Test i recenzja GeForce RTX 4070 Ti Super. Nikt nie prosił, ale czy każdy potrzebował?

Jaki to udany przepis na model GeForce RTX Super według NVIDII? Czy są to lepsze fundamenty w postaci mocniejszego układu graficznego? Czy szczypta megaherców w taktowaniach i garść dodatkowych rdzeni w różnych jednostkach obliczeniowych? A może podmiana głównych składników i atrakcyjniejsza konfiguracja pamięci VRAM? Czy GeForce RTX 4070 Ti Super ma to wszystko i czy jest to przepis na sukces? Dowiedz się tego w teście wydajności drugiego z kolei modelu RTX 4000 Super.

GeForce RTX 4070 Ti Super to dobry, bardziej konkurencyjny w stosunku do Radeona RX 7900 XT, wybór do gamingu w rozdzielczości 1440p lub wyższej. Zwiększona ilość pamięci graficznej do 16 GB (przy 256-bitowej magistrali) sprawia, że karta nadaje się też lepiej do UWQHD lub 4K, przy czym do tej drugiej nie będzie optymalna.

To karta przeznaczona głównie dla osób, które chcą przejść ze starszych generacji GPU (np. serii RTX 3000 lub 2000), a – jako że RTX 4070 Ti będzie wycofywany – jedyną alternatywą w podobnej cenie jest Radeon RX 7900 XT.

GeForce RTX 4070 Ti Super za około 4000 zł nie zachwyca stosunkiem wydajności do ceny, ale to wciąż niezła karta graficzna. Odstaje ona nieco od Radeona RX 7900 XT, ale radzi sobie lepiej w ray i path tracingu oraz oferuje dostęp do takich technik jak DLSS 3 i DLSS 3.5. Jeśli te aspekty mają dla Ciebie znaczenie, to trudno o lepszy wybór karty graficznej w tej kategorii cenowej.

Zmiany w karcie graficznej GeForce RTX 4070 Ti Super są zbyt skromne - NVIDIA nie wykorzystała potencjału, który drzemie w lepszym rdzeniu graficznym (AD103). 16 GB i 256-bitowa magistrala pamięci przydaje się głównie w 4K, w której wielu graczom może brakować w tym GPU nieco mocy (z pomocą wtedy przychodzi DLSS). Problemem jest też cena względem ostatnich obniżek Radeona RX 7900 XT.

Recenzja GeForce RTX 4070 Ti Super – pierwszej karty NVIDII tej klasy z 16 GB VRAM-u

Właśnie przekroczyliśmy wraz z premierą GeForce’a RTX 4070 Ti Super półmetek w odświeżonej serii kart graficznych GeForce RTX 4000 z dopiskiem Super. To też premiera pierwszego układu, który ma w nazwie Titanium i Super. I budzi on takie same odczucia jak połączenie tych dopisków w jedną całość. Czyli – spoiler! – mieszane.

Na tyle, że zaczniecie zadawać pytanie: po co w ogóle powstał GeForce RTX 4070 Ti Super? Ano po to, by NVIDIA mogła lepiej rywalizować z AMD i Radeonem RX 7900 XT, który wyraźnie wyprzedzał zwykłego GeForce’a RTX 4070 Ti. Wydanie odświeżonego modelu pozwala też jednoznacznie pokonać GeForce’a RTX 3090 Ti, także w 4K, bo w przypadku wcześniejszego GPU – ze względu na nieco zbyt przyciętą specyfikację i skromniejszą konfigurację pamięci graficznej – nie było to takie oczywiste.


msi geforce rtx 4070 ti super gaming x slim white

„Na papierze” GeForce RTX 4070 Ti Super nie zapowiadał się tak atrakcyjnie jak GeForce RTX 4070 Super. Czy zwiększenie – po raz pierwszy w modelu xx70 Ti – pamięci VRAM do 16 GB, które – jak się okazuje – nie ma aż takiego znaczenia, jak niektórym się wydaje, to nie za mało, by nazwać to odświeżenie potrzebnym? Czy NVIDIA mogła (znowu) postarać się bardziej? Dowiedz się tego w teście wydajności GeForce’a RTX 4070 Ti Super w wydaniu MSI Gaming X Slim White.

