NVIDIA GeForce RTX 4000 – premiera, specyfikacja, wydajność i cena

Jak wygląda przyszłość po GeForce RTX 3000? Od premiery graficznych z rodziny Ampere minęły bite dwa lata, ale wreszcie po długim czasie NVIDIA ogłosiła na konferencji GeForce Beyond w ramach wydarzenia GTC 2022 pierwsze karty graficzne GeForce RTX 4000 (RTX 4090 i 4080). Kiedy nastąpi sklepowa premiera kolejnej generacji (NVIDIA Lovelace)? Oto wszystko, co wiemy o kartach graficznych GeForce RTX 4000.

Architektura NVIDIA Lovelace zamiast Hopper

Zanim przejdę do „mięska”, trochę wyjaśnień, bo plany – omawiane jedynie w kuluarach – uległy sporym zmianom. Według pierwszych – już przestarzałych – plotek kolejna, po Ampere, generacja kart graficznych NVIDIA miała być określona jako Hopper – od nazwiska Grace Hopper (1906-1992), amerykańskiej matematyczki, która uważana jest za prawdziwą pionierkę informatyki.

Hopper miała duży wpływ na rozwój komputerowych technologii. Współpracowała z Howardem Hathawayem Aikenem, amerykańskim inżynierem, przy tworzeniu jednej z pierwszych maszyn cyfrowych Harvard Mark I. Kontradmirał marynarki wojennej USA była główną programistką tego komputera. Rozpowszechniła także w informatycznym żargonie słowo bug (z ang. robak, pluskwa).

Według nieoficjalnych doniesień architektura Hopper zadebiutuje w konsumenckich GPU jednak później i przejdzie wręcz rewolucyjne zmiany. Ma ona bowiem bazować na wielomodułowej konstrukcji określanej mianem MCM (ang. Multi-Chip Module). Chipletowa budowa (kilka połączonych ze sobą mniejszych układów) nie jest jednak niczym nowym – z powodzeniem wykorzystywana jest w CPU, chociażby w procesorach AMD Ryzen. Pozwoliłaby ona zwiększyć uzysk i obniżyć koszty produkcji, a więc i cenę końcową produktu.

jensen huang z rtxem 4090
Źródło: NVIDIA

Jeszcze nie czas na chipletową budowę

Zanim jednak miałoby dojść do pożądanej przez wielu użytkowników rewolucji, najpierw otrzymamy karty oparte na tradycyjnej, monolitycznej architekturze, która będą „jedynie” ewolucją wcześniejszych rozwiązań. Nowa architektura Ada Lovelace wytwarzana jest w 5-nanometrowej litografii, co pozwoliło na znacznie większe zagęszczenie tranzystorów. To właśnie w tym wymiarze technologicznym powstają karty NVIDIA GeForce RTX 4000.

Po Ampere nadchodzi więc okres panowania architektury NVIDIA Lovelace, której nazwa pochodzi od nazwiska Ady Lovelace (1815-1852), córki poety George’a Byrona. Była ona brytyjską matematyczką, uważaną powszechnie za pierwszą programistkę w historii. Jaki był największy sukces XIX-wiecznej mistrzyni kodowania? Wielu specjalistów uważa, że stworzyła pierwszy program komputerowy. Opracowała ona algorytm na potrzeby nieukończonej maszyny analitycznej angielskiego matematyka Charlesa Babbage’a, nazywanego przez niektórych ojcem informatyki. 

pionierzy informatyki

W związku z tym, gdy żegnamy układy Ampere (GA102, GA104, GA106), witamy Lovelace (AD102, AD103, AD104). Tyle słowem wstępu – co wiemy o kartach graficznych NVIDIA GeForce RTX 4000? 

NVIDIA Ada Lovelace w 4 nm czy 5 nm? Samsung czy TSMC?

Początkowo nie było jasne, czy nowe karty GeForce RTX 4000 wykorzystają proces technologiczny Samsunga czy TSMC, ale każda kolejna plotka sugerowała, że NVIDIA wróciła do TSMC. Po konferencji GeForce Beyond nie ma już więcej tajemnic.

