Polacy w kosmosie, czyli co warto wiedzieć o Niezwyciężonym. Premiera, fabuła i wymagania sprzętowe gry na motywach książki Stanisława Lema

Zawsze uważałem, że książki Stanisława Lema, wybitnego polskiego pisarza science fiction, są świetnym materiałem na grę. Do takiego samego wniosku doszło polskie studio Starward Industries, które tworzy ambitną produkcję na podstawie Niezwyciężonego. A że to moja ulubiona powieść mistrza science fiction, to już przebieram nogami na samą myśl. Oto, co musisz wiedzieć o dacie premiery, wymaganiach sprzętowych i fabule Niezwyciężonego (The Invincible).

Podstawowe informacje o Niezwyciężonym (The Invincible)

Niezwyciężony będzie należeć do gatunku gier przygodowych w konwencji FPP (z perspektywy pierwszoosobowej) i klimacie hard science fiction. Twórcy porównują The Invincible do między innymi Alien: Isolation i Firewatch. Gatunkowo grze będzie jednak bliżej do tego drugiego tytułu. Niezwyciężony będzie w gruncie rzeczy pozbawionym walki symulatorem chodzenia, w którym będziesz odkrywać kolejne zakątki planety i zagłębiać się w fabułę. To właśnie na ten drugi aspekt twórcy gry położą największy nacisk.

Nie spodziewaj się więc produkcji AAA. Niezwyciężony to mniejszy tytuł, którego skala będzie na miarę SOMA albo wspomnianego Firewatcha.

niezwyciężony

Starward Industries. Jakie studio odpowiada za adaptację książki Lema?

Niezwyciężony będzie debiutancką grą polskiego studia Starward Industries, które powstało w 2018 roku w Krakowie. Założycielem i szefem firmy jest Marek Markuszewski, który zebrał doświadczenie w m.in. City Interactive (projektant gier i specjalista od przerywników filmowych), Reality Pump (producent) i CD Projekt RED (starszy producent). Mimo że Starward Industries to nowe studio, pracują tam ludzie, którzy maczali palce w tak znanych produkcjach, jak Call of Juarez, Dying Light, Wiedźmin 3 czy Cyberpunk 2077.

Fabuła w Niezwyciężonym. O czym opowie gra?

Polacy sięgnęli po jedną z moich ulubionych książek Stanisława Lema, z czego niezmiernie się cieszę. Twórcy przeniosą graczy na odległą, skrywającą wiele tajemnic i niebezpieczeństw planetę Regis III. To tam trafia Yasna – jest ona doświadczonym naukowcem (astrobiologiem), który musi odszukać zagubioną załogę i wyjaśnić okoliczności jej zniknięcia. Pomoże jej w tym analogowe wyposażenie (detektor czy telemetr) i astrogator Novik. Główna bohaterka szybko przekona się, że pustynna planeta nie jest martwa, lecz zamieszkiwana przez inną formę życia.

odtwarzanie wydarzeń w niezwyciężonym

Droga do poznania prawdy o tym, co stało się z zaginionym zespołem badawczym, nie będzie przebiegać liniowo. W grze dużą rolę odegrają bowiem wybory. A każdy z nich ma mieć kluczowe znaczenie nie tylko dla utrzymanej w konwencji thrillera sci-fi historii, ale i rozgrywki, w czasie której nie zabraknie także zagadek środowiskowych.

Niezwyciężony nie będzie wierną egranizacją książki o tym samym tytule. Gra wykorzysta z niej tylko motywy. I to wcale nie jest zły pomysł, o ile sam w sobie jest on dobry, a mogę już teraz, miesiące przed premierą, potwierdzić, że ma potencjał.

Miałem okazję zagrać w demo The Invincible na targach PGA: retrofuturystyczny klimat i historia oddająca ducha powieści Lema przyciągały do ekranu i nie pozwoliły się oderwać. Jako fan książki czułem się usatysfakcjonowany po ponad półgodzinnej rozgrywce. Apetyt na grę tylko wzrósł, co dobrze nastraja do pełnej wersji. Fani Firewatcha czy jej podobnych gier, czyli takich, które stawiają na eksplorację i fabułę, powinni być zadowoleni.

