Premiera i recenzje System Shock Remake. To nie jest gra dla młodych graczy

Spójrz na siebie, hakerze: żałosne stworzenie z mięsa i kości, które dyszy i poci się, biegając po moich korytarzach. Jak śmiesz rzucać wyzwanie doskonałej i nieśmiertelnej maszynie?… Te słowa Shodan do tej pory utkwiły mi w pamięci. System Shock to klasyka, o której dziś niewielu pamięta, a jeszcze mniej – docenia. Wydaje się, że większą estymą i rozpoznawalnością cieszy się jej druga część, a niekoniecznie zasłużenie. Być może remake System Shocka to zmieni i wielu graczy zobaczy, jak wiele straciło.

System Shock Remake. Kultowy FPS z 1994 roku w nowej odsłonie

Nazywanie System Shock Remake „tylko” FPS-em jest trochę krzywdzące. Było w niej sporo zagadek środowiskowych i kombinacji, że czasem miało się wrażenie obcowania z grą przygodową z pierwszoosobowej perspektywy. Nawet pamiętam (nie do końca) trafne porównania, że System Shock jest jak cyberpunkowy Doom ze sporą dozą główkowania i nieustannego myszkowania. Może właśnie dlatego w latach 90. to właśnie Doomy podbiły rynek, a nie System Shock, o którym słuch ginął w zalewie bardziej mainstreamowych produkcji.

Mimo wszystko marka okazała się na tyle mocna, że po pięciu latach od wydania w 1994 roku pierwszej części ukazała się jej kontynuacja, i to nie byle jaka. Odmieniona, ale która nie do końca zrywała z pierwowzorem, i stworzona przez to samo studio – Looking Glass, czyli twórców skradankowej serii Thief  i Ultimy Underworld (wtedy jeszcze pod nazwą Blue Sky Productions).


widok na przestrzeń kosmiczną w remake'u system shocka

Deweloperzy pod wodzą Kena Levine’a, legendy branży, jeszcze raz spróbowali zjednać sobie graczy. Udało się to połowicznie. Mimo pozytywnych ocen gra sprzedała się po prostu marnie – do kwietnia 2000 roku rozeszło się zaledwie ponad 58,5 tys. kopii. Gra jednak miała spory wpływ na wygląd serii BioShock, która już odniosła sukces finansowy i doczekała się kilku odsłon.

System Shock pozostał jednak do tej pory w świadomości wybranych graczy i mimo prawie trzech dekad od premiery oryginału w końcu światło dzienne ujrzał pełnoprawny remake. Ten rodził się w bólach w Nightdive Studios, czyli u specjalistów od remasterów, ale po licznych obsuwach w końcu stał się rzeczywistością (czy może raczej upragnionym koszmarem…). Co warto wiedzieć o remake’u System Shocka?

Fabuła System Shock Remake

Historia w remake’u jest praktycznie taka, jak w oryginale z 1994 roku. Jest 2072 rok. Wcielasz się w hakera, w którego układ nerwowy wszczepiono implant. Bohater wybudza się po miesiącach śpiączki wywołanej skomplikowaną operacją na stacji kosmicznej Cytadela. Okazuje się wkrótce potem, że nad nią niespodziewanie kontrolę przejęła sztuczna inteligencja zwana Shodan (Sentient Hyper-Optimized Data Access Network).

cyberprzestrzeń w remake'u system shocka

Twoim zadaniem jest nie tylko przetrwanie i pokonanie na swej drodze szeregu mutantów i cyborgów, ale także zniszczenie zbuntowanej AI, która ponownie przemówi dobrze znanym i mrożącym krew w żyłach głosem. Pomoże Ci w tym nie tylko broń (do walki wręcz i palna, w tym iście „cyberpunkowa”), ale także wszczepy i specjalne zdolności, które rozwiniesz wraz z postępami. Jako haker włamiesz się też do cyberprzestrzeni, naturalnego środowiska wypaczonej i zbuntowanej Shodan.

Grafika System Shock Remake to połączenie nowoczesności i lat 90.

System Shock Remake to gra, która powstała na Unreal Engine 4, choć pierwotnie tworzona była na Unity. Twórcy w czasie produkcji zrezygnowali jednak z niego na rzecz silnika Epic Games. Mimo że masz do czynienia z rasowym remakiem, to jego oprawa wizualna przypomina aż nadto oryginał. Grafika łączy nowoczesność z retro – nie zdziw się na widok rozpikselowanych elementów otoczenia. To zabieg artystyczny, który nawiązuje do przeszłości. Styl ten budzi mieszane odczucia, ale fani oryginału powinni być zadowoleni.

eksploracja korytarzy w remake'u system shocka

Remake nawet pozostawia strukturę gry w wielu miejscach nietkniętą (te same ciasne korytarze) – nie jest to jednak przeniesienie 1:1, ale efekty są bardzo zbliżone. Część graczy może uznać to podejście za zbyt konserwatywne, przez co próba zderzenia się z odświeżonym System Shockiem może skończyć delikatnym szokiem u graczy przyzwyczajonych do nowoczesnej rozgrywki.

Pytanie, na ile to faktycznie wizja twórców i chęć przygotowania wręcz wymarzonego produktu dla wiernych miłośników System Shocka, a na ile ograniczeń wynikających z budżetu, który wsparty częściowo był akcją crowdfundingową na Kickstarterze wieki temu. Zakładam, że ostatecznie to efekt jednego i drugiego.

broń do walki wręcz w remake'u system shocka


Ostatecznie sam oceń, jak leży Ci grafika remake’u na podstawie m.in. screenshotów i filmików z gry.

System Shock Remake. Gameplay i zwiastuny

Remake System Shocka może i nie zachwyca od strony technicznej, ale styl ma swój urok i gracze wychowani na tytułach z lat 90. odnajdą się tutaj bardzo szybko. Ba, wręcz docenią podejście deweloperów z Nightdive Studios za tę próbę wywołania nostalgii.

Zapis rozgrywki z System Shock Remake

Trailery System Shock Remake

Demo System Shock Remake

Jeśli nadal Ci mało, spróbuj zagrać w (odświeżoną) wersję demonstracyjną, która jest do pobrania na platformach GOG.com oraz Steam. 

Według mnie twórcom udało się utrzymać ducha oryginału i namacalny klimat grozy, który wywołuje uczucie ciągłego zagrożenia ze strony Shodan.

walka w system shock remake

Recenzje System Shock Remake. Gra może odstraszyć młodych graczy

W przededniu premiery do sieci wypłynęły umiarkowanie pozytywne recenzje remake’u System Shocka. Zgodnie z oczekiwaniami, jest to dość wierna wersja tego, co znasz z lat 90. i powinna głównie zadowolić growych weteranów i fanów oryginału. Przy czym to nie jest przełożenie 1:1 – pod wieloma względami udało się grę usprawnić.

Jednak nie w taki sposób, jakiego mogą po grze oczekiwać młodsi, przyzwyczajeni do współczesnych produkcji, gracze. Gra bowiem jest mocno hermetyczna i konserwatywna w kontekście struktury i mechaniki rozgrywki. 

To nostalgiczny powrót do przeszłości w odświeżonej, choć nadal utrzymanej w stylu retro grafice. Tak bardzo, że może być prawdziwym wstrząsem dla młodszych odbiorców. Nie spodziewaj się tutaj podpowiedzi na każdym kroku, walka bywa toporna, a struktura lokacji i nieustanne ich przeczesywanie w poszukiwaniu niezbędnych do posunięcia fabuły przedmiotów, przełączników lub kodów może być męczące.

początkowa lokacja w remake'u system shocka

System Shock Remake ma w tej chwili średnią ocen na poziomie 74% (OpenCritic) i 75% (Metacritic) na podstawie ponad 30 recenzji. Jednak noty są dość skrajne w zależności od tolerancji na „retro”. Niemniej jednak Nightdive Studios stworzyło udaną grę dla wybrańców, która jest w stanie przestraszyć wszystkich graczy, ale z różnych powodów.

