Kiedy premiera Diablo IV? Nareszcie poznaliśmy oficjalną datę

Diablo, jedna z najbardziej kultowych serii gier action-RPG, nie ma w ostatnich latach łatwo. Diablo 3 oberwało za zbyt kolorową grafikę, a mobilne Diablo Immortal zostało skrytykowane… w sumie za wszystko. Receptą na niezadowolenie fanów była zapowiedź czwartej odsłony serii, która ma wracać do mrocznych korzeni cyklu. Kiedy Diablo 4 trafi do sprzedaży?

Kiedy Diablo 4? Internauci spekulują

Dotychczas znany był tylko rok, w którym gra trafi do sprzedaży – 2023. Ale podcast Xbox Era oraz portal Windows Central, które nieraz celnie przewidywały przyszłość, oszacowały przewidywaną datę premiery Diablo IV. Powinniśmy szykować się na kwiecień 2023 roku, a w lutym 2023 gracze dostaną dostęp do otwartej bety. Patrząc na to, że Diablo 3 wyszło w maju, a Diablo 2 oraz Diablo Immortal w czerwcu, wiosenna data premiery Diablo 4 wydaje się całkiem sensowna.

Wydarzeniem, podczas którego Blizzard poinformuje o dacie premiery Diablo IV, będzie najprawdopodobniej The Game Awards 2022, które rozpoczyna się 8 grudnia 2022 roku. Wówczas powinny także wystartować preordery Diablo 4. Twórcy być może zaprezentują wówczas różne edycje gry, a także plan rozwoju na pierwsze miesiące po premierze. Oczywiście wszelkie tego typu spekulacje należy traktować z dystansem. Trudno w ostatnich latach o premierę bez poślizgu, a ciężar odpowiedzialności, jaki spoczywa na twórcach, z pewnością nie zachęca ich do nadmiernego pośpiechu.

Diablo IV – co już wiemy o grze?

Diablo 4 ukaże się na PC, PS4, PS5, Xbox One oraz Xboxach Series. Nie wiadomo, w jak dużym stopniu tytuł „wzbogacą” mikrotransakcje, ale można już oszacować samą cenę Diablo 4. Zgodnie z aktualnymi trendami, wyniesie ona pomiędzy 50 a 70 USD, a patrząc na polskie stawki w ostatnich miesiącach – mniej więcej 270-350 zł. Jeżeli Microsoft sfinalizuje niebawem przejęcie Activision Blizzard, to niewykluczone, że Diablo IV premierę zaliczy także w Game Passie.

Diablo 4 powraca do korzeni serii jako RPG dark fantasy i odrzuca bardziej kreskówkową grafikę Diablo 3. Pierwsze zwiastuny i gameplaye przedstawiają krwawą estetykę bliską oryginalnemu Diablo oraz Diablo II (zwłaszcza Diablo II: Resurrected). Historia zapowiada się klasycznie dla serii – Lilith, twórczyni sanktuarium i córka zła, powraca, aby szerzyć chaos. Nam zaś przyjdzie stawić czoła jej poplecznikom i przywrócić równowagę w świecie Sanktuarium.

AKTUALIZACJA 9 grudnia 2022 – znamy oficjalną datę premiery Diablo 4

Zgodnie z przewidywaniami, podczas The Game Awards dowiedzieliśmy się, kiedy Diablo 4 trafi do sklepów. Tytuł zaliczy małą obsuwę względem pierwotnych spekulacji i jego premiera nastąpi 6 czerwca 2023 roku. 

Można także już składać preordery Diablo IV. Chociaż większość cen podana jest w dolarach, PS Store uchyla rąbka tajemnicy i podaje ceny w naszych rodzimych złotówkach. Wersja standardowa będzie kosztować 349 zł, Wersja Deluxe 405 zł, a edycja Ultimate 459 zł. Najgorliwsi fani mogą skusić się także na edycję kolekcjonerską, która zawiera m.in. artbook i Świece Stworzenia. Są tylko dwa haczyki – kolekcjonerka Diablo IV nie ma jeszcze podanej ceny i… nie zawiera nawet podstawowej edycji gry.

Chociaż datę premiery Diablo IV, to do Sanktuarium będzie można powrócić nieco szybciej. Wszyscy, którzy zamówili preordery, mają otrzymać wcześniejszy dostęp do gry. To także zgadza się z dotychczasowymi przeciekami. Szkoda tylko, że gra nie otrzyma otwartej bety, jak miało to miejsce np. przy Diablo 3. Tymczasem miejmy nadzieję, że premiera Diablo 4 nie ulegnie już żadnym opóźnieniom.

Dowiedz się więcej:

Sprawdź pełną ofertę gier w x-komie

Źródła: Windows Central, Xbox Era, SlashGear, Kotaku