Zapowiedź Cyberpunk 2077: Widmo Wolności. Wymarzony powrót do Night City – szykuj się na szpiegowskiego thrillera!

Studio CD Projekt RED po miesiącach ciszy wreszcie zaprezentowało pierwszy fabularny dodatek do gry Cyberpunk 2077 – Widmo Wolności (Phantom Liberty). Oj, jest klimat! Pierwszy zwiastun zapowiada nową, atrakcyjnie wizualną lokację i powrót Keanu Reevesa w roli Johnny’ego Silverhanda. Co jeszcze wiemy o rozszerzeniu? Kiedy odbędzie się jego premiera? Poznaj szczegóły.

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty. Fabuła i miejsce akcji

Akcja rozszerzenia Cyberpunk 2077: Widmo Wolności rozegra się w nowej dzielnicy Night City, w której – ponownie jako V – poznasz nowe postacie, a klimat gry ma być iście szpiegowski. Jak wynika z zapowiedzi, fabuła będzie powiązana z Nowymi Stanami Zjednoczonymi Ameryki; całość ma być utrzymana w konwencji thrillera. Nie znamy jednak więcej szczegółów na temat historii czy zmian w rozgrywce (spodziewaj się jednak nowego wyposażenia).

nowa postać z dodatku cyberpunk 2077 phantom liberty

Cyberpunk 2077: Widmo Wolności będzie ostatnią produkcją studia CD Projekt RED na autorskim silniku REDengine.

Zwiastun DLC Widmo Wolności zapowiada cyberpunkowy thriller

Zwiastun ujawnia pierwsze, bardzo klimatyczne sceny z niedostępnego wcześniej obszaru Night City, a także potwierdza, że głównym bohaterem będzie V. Udziela także jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, czy w dodatku wróci Johnny Silverhand, co sugeruje, że Phantom Liberty nie będzie prequelem.

Kiedy premiera Cyberpunk 2077: Widmo Wolności? Czy trafi na PS4 i Xbox One?

CD Projekt RED było gotowe jedynie ujawnić rok premiery. To, że pierwsze fabularne DLC do Cyberpunka 2077 wyjdzie w 2023 roku, wiemy nie od dziś. I dziś wiemy tyle, co wcześniej. Jednak to, z jaką szybkością znikają cyfry w roku na końcu trailera, może zwiastować, że premiera odbędzie się w lutym 2023 roku (3 lutego?). Oczywiście równie dobrze może znaczyć jedno wielkie nic. W każdym razie wydanie dodatku w pierwszym kwartale przyszłego roku wydaje się pewnikiem.

Najbardziej zaskakującą nowiną jest to, że Cyberpunk 2077: Widmo Wolności wyjdzie tylko na PC oraz konsole obecnej generacji (PS5 i Xbox Series X/S). Oznacza to, że CD Projekt RED robi to, co powinno zrobić z podstawką, i porzuca niedomagający sprzęt.

nowe stroje dla v w patchu 1.6 do cyberpunka 2077

Wieść ta jednak może wywołać głosy niezadowolenia u posiadaczy PlayStation 4 i Xboksów One, ale jakąś rekompensatą jest darmowa aktualizacja do nowogeneracyjnych wersji. W końcu można założyć, że wielu z tych graczy prędzej czy później przejdzie na nowe konsole.

Czy będzie więcej fabularnych DLC do Cyberpunka 2077?

Na Reddicie przedstawiciel studia CD Projekt RED potwierdził, że Phantom Liberty jest jedynym (przynajmniej na razie) planowanym rozszerzeniem do Cyberpunka 2077. Początkowo, jeszcze przed premierą, firma planowała więcej dodatków (co najmniej dwa). Jednak problemy techniczne i gorszy od spodziewanego odbiór gry, która sprzedaje się znacznie poniżej oczekiwań, mocno je zrewidowały. CD Projekt RED w końcu porzuca silnik REDengine na rzecz Unreal Engine 5 i pracuje w pocie czoła nad Wiedźminem 4.

Cyberpunk 2077 Patch 1.6, REDmod i koniec dużych aktualizacji dla PS4 i Xbox One

Zapowiedź pierwszego fabularnego DLC do Cyberpunka 2077 to niejedyna atrakcja, jaką CD Projekt RED przygotowało podczas prezentacji Night City Wire. Krótko po zakończeniu transmisji w sieci pojawił się długo oczekiwany patch 1.6, który zadebiutował z okazji nadchodzącego anime Cyberpunk: Edgerunners. Co wnosi nowa aktualizacja? Oto przykładowe zmiany:

  • 3 nowe kontrakty dla fixera (Betonowa pułapka, Nic do stracenia, Bolesny kac)
  • Nowe bronie palne i do walki wręcz
  • Możliwość przenoszenia postępów między platformami sprzętowymi
  • Nowa minigierka na automat (Wyścig Płotki)
  • Liczne poprawki błędów i ulepszenia rozgrywki
cyberpunk 2077 aktualizacja 1.6

Przeczytaj pełną listę zmian w patchu 1.6. Co ważne, jest to ostatnia wielka aktualizacja dla wersji PS4 i Xbox One, które od tej pory będą otrzymywać wyłącznie małe, skupione na technicznej stronie uaktualnienia. CD Projekt RED zapowiedziało większe zmiany, które pojawiają się w jednej z dużych „łatek” na PC, PS5 i Xboksa Series X/S, a ominą użytkowników edycji na starsze konsole.

Wśród nich będzie zupełnie przemodelowany system policji, która zagwarantuje bardziej emocjonujące pościgi, poprawiona walka z pojazdów i bronią białą czy nowe zdolności w drzewkach umiejętności. Twórcy nie mają jednak na razie w planach trybu Nowa Gra Plus ze względu na skomplikowany proces jego wdrożenia. Wymagałby on bowiem gruntownego przebalansowania całej gry. Ten patch (1.7? 1.8?) pojawi się raczej przed Phantom Liberty (albo razem z dodatkiem).

Ku zaskoczeniu twórcy gry udostępnili również narzędzia moderskie REDmod, które mają ułatwić tworzenie i instalację fanowskich modyfikacji do Cyberpunka 2077. Można z nich korzystać zarówno osobno (przez wiersz poleceń), jak i zintegrować z edytorem modów WolvenKit (CD Projekt RED zaleca to drugie rozwiązanie).

Obejrzy pełny zapis z transmisji Night City Wire o aktualizacji Edgerunners (patch 1.6) i nie tylko