Pierwsze recenzje Alana Wake’a 2. Psychodeliczna podróż w Mrok, która zachwyciła krytyków

Alan Wake 2 jeszcze przed premierą kształtował się na grę przepełnioną mrokiem i wręcz psychodelicznymi obrazami rodem z sennego koszmaru. Oczekiwania były duże, bo w końcu to jeden z największych tytułów końcówki 2023 roku, choć z drugiej strony gracze wyciągnęli wnioski po tym, jak pierwsza część nie była do końca tym, czego po niej oczekiwali. No więc jaki jest Alan Wake 2? Zobacz opinie z pierwszych recenzji oraz oceny.

Recenzje Alana Wake’a 2. Czy warto zagrać?

Powrót Alana Wake’a nie był ani trochę pewny. Pierwsza część powstawała o wiele za długo i ostatecznie nie spełniła pokładanych oczekiwań. Ambitna wizja przerosła samych twórców, bo według pierwotnych założeń gra miała oferować w pełni otwarty świat. Wersja, która trafiła do sklepów, okazała się (nie)typową grą akcji z ciekawą fabułą i mrocznym klimatem. Jednak była to w gruncie rzeczy „korytarzówka”, w dodatku mocno schematyczna.

Alan Wake wyszedł początkowo tylko na Xboksa 360 i nie odniósł dużego sukcesu. Wydana niemal dwa lata później wersja PC niewiele pomogła. Nic dziwnego, że przez tyle lat nikt nie kwapił się, by wydać drugą odsłonę. Mimo upływu lat fińskie studio Remedy nie poddawało się i pomocną dłoń wyciągnęła firma Epic Games, która sfinansowała projekt i stała się wydawcą gry.

Gra, na którą czekaliśmy ponad 13 lat… Jak wypadł Alan Wake 2 w recenzjach od krytyków? Czy to godna kontynuacja? Czy przebija pod każdym względem oryginał, albo wręcz przeciwnie – nie dorasta mu do pięt?

Opinie recenzentów na temat Alana Wake’a 2

To, co zgodnie krytycy doceniają, to oprawa wizualna. Nie chodzi tylko o technologiczny skok, ale także o różnorodność tego, co serwują twórcy. Ma to duży związek z dwoma rzeczywistościami. Kampanie Alana Wake’a i Sagi Anderson się idealnie uzupełniają, mimo że są zgoła odmienne.

Jeszcze mocniej zwraca się uwagę na ambitną wizję gry, która przechodzi najśmielsze wyobrażenia. To podejście widać nie tylko w samym projekcie świata Alana Wake’a 2, co także w fabule, która bywa aż przesadnie zakręcona, w tonie mocno twinpeaksowym. Rzeczywistość nieustannie miesza się z fikcją i często nie wiesz, co jest prawdą, a co nie. Nie wszystkim recenzentom jednak przypadła do gustu przedstawiona w grze historia.

Od strony gameplayowej nie ma żadnej rewolucji. Niektórzy recenzji wręcz narzekali na względną powtarzalność, która przecież mocno doskwierała w pierwszej części. W walce po prostu brakuje nieco większego urozmaicenia, a ponadto gra od strony technicznej mogłaby być bardziej dopracowana. Za to nadrabia innymi rzeczami: projektami lokacji lub mięsistym i mrocznym klimatem, który przywodzi na myśl prawdziwe horrory (chociaż mogłoby być mniej tzw. jump scare’ów).

hotel i jego okolice w alan wake 2

Rozgrywka nie należy do krótkich, bo starcza nawet na 20-30 godzin rozgrywki, co pokrywa się mniej więcej z zapowiedziami producenta. Może to być zarówno plus, jak i minus – najbardziej krytyczni recenzenci uważają, że Alan Wake 2 jest zbyt rozwleczony i wytwarzają obraz powolnego, wręcz ślimaczego tempa rozgrywki, nie najlepszych dialogów, braku grozy i przy tym wszystkim sporej liczby błędów (te ostatnie potwierdzają także te hurraoptymistyczne recenzje).

