Zestawy komputerowe do 8500 zł na maj 2020 r.

Szukasz potężnego desktopa? Zestawu komputerowego w cenie do 8500 zł? Na maj 2020 roku przygotowaliśmy następujące propozycje. Polecamy też opcję rozbudowy i przedstawiamy przydatne oprogramowanie.

Zestawy do 8500 zł

Powyżej kwoty 8 tysięcy złotych nadal możemy mówić o komputerach do grania, częściej jednak są to maszyny dla osób robiących „coś więcej”. Poniższe jednostki świetnie sprawdzą się w gamingu, natomiast ich pierwszorzędnym przeznaczeniem są zastosowania profesjonalne, jak montaż wideo, obróbka fotografii czy prace przy projektach 2D/3D, a nawet wizualizacje.

Ponieważ potrzeby różnych grup odbiorczych różnią się, konfiguracje sprzętowe zostały wypośrodkowane. Jeśli z góry wiesz, że 32 GB RAM to za mało, wybierz dwa zestawy modułów. Zajrzyj również do sekcji polecane rozszerzenia zestawu i dobierz dodatkowy dysk jeśli domyślna ilość jest zamała.

Komputer z procesorem AMD

Procesor 8-rdzeniowy i 16-wątkowy zapewni bardzo wysoką wydajność w zadaniach wielowątkowych. Jeśli to jednak nadal za mało, sprzęt pozostawia jeszcze furtkę dla procesorów 12-rdzeniowych z serii Ryzen 9. Platforma oparta o chipset X570 przewiduje także możliwość modernizacji komputera do procesorów Ryzen 4 generacji.  

Komputer dla profesjonalisty do 8500 zł


Komputer z procesorem Intel

Dzięki wykorzystaniu procesora Intel Core i7-9700K, komputer lepiej będzie radził sobie w grach od propozycji z jednostką AMD. Jednak z uwagi na mniejszą liczbę wątków procesora, zadania profesjonalne (w zależności od oprogramowania) mogą być wykonywane wolniej niż na konkurencyjnym Ryzenie 7. 

Poniższy zestaw można rozbudować o kolejne 32 GB RAM. Jeśli jednak 64 GB to tylko przystanek na drodze do 128 GB, wtedy konieczna będzie zmiana platformy na HEDT.  W takim wypadku mówimy o innej grupie płyt głównych oraz o zdecydowanie droższych procesorach.

Komputer dla profesjonalisty do 8500 zł


Opcje rozbudowy

Jeżeli 32 GB RAM to za mało, warto od razu zakupić dodatkową pamięć. Niestety platformy X570 oraz Z390 nie obsługują więcej niż 64 GB RAM. Dlatego jeśli planowane jest dalsze powiększanie ilości pamięci operacyjnej, zalecamy budowę zestawu w oparciu o płyty główne z półki profesjonalnej HEDT. Dla Procesorów AMD będą to chipsety X399, a dla jednostek Intela X299.

Przy pracy na dużych projektach warto także zadbać o dużą ilość miejsca na dysku. Najlepiej, aby był to szybki nośnik półprzewodnikowy. Nie zapominajmy jednak o wykonywaniu częstych kopii zapasowych. Odzyskiwanie danych z pamięcią flash (SSD) nie jest tak proste, jak w przypadku nośników HDD. Dyski SSD są za to praktycznie zupełnie odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Nowe zestawy komputerowe nie posiadają preinstalowanego systemu operacyjnego oraz oprogramowania typu Office. Warto wybrać adekwatną do potrzeb wersję. System Microsoft Windows 10 w wersji Home może być używany również w firmie. Licencja tego nie zabrania.

Sama wersja Home różni się od PRO głównie brakiem obsługi wielu kont sieciowych oraz pulpitów zdalnych. Dlatego jeśli będziemy korzystać z jednego komputera jako jednej użytkownik, to nie ma konieczności wyboru wersji PRO.

Microsoft Office 2019 Home & Student dedykowany jest tylko osobom prywatnym, nieprowadzącym działalności zarobkowej z użyciem pakietu MS Office. Jeśli oprogramowanie będzie zainstalowane na urządzeniu firmowym, należy wybrać wersję Home & Business.