Ranking TOP 10 smartfonów 2020. Podsumowanie półrocza

Zastanawiasz się, jakie cechy powinien mieć dobry budżetowiec albo co wyróżnia najnowsze flagowce? W rankingu podsumowującym pierwsze półrocze 2020 roku znajdziesz informacje o nowościach i ulepszeniach, które pojawiły się na rynku mobilnym oraz zestawienie TOP 10 najlepszych smartfonów od niższej do najwyższej półki. Sprawdź, jaki smartfon wybrać w 2020 roku.

Smartfony półrocza 2020 – co oferują?

Podzespoły od najwydajniejszych po optymalne

Jaki procesor w smartfonach 2020 roku będzie odpowiedni? Jeśli w specyfikacji widnieje magiczne Qualcomm Snapdragon 865 albo Kirin 990, to możesz spodziewać się ceny w okolicach 4000 zł, ponieważ są to najnowsze i najbardziej wydajne obecnie procesory. Jednak w tym zestawieniu na oddzielne zdanie zasługuje także A13 Bionic, czyli autorski procesor marki Apple.

Optymalnym wyborem, na ten do połowy wydarty z kalendarza rok 2020, będą procesory Qualcomm Snapdragon 730 i 720 oraz ich wersje G zoptymalizowane pod mobilny gaming. Zaliczyć tu możemy także MediaTek 6779 Helio P90, nieco słabszy od wymienionych Snapdragonów.

W naszym półrocznym zestawieniu większość modeli może pochwalić się 8 GB, a dokładając kilka stówek, można wybrać model OnePlus 8 z 12 GB RAM, ale to już opcja dla naprawdę wymagających użytkowników. Wskazane 8 GB jest bardzo dobrą wartością, którą znajdziesz także w Xiaomi Mi 10 Lite czy Oppo Reno3.

Optymalnym wyborem jest RAM na poziomie 6 GB. Spokojnie sprosta codziennym wyzwaniom i pracy na kilku aplikacjach. Edytory zdjęć czy gry także nie powinny stanowić większego problemu. Taki RAM oferuje chociażby Xiaomi Mi Note 10 Lite czy Xiaomi Redmi Note 9 Pro.

Mniejszą pamięć RAM, na poziomie 4/3 GB, mają smartfony mieszczące się w niższym przedziale cenowym, które sprostają podstawowym funkcjom telefonu. Wyjątek stanowi 4 GB RAM w Apple iPhone 11 napędzanym przez A13 Bionic, który dzięki bardzo dobrej optymalizacji zachowuje świetną wydajność.

Ciekawostką w naszym zestawieniu jest natomiast Cat S61, który ma 4 GB RAM i procesor Qualcomm Snapdragon 630. Podzespoły są faktycznie nieco słabsze niż u konkurentów, ale trzymają dobry poziom. Nic dziwnego zatem, że ten pancerny smartfon wciąż cieszy się sporą popularnością.

Najlepsze wyświetlacze

Wśród TOP 10 smartfonów cieszących się największą popularnością w pierwszej połowie 2020 r. królują wyświetlacze z matrycą AMOLED (oraz pochodnymi – Super oraz Fluid AMOLED) i OLED. A LCD IPS stanowi standard.

Żaden z wyświetlaczy w poniższym zestawieniu nie powinien zatem zawieść, choć gwoli ścisłości najlepszą rozdzielczością i zagęszczeniem pikseli może pochwalić się flagowiec Huawei P40 Pro z matrycą OLED (2640 x 1200, 441 ppi) oraz Samsung Galaxy A41 z Super AMOLEDem (2400 x 1080, 431 ppi). A wśród smartfonów z matrycą IPS – Redmi Note 9 Pro (2400 x 1080, 395 ppi).

Niektóre smartfony oferują także, przewyższającą standard, częstotliwość odświeżania obrazu na poziomie 90 Hz. Ten parametr powinien być szczególnie interesujący dla graczy, którym zależy na płynnym obrazie, eliminującym ryzyko pominięcia szczegółów batalii. Taki ekran znajdziesz w OnePlus 8, Xiaomi Mi 10 oraz Huawei P40 Pro.

Aparaty w smartfonach 2020

Ważną, a nieraz decydującą kwestią, wpływającą na wybór nowego urządzenia są także aparaty. Wśród smartfonów półrocza 2020 wachlarz oferowanych możliwości fotograficznych jest niezwykle szeroki. Większość smartfonów z naszego TOP 10 ma trzy albo nawet cztery tylne obiektywy. Decydującą sprawą są natomiast ich rodzaje i rozdzielczości.

