Licencja na czarowanie. Pierce Brosnan w obsadzie kolejnego filmu DC Universe

Ćwierć wieku temu jako agent 007 ratował Anglię i resztę świata przed kolegami po fachu czy szalonymi magnatami. Teraz z pomocą magicznych akcesoriów stanie do walki ze złem w kolejnej adaptacji komiksów DC. Jak ogłosił Dwayne „The Rock” Johnson, do obsady nadchodzącego prequela „Shazam!” – „Black Adam” – dołączył Pierce Brosnan. Wcieli się w rolę Doktora Fate’a, potężnego czarownika oraz jednego z założycieli grupy Justice Society of America.

Bond to za mało, czyli 007 w świecie DC

Niesprawiedliwym byłoby stwierdzenie, że po oddaniu licencji na zabijanie Danielowi Craigowi gwiazda Brosnana przygasła. Fakt faktem, nie wszystkie produkcje, w których brał udział stały się superhitami (a niektóre jego występy – Mamma Mia! – spotkały się z krytyką). Jednak wiele z nich było solidnymi produkcjami, w których czterokrotny odtwórca roli Bonda miał okazję pokazać się z innej strony niż niezniszczalny szpieg Jej Królewskiej Mości (Kumple na zabój, Autor widmo czy Cudzoziemiec).

Teraz Brosnan dołącza do ekipy Black Adama, prequela Shazam!, z tytułowym antybohaterem w roli głównej (co niego mogliśmy się o tym projekcie dowiedzieć z DC FanDome 2020). Teth-Adama zagra The Rock, który w social mediach przywitał byłego Bonda, podkreślając, że cieszy się z tak utalentowanej, różnorodnej i złaknionej obsady. Prócz niego i Brosnana wystąpią też znany m.in. z Do wszystkich chłopców, których kochałam Noah Centineo, odtwórczyni głównej roli w serialu Trinkets Quintessa Swindell, Aldis Hodge, który w zeszłorocznym Pewnej nocy w Miami… wcielił się w futbolistę Jima Browna, a teraz zagra jednego ze słynnych herosów DC – Hawkmana, a także gwiazda serialu Słowo na L – Sarah Shahi. W bliżej nieokreślonej roli ma się też pojawić Jafar z niedawnego remake’u Aladyna – Marwan Kenzari.

Nelson, Kent Nelson. Kim jest Doktor Fate?

Komiksowi wyjadacze wiedzą, że pod magicznym hełmem Doktora Fate’a kryły się rożne twarze. Brosnan zagra pierwszą z inkarnacji bohatera – archeologa i lekarza Kenta Nelsona, który wraz z ojcem odnalazł w piramidzie w Mezopotamii zahibernowanego przybysza z obcej planety – Nabu. Nelson senior przypłacił to znalezisko życiem, natomiast junior został uczniem potężnego kosmity, który obdarzył go niezwykłymi mocami, odkrył przed nim sekrety wszechświata, a także wyposażył w magiczne artefakty – wspomniany hełm, pelerynę oraz amulet Anubisa. Z czasem Doktor Fate wraz z innymi superbohaterami stworzył Justice Society of America – prekursora bardziej znanej Justice League.

Dr. Fate DC Universe
Źródło: DC Extended Universe Wiki

Choć Nelson po raz pierwszy wystąpi na srebrnym ekranie, już wcześniej zadebiutował na małym – w serialu Smallville wcielił się w niego Brent Stait. Z kolei warto też wspomnieć, że Brosnan również otarł się wcześniej o rolę w filmie na podstawie DC Universe – w 1989 roku był jednym z kandydatów do roli Mrocznego Rycerza w Batmanie Tima Burtona. Nie jest też jedynym odtwórcą roli Bonda z adaptacją DC w filmografii. Prócz niego mogą się tym również pochwalić Timothy Dalton (dr Niles Caulder z Doom Patrolu) i George Lazenby (fałszywy Jor-El z Superboy’a z lat 80. i przywódca Royal Flush Gang w Batman Beyond).

Kto jeszcze trafi do DCEU?

Black Adam nie jest też jedynym filmem DC Universe i związanym z Shazam!, który obecnie powstaje. Przygotowywany jest także jego sequel, gdzie wystąpi m.in. uznana brytyjska aktorka, której nieobce jest także kino popcornowe. Mowa o Helen Mirren, która w Shazam! Fury of the Gods wcieli się w rolę wrogo nastawionej do Billyego Batsona/Shazama córki Tytana Atlasa – Hespery.

Źródło: Critical Hit Entertainment

Na które z nowych produkcji z DC Universe czekacie? Dajcie nam znać w komentarzach.

Źródła: Yahoo! Movies, Critical Hit Entertainment, DC Database, DC Extended Universe Wiki, Rotten Tomatoes