Która wersja GeForce RTX 4070 Ti najlepsza? Jaki model niereferencyjny RTX 4070 Ti wybrać?

GeForce RTX 4070 Ti, obok zwykłego RTX-a 4070, niezmiennie pozostaje jedną z najbardziej opłacalnych kart graficznych z rodziny NVIDIA Ada Lovelace. Wciąż nie należy do najtańszych GPU na rynku, ale mimo to oferuje wydajność na miarę topowego GeForce’a RTX 3090 Ti z poprzedniej generacji za niemal połowę dawnej ceny. Jaki model GeForce’a RTX 4070 Ti najlepiej wybrać? Która wersja oferuje najwyższy stosunek kultury pracy do ceny? Oto porównanie 10 modeli RTX 4070 Ti.

Jaką wersję GeForce RTX 4070 Ti wybrać?

Modeli niereferencyjnych GeForce’a RTX 4070 Ti jest od groma, a do tego każdy producent ma po kilka wariantów. Na jaki się zdecydować? Czym się kierować? Czy warto dopłacać do droższych modeli? Jeśli nie wiesz, jaką wersję RTX-a 4070 Ti wybrać, to mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci we właściwym wyborze.

Na co wpływa model karty? Czy to ma znaczenie, który wybierzesz, i jak duże? Oczywiście, że ma! W czym wybór niereferenta, czyli autorskiej wersji przygotowanej przez partnera producenta, czyli w tym przypadku NVIDII (np. ASUSA, MSI, Zotaca itd.), ma znaczenie? Model wpływa nie tylko na wygląd, jakość wykonania i komponenty, ale także kulturę pracy – temperatury i głośność działania. Dlatego warto czasem dołożyć, jeśli zależy Ci na dopasowaniu stylistycznym do reszty podzespołów i ciszy w obudowie swojego komputera.

assus rtx 4070 ti strix gaming
Czy topowy model autorski (tutaj Asus Strix Gaming) ma sens w RTX-ie 4070 Ti?

Niereferencyjne modele GeForce RTX 4070 Ti. Porównanie kultury pracy i wydajności

Piotr „Lipton” Szymański przetestował aż 10 modeli GeForce’a RTX 4070 Ti z różnych półek cenowych. Który z nich wypadł najlepiej, a który cechuje się najwyższym stosunkiem jakości i kultury pracy w stosunku do ceny?

Porównywane karty GeForce RTX 4070 Ti

Kultura pracy autorskich wersji RTX 4070 Ti

Najważniejszym aspektem – poza wykonaniem układu sekcji zasilania i użytymi komponentami – jest kultura pracy niereferencyjnych RTX-ów 4070 Ti. Wiele z testowanych modeli oferuje podwójny BIOS – standardowy i quiet. Ten drugi nie chłodzi tak dobrze, ale zyskujesz dzięki temu na kulturze pracy, co szczególnie widać w Gigabyte RTX 4070 Ti Gaming OC.

Pamiętaj, że nie zawsze liczba obrotów na minutę (RPM) przekłada się na rzeczywistą głośność pracy karty graficznej. Wentylatory o mniejszych obrotach nadal mogą być głośniejsze od tych, które operują na wyższych. Znaczenie ma ich rodzaj czy nawet łożyska.

Wystarczy spojrzeć na flagowy model Zotaca – AMP Extreme, który pracuje z zaledwie 1200 RPM, a mimo to jego głośność dobija do 39 dB(A). Ten model jest bardzo specyficzny, bo mimo topowych komponentów, niskich temperatur i wysokiej wyceny wypada pod względem kultury gorzej od znacznie tańszego i skromniej wykonanego Zotaca Trinity.

Wydajność przed i po OC autorskich wersji RTX 4070 Ti

Najwyższą wydajność naturalnie oferują głównie topowe karty, chociaż tak naprawdę różnice między nimi są tak skromne, że trudno mówić o jakimkolwiek wzroście wartym wzmianki. Prym wiedzie topowy MSI RTX 4070 Ti Suprim X.

Pobór mocy komputera z autorskimi wersjami RTX 4070 Ti

Na plus zdecydowanie wyróżniła się karta Inno3D RTX 4070 Ti iChill x3, razem ze swoją tańszą, skromniejszą wersją od tego producenta. Generalnie pozostałe karty wypadają pod względem poboru podobnie – nie są to drastyczne różnice. Wyjątek stanowi zdecydowanie MSI RTX 4070 Ti Suprim, który wybija się na tym tle najmocniej – w negatywnym sensie.

Chcesz posłuchać, jak działają poszczególne modele GeForce RTX 4070 Ti, zobaczyć porównanie kart w trybie BIOS-u quiet oraz dowiedzieć się więcej na temat ich wykonania? Wszelkie odpowiedzi znajdziesz w rozbudowanym teście przygotowanym przez Piotra „Liptona” Szymańskiego:

No więc jaki GeForce RTX 4070 Ti jest najlepszy?

