Zestawy komputerowe do 1300 zł na styczeń 2023

Który zestaw komputerowy do 1300 zł będzie najbardziej opłacalny? W styczniu 2023 r. wybraliśmy następujące propozycje, kierując się maksymalną wydajnością. Poznaj też opcje rozbudowy i pamiętaj o niezbędnym oprogramowaniu.

Zestawy do 1300 zł

Wydajność jednostki wartej 1300 zł niespecjalnie różni się od tej za 1000 zł, na start masz jednak więcej miejsca na dane. Taki komputer ma po przede wszystkim pojemniejszy dysk. Na tym nie koniec jego zalet. Wydając te 300 zł zyskujesz miejsce na komponenty, które w przyszłości mogą zagościć w kupionej teraz obudowie.

Omówienie polecanych zestawów

Zobacz koniecznie omówienie poniższych zestawów w formie video i oceń sam, który z nich lepiej sprosta Twoim wymaganiom. 

Komputer z procesorem Intel

Ten komputer zapewnia wyższą wydajność niż jednostka z procesorem AMD w zastosowaniach spoczywających na samym procesorze. Za to wbudowany w procesor układ graficzny jest nieco mniej wydajny niż ten u konkurenta. Zestaw ten pobiera jednak mniej energii. 

W razie chęci jego ulepszenia do dyspozycji są procesory 10 generacji z serii „Core i”. 

Maksymalna prędkość, z jaką będzie pracować pamięć operacyjna to 2666 MHz, dlatego nie warto dopłacać do szybszych pamięci, niż te zaproponowane w poniższym zestawieniu.

Jeśli zależy Wam na uruchomieniu gier, to niezbędna będzie dodatkowa dedykowana karta graficzna. Nie stanowi to jednak większego problemu. Zasilacz i obudowa pozwalają na montaż dedykowanych kart graficznych o wysokiej wydajności.

Opcje rozbudowy

W technologicznym żargonie mówi się o starzeniu się sprzętu, a fakt ten wynika z rosnących wymagań, zarówno systemu operacyjnego, jak i aplikacji. Żeby go spowolnić, dobrze jest wydać 100 – 200 zł więcej i zainwestować je w dodatkowy, bądź większy dysk albo w pamięć RAM. Więcej pamięci operacyjnej pozwoli płynnie korzystać z większej liczby zakładek w przeglądarce internetowej bez tego irytującego oczekiwania na załadowanie stron.

Dopiero co złożony desktop nie ma rzecz jasna systemu operacyjnego, ani pakietu biurowego Microsoft 365. Ten soft trzeba dokupić osobno, zwracając uwagę na wersję. System Windows 10 występuje w odsłonie Home oraz PRO. Tę pierwszą możesz instalować na komputerze domowym i firmowym (o ile prowadzisz działalność jednoosobową), licencja tego nie zabrania. Natomiast wersja PRO jest produktem dla wielu użytkowników, z obsługą wielu kont sieciowych i pulpitami zdalnymi.

W świecie Microsoft 365 jest podobnie. Pakiet Personal oraz Home są przeznaczone do użytku domowego. Użytek komercyjny, czytaj zarobkowy, jest domeną wersji Business Standard. Te właśnie pakiety należy instalować na komputerach firmowych.