Cyberpunk 2077: Widmo wolności to będzie wymarzony powrót do Night City. Szpiegowski thriller z DLSS 3.5 i w jeszcze lepszej oprawie!

Studio CD Projekt RED po miesiącach ciszy wreszcie zaprezentowało pierwszy fabularny dodatek do gry Cyberpunk 2077 – Widmo wolności (Phantom Liberty). Oj, jest klimat! Pierwszy zwiastun zapowiada nową, atrakcyjnie wizualną lokację i powrót Keanu Reevesa w roli Johnny’ego Silverhanda. Co jeszcze wiemy o rozszerzeniu? Kiedy odbędzie się jego premiera? Poznaj szczegóły pierwszej gry z techniką NVIDIA DLSSS 3.5!

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty. Fabuła i miejsce akcji

Akcja rozszerzenia Cyberpunk 2077: Widmo wolności rozegra się w nowej dzielnicy Night City, w której – ponownie jako V – poznasz nowe postacie, a klimat gry ma być iście szpiegowski. Jak wynika z zapowiedzi, fabuła będzie powiązana z Nowymi Stanami Zjednoczonymi Ameryki; całość ma być utrzymana w konwencji thrillera. 

nowa postać z dodatku cyberpunk 2077 phantom liberty

Cyberpunk 2077: Widmo wolności będzie ostatnią produkcją studia CD Projekt RED na autorskim silniku REDengine.

Zwiastuny DLC Widmo wolności zapowiadają cyberpunkowy thriller

Zwiastun ujawnia pierwsze, bardzo klimatyczne sceny z niedostępnego wcześniej obszaru Night City, a także potwierdza, że głównym bohaterem będzie V. Udziela także jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, czy w dodatku wróci Johnny Silverhand, co sugeruje, że Phantom Liberty nie będzie prequelem.

Dowiedz się więcej o planowanych zmianach w Cyberpunku 2077: 

Cyberpunk 2077: Widmo wolności premierową grą z DLSS 3.5!

Cyberpunk 2077 i jego jedyny dodatek, Widmo wolności, będzie pierwszą grą, która zyska obsługę nowej techniki NVIDIA DLSS 3.5. Wprowadzi ona funkcję Ray Reconstruction, która ulepszy jakość efektów opartych na śledzeniu promieni (oświetlenia, w tym globalnego, cieni czy odbić).

Opcję Ray Reconstruction przetestujesz na każdej karcie graficznej GeForce RTX (a więc od serii RTX 20) w odróżnieniu od Frame Generation zarezerwowanej dla posiadaczy układów GeForce RTX z serii RTX 40.

DLSS 3.5 poprawi nie tylko wygląd ray tracingu w Cyberpunku 2077, ale także… zwiększy wydajność! Tak, jedno pójdzie w parze z drugim, o czym możesz przekonać się, oglądając świeże materiały wideo z Widma wolności:

Nowa jakość grafiki z DLSS 3.5 w Cyberpunk 2077: Widmo wolności

Jeszcze wyższa wydajność z DLSS 3.5 w Cyberpunk 2077: Widmo wolności

Dowiedz się więcej o DLSS 3.5 i rekonstrukcji promieni:

Kiedy premiera Cyberpunk 2077: Widmo wolności? Czy trafi na PS4 i Xbox One?

CD Projekt RED było gotowe jedynie ujawnić rok premiery. To, że pierwsze fabularne DLC do Cyberpunka 2077 wyjdzie w 2023 roku, wiemy nie od dziś. Poznaliśmy jednak dokładną datę. Premiera Cyberpunka 2077: Widmo wolności nastąpi 26 września 2023 roku.

Najbardziej zaskakującą nowiną jest to, że Cyberpunk 2077: Widmo wolności wyjdzie tylko na PC oraz konsole obecnej generacji (PS5 i Xbox Series X/S). Oznacza to, że CD Projekt RED robi to, co powinno zrobić z podstawką, i porzuca niedomagający sprzęt.

nowe stroje dla v w patchu 1.6 do cyberpunka 2077

Wieść ta jednak może wywołać głosy niezadowolenia u posiadaczy PlayStation 4 i Xboksów One, ale jakąś rekompensatą jest darmowa aktualizacja do nowogeneracyjnych wersji. W końcu można założyć, że wielu z tych graczy prędzej czy później przejdzie na nowe konsole.

Czy będzie więcej fabularnych DLC do Cyberpunka 2077?

Na Reddicie przedstawiciel studia CD Projekt RED potwierdził, że Phantom Liberty jest jedynym (przynajmniej na razie) planowanym rozszerzeniem do Cyberpunka 2077. Początkowo, jeszcze przed premierą, firma planowała więcej dodatków (co najmniej dwa). Jednak problemy techniczne i gorszy od spodziewanego odbiór gry, która sprzedaje się znacznie poniżej oczekiwań, mocno je zrewidowały. CD Projekt RED w końcu porzuca silnik REDengine na rzecz Unreal Engine 5 i pracuje w pocie czoła nad Wiedźminem 4.

Cyberpunk 2077 Patch 1.6, REDmod i koniec dużych aktualizacji dla PS4 i Xbox One

Zapowiedź pierwszego fabularnego DLC do Cyberpunka 2077 to niejedyna atrakcja, jaką CD Projekt RED przygotowało podczas prezentacji Night City Wire. Krótko po zakończeniu transmisji w sieci pojawił się długo oczekiwany patch 1.6, który zadebiutował z okazji nadchodzącego anime Cyberpunk: Edgerunners. Co wnosi nowa aktualizacja? Oto przykładowe zmiany:

  • 3 nowe kontrakty dla fixera (Betonowa pułapka, Nic do stracenia, Bolesny kac)
  • Nowe bronie palne i do walki wręcz
  • Możliwość przenoszenia postępów między platformami sprzętowymi
  • Nowa minigierka na automat (Wyścig Płotki)
  • Liczne poprawki błędów i ulepszenia rozgrywki
cyberpunk 2077 aktualizacja 1.6

Przeczytaj pełną listę zmian w patchu 1.6. Co ważne, jest to ostatnia wielka aktualizacja dla wersji PS4 i Xbox One, które od tej pory będą otrzymywać wyłącznie małe, skupione na technicznej stronie uaktualnienia. CD Projekt RED zapowiedziało większe zmiany, które pojawiają się w jednej z dużych „łatek” na PC, PS5 i Xboksa Series X/S, a ominą użytkowników edycji na starsze konsole.

Wśród nich będzie zupełnie przemodelowany system policji, która zagwarantuje bardziej emocjonujące pościgi, walka z pojazdów czy nowe zdolności w drzewkach umiejętności. Twórcy nie mają jednak na razie w planach trybu Nowa Gra Plus ze względu na skomplikowany proces jego wdrożenia. Wymagałby on bowiem gruntownego przebalansowania całej gry. Ten patch (2.0) pojawi się wraz z Phantom Liberty.

Ku zaskoczeniu twórcy gry udostępnili również narzędzia moderskie REDmod, które mają ułatwić tworzenie i instalację fanowskich modyfikacji do Cyberpunka 2077. Można z nich korzystać zarówno osobno (przez wiersz poleceń), jak i zintegrować z edytorem modów WolvenKit (CD Projekt RED zaleca to drugie rozwiązanie).

Obejrzy pełny zapis z transmisji Night City Wire o aktualizacji Edgerunners (patch 1.6) i nie tylko