Zestawy komputerowe do 1300 zł na maj 2020 r.

Który zestaw komputerowy do 1300 zł będzie najbardziej opłacalny? W maju 2020 r. wybraliśmy następujące propozycje, kierując się maksymalną wydajnością. Poznaj też opcje rozbudowy i pamiętaj o niezbędnym oprogramowaniu.

Zestawy do 1300 zł

Jednostki za 1300 zł oferują bardzo podobną wydajność jak maszyny za 1000 zł, z tą różnicą, że otrzymujemy więcej przestrzeni na nasze pliki (większy dysk). Wyższy budżet to również miejsce na komponenty zapewniające możliwość rozbudowy. Jeśli  Wasze potrzeby w zakresie magazynowania danych są większe niż Windows + pliki tekstowe, to warto dopłacić do tych konfiguracji.

Komputer z procesorem AMD

Zestaw komputerowy wyposażony w procesor marki AMD zapewni Wam na start nieco niższą wydajność, niż ten z procesorem konkurencji. Dzięki zastosowanej w nim płycie głównej, możliwe będzie zainstalowanie wszystkich procesorów, zarówno obecnej, jak i nadchodzącej generacji — według deklaracji producenta. 

Zasilacz z nadwyżką mocy daje możliwość zainstalowania w przyszłości dedykowanej karty graficznej, a najnowsza wersja popularnej obudowy marki SilentiumPC Armis bez problemu pomieści podzespoły oraz wszelkie dodatkowe nośniki. 

Komputer z procesorem Intel

Ten komputer zapewnia wyższą wydajność niż jednostka z procesorem AMD w zastosowaniach spoczywających na samym procesorze. Za to wbudowany w procesor układ graficzny jest nieco mniej wydajny niż ten u konkurenta. Zestaw ten pobiera jednak mniej energii. Niestety przy okazji jest mniej podatny na rozbudowę, z uwagi na ograniczoną ilość modeli procesorów, którą obsługuje płyta główna. 

W razie chęci jego ulepszenia do dyspozycji są procesory jedynie 8 oraz 9 (obecnej) generacji. Maksymalna prędkość z jaką będzie pracować pamięć operacyjna to 2400 MHz, dlatego nie warto dopłacać do szybszych pamięci, niż te zaproponowane w poniższym zestawieniu.

Opcje rozbudowy

Zostało Wam wolne 100 a może 200 zł? Rozważcie update od razu. Pojemniejszy dysk lub więcej pamięci RAM nie zaszkodzi, a sam sprzęt będzie starzał się wolniej i wystarczy na dłużej. Dołożenie RAM umożliwi otwarcie większej ilości kart w przeglądarce oraz pracę w wielu oknach programów jednocześnie, bez konieczności oczekiwania na ich ponowne załadowanie. 

Nowe zestawy komputerowe nie posiadają preinstalowanego systemu operacyjnego, ani oprogramowania typu Office. Warto wybrać adekwatną do potrzeb wersję. System Microsoft Windows 10 w wersji Home może być używany również w firmie. Licencja tego nie zabrania.

Sama wersja Home różni się od PRO głównie brakiem obsługi wielu kont sieciowych oraz pulpitów zdalnych. Dlatego jeśli będziemy korzystać z jednego komputera, jako jednej użytkownik, to nie ma konieczności wyboru wersji PRO.

Microsoft Office 2019 Home & Student dedykowany jest tylko osobom prywatnym, nieprowadzącym działalności zarobkowej z użyciem pakietu MS Office. Jeśli oprogramowanie będzie zainstalowane na urządzeniu firmowym, należy wybrać wersję Home & Business.