Zestawy komputerowe do 3500 zł na kwiecień 2021

Masz 3500 zł i szukasz komponentów na zestaw komputerowy? Sprawdź naszą propozycję, przygotowaną na kwiecień 2021 r. Oprócz listy podzespołów znajdziesz też sprzęt do rozbudowy desktopa oraz polecane oprogramowanie.

Zestawy do 3500 zł

Komputer za 3500 zł jest już sprzętem dla wymagających graczy, ceniących gaming w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 px), przy wysokich ustawieniach. W przypadku poniższych zestawów pokusiłem się o 2 warianty. Pierwszy to CPU 6-rdzeniowy, drugi to model z 6 rdzeniami i 12 wątkami. Towarzyszą im wysokowydajne karty graficzne, z solidną ilością pamięci wideo i rozbudowanych chłodzeniem.

Propozycja z Intelem daje dużo mocy w standardzie. Natomiast desktop z procesorem od AMD daje się podkręcać, zatem jest to opcja dla osób lubiących podnoszenie zegarów CPU.

Z uwagi na globalny problem z dostępnością kart graficznych, wszystkie koszyki zawierają zestawy bez dedykowanych kart graficznych ze swojej półki cenowej. Oznacza to, że komputer będzie działał w zastosowaniach biurowych oraz multimedialnych z ograniczeniem funkcjonalności do oglądania filmów oraz prostych prac w programach 2D – jak PhotoShop itd.

Aby swobodnie grać w gry lub pracować z obróbką modeli 3D, grafiką 3D, montażem filmów w programach opierających się o moc karty graficznej (np. Davinci Resolve), niezbędna będzie dedykowana karta graficzna. 

Komputer z procesorem AMD

AMD Ryzen 5 1600 AF to jednostka dedykowana osobom, które chcą mieć dalszą możliwość rozbudowy komputera o szeroką gamę tanich procesorów wielordzeniowych. Dodatkowo procesor AMD obsługuje szybkie moduły pamięci RAM i pozwala się podkręcać.

Należy jednak pamiętać, że na ewentualność zabawy w OC procesora konieczne będzie zakupienie wydajniejszego niż dołączone do procesora chłodzenia. Warte uwagi modele zawsze znajdują się w sekcji polecane rozszerzenia zestawu – na dole strony.

Do komputerów AMD dołączona jest najtańsza dedykowana karta graficzna umożliwiająca wykonywanie prostych czynności jak przeglądanie internetu, oglądanie filmów, itd. NIE NADAJE SIĘ ONA DO GRANIA W GRY ORAZ DO PRACY W ŚRODOWISKU 3D.

Lista polecanych kart dedykowany znajduje się poniżej. Kartę należy zamówić osobno i oczekiwać  na jej dostępność.

Alternatywne karty graficzne „na przeczekanie”.

Jeśli moc iGPU zaszytego procesorze lub alternatywnym modelu GT 730 jest zbyt niska, warto dopłacić trochę, aby móc bez trudu uruchamiać proste gry 3D pokroju Counter Strike Global Offensive, czy League of Legends, a także starsze tytuły (sprzed 2013 roku).

Komputer z procesorem Intel

Komputer z procesorem marki Intel oferuje dobrą wydajność w swojej cenie. Miejcie jednak na uwadze, że wykonując procedurę podkręcania, AMD Ryzen 5 1600 AF dorówna Intelowi w grach stawiających na wielordzeniowość. 

Jeśli jednak, podkręcanie nie jest Waszą mocną stroną, to Intel Core i5-10400 i tak sprawdzi się w grach wyśmienicie. Jeśli jednak to nie cisza i energooszczędność są ważne, a liczy się czysta wydajność, to warto postawić na konkurencyjny model – RX 5600 XT.

Zestaw nie zawiera dedykowanej karty graficznej. Obraz będzie wyświetlany z karty zintegrowanej z procesorem. Karta zintegrowana umożliwia jedynie wykonywanie prostych czynności jak przeglądanie internetu, oglądanie filmów, itd. NIE NADAJE SIĘ ONA DO GRANIA W GRY ORAZ DO PRACY W ŚRODOWISKU 3D.

Lista polecanych kart dedykowany znajduje się poniżej. Kartę należy zamówić osobno i oczekiwać  na jej dostępność.

Alternatywne karty graficzne „na przeczekanie”.

Jeśli moc iGPU zaszytego procesorze lub alternatywnym modelu GT 730 jest zbyt niska, warto dopłacić trochę, aby móc bez trudu uruchamiać proste gry 3D pokroju Counter Strike Global Offensive, czy League of Legends, a także starsze tytuły (sprzed 2013 roku).

Opcje rozbudowy

Komponenty masz wybrane, lecz zerknij jeszcze raz do portfela. Jeśli znajdą się w nim dodatkowe fundusze na upgrade, to nie bądź sknera i zainwestuj je w rozbudowę desktopa. Obudowy mają przeszklone boczki, więc dodatek w postaci oświetlenia LED doda całości pazura i będzie się świetnie prezentował.

System, gry i programy wystartują szybciej jeśli w desktopie zagości nośnik SSD. A jeśli zamontujesz na płycie głównej dysk M.2 PCIe NVMe, będziesz zachwycony transferami danych.

Czas na system i aplikacje biurowe. Tego nie ma na dopiero co złożonym desktopie. Soft musisz kupić i zainstalować, zwróć jednak uwagę na wybieraną wersję. System Windows 10 w odsłonie Home przeznaczony jest rzecz jasna do użytku domowego, przy czym zgodnie z literą licencji, korzystać z niego mogą również przedsiębiorcy, o ile stanowisko przeznaczone jest dla jednego użytkownika. Gdy użytkowników jest więcej, potrzebny jest Windows 10 PRO, który pozwala na obsługę wielu kont sieciowych i korzystanie ze zdalnych pulpitów.

Pakiety aplikacji biurowych wprowadzają podobne rozgraniczenia. Na prywatny użytek masz Microsoft 365 Home lub Personal. Na firmowych komputerach zainstaluj np. wariant Business Standard.