Jedi czy Sith? Po której stronie mocy jesteś?

Saga Gwiezdnych Wojen ma na świecie miliony wielbicieli. Nawet ci, którzy nigdy nie oglądali żadnej części albo po prostu nie załapali Star Warsowego bakcyla, doskonale znają ikoniczną już muzykę Johna Williamsa, czy kultowe teksty, jak choćby otwierające każdy film kosmicznej sagi słowa: „Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…”. Dzisiejszy tekst to streszczenie najważniejszych informacji dla tych, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z Gwiezdnymi Wojnami. Zapraszam do lektury.

Słów kilka o jasnej i ciemnej stronie mocy

Od najmłodszych lat byłam w domu karmiona Gwiezdnymi Wojnami, widocznie w nadziei, że stanę się ich fanką. Tak się nie stało, ale po latach postanowiłam zrobić kolejne podejście do tej kultowej sagi. Jeśli, tak jak ja, już na wstępie napotykacie problem i nie wiecie, od której części powinniście zacząć oglądanie, z pomocą przychodzi tekst Macieja: „Gwiezdne wojny” – jak oglądać, Panie Imperatorze? Kolejność oglądania filmów z kultowej sagi. Na sam początek jednak proponuję uporządkować sobie trochę informacje i tym mniej zaznajomionym widzom opowiedzieć, o czym są w ogóle Gwiezdne Wojny oraz kim są Jedi, Sithowie i kto za nimi stoi.

Gwiezdne wojny – o co chodzi?

Gwiezdne wojny opowiadają historię kosmicznego zakonu rycerzy Jedi. Bronią oni pokoju w galaktyce i wykorzystują do tego Moc – siłę pozwalającą między innymi na przewidywanie przyszłości, wpływanie na innych czy przesuwanie przedmiotów. Przeciwnikami Jedi od tysięcy lat są Sithowie, którzy wykorzystują Moc w złych celach. Ciągła walka między Jedi a Sithem jest jedną z głównych aspektów wszechświata Gwiezdnych Wojen, a fabuła wszystkich filmów skupia się na obdarzonej Mocą rodzinie Skywalkerów.

gwiezdne wojny logo

Najpotężniejsi Jedi

Jedi byli grupą osób studiujących Moc, a szczególnie jej jasną stronę, po której stali. Przeważnie zrzeszeni byli w Zakonie Jedi. Walczyli oni o sprawiedliwość, pokój i harmonię w Republice Galaktycznej, głównie przeciwko ich zaprzysiężonym przeciwnikowm – użytkownikom ciemnej strony mocy, czyli Sithom. W Zakonie Jedi wielką uwagę przywiązywało się do umiejętności panowania nad emocjami, gdyż niektóre prowadziły na ciemną stronę mocy. Najważniejsze decyzje dotyczących zakonu podejmowała Najwyższa Rada Jedi.

Tradycyjną bronią Rycerzy Jedi były miecze świetlne. To specjalna broń biała, której ostrze stanowi wiązka potężnego laseru. Jedi używali mieczy o różnych kolorach ostrza, natomiast miecze Sithów zawsze były czerwone. Rycerze Jedi używali mieczy jednak tylko w sytuacjach koniecznych, ponieważ ich celem jest zawsze pokojowe rozwiązanie konfliktu.

Yoda

Yoda był Wielkim Mistrzem Jedi żyjącym w czasie istnienia Republiki Galaktycznej. Jego wielka mądrość i pozornie niewyczerpana wiedza o Mocy uczyniły go jednym z najbardziej znanych mistrzów Jedi w całej galaktyce, a Jedi jego czasów uważali go za jednego z najpotężniejszych i najmądrzejszych członków Zakonu.

Mimo niewielkiego wzrostu, sędziwego wieku, jak większość Jedi był niezwykle wygimnastykowany i zręczny. Rekompensowało to jego niewielką siłę fizyczną. Walczył techniką Ataru przynależną do formy czwartej. Ataru było techniką dynamiczną i skoczną, wykorzystującą szybkość przeciwko sile. Do walki używał krótkiego miecza świetlnego o zielonym ostrzu. Pochodzenie Yody było nieznane. Był członkiem Najwyższej Rady Jedi oraz nauczycielem Luke’a Skywalkera, który zastąpił go w 4 ABY na funkcji wielkiego mistrza Jedi.

yoda
Źródło: starwars.com

Mace Windu 

Mace Windu był uważany za jednego z największych i najpotężniejszych mistrzów czasu schyłku Republiki Galaktycznej, a także członkiem Najwyższej Rady Jedi. Często, razem z Yodą, posiadali ostatnie słowo na posiedzeniach. Używał miecza koloru niebieskiego i rzadkiej barwie fioletowej. Posiadał zdolność wyczuwania punków przełomu. Opracował 7 technikę – Vaapad i był jedną z niewielu osób, które nie przeszły potem na ciemną stronę.

