NVIDIA, Intel i AMD podniosą ceny kart graficznych i procesorów w 2022 roku. Będzie źle

W 2022 roku czekają nas podwyżki cen. Nie inaczej nie będzie z kartami graficznymi i procesorami. Źródłem fatalnych wieści jest raport serwisu DigiTimes, według którego NVIDIA, Intel i AMD, czyli wiodący producenci GPU i CPU, zamierzają podnieść ceny swoich układów. O tym, jak bardzo i z jakich przyczyn, dowiesz się z niniejszej publikacji.

2022 rok to czas podwyżek cen sugerowanych kart graficznych i procesorów

To, dlaczego elektronika drożeje, nie wynika wyłącznie z niedoboru chipów. Przyczyn tego stanu rzeczy jest przynajmniej kilka. Tym razem tematem przewodnim są wyłącznie karty graficzne i procesory czołowych producentów, których ceny sugerowane (MSRP) mają wyraźnie wzrosnąć w 2022 roku.

Jak podał serwis DigiTimes, działania TSMC zmuszają producentów GPU i CPU do wprowadzenia podwyżek cen swoich komponentów. Jak dużych?

fabryka tsmc

Jak bardzo podrożeją układy NVIDIA, Intel i AMD w 2022 roku?

Serwis DigiTimes poinformował, że ceny kart graficznych i procesorów mają zwiększyć się w 2022 roku nawet o 20%. To jest najgorszy wariant i różnice będą zapewne zależne od serii oraz modelu CPU i GPU. Spodziewałbym się wyższych podwyżek w wysokim segmencie, za który potencjalni klienci i tak są skorzy zapłacić więcej, a mniejsze mogą objąć tańsze lub mniej złożone konstrukcje.

Dlaczego karty graficzne i procesory mają podrożeć?

TSMC, które zajmuje się lub będzie zajmować się produkcją układów dla NVIDIA, AMD i Intela, podniosło od tego roku ceny o 10-20% dla dojrzałych procesów technologicznych. Zwiększone koszty produkcyjne oraz logistyczne są głównymi powodami planowanego wzrostu cen sugerowanych GPU i CPU.

karty graficzne radeon rx 6000m

Które GPU i CPU będą droższe?

W raporcie DigiTimes mowa przede wszystkim o chipach produkowanych w procesach technologicznym 5 nm i 7 nm. Podwyżki dotkną nie tylko już produkowane karty graficzne i procesory, ale także planowane na 2022 rok kolejne generacje CPU i GPU, czyli między innymi:

Podwyżki powinny objąć również układy produkowane w procesie technologicznym 6 nm TSMC, który jest jedynie delikatnym rozwinięciem 7-nanometrowej litografii. Choć wydaje się, że Intel będzie najmniej dotknięty tymi podwyżkami, a z kolei układy AMD – najbardziej.

Wykluczone z listy są karty graficzne GeForce RTX 3000, do których chipy powstają w fabrykach Samsunga. Nie wydaje się jednak, by NVIDIA zrobiła dla nich wyjątek, zwłaszcza jak konkurencja będzie zmuszona podnieść ceny. Firma musi odbić sobie nie lada wydatek związany z nadchodzącą premierą RTX-ów 4000. W końcu słono zapłaciła z góry za rezerwację mocy przerobowych TSMC (w sumie prawie 7 miliardów dolarów według nieoficjalnych doniesień).

jensen huang ceo nvidii

O cenie sugerowanej 699 dolarów (3279 zł) za GeForce’a RTX 4080 można zatem zapomnieć (o ile ktoś w ogóle liczył na powtórkę…). NVIDIA wyceni kartę przynajmniej na 799-839 dolarów (3750-3950 zł) albo i wyżej, bo w ciągu roku może się jeszcze wiele wydarzyć. Ta cena i tak wydaje się niezwykle atrakcyjną na tle kwot, jakie ukształtowała sytuacja pandemiczna w modelach RTX 3080.

Czy dostępność GPU będzie lepsza w 2022 roku?

NVIDIA rozpaliła niedawno iskierkę nadziei. Według Colette Kress, dyrektorki finansowej firmy, jest szansa na wyraźną poprawę dostępności GPU w drugiej połowie 2022 roku. To z kolei przybliżyłoby ceny rynkowe do MSRP w nadchodzących generacjach kart graficznych. W innym przypadku podwyżki, które zapowiada raport DigiTimes, i tak nie będą mieć większego znaczenia, bo absurdalnie drogie GPU będą po prostu jeszcze droższe.

Źródło: Wccftech, DigiTimes, MyDrivers