Bez względu na cenę topową półkę stanowią najdroższe konstrukcje, czyli takie modele jak:

To karty przeznaczone dla użytkowników, którzy nie chcą żadnych kompromisów, tylko najlepsze komponenty, najporządniejszą sekcję zasilania i najwyższą kulturę pracy. Masz gwarancję wysokiej jakości, ale niestety często nieproporcjonalnej do kwoty, jaką należy dopłacić. Jednak w RTX-ie 4070 Ti to mogą być przykłady przerostu formy nad treścią.

 Co więc jeśli chcesz ściąć nieco z budżetu? Tu również jest z czego wybierać – szczególnie można polecić (nie zawsze jednak jakość komponentów współgra z kulturą pracy):

chłodzenie w inno3d rtx 4070 ti ichill x3
Chłodzenie w karcie Inno3D GeForce RTX 4070 Ti iChill x3

Niezłym wyborem – zwłaszcza jeśli to cena odgrywa najważniejszą rolę – będą także następujące modele:

  • Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti Gaming OC (optymalna kultura pracy w BIOS-ie quiet; znacznie gorzej sobie radzi w standardowym trybie)
  • Zotac GeForce RTX 4070 Ti TRINITY (sekcja zasilania skromniejsza, mocniejsze grzanie pamięci, brak Dual BIOS-u i generalnie od strony „bebechów” nie zachwyca, ale to jeden z najtańszych RTX-ów 4070 Ti i do tego oferuje przyzwoitą kulturę pracy)
  • Gainward GeForce RTX 4070 Ti Phantom Reunion (przyzwoita sekcja zasilania, nie najgorsza kultura pracy i Dual BIOS)
  • Palit GeForce RTX 4070 Ti Gamerock Classic (bardziej „fajerwerkowy” wygląd z efektownym podświetleniem ARGB, Dual BIOS i niezłe wykonanie i kultura pracy)

Te karty – w zależności od wersji – oferują już bardzo dobrą lub przyzwoitą kulturę pracy przy nie zawsze optymalnych komponentach.

Czy wersja niereferencyjna ma wpływ na wydajność?

Tak, ale jest to niewielka różnica i zwykle ogranicza się do 2-4 fps maksymalnie. Pamiętaj jednak o tym, że droższe modele o lepszych komponentach i sekcji mają też większe limity mocy, a więc większy potencjał OC. Wówczas tę różnicę można powiększyć.

Jednak tradycyjne podkręcanie podzespołów nie odgrywa już tak dużej roli, jak kiedyś, choćby z powodu wysokiego poboru mocy GPU i zbytniego wyżyłowania układów. Coraz mniej użytkowników decyduje się na podkręcanie kart. Jest wręcz przeciwnie – chętniej robi tzw. undervolting, czyli zmniejsza napięcie, by obniżyć ilość pochłanianej przez GPU energii.

Dlatego wybierając model danego układu graficznego (w tym przypadku RTX-a 4070 Ti), sugeruj się głównie układem sekcji zasilania i kulturą pracy. Przy porządnych chłodzeniach i kartach o niższym poborze mocy większe znaczenie ma głośność niż temperatury.

asus geforce rtx 4070 ti tuf gaming
Asus GeForce RTX 4070 Ti TUF Gaming jest jednym z ciekawszych modeli niereferencyjnych

Dla kogo karta GeForce RTX 4070 Ti?

Jaki gracz powinien zdecydować się na układ GeForce RTX 4070 Ti? To jeden z lepszych wyborów do rozdzielczości 1440p (2560 x 1440 pikseli) i wysokiego klatkażu, przynajmniej biorąc pod uwagę stosunek wydajności do ceny i obsługę nowoczesnych technik graficznych (ray tracing, DLSS 3). 12 GB to więcej niż 8 GB, a tyle miał odpowiednik z poprzedniej generacji (RTX 3070 Ti), więc i od strony pamięci VRAM wypada przyzwoicie.

Sprawdzi się też nieźle w ultrapanoramicznej rozdzielczości 3440 x 1440 pikseli. W 4K nieco odstaje od poziomu RTX-a 3090 Ti ze względu na gorszą konfigurację pamięci (głównym powodem jest zwężona szyna danych do 192 bitów). Nadal nadaje się do tej rozdzielczości, zwłaszcza w połączeniu z technikami skalowania typu DLSS.

msi geforce rtx 4070 ti gaming x trio white
Białe karty zyskują na popularności (tutaj MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio White)

RTX 4070 Ti jest również lepszym wyborem od starej generacji z powodu znacznie obniżonego poboru mocy (285 W) i obsługi DLSS 3, które znacząco podnosi wydajność, także w miejscach procesorowych. To może być wręcz niezbędne w najbardziej wymagających grach z ray tracingiem, w których zresztą seria GeForce RTX 4000 radzi sobie najlepiej ze wszystkich układów na rynku. Jeśli nie chcesz się ograniczać w grach w kontekście grafiki, to GeForce RTX 4070 Ti – mimo nie do końca optymalnego stosunku wydajności do ceny – uznawany jest za niezłą kartę graficzną w 2023 roku.

Przeczytaj również:

Sprawdź wszystkie modele GeForce RTX 4070 Ti w x-komie

Zobacz także wszystkie karty GeForce RTX 4000 w x-komie