Wybrane oceny System Shock Remake

  • Destructoid – 9/10
  • Wccftech – 8/10
  • Eurogamer – 8/10
  • PC Gamer – 80%
  • VG247 – 8/10
  • GameStar – 74%
  • PCGamesN – 7/10
  • DualShockers – 62%
  • GamesRadar+ – 6/10
wygląd interfejsu w remake'u system shocka

System Shock Remake i wymagania sprzętowe na PC

Grafika remake’u System Shocka nie zwali Cię z nóg, więc jego wymagania sprzętowe również. Tak naprawdę wystarczy sensowny pecet z 2014-2015 roku z układem graficznym obsługującym DirectX 11, by cieszyć się płynnością w grze. Co prawda posiadacze nowszych kart graficznych zyskają, np. na GeForce RTX włączysz podnoszące wydajność NVIDIA DLSS. Zobacz pełne, oficjalne wymagania sprzętowe gry Nightdive Studios:

Minimalne wymagania sprzętowe System Shock Remake

  • System operacyjny: 64-bitowy Windows 7, Windows 8.1 lub Windows 10
  • Procesor: Intel Core i5-2400 3,1 GHz lub AMD FX-8320 3,5 GHz
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Karta graficzna: GeForce GTX 670 2 GB lub Radeon HD 7870 2 GB z obsługą DirectX 11
  • Dysk: 2 GB wolnego miejsca

Zalecane wymagania sprzętowe System Shock Remake

  • System operacyjny: 64-bitowy Windows 7, Windows 8.1 lub Windows 10
  • Procesor: Intel Core i7-3770 3,4 GHz lub AMD FX-8350 4,0 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: GeForce GTX 970 4 GB lub Radeon R9 290 4 GB z obsługą DirectX 11
  • Dysk: 2 GB wolnego miejsca


stacja kosmiczna cytadela w remake'u system shocka


Kiedy premiera System Shock Remake? Czy wyjdzie tylko na PC?

Data premiery System Shock Remake została ustalona po licznych opóźnieniach na 30 maja 2023 roku (gra będzie dostępna od godz. 17:00 czasu polskiego). Bez obaw – tym razem jest ona ostateczna. Studio Nightdive ogłosiło, że gra osiągnęła złoty status, a więc (podstawowe) prace nad nią zostały ukończone. Teraz pora na jej ewentualnie „łatanie”, a zapewne błędów nie udało się w pełni uniknąć, mimo wieloletniego procesu produkcyjnego.

Jeśli zamówisz grę przed premierą, otrzymasz remaster System Shock 2: Enhanced Edition za darmo, gdy tylko wyjdzie (prawdopodobnie krótko po wydaniu remake’u „jedynki”).

Początkowo System Shock Remake ukazał się na rynku wyłącznie wersji na PC w polskiej kinowej wersji językowej (napisy) oraz w cenie 179 zł. Nightdive Studios ma jednak w planach edycje konsolowe – zarówno na starą generację (PlayStation 4 i Xbox One), jak i nową (PS5 i Xbox Series X/S). Nie mają one jednak ustalonego nawet przybliżonego terminu premiery poza tym, że wyjdą w 2023 roku. 

W każdym razie o ich wydanie się nie bój. Bój się raczej Shodan i jej mrożącego krew w żyłach głosu…

Źródło: Steam, opracowanie własne

Zobacz:

Przeczytaj też o innych oczekiwanych grach 2023 roku:

Zobacz komputery stacjonarne i laptopy do gamingu oraz inne gry w x-komie