Zestawy komputerowe do 8500 zł na październik 2020

Szukasz potężnego desktopa? Zestawu komputerowego w cenie do 8500 zł? Na październik 2020 roku przygotowaliśmy następujące propozycje. Polecamy też opcję rozbudowy i przedstawiamy przydatne oprogramowanie.

Zestawy do 8500 zł

Komputer, w który inwestujesz ponad 8000 zł, można już uznać za sprzęt klasy PRO. Oczywiście nadal sprawdzi się w grach i wyciśnie z nich maksiumum możliwości, niemniej w tych pieniądzach konstruuje się raczej skrzynki do profesjonalnego montażu wideo, profesjonalnej fotografii, do pracy z projektami 2D/3D, a także do wizualizacji. W każdym przypadku potrzebny jest solidny zapas mocy obliczeniowej, tak aby komputer nie dostał czkawki i nie spowolnił właśnie wtedy, gdy będzie najbardziej potrzebny.

Jednocześnie każde z powyższych zadań wymaga nieco innej konfiguracji. Postanowiłem więc tak dobierać komponenty, żeby trafić w potrzeby wszystkich. Poza tym w sekcji Opcje rozbudowy umieściłem też alternatywne rozwiązania, dzięki którym rozbudujesz potencjał desktopa.

Komputer z procesorem AMD

Procesor 8-rdzeniowy i 16-wątkowy zapewni bardzo wysoką wydajność w zadaniach wielowątkowych. Jeśli to jednak nadal za mało, to sprzęt pozostawia jeszcze furtkę dla rozbudowy o procesory 12-rdzeniowe z serii Ryzen 9. Platforma oparta jest o chipset X570, który przewiduje możliwość modernizacji komputera do procesorów Ryzen 4 generacji.  

Komputer dla profesjonalisty do 8500 zł


Komputer z procesorem Intel

Dzięki wykorzystaniu procesora Intel Core i7-10700K, komputer lepiej będzie radził sobie w grach od propozycji z jednostką AMD. Wydajne 8-rdzeni oraz 16-wątków nowego procesora marki Intel, świetnie sprawdzi się również w enkodowaniu materiałów wideo, jak i podczas edycji zdjęć czy pracy w programach typu CAD. 

Poniższy zestaw można rozbudować o kolejne 32 GB RAM. Jeśli jednak 64 GB, to tylko przystanek na drodze do 128 GB, wtedy konieczna będzie zmiana platformy na HEDT.  W takim wypadku mówimy o innej grupie płyt głównych oraz o zdecydowanie droższych procesorach pochodzących z socketu LGA 2066.

Komputer dla profesjonalisty do 8500 zł


Opcje rozbudowy

Potężną maszynę wciąż możesz ulepszyć i usprawnić. Jeśli uważasz, ze 32 GB pamięci RAM to za mało, od razu dokup dodatkowe moduły. Niestety platformy X570 oraz Z490 nie obsługują więcej niż 64 GB RAM. Dlatego jeśli planowane jest dalsze powiększanie ilości pamięci operacyjnej, zalecamy budowę zestawu w oparciu o płyty główne z półki profesjonalnej HEDT. Dla Procesorów AMD będą to chipsety X399, a dla jednostek Intela X299.

Praca z dużymi projektami wymaga dużej przestrzeni dyskowej. Nie powinien to być jednak dysk HDD z uwagi na szybkość. Nośnik półprzewodnikowy (SSD) ma nieporównywalnie wyższe osiągi i jest całkowicie odporny na uszkodzenia mechaniczne. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby używać dysku twardego jako magazynu na gotowe już pliki.

Komponenty do potężnego komputera już masz. Czas na system operacyjny. Do użytku domowego masz Windows 10 Home. Co ważne, z tej wersji systemu skorzystasz też prowadząc własną firmę. Licencja Microsoft pozwala na użytkowanie komercyjne, o ile system Home zainstalowany jest na jednym komputerze z jednym użytkownikiem. Jeśli komputer ma więcej użytkowników, niezbędny jest Windows 10 PRO, który zapewnia obsługę wielu kont sieciowych oraz pulpitów zdalnych.

Do użytku prywatnego masz także pakiety Microsoft 365 Home i Personal. Na firmowym komputerze musisz za to zainstalować pakiet dla firm, czyli np. Microsoft 365 Business Standard.