Na tempo negatywnie wpływa także zbyt mocno utrudniona nawigacja w niektórych obszarach gry, co jest częstym zarzutem również w pozytywnych recenzjach.

Oceny Alana Wake’a 2. Mocny kandydat do gry roku 2023

Jak te opinie przekładają się na noty? W chwili pisania średnia ocen w agregatorze Metacritic wynosi 89% (wersja na PS5; 27 recenzji) oraz 92% (wersja na PC; 23 recenzje). Na OpenCritic utrzymuje się ona na poziomie 92% na podstawie 28 opinii. Recenzje ciągle wypływają do sieci, więc w momencie, w którym je czytasz, średnie mogą się (raczej nieznacznie) zmienić.

Recenzenci zagrywali się głównie w wersje PC i PS5.

Alan Wake 2 – zbiór przykładowych ocen

 • Gamespot – 10/10
 • GamesRadar+ – 10/10
 • VGX – 10/10
 • Dexerto – 10/10
 • Screen Rant – 10/10
 • CGMagazine – 9,5/10
 • God is a Geek – 9,5/10
 • IGN UK – 9/10
 • Shacknews – 9/10
 • Windows Central – 9/10
 • Wccftech – 9/10
 • it – 8,5/10
 • Metro GameCentral – 6/10
 • Game Rant – 5/10


senny koszmar alana w alan wake 2


Oceny mówią za siebie – przeważają same 9 i 10 w skali 10-punktowej. Zaczynają się też pojawiać od mniej znanych portali oceny rzędu 8/10, ale są to na razie pojedyncze przypadki. Jedynymi notami, które wyróżniają się na ich tle, to 6/10 od brytyjskiego serwisu Metro oraz 5/10 od Game Rant.

Są to jednak wyjątki. Według reszty recenzji i samych ocen jest to gra zdecydowanie lepsza od części pierwszej prawie pod każdym względem. Ot, mroczna mieszanka rozwiązań z oryginału i mocno zakręconego Control.

Premiera Alana Wake’a 2 już jutro i tylko w wersji cyfrowej

Alan Wake 2 spróbuje podbić rynek 27 października 2023 roku (zagrasz od godz. 6:00 rano czasu polskiego), dziesięć dni później niż pierwotnie planowało Remedy. Twórcom ewidentnie zależało na tym, by wypuścić swój psychologiczny horror tuż przed Halloween. Trudno o lepszy okres na wydanie takiej gry, więc wcale mnie to nie dziwi, mimo dużej konkurencji w październiku. Mam tylko nadzieję, że nie odbije się to negatywnie na sprzedaży.

Alan Wake 2 nie będzie dostępny w pudelku na żadnej docelowej platformie, przynajmniej nie teraz. Z czasem być może wydawca się ugnie, ale będzie to zależne także od wyników finansowych po premierze.

Gra zadebiutuje od razu na trzech platformach sprzętowych: PC, PS5 i Xboksie Series X/S. Alan Wake 2 nie pojawi się na starych konsolach, a na komputerach będzie dostępna tylko w Epic Games Store. Nie spodziewaj się gry na Steamie. W tym przypadku Epic Games jest wydawcą, więc nie jest to tytuł na czasową wyłączność, jak w przypadku np. remake’u Tony Hawk’s Pro Skater 1+2, Hades, Witchfire lub Dead Island 2.

Oczywiście nie wiemy, co przyniesie przyszłość, więc debiut Alana Wake’a 2 na Steamie nie jest całkowicie wykluczony, ale jeśli się to wydarzy, to najprawdopodobniej po wielu latach. Jednak, czy warto tyle czekać, by zagrać w jedną z najlepszych gier 2023 roku?

Przeczytaj więcej o grze Alan Wake 2:

Zobacz inne premiery gier na 2023 rok: