Twórca BioShocka powraca z nową grą! Judas zapowiada się na (kolejnego) duchowego spadkobiercę System Shocka

Ken Levine, twórca System Shocka 2 i serii BioShock, powraca po latach milczenia z nową, tworzoną w ścisłej tajemnicy grą. Czy Judas, bo o niej mowa, będzie kolejną fabularną ucztą? Czy rozgrywka będzie różnić się od poprzednich gier Levine’a? Zobacz zapowiedź intrygującej produkcji studia Ghost Story i pierwszy, nie mniej intrygujący, zwiastun. Kiedy premiera Judas?

Judas, czyli prawie jak BioShock. Pierwsze informacje i zwiastun nowej gry Kena Levine’a

Judas będzie narracyjnym FPS-em, czyli tym samym, czym były poprzednie gry Kena Levina: System Shock 2, BioShock i BioShock Infinite. Każda z tych gier miała podobną mechanikę rozgrywki oraz bardzo zbliżoną do siebie fabułę z charakterystycznym zwrotem akcji.

I wygląda na to, że Judas nie zerwie tej tradycji, mimo że chyba wielu graczy spodziewało się, że po założeniu nowego studia (Ghost Story Games) Ken Levine bardziej pójdzie w tworzenie narracyjnych gier, czyli w to, w czym czuje się najlepiej, niż kolejną strzelankę z ambitną i arcyciekawą historią.

screen z gry judas

Możesz narzekać, że znowu to samo. Tajemnicza, skrywająca zapewne wiele niespodzianek, fabuła, nietuzinkowe i barwne postacie, strzelanie do dziwacznych wrogów i specjalne moce pomocne w ich ubijaniu. Ja jednak wybrzydzać nie będę. Mimo że mechanika strzelania i mocy w System Shock 2 i BioShock nie była najmocniejszym punktem tych gier, to nadrabiały one wyjątkową historią, której próżno szukać w wielu innych FPS-ach. Jeśli Judas będzie miało choć w połowie tak dobrze napisaną fabułę, jak Infinite, będę bardziej niż zadowolony.

Gier w stylu BioShocka nie zabraknie w najbliższych latach. W lutym 2023 roku ma zadebiutować obiecujące, choć także budzące wątpliwości Atomic Heart, a na nieco późniejszy okres zaplanowano premierę BioShocka 4 od nowego studia Cloud Chamber. A jakby tego było mało, to Netflix pracuje nad filmem BioShock. Najwięcej obiecuję sobie jednak po zapowiedzianym na gali The Game Awards 2022 Judas. Z jednego powodu: Ken Levine. Zwiastun tylko zwiększył mój apetyt na kolejnego BioShocka (w kosmosie!).

O czym jest Judas?

Pierwsza zapowiedź brzmi tajemniczo. Jesteś tytułowym Judaszem (imię zapewne wybrane nieprzypadkowo), który próbuje przetrwać na rozpadającym się statku kosmicznym. Musisz z niego uciec, a w desperackiej uciecze mogą pomóc Ci Twoi najwięksi wrogowie, z którymi albo nawiążesz sojusz, albo go zerwiesz. Z oficjalnego opisu gry wynika, że podczas rozgrywki możesz spróbować naprawić wyrządzone szkody albo pozwolić obrócić wszystko w popiół. Czyżby nie zabrakło w grze trudnych wyborów?

walka w grze judas

Kiedy premiera Judas i na jakie platformy sprzętowe trafi?

Na kartach produktu na platformach Steam i Epic Games Store ani w zwiastunie nie pada żaden, choćby przybliżony termin premiery. Znajdziesz tam tylko zapis „wkrótce”, co może oznaczać, że premiera Judas może odbyć się przed końcem 2023 roku, ale twórcy gry nie są jeszcze gotowi, by ujawnić konkretną datę (w razie gdyby poszło coś nie tak).

specjalne moce w grze judas