Alan Wake wybudzi się z koszmaru przed Halloween i ponownie zatańczy w ciemnościach z latarką u boku

Senny koszmar będzie trwać – nadchodzi premiera Alana Wake’a 2! Studio Remedy Entertainment pokazało na PlayStation Showcase 2023 długo oczekiwaną kontynuację przygód pisarza w survivalo-horrorowym sosie. Czy Alan Wake 2 zapowiada się na stricte next-genowy tytuł? O czym opowie druga odsłona i czy ponownie wcielisz się w tytułowego bohatera? Sprawdź podsumowanie informacji o Alanie Wake’u 2.

Alan Wake 2 obudzi w Tobie strach. Co musisz wiedzieć o kontynuacji gry Remedy?

Alan Wake 2, podobnie jak część pierwsza, ma być survival horrorem przepełnionym akcją w konwencji TPP (widok znad ramienia postaci). Wygląda na to, że duch oryginału zostanie w pełni zachowany. Ba, fińskie studio Remedy Entertainment chce przekroczyć kolejne granice, serwując nam jeszcze mocniej trzymającą w napięciu opowieść grozy. Fani psychologicznych horrorów już mogą zacierać ręce, a klimat będzie tak gęsty, że pokroisz go nożem.

Co warto wiedzieć o Alanie Wake’u 2 przed jego premierą? Zobacz, co już wiadomo o kontynuacji gry Remedy Entertainment.

Przeczytaj: Pierwsze recenzje Alana Wake’a 2. Psychodeliczna podróż w Mrok, która zachwyciła krytyków

Alan Wake 2

Już nie sam w ciemności, czyli o czym opowie Alan Wake 2?

Od wydarzeń z „jedynki” mija aż 13 lat. Alan Wake jest cały czas uwięziony w koszmarze. Musi zachować zdrowy umysł, przezwyciężyć mrok i uciec z Leża Mroku.

Historię poznasz z dwóch perspektyw: tytułowego bohatera oraz Sagi Anderson, agentki FBI, która potrafi rozwiązywać nierozwiązywalne sprawy. Tym razem uda się do pozornie idyllicznego, przypominającego do złudzenia Twin Peaks miasteczka Bright Falls z malowniczymi okolicami jeziora Cauldron. Musi zbadać sprawę rytualnych morderstw, co ostatecznie skieruje ją w stronę mroku, o jakim nie śniła.

saga anderson w alan wake 2

Jej losy splotą się z Alanem i oboje będą musieli zmierzyć się z czyhającym mrokiem. Ich decyzje będą oddziaływać wzajemnie na otaczającą rzeczywistość. Saga Anderson zmierzy się z czymś, z czym jeszcze nie miała nigdy do czynienia – nadnaturalnymi siłami zła. Będzie ona, podobnie jak Alan Wake, grywalną postacią.

Według deweloperów nowa historia, mimo że jest kontynuacją opowieści z pierwszej części, nie wymaga znajomości oryginału. Fani „jedynki”, jak i pozostałych gier Remedy, odnajdą jednak wiele nawiązań i docenią smaczki. Już pojawienie się Sama Lake’a, twarzy Maksa Payne’a z pierwszej części, ożywia wspomnienia.

sam wake w alan wake 2
W Alanie Wake'u 2 pojawi się nawet sam "Max Payne"

Długość gry Alan Wake 2. Ile zajmie jej ukończenie?

Kampania Alana Wake 2 ma składać się z dwóch przeplatających się historii: tytułowego bohatera oraz Sagi Anderson. Ukończenie całości ma zająć według deweloperów ponad 20 godzin, co zapewne obejmuje także poboczną zawartość. 

Szykuj się zatem na dłuższą grę od pierwszego Alan Wake’a.

Alan Wake 2 na zwiastunie i gameplayu. Latarka znowu stanie się Twoim największym sprzymierzeńcem

Na PlayStation Showcase 2023 zaprezentowano bardzo klimatyczny zwiastun ze scenami prosto z gry. Podobnie jak w pierwszej części, tak i tutaj nie tylko broń palna pójdzie w ruch, ale ponownie niezastąpiona okaże się latarka.