Platforma testowa

Test wydajności GeForce RTX 4070 Ti Super w grach

Wyniki testów wydajności w grach są dość przewidywalne. Zwiększenie liczby rdzeni CUDA o 768 nie przynosi drastycznej poprawy. Mimo że NVIDIA sięgnęła po układ graficzny AD103, który stanowi serce RTX-a 4080 (Super), to jest on zbyt przycięty. Już wartości bliższe 9000 rdzeni CUDA i zwiększona dawka pamięci cache (a ta pozostała bez zmian) sprawiłyby, że karta nie tylko zbliżyłaby się mocniej do zwykłego RTX-a 4080, ale także stała się równie, jeśli nie bardziej, atrakcyjna, co bardzo dobry GeForce RTX 4070 Super.

A tak w grach mamy średni przyrost klatek rzędu 5-8% i nie przekracza on nawet 10%. Czasem bywa on nawet jeszcze skromniejszy, niebezpiecznie zbliżając się do błędu pomiarowego… Przy czym wyższe wartości odnotowujemy głównie w 4K, gdzie karta nieco zyskuje dzięki lepszej konfiguracji pamięci (16 GB przy 256-bitowej magistrali). 

Wciąż nie jest to model, który będzie szczególnie polecany do tej rozdzielczości. Bardziej wymagający gracze zapewne chętniej dopłacą do RTX-a 4080 (Super), bo porównywane karty wciąż dzieli spory dystans.

Więcej kart dla lepszego porównania znajdziecie w teście GeForce’a RTX 4070 Ti.

Assassin’s Creed Mirage

Cyberpunk 2077

Far Cry 6

Marvel’s Guardians of the Galaxy

Shadow of the Tomb Raider

Wiedźmin 3: Dziki Gon next gen

Pobór mocy i temperatury GeForce RTX 4070 Ti Super

To, co miło zaskakuje w karcie GeForce RTX 4070 Ti Super, to pobór mocy, który nie zmienił się ani trochę w stosunku do zwykłego RTX-a 4070 Ti. Udało się to uzyskać, mimo przejścia na mocniejszy układ z większą liczbą różnego rodzaju jednostek, z nieco wyższymi taktowaniami bazowymi rdzenia oraz potężniejszą konfiguracją pamięci VRAM. Wynosi on 285 W i rzeczywisty maksymalny pobór mocy pokrywa się generalnie ze wskaźnikiem TGP (w grach – w zależności od tytułu i obciążenia – może być on niższy).

Chłodzenie MSI GeForce RTX 4070 Ti Super Gaming X Slim

Na tapet do testów trafiła do nas wersja MSI GeForce RTX 4070 Ti Super Gaming X Slim White. I momentalnie przykuwa wzrok. Producenci chętniej ostatnimi czasy oferują białe wersje swoich kart graficznych i ten trend się utrzymuje, co docenią zwłaszcza posiadacze białych obudów. Jednak w tym wydaniu GPU MSI pokusiło się także o odchudzenie obudowy, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca.

GeForce RTX 4070 Ti Super jest już bardziej wymagającą kartą dla chłodzeń w porównaniu do chociażby RTX-a 4070 Super. Ale nie jest to żadne wyzwanie dla modelu MSI Gaming X Slim, który wykorzystuje trzy wentylatory TORX Fan 5.0 i aerodynamicznie ukształtowane żeberka Wave Cuved 2.0, by lepiej rozpraszać generowane ciepło podczas obciążenia.

chłodzenie msi geforce rtx 4070 ti super gaming x slim white

I recenzowana wersja RTX-a 4070 Ti Super radzi sobie z tym zadaniem wyśmienicie, a co więcej – w nienagannym stylu. Karta z trudem przekracza 65 stopni Celsjusza podczas obciążającego gamingu (w najgorętszym punkcie było to maksymalnie 77,3 stopni). I robi to przy obrotach, które nie sięgają nawet 1500 RPM! Jeśli szukacie optymalnego chłodzenia do RTX-a 4070 Ti Super, MSI Gaming X Slim jest strzałem w dziesiątkę. I nie musicie być skazani na biel, bo producent ma w ofercie dwie wersje kolorystyczne.