Architektura NVIDIA Lovelace wytwarzana jest w litografii 4N TSMC, czyli tym samym, w którym akcelerator graficzny NVIDIA H100 (Hopper). Co jednak warto podkreślić, nie jest to 4-nanometrowy wymiar technologiczny, lecz usprawniona i zoptymalizowana wersja procesu 5 nm TSMC, opracowana specjalnie dla firmy NVIDIA. 4N oferuje nieco większy wzrost gęstości oraz trochę lepszą wydajność energetyczną.

postęp w architekturze lovelace względem starszych generacji
Źródło: NVIDIA

Co nowego w architekturze Lovelace?

Architektura Ada Lovelace w kartach graficznych z serii RTX 4000 to nie tylko o wiele niższy proces technologiczny, ale też powiązane z litografią niesamowite zagęszczenie tranzystorów w stosunkowo skromnej, jak na tego typu układ, powierzchni. Zanim jednak przejdę do omówienia topowego rdzenia graficznego z rodziny Lovelace, przyjrzyj się nowościom w tej generacji. Co wprowadza nowa architektura?

 • Proces technologiczny 4N TSMC – nawet dwukrotny wzrost wydajności energetycznej i znacznie większe zagęszczenie tranzystorów.
 • Nowe multiprocesory strumieniowe – więcej bloków SM, więcej rdzeni CUDA i wyższa wydajność.
 • Rdzenie RT trzeciej generacji – 2,8-krotnie wyższa wydajność przetwarzania ray tracingu – aż do 200 teraflopsów. Nowa generacja rdzeni RT wprowadza też nowe jednostki obliczeniowe: silniki Opacity Micro-Map (optymalizuje ray tracing; szybszy rendering złożonych obiektów = wyższa wydajność w RT) i Micro-Mesh (tworzy w locie mikrosiatki, co przekłada się na bardziej złożoną geometrię bez dodatkowych kosztów wydajności; inaczej mówiąc: pozwala renderować bardziej złożoną geometrię przy użyciu tylko podstawowych trójkątów).
 • Rdzenie Tensor czwartej generacji – nawet 5-krotnie wyższa przepustowość przy wykorzystaniu akceleracji FP8 (8-bitowych obliczeniach zmiennoprzecinkowych) – aż do 1,32 petaflopsów.
 • Shader Execution Reordering (SER) – technika, która zwiększa nawet 2-krotnie wydajność jednostek cieniujących karty graficznej, a 3-krotnie wydajność ray tracingu; efektywniejsza reorganizacja = lepsze wykorzystywanie zasobów GPU. Może ona przełożyć się na wyższą częstotliwość generowania klatek nawet o 25%.
 • Akcelerator przepływu optycznego – wbudowany w układy graficzne Lovelace akcelerator Optical Flow Accelerator (OFA) pozwala zwiększyć jeszcze mocniej wydajność w grach po aktywacji nowej techniki skalowania DLSS 3 (nawet 4-krotnie). Nie jest to całkowita nowość, bo jest on dostępny od początku w kartach RTX (Turing), ale w Lovelace został on znacznie udoskonalony.
 • Podwójne enkodery NVENC ósmej generacji – szybszy czas eksportu wideo (nawet o połowę) i renderingu 3D oraz obsługa kodowania AV1 dla poprawy jakości i wydajności podczas strumieniowania treści. Idealne rozwiązanie dla montażystów wideo, artystów 3D czy streamerów.
Źródło: NVIDIA

AD102 – specyfikacja najmocniejszego układu graficznego NVIDIA Lovelace

Rdzeń graficzny AD102, czyli ten, który pojawi się tylko w RTX-ie 4090 (Ti) i ewentualnie RTX-ie 4080 Ti, robi wrażenie. Ma on powierzchnię raptem 608,4 mm², czyli jeszcze mniejszą niż topowy układ Ampere – GA102 (628 mm²). Mimo mniejszego rozmiaru zawiera on niespełna trzy razy więcej tranzystorów (76,3 mld vs 28,3 mld), czyli dzieli je niemal 50 mld! Gęstość ich upakowania wynosi zawrotne 125,5 mln na mm², a w GA102 wynosiła ona raptem 45,1 mln na mm².

Pełny układ graficzny Lovelace składa się z 12 bloków GPC (Graphics Processing Cluster; z ang. klastrów przetwarzania grafiki), 72 TPC (Texture Processing Cluster; z ang. klastrów przetwarzania tekstur) i 144 SM (Streaming Multiprocessors; z ang. multiprocesorów strumieniujących). Przekłada się to na imponujące 18432 rdzenie CUDA (niemal dwukrotność tego, co było w GA102, który liczył maksymalnie 10752 rdzeni CUDA) oraz 144 rdzenie RT i 576 rdzeni Tensor.

pierwsze szczegóły architektury lovelace
Źródło: NVIDIA

Na razie żaden z układów graficznych nie ma pełnego układu AD102. Akcelerator RTX 6000 do profesjonalnych zastosowań ma 142 bloki SM oraz 18176 rdzeni CUDA, 142 jednostek RT i 568 jednostek Tensor. Tyle też powinien mieć GeForce RTX 4090 Ti.

Zapowiedziana karta graficzna GeForce RTX 4090, która także opiera się na AD102, jest bardziej okrojona, bo ma tylko” 128 bloków SM oraz 16384 rdzeni CUDA. Jednak nawet na jej tle pełne GA102, czyli RTX 3090 Ti, wygląda dość skromnie – „tylko” 84 bloków SM i 10752 rdzeni CUDA.

Specyfikacja GeForce RTX 4000

Budowa układów graficznych Lovelace sprzyja jeszcze większemu zróżnicowaniu oferty kart graficznych GeForce RTX 4000 niż w poprzedniej generacji. W tej możesz liczyć na większe różnice w specyfikacji, a więc i wydajności poszczególnych modeli. Koniec z niuansami między podstawowymi wersjami a Titanium. Tym razem przepaść dzieli też RTX-a 4090 i RTX-y 4080 (tak, w liczbie mnogiej!).

nowości rtx 4000
Źródło: NVIDIA

GeForce RTX 4090 Ti/Titan – dane techniczne (nieoficjalne)

 • Architektura: NVIDIA Lovelace
 • Układ graficzny: AD102
 • Powierzchnia rdzenia AD102: 608 mm²
 • Litografia: 4N TSMC (5 nm)
 • Liczba rdzeni CUDA: 18176 lub 18432
 • Pamięć VRAM: 24 GB lub 48 GB
 • Typ pamięci: GDDR6X
 • Taktowanie pamięci: 24000 MHz?
 • Szyna danych: 384-bit
 • Interfejs: PCIe 4.0
 • Pobór energii (TGP): 600-900 W (!)
 • Złącze zasilania: 2x 16 pin

Poznaj więcej informacji o flagowcu NVIDIA Lovelace: Monstrum, albo GeForce’a RTX 4090 Ti opisanie. Co wiemy o bestii NVIDIA Lovelace?

Jest jednak jeszcze wiele luk do wypełnienia w specyfikacji najmocniejszego – czy jakiegokolwiek – układu NVIDIA Lovelace. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać na kolejne przecieki lub oficjalne potwierdzenie najmocniejszego GeForce’a RTX 4000. 

NVIDIA RTX 4000 wbrew pierwszym doniesieniom obsługują „tylko” interfejs PCIe 4.0, mimo że nowe karty wykorzystują nowe złącze zasilania zgodne właśnie ze standardem PCIe 5.0.

Jak wygląda specyfikacja pozostałych GPU z serii RTX 4000? 

nowości trzeciej generacji kart graficznych geforce rtx
Źródło: NVIDIA

Dane techniczne GeForce RTX 4090 (oficjalne)

 • Architektura: NVIDIA Lovelace
 • Układ graficzny: AD102
 • Litografia: 4N TSMC (5 nm)
 • Liczba bloków SM: 128
 • Liczba rdzeni CUDA: 16128
 • Jednostki TMU: 512
 • Jednostki ROP: 192
 • Rdzenie RT: 128
 • Rdzenie Tensor: 512
 • Taktowanie rdzenia (bazowe): 2,23 GHz
 • Taktowanie rdzenia (boost): 2,52 GHz
 • Pamięć VRAM: 24 GB
 • Typ pamięci: GDDR6X
 • Taktowanie pamięci: 21000 MHz
 • Szyna danych: 384-bit
 • Przepustowość pamięci: 1008 GB/s
 • Interfejs: PCIe 4.0
 • Pobór energii (TGP): 450 W
 • Złącze zasilania: 1x 16 pin albo 3x 8 pin

