LEGO® dla dorosłych i starszych nastolatków

Przekonanie, że LEGO® to coś tylko i wyłącznie dla dzieciaków, odeszło już jakiś czas temu w niepamięć (a w najlepszym razie jest już w drodze). Po słynne klocki sięgają także starsi, którzy albo byli niegdyś ich fanami i nimi pozostali, albo ci, którzy dopiero zaczynają z nimi przygodę. Propozycji LEGO® dla dorosłych i zbliżających się do pełnoletności nastolatków jest sporo. Niektóre przedstawiamy tutaj.

Czemu LEGO® dla dorosłych?

Ktoś mógłby powiedzieć, że LEGO® dla dorosłych to po prostu jeszcze jeden sposób na powrót do dzieciństwa. I miałby rację. Może to jednak być także pomoc w radzeniu sobie ze stresem i problemami życia codziennego.

Na początku 2020 roku The Washington Post opublikował artykuł, w którym podawał przykłady dorosłych układających klocki. Jak wyjaśniała autorka Abha Bhattarai, dla jednej z przedstawianych w tekście osób (37-letniej nauczycielki matematyki Elisabeth Briggs), rytuał układania LEGO® stał się czymś na kształt kierowanej medytacji z namacalną nagrodą na końcu. Czyli wybudowanym modelem. Ona sama przyznawała, że to frajda wyłączyć się i podążać za instrukcjami kogoś innego – w tym wypadku tymi z książeczki.

Podobnie mówiła Genevieve Capa Cruz, przywołująca słowa dorosłych wykonujących stresujące prace i sięgających po LEGO®, żeby uciec od codziennej manii, uspokoić się i zrelaksować. Dlatego LEGO® dla dorosłych, kupowane dla siebie czy dla kogoś innego, to żaden wstyd czy dziecinada. A nawet jeśli trochę, to co komu do tego?

🎁 Sprawdź pełną ofertę LEGO w sklepie al.to 

LEGO® dla dorosłych księgarnia LEGO® Creator Expert dziewczyna składa

Jakie zestawy LEGO® najlepsze dla dorosłych?

LEGO® wie o swoich dorosłych fanach i ma dla nich różne zestawy. Oczywiście nie ma przeszkód, by mogli oni sięgnąć po klocki kierowane do młodszych. Są jednak również i takie powstałe zasadniczo z myślą o nich (lub o starszych nastolatkach).

LEGO® Creator Expert

Z tych klocków LEGO® dla dorosłych można zbudować rozmaite mniej lub bardziej skomplikowane modele. Przedstawiają one najrozmaitsze rzeczy: budynki, miejsca lub pojazdy znane nie tylko ze świata rzeczywistego, ale także ze znanych i lubianych filmów, ale nawet… buty. Jak podaje producent, można je uzupełnić o napęd LEGO® Power Functions lub LEGO® Powered Up, a modele LEGO® Creator Expert Modular Building mogą się łączyć i tworzyć klockowe miasto.

LEGO® dla dorosłych Adidas LEGO® Creator Expert kobieta składa


LEGO® Ideas

LEGO® Ideas to zestawy, których twórcami są sami fani. Muszą oni opisać swój projekt i przedstawić jego model. Całość jest udostępniana innym fanom LEGO®, którzy oddają na nią swoje głosy. Jeśli w przeciągu dwóch lat będzie ich 10 tysięcy, projekt jest kierowany do dalszej oceny. Te fanowskie zestawy LEGO® dla dorosłych mogą również być bardzo skomplikowane i pociągające.

LEGO® dla dorosłych LEGO® Ideas maszyna do pisania mężczyzna składa

LEGO® Technic

LEGO® Technic to jedna z serii, które najbardziej kojarzą się jako LEGO® dla dorosłych (choć, jak w przypadku Ideas, są też zestawy dla młodszych). Dużo elementów, dużo detali, a także często elektryka i elektronika oraz możliwość zdalnego sterowania.

LEGO® dla doroslych LEGO® Technic samochód mężczyzna


Inne propozycje LEGO® dla dorosłych

Dorośli czy starsi nastolatkowie mogą wybierać także w innych klockach LEGO®. Mogą sięgnąć po zestawy LEGO® Mindstorms, pozwalające na tworzenie i programowanie robotów. LEGO® Architecture, z których zbudują słynne obiekty architektoniczne. Czy LEGO® Star Wars™ albo LEGO® Super Heroes, związane ze słynnymi filmowo-komiksowymi światami. Wszystko zależy od pasji oraz umiejętności danej osoby.

LEGO® dla dorosłych LEGO® Star Wars™ Sokół Millenium mężczyzna trzyma

Jeżeli ktoś w przeszłości fascynował się klockami (lub nadal to robi), lubi składanie modeli, szuka hobby, które pozwoli mu się uspokoić, zająć czymś ręce, a na końcu uzyskać coś imponującego – warto spróbować. Na początek można zacząć od w miarę prostego zestawu.

W żadnym wypadku. Choć na pewno możemy złożyć wiele pojazdów kołowych, są też latające (kosmiczne), a także budynki czy różne przedmioty. Jeżeli auta nie są tym, co interesuje daną osobę, nie znaczy to, że nie będzie mogła znaleźć nic dla siebie.

LEGO dla dorosłych Ghostbusters Ecto-1 pojazd Pogromców Duchów mężczyzna składa

Sprawdźcie też inne rankingi LEGO® (nie tylko dla dorosłych) i znajdźcie najlepsze zestawy LEGO®:

Polecamy też inne nasze teksty o tematyce LEGO®:

A jeśli nie LEGO®, to może:

Źródła: The Washington Post, Wikipedia, LugPol