna rozgrywka bez zakłóceń to dwie różne sprawy. Dlatego też nie traktujmy poniższych dwóch maszyn jako sprzętu gamingowego.

Komputery dla graczy

To, że komputer jest „dla gracza” nie oznacza rzecz jasna, że nie nada się do innych zastosowań. Jednak ta specyficzna grupa użytkowników, stawia najczęściej na nieco inne parametry niż reszta. Większa część budżetu została włożona w wydajny układ graficzny, a także na prawdę mocny procesor. Nie bez znaczenia jest też fakt zastosowania eleganckich akcentów jak : szkło hartowane w obudowie, podświetlenie LED dla lepszej prezencji, czy bardziej wydajny system chłodzenia. Oczywiście strona wizualna powinna być tutaj „kropką nad i”, a nie fundamentem tegoż zestawu. Jedno jest jednak pewne – nie ma tu nudy. Droższe zestawy nadają się też z powodzeniem do jednoczesnego grania oraz stremowania rozgrywki. Gdyby konieczne było nagranie naszych wirtualnych wojaży,  zestawy te umożliwią później dalszą obróbkę zarejestrowanych materiałów i udostępnianie ich w popularnych serwisach internetowych.

Komputery dla profesjonalistów

Żarty się skończyły. W tym segmencie mówimy o jednostkach do zadań specjalnych. Komponenty cechuje minimalizm, wysoka jakość i co najważniejsze trwałość. Sprzęt ma być wydajny – to oczywiste. Natomiast do tego musi pracować bezawaryjnie i stabilnie. Tym są dla mnie właśnie komputery dla profesjonalistów. Co taki sprzęt może robić? Powiedzieć „wszystko” to za mało. Planujesz zawodowo grać? Nie ma problemu. Interesuje Cię zaawansowana obróbka materiałów video, a może zajmujesz się zawodowo fotografią? Wszystko będzie działać ekspresowo. Jeśli projektujesz w CAD czy tworzysz wizualizacje – śmiało, to sprzęt dla Ciebie.

Zaplanuj rozbudowę

Jeśli wśród polecanych zestawów jest coś co Cię zainteresowało, ale masz jeszcze dodatkowe 100 lub 200 a może nawet nieco więcej złotówek do zagospodarowania, warto od razu pomyśleć o małej rozbudowie. Zwiększenie ilości pamięci RAM czy miejsca na dane to dobry pomysł, nawet jeśli teraz miały by się nie przydać. Pamiętaj, że czas płynie, a wymagania systemu operacyjnego jak i programów rosną nieustannie. Taki zapas na pewno nie zawadzi, a i przy okazji spowolni proces przedwczesnego starzenia się sprzętu. W sekcji polecane rozszerzenia zestawu odnajdziesz dodatkowe dyski, pamięci a czasem nawet elementy upiększające zestaw komputerowy, takie jak : paski ledowe, chłodzenia procesorów z podświetleniem.

Zobacz polecane zestawy