Poznaj bliżej RTX-a 4090: GeForce RTX 4090 pojawi się już w lipcu? Specyfikacja może nie być tak imponująca

specyfikacja i cena rtxa 4090
Źródło: NVIDIA

Dane techniczne GeForce RTX 4080 (oficjalne)

 • Architektura: NVIDIA Lovelace
 • Układ graficzny: AD103-300 (16 GB) lub AD104-400 (12 GB)
 • Litografia: 4N TSMC (5 nm)
 • Liczba bloków SM: 76 (16 GB) lub 60 (12 GB)
 • Liczba rdzeni CUDA: 9728 (16 GB) lub 7680 (12 GB)
 • Jednostki TMU: 304 (16 GB) lub 240 (12 GB)
 • Jednostki ROP: 96 
 • Rdzenie RT: 76 (16 GB) lub 60 (12 GB)
 • Rdzenie Tensor: 304 (16 GB) lub 240 (12 GB)
 • Taktowanie rdzenia (bazowe): 2,21 GHz (16 GB) lub 2,31 GHz (12 GB)
 • Taktowanie rdzenia (boost): 2,51 GHz (16 GB) lub 2,61 GHz (12 GB)
 • Pamięć VRAM: 16 GB lub 12 GB
 • Typ pamięci: GDDR6X
 • Taktowanie pamięci: 22500 MHz (16 GB) lub 21000 MHz (12 GB)
 • Szyna danych: 256-bit (16 GB) lub 192-bit (12 GB)
 • Przepustowość pamięci: 736 GB/s (16 GB) lub 504 GB/s (12 GB)
 • Interfejs: PCIe 4.0
 • Pobór energii (TGP): 320 W (16 GB) lub 285 W (12 GB)
 • Złącze zasilania: 1x 16 pin albo 3x 8 pin  16 GB) lub 2x 8 pin (12 GB)

Sprawdź: GeForce RTX 4080 rozczaruje czy zaskoczy wydajnością? Mocne GPU NVIDIA Lovelace bez tajemnic

Przeczytaj także: GeForce RTX 4080 Ti na horyzoncie. Idealny kompromis między RTX 4090 a RTX 4080

Niestety, specyfikacja RTX-a 4080 12 GB wygląda tak, jakby to miał być (albo przynajmniej powinien być) RTX 4070… Zresztą sam RTX 4080 16 GB też jest zbyt mocno wykastrowany względem RTX-a 4090, który jest, co ciekawe, najbardziej opłacalną kartą pod kątem wydajność-cena. Kuriozum.

specyfikacja i cena geforce rtx 4080
Źródło: NVIDIA

Dane techniczne GeForce RTX 4070 (nieoficjalne)

 • Architektura: NVIDIA Lovelace
 • Układ graficzny: AD104-400
 • Litografia: 4N TSMC (5 nm)
 • Liczba bloków SM: 56
 • Liczba rdzeni CUDA: 7168
 • Pamięć VRAM: 10 GB
 • Typ pamięci: GDDR6X
 • Taktowanie pamięci: 21000 MHz
 • Szyna danych: 160-bit
 • Przepustowość pamięci: 420 GB/s
 • Interfejs: PCIe 4.0
 • Pobór energii (TGP): 250 W
 • Złącze zasilania: 1x 16 pin albo 2x 8-pin

Odkryj więcej szczegółów na temat RTX-a 4070: GeForce RTX 4070 to nowy RTX 3090 (Ti)? Co musisz wiedzieć o tańszym GPU NVIDIA Lovelace?

Szykuj się na ogromną porcję cache L2 w NVIDIA Lovelace

Hakerzy z grupy Lapsus$, który wykradli dane z serwerów NVIDIA opublikowali nie tylko od źródłowy DLSS i nazwę kolejnej, po Hopper, generacji (Blackwell). Dzięki wyciekowi poznaliśmy pierwsze szczegóły na temat specyfikacji układów graficznych NVIDIA Lovelace. 

specyfikacja gpu nvidia lovelace
Źródło: Twitter (davideneco25320)

Koniecznie zwróć uwagę na potężną dawkę pamięci cache L2. To jest gigantyczny przeskok względem RTX-ów 3000, które miały 2-6 MB (!). Bez przedłużania – poznaj specyfikacje pozostałych rdzeni graficznych NVIDIA Lovelace, a więc nie tylko AD102:

Specyfikacja AD102 (RTX 4090 Ti, 4090 i może RTX 4080 Ti)

 • Liczba bloków GPC: 12
 • Liczba bloków TPC: 72
 • Liczba bloków SM: 144
 • Liczba rdzeni CUDA: 18432
 • Pamięć cache L2: 96 MB
 • Magistrala pamięci: 384-bit

Specyfikacja AD103 (RTX 4080 i RTX 4070 Ti?)