Mace Windu - Star Wars
Źródło: starwars.com

Qui-Gon Jinn 

Qui-Gon Jinn był jednym z mistrzów w schyłkowym okresie Republiki Galaktycznej. W dzieciństwie odkryto w nim zdolność posługiwania się Mocą, po czym został zabrany na szkolenie do świątyni Jedi. Jego nauczycielem został jeden z najzdolniejszych Jedi tamtego okresu, hrabia Dooku. Był samotnikiem, którego postawa stanowiła jednak wzór dla wielu innych członków Zakonu.

Podczas misji ochraniania królowej Amidali udał się na Tatooine, gdzie znalazł wrażliwego na Moc chłopca, Anakina Skywalkera. Uznał go za przepowiadanego od dawna Wybrańca Mocy i zabrał na Corusant. Niedługo potem zginął z rąk lorda Sithów, Darta Maula. Przed śmiercią poprosił swojego ucznia Obi-Wana Kenobiego o podjęcie się szkolenia młodego Skywalkera, co miało bardzo brzemienny wpływ na dalszą historię galaktyki.

Qui-Gon Jinn - Star Wars
Źródło: starwars.com

Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi zwany również później Benem Kenobim — w historii galaktyki zapisał się jako mistrz Jedi i mentor oraz przyjaciel Anakina Skywalkera, a następnie jego syna Luke’a Skywalkera.  Był człowiekiem szlachetnym i utalentowanym na drodze Mocy. Był jednym z bohaterów wojennych w wojnie klonów, a także szanowanym strażnikiem pokoju, który w niespokojnych dla galaktyki czasach zajmował miejsce w Najwyższej Radzie Jedi.

Obi-Wan Kenobi - Star Wars
Źródło: starwars.com

Anakin Skywalker

Anakin Skywalker, w skrócie Annie, żył pod koniec istnienia Republiki Galaktycznej. Odkryty jako niewolnik na Tatooine przez Qui-Gon Jinn i Obi-Wana Kenobiego, Anakin Skywalker miał potencjał, aby stać się jednym z najpotężniejszych Jedi w historii, a niektórzy uważali go za proroczego Wybrańca Mocy. Związał się w sekrecie z Padmé Amidalą i miał z nią dwójkę dzieci: bliźnięta Luke’a Skywalkera i Leię Organa. Gdy przeszedł na ciemną stronę Mocy, przyjął imię Darth Vader oraz tytuł Mrocznego Lorda Sithów. Pod koniec życia zawrócił jednak ku światłu.

Anakin Skywalker
Źródło: starwars.com

Luke Skywalker 

Luke Skywalker jest synem Anakina Skywalkera i Padmé Amidali oraz bratem bliźniakiem Leii Organy. Urodził się w 19 BBY na Polis Massa, lecz w obawie przed jego ojcem został ukryty na Tatooine, gdzie się wychował. Jego matka zmarła kilka minut po jego narodzinach.

Luke Skywalker
Źródło: starwars.com

Najpotężniejsi Sithowie

Sithowie, zwani również Zakonem Sithów to frakcja skupiająca zwolenników ciemnej strony Mocy. Narodzili się podczas Stuletniej Ciemności, a ich głównym celem było przejęcie władzy nad galaktyką i za wszelką cenę zniszczenie Zakonu Jedi. Zazwyczaj używali mieczy świetlnych o czerwonych klingach. Tytuł „Darth” jest wyróżnieniem dla Lordów Sithów i zwykle poprzedza nową symboliczną nazwę. Sithowie praktykują nienawiść, oszustwo i chciwość. Sithowie wierzyli, że wojna jest jedynym sposobem sprawdzenia ich umiejętności, co określało ich ważność w sekcie. Ich wiara, że konflikt rzucał wyzwanie obu stronom, lub cywilizacjom, i w ten sposób pozwalał im na rozwój, sprawiało, że wierzyli, że unikanie konfliktu, tak jak to robili Jedi, prowadziło do zaniedbania i zanikania wartości

Darth Bane

Darth Bane był jedynym Sithem, który przetrwał pogrom urządzony przez Jedi w 1032 BBY. Wiedząc jak napędzani chciwością Sithowie zabijają siebie nawzajem postanowił przekazać swoją wiedzę tylko jednemu uczniowi. Doprowadził tym samym do zreformowania Zakonu Sithów i ustanowienia nowej reguły jego funkcjonowania znanej jako Zasada Dwóch. W jej myśl mogło istnieć tylko dwóch lordów Sithów jednocześnie – mistrz i uczeń.