Podsumowanie testu GeForce RTX 4070 Ti Super. Zmarnowany potencjał

GeForce RTX 4070 Ti Super to karta, do której NVIDIA podeszła zbyt zachowawczo. Przez co nie da się oprzeć wrażeniu niewykorzystanego potencjału, jaki drzemał w rdzeniu graficznym. Z jednej strony bardziej przyszłościowa konfiguracja pamięci VRAM (16 GB i wymagana przy tej ilości 256-bitowa szyna danych), która jednak największe korzyści przynosi w rozdzielczości 4K, a z drugiej – zmiany względem zwykłego RTX-a 4070 Ti są zbyt kosmetyczne.

Cena pozostała bez zmian, ale w Polsce jest wyraźnie korzystniejsza od premierowych cen RTX-a 4070 Ti (3999 zł zamiast 4399 zł). Jednak AMD przygotowało się na ten ruch i obniżyło cenę MSRP Radeona RX 7900 XT do 749 dolarów (ok. 3799 zł). Te więc zaczynają lecieć i zbliżać się nawet do poziomu 3400-3600 zł. To nieco stawia pod znakiem zapytania opłacalność modelu RTX 4070 Ti Super, który jest i droższy, i (zwykle) wolniejszy w rasteryzacji (choć tym razem starcie jest bardziej wyrównane).

geforce rtx 4000 super


Recenzowane GPU nadrabia jednak lepszą wydajnością w ray i path tracingu oraz nowoczesnymi technikami DLSS 3 i DLSS 3.5. To już od Was zależy, co ma większe znaczenie. GeForce RTX 4070 Ti będzie wycofywany z rynku, co jest naturalnym ruchem w obliczu premiery wydajniejszego modelu Super. W końcu z automatu staje się on nieopłacalny przy podobnej cenie.

Szkoda tylko, że testowany model przyniósł zbyt skromny skok wydajności, by chociaż dogonić Radeona RX 7900 XT i wzbudzić jakąkolwiek ekscytację. Nie pomaga nawet 16 GB VRAM-u. Po roku od premiery RTX-a 4070 Ti można było mieć wyższe oczekiwania, bo dostaliśmy prawie tę samą kartę w (prawie) tej samej cenie. Jaki był więc jej sens?

Cena MSI GeForce RTX 4070 Gaming X Sliim w dniu premiery: 4399 zł

Recenzja powstała we współpracy z Jackiem Pelką, specjalistą z działu inżynierii, który odpowiada za testy GeForce’a RTX 4070 Ti Super i pozostałych modeli.

Minusy

  • mocno wyhamowane zmiany w specyfikacji, mimo użycia lepszego rdzenia graficznego
  • skok wydajności względem RTX-a 4070 Ti zbyt skromny, zwłaszcza w niższych rozdzielczościach
  • nadal ma problem z dogonieniem Radeona RX 7900 XT
  • cena trochę za wysoka, zwłaszcza po ostatnich obniżkach Radeona RX 7900 XT

Plusy

  • bardzo dobra wydajność; nieco lepiej niż w RTX-ie 4070 Ti przy tej samej (lub niższej) cenie
  • atrakcyjniejsza konfiguracja pamięci VRAM (16 GB i 256-bit)
  • pobór mocy jak w RTX-ie 4070 Ti, mimo lepszej specyfikacji
  • obsługa DLSS 3.5, DLSS 3 i kodeków AV1
  • świetna kultura pracy i wygląd modelu MSI Gaming X Slim

Ocena redakcji

7/10