 • Liczba bloków GPC: 7
 • Liczba bloków TPC: 42
 • Liczba bloków SM: 84
 • Liczba rdzeni CUDA: 10752
 • Pamięć cache L2: 64 MB
 • Magistrala pamięci: 256-bit

Specyfikacja AD104 (RTX 4080 12 GB, RTX 4070 i RTX 4060 Ti)

 • Liczba bloków GPC: 5
 • Liczba bloków TPC: 30
 • Liczba bloków SM: 60
 • Liczba rdzeni CUDA: 7680
 • Pamięć cache L2: 64 MB
 • Magistrala pamięci: 256-bit

Specyfikacja AD106 (RTX 4060)

 • Liczba bloków GPC: 3
 • Liczba bloków TPC: 18
 • Liczba bloków SM: 36
 • Liczba rdzeni CUDA: 4608
 • Pamięć cache L2: 48 MB
 • Magistrala pamięci: 192-bit

Poznaj szczegóły: GeForce RTX 4060 może być hitem na miarę RTX-a 3060 Ti. Co warto wiedzieć o nowym GPU?

Specyfikacja AD107 (RTX 4050, RTX 4050 Ti)

 • Liczba bloków GPC: 3
 • Liczba bloków TPC: 12
 • Liczba bloków SM: 24
 • Liczba rdzeni CUDA: 3072
 • Pamięć cache L2: 32 MB
 • Magistrala pamięci: 128-bit

Przeczytaj też:

Informacje o pamięci cache nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone przez firmę NVIDIA. Wciąż czekamy, ile jest jej w poszczególnych modelach RTX 4000. Trzeba poczekać przynajmniej do premiery RTX-ów 4090 i 4080.

diagram rdzenia graficznego ad102
Źródło: Twitter (ftiwvoe)

GeForce RTX 4000 – jaki zasilacz? Bez mocnego PSU się nie obejdzie

Pierwsze doniesienia o poborze energii RTX-ów 4000 były grubo przesadzone. Ostatecznie nie będzie tak dużej różnicy między nimi a RTX-ami 3000 (chyba że w szczytowym momencie).

Tak się prezentują współczynniki TGP w poszczególnych modelach RTX 4000:

 • RTX 4090: 450 W (maks. 660 W) – tyle samo, ile w modelu RTX 3090 Ti. Rekomendowany zasilacz: 850 W
 • RTX 4080 16 GB: 320 W (maks. 516 W) – dokładnie tyle, ile w RTX-ie 3080 (320 W) i mniej niż w RTX-ie 3080 Ti (350 W). Rekomendowany zasilacz: 750 W
 • RTX 4080 12 GB: 285 W (maks. 366 W) – mniej niż RTX 3080 i RTX 3070 Ti (290 W), ale wyraźnie więcej niż RTX 3070 (220 W). Rekomendowany zasilacz: 700 W

Niższe modele mogą mieć pobór 250 W (RTX 4070) i mniej. Nie jest więc tak strasznie, jak malowano przed premierą.

Wydajność GeForce RTX 4000

Co najbardziej kręci graczy, jeśli chodzi o karty graficzne? Oczywiście wydajność, najlepiej jak ma ona dobry stosunek do ceny. Przed każdą kolejną premierą nowych generacji użytkownicy z wypiekami na twarzy śledzą wszelkie przecieki, a potem oficjalne nowinki i testy w grach. W końcu każdy chciałby jak największego wzrostu wydajności.

Większość modeli GeForce z serii RTX 3000 może poszczycić się dobrym stosunkiem wydajności do ceny (przy założeniu, że mowa o cenie sugerowanej, rzecz jasna). Ale oczekiwania względem nowej generacji, która przeszła z 8-nanometrowego procesu Samsunga na ulepszony, 5-nanometrowy TSMC, są wielkie.  Seria GeForce RTX 4000 przynosi gigantyczny względem RTX-ów 3000 skok wydajności, przebijając różnice dzielące Pascala (GTX 1000) i Maxwella (GTX 900).

