LEGO® dla 9-latka i wczesnego nastolatka. Polecamy zestawy

9-latek to już nie taki maluch. Przybywa mu obowiązków, ale nadal lubi i potrzebuje się bawić. Tu sprawdzą się na pewno słynne klocki. Jakie LEGO® wybrać dla 9-latka, a także jego starszego kolegi lub koleżanki, którym też przybywa zadań, ale którzy też lubią kreatywną zabawę? Odpowiedzi postaramy się podać w niniejszym rankingu klocków LEGO® od 9 lat.

Jakie zestawy klocków LEGO® od 9 lat są polecane?

Coś z universum, które 9-latek lubi

Wybierając zestaw LEGO® dla 9-latka można posłużyć się czymś, co zna i lubi. W ramach serii LEGO® ukazują się produkty z wielu marek i franczyz. Coś dla siebie znajdą zarówno fani Harry’ego Pottera, Star Wars, komiksów Marvela i DC czy ich filmowych adaptacji, ale też Krainy Lodu. Klocki mogą także być początkiem fascynacji którymś universum. Najlepiej by zestaw choć trochę łączył się z zainteresowaniami (produkcje Disney’a, światy fantastyczne, przestrzeń kosmiczna, mitologie…).

LEGO Star Wars statek kosmiczny Boby Fetta chłopiec LEGO dla 9-latka

LEGO® ma też własne seriale i produkcje filmowe. Możliwe, że Wasz 9-latek lub młody nastolatek je już kojarzy i mu się podobają. Może ucieszyć się z klocków, które pomogą mu odtworzyć przygody znane z innych mediów. Mogą też zachęcić go do zapoznania się z nowym światem z filmu albo serialu.

Rozwijające kreatywność i uczące świata

Zabawa klockami rozwija zdolności manualne, uczy dobrze czytać instrukcje, ale również pozwala popisać się kreatywnością. Dziecko czy wczesny nastolatek mogą budować zgodnie z zaleceniami, ale mogą też wymyślić coś samemu. Eksperymenty umożliwia każdy zestaw LEGO®, ale seria LEGO® Creator daje takie możliwości szczególnie.

LEGO Creator diabelski młyn LEGO dla 9-latka dziewczynka

Inne zestawy LEGO® od 9 lat z walorem edukacyjnym to na przykład LEGO® Architecture. Docenią je i dzieci, i dorośli. Zwłaszcza jeśli interesują się architekturą, sztuką, geografią, historią albo chcą więcej dowiedzieć się o świecie. Z zestawów tych można zbudować prawdziwe cuda architektoniczne i znane powszechnie miejsca. To z kolei zachęca do dowiedzenia się o nich czegoś więcej. Pewne informacje znajdziemy w dołączonej broszurce.

Coś dla małych i dużych geeków – technologicznych i nie tylko

Powyższe przykłady pokazują, że LEGO® to coś, co potrafi obudzić pasję. Warto przypomnieć jeszcze inne serie LEGO® od 9 lat, które szczególnie kojarzą się z byciem fanem, pasjonatem czy geekiem.

Na przykład LEGO® Ideas. W ramach tej serii ukazują się modele projektowane przez miłośników klocków, wybrane w głosowaniu przez innych fanów. Znajdziemy tu zestawy, które pozwolą złożyć różne pojazdy lub przedmioty. Nawiązują też czasem do znanych i lubianych franczyz (choć te często adresowane są do starszych, którzy znowu chcą poczuć się jak 9-latek).

Nie zapominajmy o LEGO® Technic. Te klocki też kojarzą się jako już bardziej „dorosłe”. Jednak wśród zestawów LEGO®  Technic od 9 lat znajdziemy i takie, które będą na poziomie odpowiednim dla 9-latka lub nieco starszego.

Ich zaletą są z pewnością elementy elektryczne. Sprawiają, że złożony model nabiera realizmu, a zabawa nim robi się bardziej pasjonująca. Taki zestaw LEGO® to prezent dla kogoś, kto złapał bakcyla montażu, elektroniki czy motoryzacji. Na półce takiej osoby stanie nie tylko realistyczny, pełen detali model, ale będzie mogła też nim się pobawić w wymyślny sposób (na przykład zdalnie nim sterując).


Universów mamy sporo: Star Wars, Harry Potter, Jurassic Park/World, Ghostbusters, te z produkcji Disney'a, Marvel czy DC. Do tego dochodzą zestawy związane z grami – Minecraft™, Overwatch® czy Super Mario™. Nie brakuje też bardziej autorskich projektów LEGO® - NINJAGO®, Friends of Heartlake City (Przyjaciółki z Heartlake City) czy Monkie Kid. Znajdą coś dla siebie fani, którzy mają więcej lub mniej niż 9 lat.

.

Zestawy te rzeczywiście mogą być postrzegane jako kierowane do osoby dorosłej. Wystarczy jednak sprawdzić oznaczenie na pudełku i pokierować się umiejętnościami dziecka - wtedy nie ma przeszkód, by któraś z tych serii LEGO® nie mogła trafić też do 9-latka czy 10-latka.

LEGO® Creator Expert to seria dla starszych nastolatków czy dorosłych. Cechuje się większym skomplikowaniem. Bezpieczniejsze będzie więc rozpoczęcie od któregoś z zestawów LEGO® Creator. Jeśli jednak dziecko czuje się na siłach, ma już doświadczenie z bardziej zaawansowanymi modelami, a także pomoc ze strony kogoś starszego, można wybrać na próbę któryś z prostszych i tańszych zestawów Creator Expert.

LEGO Monkie Kid statek dzieci LEGO dla 9-latka

Sprawdźcie też inne rankingi LEGO®:

Polecamy też inne teksty o tematyce LEGO®:

LEGO Fzamek Frozen dziewczyna LEGO dla 9-latka