Czy specyfikacja w RTX-ie 5080 24 GB różniłaby się czymś więcej? Na razie nie wiadomo, ale wydaje się to prawdopodobne (trzeba byłoby skorzystać jednak z mocno pociętego układu GB202). To jednak przecieki o nie do końca potwierdzonym źródle. Poza tym nawet jeśli NVIDIA rozważa takie wydanie karty, to i tak nie musi dojść do jej premiery w sklepach. Pamiętaj o tym.
Przewidywana wydajność GeForce’a RTX 5080. Czy karta będzie szybsza od RTX-a 4090?
GeForce RTX 5090 może przynieść 40-50% wzrost wydajności względem obecnego flagowego modelu – RTX-a 4090. Czego zatem spodziewać się po tak mocno obciętym RTX-ie 5080? W specyfikacji wciąż jest wiele niewiadomych (np. taktowania), ale pospekulować nie zaszkodzi.
Dla porównania RTX 4080 wypada nieco lepiej pod względem liczby rdzeni CUDA w stosunku do topowego GPU (jest ich o 41% mniej). Różnica w wydajności między tymi modelami wynosi 20-30% w zależności od rozdzielczości, gry i scenariusza (RT czy nie).
Tym razem może być ona nieco większa (w końcu o 51% mniej rdzeni CUDA) i częściej przekraczać 30%. Mimo to GeForce RTX 5080 nadal powinien być szybszy od RTX-a 4090 (o maksymalnie 10-20%), jeśli topowy model faktycznie przyniesie osiągi o 50% lepsze od dotychczasowego flagowca z rodziny NVIDIA Lovelace.
Przy czym to najbardziej optymistyczny scenariusz, który jest niczym więcej jak przypuszczeniem na podstawie przecieków o specyfikacji RTX-ów 5000, osiągach RTX-a 5090 oraz zależności między RTX-em 4080 a RTX-em 4090. Równie dobrze RTX 5080 może być porównywalny do obecnego flagowca – z np. z niewielką przewagą albo wręcz stratą, która np. w 4K może wynikać z węższej magistrali.
Ostatecznie moc GPU będzie zależeć także od zegarów rdzenia i szybkości VRAM-u, które mają niebagatelne znaczenie dla wydajności. Wygląda na razie na to, że braki w rdzeniach CUDA nadrobi właśnie wysokim taktowaniem pamięci (rekordowe 32000 MHz, więcej niż we flagowcu!).
Dlatego więcej wniosków uda się wyciągnąć, gdy już poznamy kompletną specyfikację RTX-a 5080. Przy wysokiej wydajności i jej optymalnego stosunku do ceny karta nadal będzie rozczarowywać swoją budową, jeśli dotychczasowe plotki się potwierdzą (w końcu nie tego oczekuje się po GPU, które ma służyć do grania w 4K).
Cena GeForce’a RTX 5080. Ile może kosztować?
Sytuacja rynkowa na tyle się ustabilizowała, że powtórki z kosmicznej ceny RTX-a 4080 na premierę nie powinno być. Specyfikacja to również sugeruje. Na razie nie pojawiły się żadne przecieki, ale wydaje się, że NVIDIA utrzyma w przypadku GeForce’a RTX 5080 cenę sugerowaną RTX-a 4080 Super, czyli 999 dolarów (o 200 dolarów niższa niż RTX-a 4080).
Totalnie clickbajtowy tytuł i pisanie strasznych głupot. „GeForce RTX 5080 nadal powinien być szybszy od RTX-a 4090 (o maksymalnie 10-20%)”. Skoro tak, to karta za 5000zł powinna być wielkim hitem, a nie jednym wielkim rozczarowaniem.
Nie zrozumiałeś. Rozczarowaniem w kontekście tego, jak karta wygląda względem RTX-a 5090 (przecież to nawet nie połowa topowego GPU) i że nadal ma szynę 256-bitową.
Nigdzie nie ma mowy o tym, że wydajnościowo rozczaruje.
Dopowiadając, to że w nawiasie jest dopisek o tym, że maksymalnie może być wydajniejszy o 10-20%, nie oznacza, że faktycznie o tyle będzie wydajniejszy. To raczej skrajnie pozytywny scenariusz, który równie dobrze może się nie sprawdzić – po to był dopisek o tym o brakach w specyfikacji. Równie dobrze RTX 5080 może być tak wydajny jak RTX 4090 albo nawet od niego słabszy (w niektórych scenariuszach może to być wina gorszej konfiguracji pamięci).
Dwa: karta może być jednocześnie BARDZO wydajna i rozczarować. Jedno drugiemu nie zaprzecza.
Zaktualizowałem tekst, nadając szerszy kontekst.
PS Tytuł był troszkę przesadzony, przyznaję, więc nieco go ułagodziłem, by bardziej oddawał stan faktyczny.
Na cenę 5000 zł z pewnością bym nie liczył, nawet przy najtańszych modelach…
Powtórki z premiery RTX-a 4080 też nie będzie, bo wynikała ona z sytuacji rynkowej (u nas także z niekorzystnego kursu). Dodatkowo sprzedaż karty była nie najlepsza, więc Nvidia raczej będzie chciała starać się utrzymać chociaż cenę bliższą RTX-owi 4080 Super (premierowa cena to 4999 zł).
RTX 5080 ma korzystać z droższych pamięci GDDR7, ale nadal uważam, że cenę będzie miała „piątkę” z przodu, tym bardziej przy obecnym procesie technologicznym (stosunkowo niewielka zmiana względem Nvidia Lovelace).
To by też może tłumaczyło tak „średnią” specyfikację (względem RTX-a 5090). Cięcia są tak duże właśnie po to, by utrzymać bardziej atrakcyjną cenę. Zwłaszcza jeśli potwierdzą się doniesienia o mocniejszym wariancie RTX-a 5080, którego też trzeba gdzieś wcisnąć między gorszym RTX-em 5080 a 5090.
Mimo wszystko podchodzę z chłodną głową, bardzo bym chciał cenę w tym zakresie, ale na nic się nie nastawiam. Mimo wszystko upgrade jest pewny, cena jedynie wpłynie na moment jej zakupienia hah.
Jasna sprawa – w końcu lepiej być mile zaskoczonym. 😉 Osobiście aż tak pesymistycznie nastawiony nie jestem, choć to też zależy od tego, jakie jeszcze nowości wprowadzi architektura Blackwell.
GDDR7 przemawiają za podwyżką, a cięcia w specce względem RTX-a 5090, możliwe wydanie RTX-a 5080 24 GB, niewielki progres w litografii oraz niezbyt dobre przyjęcie i sprzedaż zwykłego RTX-a 4080 sugerują utrzymanie ceny bliskiej modelowi RTX 4080 Super. Nawet jeśli to byłaby cena 1199 dolarów (wyższa raczej nie będzie), to i tak powinna być ona w Polsce poniżej 6 tys. zł. 🙂
Prędzej uwierzyłbym w podwyżki modelu x090, bo tutaj specyfikacja faktycznie zapowiada się na mocarną. 🙂
Jeszcze pewnie przed końcem roku nasilą się przecieki o cenie – jak tylko cos więcej będzie wiadomo, tekst zaktualizuję. 🙂