Niezwyciężony na gameplayu i zwiastunach. Co zdradzają trailery?

Jeśli opis fabuły gry nie przekonują Cię, sprawdź oficjalne materiały wideo i pierwszy gameplay, które w większym stopniu odpowiedzą na pytania na temat tego, jak będzie wyglądać rozgrywka w Niezwyciężonym.

Pierwszy gameplay z The Invincible

Trailery The Invincible


Jakie wymagania sprzętowe ma Niezwyciężony na Unreal Engine?

Gra powstaje na Unreal Engine 4. Twórcy rozważali aktualizację do Unreal Engine 5, ale ostatecznie przejście na nowszy silnik nie zostało przez nich potwierdzone. Niezwyciężony nie wzniesie jakości oprawy wizualnej na nowy, nieosiągalny do tej pory poziom, ale od strony artystycznej zachwyca już na samych zwiastunach (w rzeczywistości wygląda równie ładnie!).

Niemniej jednak tytuł nie będzie miał niskich wymagań sprzętowych. W przypadku procesora wymogi są takie same w minimalnych, jak i zalecanych, co sugeruje, że gra będzie w większym stopniu korzystać z mocy karty graficznej. Poznaj sprzęt rekomendowany przez producenta:

Niezwyciężony – minimalne wymagania sprzętowe na PC

  • System operacyjny: 64-bitowy Windows 10
  • Procesor: Intel Core i5-10400F 2,9 GHz lub AMD Ryzen 5 3600 3,5 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: GeForce GTX 1060 (6 GB) lub Radon RX 5600 XT (6 GB) z obsługą DirectX 11
  • Dysk: 25 GB wolnego miejsca

Niezwyciężony – zalecane wymagania sprzętowe na PC

  • System operacyjny: 64-bitowy Windows 10
  • Procesor: Intel Core i5-10400F 2,9 GHz lub AMD Ryzen 5 3600 3,5 GHz
  • Pamięć RAM: 32 GB
  • Karta graficzna: GeForce RTX 2070 Super (8 GB) lub Radeon RX 6700 XT (12 GB) z obsługą DirectX 12
  • Dysk: 25 GB wolnego miejsca

AMD oficjalnie potwierdziło, że gra obsłuży technikę skalowania obrazu FSR 2.0, która jest w stanie poprawić wyraźnie wydajność stosunkowo skromnym kosztem jakości obrazu (sprawdź test FSR 2.0).


eksploracja w niezwyciężonym

Kiedy premiera Niezwyciężonego? Poznaj datę wydania The Invincible

Oficjalna prezentacja Niezwyciężonego nastąpiła we wrześniu 2020 roku, w 99. rocznicę urodzin Stanisława Lema. Pierwotnie premiera miała odbyć się rok później – trudno było sobie wymarzyć lepszy okres na debiut gry powstałej na bazie jednej z najlepszych jego książek.

Niestety, tego terminu nie udało się dotrzymać, podobnie jak tego ustalonego na 2022 rok. Twórcy potrzebowali więcej czasu i na pokazie PC Gaming Show w 2022 roku doszło do kolejnej obsuwy. Ostatecznie potwierdzili później, że Niezwyciężony zadebiutuje 6 listopada 2023 roku. Za wydanie gry będzie odpowiadać inna, dobrze znana polska firma – 11 bit.


obca istota w niezwyciężonym


Na jakie platformy sprzętowe trafi Niezwyciężony?

Niezwyciężony powstaje z myślą tylko o PC oraz konsolach nowej generacji – Xbox Series X/S i PS5. Wersje na Xboksy One i PlayStation 4 nie są planowane. Nie spodziewaj się też konwersji na Nintendo Switch.

Gra będzie dostępna w pełnej polskiej wersji językowej (z dubbingiem).

Czy pojawi się wersja VR?

Niezwyciężony wydaje się wręcz produkcją stworzoną pod okulary wirtualnej rzeczywistości. Studio Starward Industries przyznało, że testowało wewnętrznie grę w trybie VR, ale niczego nie obiecuje. Na pewno nie spodziewaj się go w dniu premiery. W razie sukcesu kasowego być może wersja VR Niezwyciężonego pojawi się w przyszłości. Nie jest to jednak pewna przyszłość.