Po ograniu Control, które dzieje się w tym samym uniwersum, spodziewam się w nowej grze jednego: mięsistych strzelanin i klimatycznej opowieści. Oby tylko Alana Wake’a 2 nie zabiła monotonność, wywołana powtarzalnością rozgrywki, która była największym koszmarem w pierwszej części.

Obejrzyj poniżej kilkuminutowy gameplay z Alana Wake’a 2:

Wymagania sprzętowe Alana Wake’a 2. Na jakim silniku powstaje gra?

Alan Wake 2 zapowiada się na grę w next-genowej oprawie wizualnej, a to oznacza nie najniższe wymagania sprzętowe. 

Remedy ujawniło wymagania sprzętowe Alana Wake’a 2.

Tytuł będzie wymagać konta Epic Games Store.

Gra powstaje na autorskim silniku Northlight, a konkretnie jego usprawnionej wersji, znanej z Quantum Break i Control.

Kiedy premiera Alana Wake’a 2? Data wydania gry Remedy

Data premiery Alana Wake’a 2 została ustalona na 27 października 2023 roku. Pierwotnie miał wyjść 17 października, ale ze względu na obłożenie premier Remedy przesunęło nieznacznie datę. Gra ukaże się na PC oraz konsolach nowej generacji (PS5 i Xbox Series X/S).

Wersja na komputery osobiste będzie dostępna wyłącznie na platformie Epic Games Store. Na 99% nie trafi na Steama ze względu na to, że wydawcą gry jest firma Epic Games. Można więc uznać grę za tytuł na wyłączność.

Alan Wake 2 w przedsprzedaży. W jakiej cenie?

Alan Wake 2 jest dostępny na PC za 214,99 zł (wersja podstawowa) oraz 300,99 zł (edycja Deluxe). Początkowo była ona jednak atrakcyjniejsza (177,49 zł za pierwsze wydanie i 248,49 zł za bogatsze), ale Epic Games zdążyło ją podnieść dwa dni po starcie preoderów. Na tyle wzrosła, że obecnie jest droższa niż na PlayStation 5 i Xboksie Series X/S.

strzelanina w alan wake 2

Na konsolach ceny pozostały bowiem bez zmian – 212,99 zł (podstawowe) i 284 zł (Deluxe). Bogatsze wydanie gry zaoferuje przepustkę (Expansion Pass) z dwoma zaplanowanymi dodatkami oraz dodatkowe skórki dla postaci.

Czy Alan Wake 2 ukaże się w pudełku? Czy jesteś skazany na wydanie cyfrowe?

Remedy zapowiedziało, że Alan Wake 2 będzie dostępny wyłącznie w wydaniu elektronicznym – zarówno na PC, jak i konsolach. Według producenta pozwoliło to obniżyć cenę gry, co rzeczywiście się potwierdziło (gra jest wyraźnie tańsza od standardowych tytułów AAA). Jest to także spowodowane coraz większym zainteresowaniem graczy wersjami cyfrowymi, które sprzedają się obecnie lepiej niż pudełko, które i tak wymagałoby pobierania dodatkowych plików.

Fani gry jednak są oburzeni decyzją Epic Games. Wielu graczy kolekcjonuje wydania pudełkowe, a ponadto na konsoli nie będzie możliwości pożyczenia lub odsprzedania kopii. Na rynku konsol nadal jest to częstym procederem.

koszmar pisarza w alan wake 2

Niezadowolenie graczy jest na tyle duże, że być może Remedy i Epic Games zmienią później decyzję. Na razie jednak nie ma w planach wersji pudełkowej.

Czy Alan Wake 2 będzie po polsku?

Tak, Epic Games wyda Alana Wake’a 2 w polskiej kinowej wersji językowej (napisy). Dialogi będą dostępne w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim, japońskim i francuskim.

Czy jesteś gotowy na walkę z mrocznymi siłami?

Źródło: Remedy, Epic Games, Gematsu, opracowanie własne

Przeczytaj również o innych planowanych na 2023 rok grach:

Odkryj najlepsze komputery stacjonarne i laptopy do gamingu oraz ofertę gier w x-komie