YouTube się zmienia i wszystko wskazuje na to, że na lepsze

YouTube właśnie ogłosił kilka nowych zmian projektowych, które są obecnie wprowadzane. Wśród nowości pojawi się m.in. powiększanie wideo za pomocą palca, precyzyjne wyszukiwanie fragmentu filmu z bardziej użytecznym podglądem i ciemniejszy tryb ciemny.

YouTube zmienia wygląd i nie tylko

YouTube w tym roku obchodzi swoje 17. urodziny i z tej okazji twórcy postanowili, zgodnie z życzeniem użytkowników, przeprowadzić małą metamorfozę serwisu. I rzeczywiście wprowadzone zmiany nie są tylko kosmetycznymi poprawkami, ale funkcjami, które w znaczący sposób wpływają na sposób korzystania z serwisu. Co jeszcze ważniejsze, wydaje się, że są to nowości, które prawdopodobnie zostaną pozytywnie przyjęte przez użytkowników, którzy — jak mówi doświadczenie — zasadniczo nie przepadają za jakimikolwiek zmianami.

zmiany wyglądu na YouTube
Źródło: https://blog.youtube/

W odświeżonej szacie graficznej YouTube wprowadza nowy tryb otoczenia, który wykorzystuje „dynamiczne próbkowanie kolorów”, dzięki czemu kolor tła aplikacji dostosowuje się do kolorów w oglądanym filmie. Zaktualizowany wygląd dostępny jest na wszystkich urządzeniach obsługujących tę platformę również w trybie ciemnym. Ta zmiana z pewnością ucieszy wszystkich fanów głębokich czerni na ekranach OLED. Co ważne, funkcja rozszerza ten sam wygląd również na filmy na listach odtwarzania, więc nie będziemy rozpraszać się tłem otaczającym oglądany film.

YouTube przeprojektowało także pole dostępnych przycisków: lubię, nie lubię, udostępnij, pobierz oraz subskrybuj. Na blogu Youtube możemy przeczytać: linki YouTube w opisach filmów zmienią się w przyciski, a częste czynności, takie jak polubienie, udostępnienie i pobieranie, są teraz sformatowane w celu zminimalizowania rozpraszania uwagi.

Nowe, ciekawe funkcje na YouTube

Jedną z fajniejszych nowości, jaka pojawi się w ramach tej aktualizacji, jest opcja „pinch-to-zoom”. Funkcja umożliwia powiększanie filmów w taki sam sposób, jak np. wtedy, gdy robimy zdjęcia, czyli przez „uszczypnięcie ekranu”. Jeśli brzmi to dla Was znajomo, to pewnie dlatego, że YouTube zaczął testować tę funkcję z subskrybentami YouTube Premium już w sierpniu. Teraz została ona udostępniona wszystkim użytkownikom i z pewnością jest to bardzo przydatna możliwość, np. w sytuacjach, w których chcemy się przyjrzeć jakiemuś szczegółowi widocznemu na filmie.

Wprowadzone nowości obejmują także (nareszcie) precyzyjne wyszukiwanie, które pomoże przewinąć film do określonego fragmentu. Podczas przewijania wideo YouTube otworzy widok klatka po klatce, co znacznie ułatwi znalezienie i obejrzenie określonej sekcji. Precyzyjne przewijanie nie ogranicza się tylko do użytkowników mobilnych, ponieważ jest również dostępne w przeglądarce internetowej.

Aktualizacja będzie stopniowo udostępniana dla wszystkich użytkowników na całym świecie.

YouTube nowości
Źródło: YouTube