Alan Wake 2 – data premiery, zwiastun, nowa postać i wszystko, co wiemy o nadchodzącym survival horrorze

Alan Wake 2, długo oczekiwany sequel gry akcji Remedy Entertainment, zanurza graczy w jeszcze głębsze otchłanie horroru. Z nowymi bohaterami, zmienioną mechaniką gry i intrygującą fabułą, sequel zapowiada się na jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie gier w 2023 roku.

Powrót do Bright Falls po wielu latach

Alan Wake 2, zapowiedziany podczas The Game Awards w grudniu 2021 roku, powraca z pełnym rozmachem. Po ponad dekadzie oczekiwania, sequel wprowadza nas do Bright Falls, miejsca, które gracze zapamiętali z pierwszej części gry. Tym razem jednak, gra zdecydowanie skłania się ku gatunkowi survival horror, zamiast akcji z elementami horroru, co ma zapewnić jeszcze bardziej mroczną i przerażającą atmosferę.

zakrwawiony alan wake na tga 2021

Data premiery i platformy, na których ukaże się Alan Wake 2

Premiera Alan Wake 2 została zaplanowana na 17 października 2023 roku.

Gra będzie dostępna na PC poprzez Epic Games Store, a także na konsolach PS5 i Xbox Series X|S (gra nie ukaże się na konsolach poprzedniej generacji, a więc na PlayStation 4 oraz Xbox One). Istotną informacją jest niewątpliwie to, że gra będzie dostępna wyłącznie w formie cyfrowej, co ma pomóc w utrzymaniu niższej ceny.

Zwiastun Alan Wake 2

Od czasu pierwszego zwiastuna (choć chyba bliżej temu filmowi do teasera) i oficjalnego potwierdzenia z 2021 roku o tym, że gra w ogóle powstaje, Remedy nie uraczyło nas zbyt wieloma materiałami z gry.

Na kolejny oficjalny trailer musieliśmy czekać aż do czasu ogłoszenia rozpoczęcia przedsprzedaży gry Alan Wake 2.

Nie tylko Alan Wake, czyli słówko o nowej grywalnej postaci

Alan Wake 2 wprowadza nową bohaterkę — agentkę FBI, Sagę Anderson. Saga zostaje wysłana do Bright Falls wraz ze swoim partnerem, Alexem Caseyem, aby zbadać serię rytualnych morderstw.

Połowa gry skupia się na Sadze i jej śledztwie dotyczącym tajemniczej aktywności kultu w Bright Falls, Cauldron Lake i Watery. Druga połowa gry z kolei pozwala graczom wcielić się w postać tytułowego Alana Wake’a. Znany pisarz, jak wiemy z części pierwszej serii, jest uwięziony w alternatywnym wymiarze, który przybrał formę koszmarnej wersji Nowego Jorku.

saga anderson w alan wake 2

Alan Wake 2 jako survival horror

Rozgrywka w Alan Wake 2 różni się znacznie od tego, co doświadczyliśmy w pierwszej części gry. Alan spędził 13 lat uwięziony w Mrocznym Miejscu, co skłoniło twórców do pełnego zanurzenia w psychologicznym horrorze w długo oczekiwanym sequelu. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim odejście od modelu gry akcji z elementami horroru do pełnoprawnego survival horroru.

Swoją drogą, ciekawi mnie strasznie, jak sequel będzie eksploatować znaną z poprzedniej części „mechanikę latarki”, bo że w ogóle będzie, to raczej pewne, gdyż tak sugeruje chociażby jeden z opublikowanych dotąd trailerów. Biorąc pod uwagę zwrot ku gatunkowi survival horroru, ja sam spodziewam się wielu sytuacji, w których przyjdzie nam się mierzyć z panicznymi poszukiwaniami baterii.

Fabuła Alan Wake 2

Fabuła Alan Wake 2 skupia się na dwóch światach, dwóch postaciach i dwóch tajemnicach. Saga Anderson, doświadczona śledcza FBI, przybywa do Bright Falls w towarzystwie swojego partnera, Alexa Caseya, aby zbadać serię tajemniczych morderstw z jej partnerem. 

Tymczasem Alan Wake spędził 13 lat uwięziony w Mrocznym Miejscu pod Cauldron Lake, które przybrało formę koszmarnego Nowego Jorku. Gracze będą mogli przełączać się między obiema postaciami, odkrywając tajemnice obu narracji.

Jakie są Wasze oczekiwania wobec nowego Alana Wake’a? Graliście w pierwszą część? Piszcie w komentarzach.