Darth Plagueis

Darth Plagueis żył w czasach istnienia Republiki Galaktycznej. Szkolił Dartha Sidiousa na lorda Sithów i wraz z nim odkrywał tajemnice dotyczące ciemnej strony Mocy. Jako pierwsi od tysięcy lat eksplorowali kaplicę na Coruscant. Próbowali również wytworzyć między sobą więź Mocy, jednak próby te zakończyły się niepowodzeniem. Gdy Darth Sidious uznał, że wie już wszystko, co Plagueis mógł mu przekazać, uśmiercił go w czasie snu.

Darth Sidious

Darth Sidious , a właściwie Sheev Palpatine był Mrocznym Lordem Sithów i imperatorem Imperium Galaktycznego. Był też prawdopodobnie najbardziej niesławnym wyznawcą tych doktryn Sithów

Prowadząc podwójne życie jako uczeń, Dartha Plagueisa, a zarazem zwiększający swoje wpływy polityk, Palpatine został z czasem senatorem Republiki Galaktycznej, a następnie Wielkim Kanclerzem. Głównym celem i ambicją Palpatine’a było przejęcie władzy dyktatorskiej, do czego dążył zarówno metodami jawnymi jak i manipulacjami. Wybuch wojen klonów, do którego sam się przyczynił jako Lord Sithów, znacząco ułatwił mu osiągnięcie celu.

W roku 19 BBY wojna została zakończona wraz z wcieleniem w życie wielkiego planu Sithów — Zakon Jedi został zniszczony, a Palpatine objął pełnię władzy w nowo powstałym Imperium, jednocześnie sprowadzając na ciemną stronę Skywalkera, któremu nadał imię Darth Vader.

Darth Maul

Uczeń Dartha Sidiousa, urodzony na planecie Dathomira. Na wzór pradawnych Sithów został wytatuowany na całej powierzchni ciała, co budziło grozę wśród jego wrogów. Jego bronią był dwustronny miecz świetlny o czerwonych ostrzach.

Darth Maul
Źródło: starwars.com

Darth Vader

Darth Vader, to mroczny Lord Sithów i wybraniec mocy, urodzony jako Anakin Skywalker.  Początkowo po jasnej stronie mocy był szkolony na Rycerza Jedi przez Obi-Wan Kenobi. W roku 19 BBY, podstępem przeszedł na Ciemną Stronę Mocy, jego nowym mistrzem został Darth Sidious. Darth Vader uchodzi za jednego z najpotężniejszych użytkowników Ciemnej strony mocy. Jego czyny stały się wzorem i upamiętnieniem gdyż 30 lat po jego śmierci jego wnuk – Kylo Ren wraz z mistrzem Snokiem inspirując się Darthem Vaderem odbudowali zakon Sithów pod nową nazwą – Rycerze Ren. 

Darth Vader
Źródło: starwars.com

Darth Revan

Były rycerz Jedi, który przeszedł na ciemną stronę Mocy w czasie wojen mandaloriańskich. Jako doskonały taktyk poprowadził Republikę do zwycięstwa nad Mandalorianami. Po wojnie ogłosił się nowym Mrocznym Lordem Sithów, stworzył potężne imperium i poprowadził swe siły przeciwko Republice, tym samym wszczynając nowy konflikt znany jako wojna domowa Jedi.

Niech moc będzie z Wami

Na temat rycerzy Jedi i Lordów Sith można by napisać przepastną książkę, jednak powyższe informację w telegraficznym skrócie przybliżają podstawowe kwestie, które pomogą nie pogubić się już na wstępie.

Jeśli zapragniecie mieć jakiś gadżet z logo Star Wars, wiele z nich znajdziecie w sklepie al.to. Sprawdźcie także starwarsowe gry dostępne w sklepie x-kom oraz teksty Macieja:

Źródła: StarWars, Ossus, Jedipedia