GeForce GTX 1080 Ti, czyli najmocniejszy reprezentant rodziny Pascal, do tej pory uchodzi za najbardziej udaną kartę graficzną z dopiskiem Ti w historii firmy NVIDIA. Wystarczy przypomnieć, że była reklamowana przez „zielonych” wzrostem wydajności o aż 35% względem podstawowego GTX-a 1080. W praktyce była ona w grach zwykle nieco niższa (średnio 25-30%), ale wynik i tak można uznać za imponujący, bo w końcu mowa o GPU z tej samej generacji.

Na jaki wzrost można liczyć w kartach GeForce graficznych RTX 4000?

niereferencyjne modele rtx 4000
Źródło: NVIDIA

Prawie topowy układ AD102, który będzie zarezerwowany tylko dla GeForce’a RTX 4090 (Ti) i zapewne też RTX-a 4080 Ti, zapewnia wydajność w obliczeniach pojedynczej precyzji (FP32) na poziomie 82,6 TFLOPS przy częstotliwości 2500 MHz w trybie boost. Jest to ponad dwa razy wyższy wynik niż w przypadku pełnego GA102 (38,7 TFLOPS; RTX 3090 z 35,58 TFLOPS). 

Według firmy NVIDIA nowe karty graficzne przynoszą nawet 2-4-krotny wzrost wydajności względem RTX-a 3090 Ti (RTX 4090) i RTX-a 3080 Ti (RTX 4080 16 i 12 GB). Naturalnie wyższe wartości dotyczą ray tracingu (w tym nowych trybów) i DLSS (3) dzięki kolejnym generacjom rdzeni RT (trzecia) i Tensor (czwarta).

W rasteryzacji już różnice nie są tak duże, co widać chociażby na przykładzie gier Resident Evil Village i AC Valhalla, w której GeForce RTX 4080 12 GB przegrywa w starciu z RTX-em 3090 Ti. Nawet w odniesieniu do RTX-a 4080 16 GB różnice nie są wcale tak imponujące, jak mogło się pierwotnie wydawać. Tak naprawdę najlepszym stosunkiem wydajności do ceny cechuje się… RTX 4090. Kto by się spodziewał.

wyniki wydajności kart graficznych geforce rtx 40
Źródło: NVIDIA

Pozostaje jednak czekać na testy serwisów niezależnych. Bo póki co opieram się jedynie na materiałach marketingowych, które mają pokazać nowe RTX-y w jak najlepszym świetle. Wzrost wydajność jest niezaprzeczalny, zwłaszcza jak zamierzasz grać z RT i DLSS (3). Bez tych opcji także nie da się go nie zauważyć (w końcu kilkudziesięcioprocentowy wzrost to też nie w kij dmuchał…), ale już nie robi takiego wrażenia, szczególnie jeśli spojrzysz na ceny układów Lovelace…

Pierwsze testy mamy z głowy. Sprawdź wyniki wydajności pierwszego, topowego modelu Ada Lovelace:


GeForce RTX 4000 – ceny kart graficznych NVIDIA Lovelace. Tylko dla entuzjastów

W ostatnich latach doszło do sporych wzrostów w kwotach sugerowanych kart graficznych, ale GeForce’y RTX 3000 nie przesunęły na szczęście jeszcze wyżej tej granicy. Sytuacja na premierę była wręcz miłym zaskoczeniem, ale z powodu pandemii głównie tylko w teorii.

W ramach przypomnienia tak kształtowały się premierowe ceny sugerowane serii RTX 3000 kształtowały się następująco:

 • RTX 3060 – 1599 zł (329 dol.)
 • RTX 3060 Ti – 1899 zł (399 dol.)
 • RTX 3070 – 2359 zł (499 dol.)
 • RTX 3070 Ti – 2800 zł (599 dol.)
 • RTX 3080 – 3279 zł (699 dol.)
 • RTX 3080 Ti – 5600 zł (1199 dol.)
 • RTX 3090 – 7029 zł (1499 dol.)