Najwyższą wartość oferuje Xiaomi Mi 10, z obiektywem 108 Mpix i w pierwszym półroczu 2020 roku jest to nowinka. Jednak reszta smartfonów, mimo mniejszych rozdzielczości, również prezentuje wysokie fotograficzne możliwości. Sedno tkwi we wspomaganiu sztuczną inteligencją i przysłonach, które wpływają na wydajność w słabszych warunkach oświetleniowych (tutaj im niższa wartość, tym lepiej).

Pozostałe obiektywy determinują już jakość mniej klasycznych ujęć oraz dodatkowych funkcji. W przedstawionych poniżej modelach drugim oczkiem jest aparat ultrszerokokątny o większym polu widzenia, służący do obejmowania szerszych kadrów. Tutaj najwyższą rozdzielczość, bo aż 40 Mpix ma oczko w Huawei P40 Pro. Natomiast iPhone 11 tym obiektywem zmyka wbudowaną na tylnym panelu wyspę aparatów. Pozostałe rodzaje, w które wyposażone są obecne smartfony, to obiektyw macro, DoF i/lub teleobiektyw.

Jako jedyny wyróżnia się Oppo Reno3, który ma obiektyw monochromatyczny, a rodzynek rankingu, czyli Cat S61 pod kątem aparatu może pochwalić się kamerą termowizyjną oraz możliwością filmowania i fotografowania pod wodą. Natomiast filmy w 8K nagrasz Xiaomi Mi 10.

Inne parametry, które zyskały znaczenie

Jedną z ważnych kwestii stała się pojemność baterii i szybkie ładowanie. W naszym TOP 10 większość modeli ma akumulator powyżej 4000 mAh, a największy 5260 mAh. Należy jednak pamiętać, że najwięcej zależy od odpowiedniej optymalizacji oraz energooszczędnych podzespołów. Bateria może mieć więc mniejszą pojemność, nadal oferując długi czas działania.

Obecnie większość smartfonów obsługuje szybkie ładowanie, które w zależności od producenta różni się nazwą. Mamy chociażby Super Charge, Fast Charge, Quick Charge czy VOOC 3.0. I dokonanie wyboru na podstawie tej funkcji przekłada się na więcej praktycznych atutów niż wybór smartfona z najbardziej pojemną baterią. Pewniejsza jest możliwość szybkiego doładowania energii, niż dwudniowe działanie na jednym ładowaniu.

Niektóre modele oferują także funkcję ładowania bezprzewodowego oraz zwrotnego. Jeśli takie udogodnienie ma dla Ciebie istotne znaczenie, pod uwagę możesz wziąć Xiaomi Mi 10, Huawei P40 Pro i Apple iPhone 11.

Ważnym aspektem jest także łączność. Na początek 5G – jeśli chcesz być przygotowany na płynne przekroczenie progu tej ery, możesz liczyć na modele: OnePlus 8, Xiaomi Mi 10 oraz Huawei P40 Pro. Te smartfony obsługują także najnowszy standard Bluetooth 5.1, a w kwestii Wi-Fi 6 do tej trójcy dołącza jeszcze Apple iPhone 11. Za to NFC znajdziesz w każdym smartfonie z naszego rankingu.

W temacie zabezpieczeń, większość smartfonów w rankingu ma czytnik linii papilarnych wbudowany w ekran lub obudowę, a część także skaner twarzy, w przypadku Apple zwany Face ID. Coraz częściej występuje też ochrona przed zachlapaniem IPX2 w Xiaomi Mi Note 10 Lite i Xiaomi Redmi Note 9 Pro oraz pyło- i wodoszczelność IP68 w Apple iPhone 11 i Huawei P40 Pro. A oczywiście bezkonkurencyjnie najwytrzymalszym modelem jest Cat S61.

Smartfon półrocza 2020 roku. Który będzie najlepszy?

Wybór zależy oczywiście od Twoich indywidualnych preferencji i wymagań. W poniższym rankingu znajdziesz natomiast polecane smartfony od flagowych po budżetowe, które cieszą się dobrymi opiniami i wysoką popularnością.

Najpopularniejszymi producentami półrocza 2020 roku możemy ogłosić: Xiaomi, OnePlus, Samsung, Oppo, Huawei, oczywiście Apple, ale także CATa wiodącego prym wśród smartfonów pancernych, które przetrwać mają ekstremalne warunki.

TOP 10 smartfonów 2020 roku. Pierwsze półrocze

Nasz ranking