Zobacz:

Niestety, wraz z generacją Lovelace NVIDIA przesuwa kolejne granice, sprawiając, że karty graficzne GeForce RTX 4000 skierowane są wyłącznie dla największych (i najbogatszych) entuzjastów komputerów i gier. Wzrost cen ma związek z inflacją i ogólnie sytuacją na świecie. Koszty produkcji układów podrożały, a nie skończyło się na jednej podwyżce TSMC.

Paradoksalnie najlepiej wycenioną kartę graficzną z serii RTX 4000 jest najmocniejszy model: RTX 4090, który podrożał raptem o 100 dolarów. Jednak podobnie jak w przypadku iPhone’ów wzrost w euro i złotówkach jest zdecydowanie wyższy niż w dolarach, przez co cena wypada w Polsce i Europie mniej atrakcyjnie (nie wynika to tylko z podatku). Koniec końców ceny RTX-ów 4000 zaczynają się od:

 • RTX 4090 – 9699 zł 9399 zł (1599 dol.) – 2370 zł różnicy względem premierowej ceny RTX-a 3090
 • RTX 4080 16 GB – 7049 zł (1199 dol.) – 3770 zł (!) różnicy względem premierowej ceny RTX-a 3080 i 1449 zł względem premierowej ceny RTX-a 3080 Ti (w dolarach taka sama cena).
 • RTX 4080 12 GB – 5299 zł (899 dol.) – 2020 zł różnicy względem premierowej ceny RTX-a 3080 i 2940 zł względem premierowej ceny RTX-a 3070 (porównanie nie bez powodu, bo ta karta powinna być ochrzczona jako RTX 4070).

Miej na uwadze, że te ceny dotyczą jedynie Founders Edition i ewentualnie najsłabszych konstrukcji. Za lepsze autorskie modele partnerów firmy NVIDIA zapłacisz przynajmniej o kilkaset złotych więcej. Prawie dwa razy wyższa wydajność (w rasteryzacji) za prawie dwa razy wyższą cenę w przypadku lepszego RTX-a 4080? Chyba nie tędy droga…

Przesunięcie półek cenowych sprawia, że tak naprawdę RTX-y 4000 nie zastępują zalegających w magazynach RTX-ów 3000, lecz uzupełniają dotychczasową ofertę firmy NVIDIA.

GeForce RTX 4000 – kiedy premiera?

W kwietniu 2021 roku, podczas wydarzenia GPU Technology Conference (GTC 2021), Jensen Huang, szef firmy NVIDIA, ujawnił harmonogram, z którego wynikało, że premiera kolejnej serii kart graficznych GeForce RTX (4000) odbędzie się w 2022 roku.

Tak też się stało. Ogłoszenie pierwszych kart graficznych NVIDA GeForce RTX 4000 nastąpiło 20 września 2022 roku podczas prezentacji GeForce Beyond z okazji wydarzenia GTC 2022. Kiedy możesz spodziewać się sklepowej premiery poszczególnych modeli Lovelace?

Oto przewidywane daty premiery kart RTX 4000:

 • GeForce RTX 4090 – 12 października 2022 roku
 • GeForce RTX 4080 16 GB – listopad 2022 roku
 • GeForce RTX 4080 12 GB – listopad 2022 roku
 • GeForce RTX 4070 – grudzień 2022 roku (brak oficjalnego potwierdzenia karty i daty)
 • GeForce RTX 4060 (Ti) – styczeń 2023 roku (brak oficjalnego potwierdzenia kart i daty)
harmonogram architektur nvidii

NVIDIA ma utrzymać dwuletni cykl wydawniczy kart graficznych. Kolejna generacja, Ampere Next Next (NVIDIA Hopper?), zadebiutuje w 2024 roku. Temat ewentualnych kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 5000 to jednak opowieść na inną okazję (poznaj szczegóły o NVIDIA Hopper). Tymczasem nie pozostaje nic innego, tylko wypatrywać majaczących na horyzoncie wieści o kolejnych GeForce’ach RTX 4000.

Zobacz również poniższe materiały:

Źródło: NVIDIA, VideoCardz, Twitter (kopite7kimi, Greymon55), 3DCenter.org, Notebookcheck, Wccftech

Czekasz na GeForce RTX 4000? Poznaj karty RTX 3000